Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania (5)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor,chiar nimeni, nu ne poate inregistra o caseta video cu emisiuni speciale pentru copii ? Va rog frumos,sa nu ne uitati,platesc caseta video + taxa postala. Si pentru ca in sfirsit, a venit primavara [hippi] va dedic poezia mea preferata si va doresc sa aveti o primavara insorita si frumoasa!!! Frühling läßt sein blaues Band (Eduard Möricke) Frühling läßt sein blaues Band Wieder flattern durch die Lüfte Süße, wohlbekannte Düfte Streifen ahnungsvoll das Land Veilchen träumen schon, Wollen balde kommen Horch, von fern ein leiser Harfenton! Frühling, ja du bist's! Dich hab ich vernommen! [flo] & [pup] Corina & Darian,tot mai nazdravan...(4 ani si 6 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alba, nu e vorba de platit, eu una pot face asta, dar trebuie sa ai un pic de rabdarica, noi plecam peste Paste la Paris o saptamana, si in afara de asta, pe vremea asta super stam mai mult pe afara si nu in casa...si pe deasupra ne mai si uitam rar la TV!!! Dar, iti promit, o sa iti inregistrez eu ceva, daca imi dai un pic de timp, sa adun. Prost este ca nici nu am program, sa stiu cand si ce emisiuni sunt, noi le gasim mai mult la intamplare. Dar iti promit ca o sa ma uit "tintit" dupa emisiuni de copii, si iti fac un "Zusammenfassung". Pupici, Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Mirunda
Alba, nu e vorba de platit, eu una pot face asta, dar trebuie sa ai un pic de rabdarica, noi plecam peste Paste la Paris o saptamana, si in afara de asta, pe vremea asta super stam mai mult pe afara si nu in casa...si pe deasupra ne mai si uitam rar la TV!!! Dar, iti promit, o sa iti inregistrez eu ceva, daca imi dai un pic de timp, sa adun. Prost este ca nici nu am program, sa stiu cand si ce emisiuni sunt, noi le gasim mai mult la intamplare. Dar iti promit ca o sa ma uit "tintit" dupa emisiuni de copii, si iti fac un "Zusammenfassung". Pupici, Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Danke sehr,Mirunda [9cer] Eu am auzit ca emisiunile pentru astia mici,sunt simbata dimineatza,asa mi-a spus cineva! Cit despre asteptat,nu e nici o problema,noi asteptam cu drag! Daca te-ar interesa pentru Ciresica ta casete cu basme si povesti din Romania(Fata babei si fata mosneagului,Pacala,Pungutza cu doi bani,Harap alb),atunci da de veste,ca miine le si trimit! Eu unele le am duble,ca dragul meu tatic, mai uita citeodata ca mi le-a trimis deaja si mi le mai trimite o data [bis][bis][bis] Kuß & Gruß [flo] & [pup] Corina & Darian,tot mai nazdravan...(4 ani si 6 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot eu :-) M-am uitat inca o data sa o admir pe Cireshica voastra in poza,dar surpriza..... am vazut-o acolo pe domnishoara Mara zimbareatza si cu ditamai catzelu-n brate,hi,hi,hi,sa va traiasca e scumpica foc!!!! [flo] & [pup] Corina & Darian,tot mai nazdravan...(4 ani si 6 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello! babirusa,inca nu am rezolvat nimic pentru ca sunt prea [batcap] sa inteleg unde trebuie sa merg cu hartia aceea si ce sa fac cu ea si mi-e cam rusine sa tot intreb sa va inebunesc... :( Tu ai zis ca la sercretariatul primariei dar crede-ma ca nu am idee despre ce secretariat e vorba. La noi e Ausländeramt, Landratsamt,etc, toate in aceeasi cladire a Primariei.Si efectiv nu stiu unde sa merg. Si nu am inteles dupa ce primesc stampila ce fac cu hartia.O trimit la mama? Si ea o arata la granita? dar nenea ala intelege ce scrie acolo? uf... :((( sunt disperata ca nu stiu cum sa fac si mai sunt cateva zile pana trebuie sa.-si cumpare bilet :(((( Sa nu uit sa ma laud, luni am dat examen pt. permis, teoria, si am l-am luat cu NULL ( 0 ) greseli. [bis] Maine am condusul. V-am pupat! Laura si papusica din burtik (34 saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu ca musca in lapte, dar draga lauraa, poate iti fac un pic de curaj si treci peste frica de a te duce la Landratsamt sau Ausländeramt si rezolvi problema cu invitatia ptr. mama ta. Daca nu stii unde sa mergi exact, de duci la biroul unde ti-a pus tie viza de rezidenta si intrebi acolo. In multe orase acolo se legalizeaza si/sau elibereaza acele invitatii. Depinde foarte mult de Landul in care esti. Daca nu te descurci nici asa, fiecare Primarie, Amt sau orice alta institutie are un birou de informatii la intrare si poti sa povestesti pe scurt ce vrei si te indruma ei mai departe. Nu uita sa ai la tine copie dupa contractul de inchiriere al locuintei (sau de proprietate), copie dupa statul de plata la salariu. nu vreau sa te dezamagesc sau speria si mai tare, dar esti sigura ca orasul unde stai tu, respectiv autoritatile de acolo mai elibereaza invitatii (Verpflichtungserklärung) pentru cetatenii din Romania. te intreb, pentru ca la noi in oras nu se mai elibereaza asa ceva, iar mama cand vine trebuie sa prezinte 500€ la vama (pe care tot eu ii trimit sau ii imprumuta de la o prietena), dar in schimb in alt oras (la doar 18 km de mine) se mai elibereaza aceste invitatii. Ce sa fac, fiecare oras cu obiceiurile lui. Eu zic sa-ti iei inima in dinti si sa te duci sa rezolvi treaba. Felicitari pentru examenul la scoala de soferi si curaj la primarie. Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lauraa, te duci la Ausländeramt cu invitatia scrisa la calculator, stampila se pune pe loc. Trimiti invitatia mamei tale, prin posta, alor mei le-a ajuns intr-o sapt. normal, dar poti sa o pui recomandata. Ea trebuie sa mearga sa o traduca in romana si sa o legalizeze. Asta arata la granita. Nu e complicat, nu dispera. Roxanak, nu trebuie sa-ti faci griji cu cei 500 euroi la vama daca faci invitatia de care vorbim aici. [gravi] 10 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...