Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (5)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by monicaa
Acum am inceput sa cauta posturi de praktikum, macar sa incep de undeva. Multumesc frumos
experienta nu am, atat iti pot spune ca si pe mine m-a sfatuit o tipa de la o fimra de intermedieri joburi, sa caut intai un Praktikum, numai ca tb sa te pregatesti psihic pt ca va urma: munca multa, aia te exploateaza la greu, bani putini. Dar cateva luni trec repede si cu un dram de noroc poate ramai in firma. Bafta multa, iti tinem pumnii! Un Paste Fericit! [paste] Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Na ca m-ati lovit cu Ozone, ce mi-a placut asta vara cand am auzit-o si pustii din formatie sunt simpatici (i-am vazut la concert in Ro). Da, versurile sunt cu sms, picasoo, alo, dar mie mi s-au parut distractive in comparatie cu balariile din alte cantece. De haiducii nu am auzit niciodata, pai nu sunt in stare sa-si faca singuri un cantec, trebuie neaparat sa fure de la altii??? Amintindu-mi de muzica romaneasca, voi i-ati asculet pe Zdub si Zdob. Sunt ceva mai vechi (de vreo doi ani), tot moldoveni de peste Prut si cand i-am auzit mi-au placut tare mult. E tot ceva gen etno, dar simpatici rau de tot. Ei acum ca am scris partea frumoasa cu muzica, trec la partea neplaucta si anume sa va dau la fundulet. Mai fetelor, dar chiar va riscati pielea sa conduceti fara carnet (sau cu carnet din Ro care nu mai e valabil aici dupa sase luni??). Fiecare face ce vrea si raspunde ptr. el insusi, dar stati cuminti pana va edeti cu actele in regula. Eu am un var care tot asa a facut - a condus fara carnet german, pe baza celui din Ro (care nu mai era valabil), si in urma unor accidente (unul din vina altuia si al doile fara implicarea altei masini), nu a mai pupat carnetul german. Acum se plimba baietelul cu trenul si cu tramvaiul si-i pare rau ca a fost nesabuit atunci. Aveti putintica rabdare si luati-va carnetul. Cat despre formularele cu testele in limba romana, eu auzisem ca legea s-a mai schimbat in ultimul timp asa ca si formularele au fost actualizate, deci cele de acum trei ani nu prea mai sunt la zi cu ce e acum. Momentan nu mai stiu unde sunt ale mele (nu-mi aduc aminte sa le fi aruncat asa ca trebuie sa fie prin vreun dulap), dar daca imi amintesc unde sau ma apuc sa le caut (acum am o lene in mine, asa ca maine), si ii trebuie cuiva i le trimit. Eu si asa nu mai am ce face cu ele. Precizarea mea este ca sunt de trei ani (2001). Cam atat ptr. moment. Va pup pe toate si ne mai auzim Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, multumesc pentru felicitari! Cristinacsa, nu mi-au retinut carnetul romanesc!!! Si eu tare m-am minunat,eram sigura ca o sa mi-l tina mai ales ca dupa examenul practic nu mi-.a dat examinatorul permisul german in mana, a zis sa merg la Führerscheinstelle cu permisul rom si pasaportul sa mi-l dea de-acolo pe cel german. Asa ca am facut cu m a zis el, am dat la gisseu passul, permisul ro si tzâdula cum ca am trecut examenul si peste 3-4 minute a venit tanti aia inapoi cu tot dosarul si mi l-a pus in brate, + permisul german pt. care am semnat. M-am dat intr-un colt si m-am uitat ce hartii erau acolo: tzâdula de la oftamologie, cursul de prim ajutor, traducerea permisului ro si.... PERMISUL ROMANESC!!! M-am bucurat de el desi nu prea am ce face dar macar acolo am dovada ca eu detin permis de 8 ani de zile nu de o saptamana cum scrie pe asta german... CHiar asa, de ce nu ori fi scris acolo ca am obtinut categoria B in 1996? Vikinga, chiar ca ai aruncat cu banii pe geam daca ai dat 100€ pe chestionare. Ale mele au costat 50€ in 2002 si sunt valabile, eu de pe ele am invatat si mai trebuie sa ma repet ca am luat far anici o greseala ? [:D] Nu, nu ma mai repet [:D] Laura si papusica din burtik (34 saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Si mai am o intrebare la voi, cele care si-au cautat de lucru sau isi cauta. Pe mine ma omoara nemtii astia, desi stiam cam care e situatia.Pana la urma o sa albesc si o sa fac depresie nervoasa.
si eu am trecut prin multe depresii pana am ajuns sa gasesc ceva de lucru, daca il pot numi asa, e mini-job, basis, si il fac numai ca sa mai ies afara din casa si sa fiu intre lume, ca mi s-a urat de stata de-a moaca eu am incercat cu bewerbunguri, de la firme de rulmeni( care sunt vreo 4 aici), pana la ajtor la gradinita, chiar si anunturile din ziar, si ma sunau inapoi erau incantati ca dupa 1 an, apoi 1 an juma' de Germania, vorbeam o germana de balta[:D], ma intrebau cand vreau sa incep si ultima intrebre era : deutsche-pass?, cand auzeau nu spuneau: e deja ocupat si inchideau fara sa mai spuna ceva( ma intrebam mereu de ce [}:)] ma mai sunau si mai si intrebau cand vreau sa incep daca era ocupat?) asa ca am lasat-o balta, acum a jenit sinur job-ul cand nici nu il cautam, la inceput nu am vrut fiindca am spus ca nu am rabdare cu clientii, dar am invatat si asat, si am realizat ca lucrand printre oameni, aflii mai multe decat stand la tv., lucruri din zona ta, si ai posibilitatea sa cunosti dif. oamenii cu dif. relatii. ah. si din experienta iti spun ca e greu sa gasesti primul job in de., daca ai deja unul in spate totul incepe sa mearga mai bine, ca cica nu ar avea incredere sa angajeze pers. care nu au mai lucrat aici pana acum si ca intra la idei dubioase privind motivul asta: de ce oare nu a mai lucrat?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo]Halole la toata lumea, am o veste buna pentru cele care stau in zona Stuttgart.[aerob] De cateva zile exista in Stammheim-Zuffenhausen "biserica ortodoxa[RO] romana". daca intereseaza pe cineva amanunte,intrebati-ma ,va raspund cu placere. (este o fosta biserica catolica care a fost cumparata de metropolia ortodoxa romana)...ura...in sfarsit pot merge si eu de paste la o slujba in romana... ..................[?]...o..mai vroiam sa va dau o adresa, de la o firma transport care face zilnic transport persoane Germania-Romania-Germania,plecare devreme dimineata sosire in aceeasi seara,zilnic,un microbuz(8 pers.)...cica ieftin..dar am uitat adresa acasa[bang].(acum sunt la servici)!!!pacat,dar v-o trimit maine. O zi buna fetelor!![:)] crissi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt tare suparata!!!!!! Astazi mi-au furat portofelul cu toti banii, documente, tot!!!! Si unde??? In magazinul H & M din Bonn!!! Si aveam o groaza de cash ptr ca vroiam sa-mi cumpar de ziua mea ceva. Nu mi-a venit sa cred.Stiam ca se fura si aici dar nu ma asteptam intr-un asemenea magazin.In discoteci, in locuri mai dosnice, etc, am tot auzit.Dar intr-un magazin destul de mare nu!!! Mi s-a spus clar si la politie ca nimic nu mai e sigur nici aici. Se fura in prostie si mi-au spus ca se fura mult in Bonn. Trebuie eventual cu un lant de mana sau de gat sa-ti prinzi totul. Mi-am pierdut toata increderea in siguranta de aici. Aveti grija fetelor!!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vai Crystine ce rau imi pare.....[:(] Mie mi s-a intimplat anul trecut intr-o noapte eram prin oars, dar nu pot sa-mi dau seama dama mi-a fost furat sau l-am pierdut eu. Poate l-am scos in taxi, poate l-am uitat pe etajera la toaleta cind imi scotoceam geanta dupa un ruj ..habar nu am. Cert este ca am ajuns acasa fara portofel si tot asa cu toate actele+500€. Am tot sperat ca cineva sa arunce in posta macar actele dar nimic. Ce ciuda mi-a fost si mie[bang]. Dar e un sentiment si mai rau cind stii ca in cazul tau ca sigur ti-a fost furat..Ce urit.. Vikinga& bb Aldo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Crystinne
Sunt tare suparata!!!!!! Astazi mi-au furat portofelul cu toti banii, documente, tot!!!! Si unde??? In magazinul H & M din Bonn!!! Si aveam o groaza de cash ptr ca vroiam sa-mi cumpar de ziua mea ceva. Nu mi-a venit sa cred.Stiam ca se fura si aici dar nu ma asteptam intr-un asemenea magazin.In discoteci, in locuri mai dosnice, etc, am tot auzit.Dar intr-un magazin destul de mare nu!!! Mi s-a spus clar si la politie ca nimic nu mai e sigur nici aici. Se fura in prostie si mi-au spus ca se fura mult in Bonn. Trebuie eventual cu un lant de mana sau de gat sa-ti prinzi totul. Mi-am pierdut toata increderea in siguranta de aici. Aveti grija fetelor!!!!!
Offf,Crystinne imi pare tare rau,te inteleg perfect si mie mi s-a intimplat acum 2 ani acelasi lucru la C&A,eram cu carutzul si aveam geanta in cosul de sub carutz,m-am indepartat de carutz doar o secunda si cind ma uit i-a geanta de unde nu-i,aveam inauntru vreo 200 de €, plus acte,plus chei,m-am dus la politie am depus o plingere dar degeaba! Eram cu Darian la plimbare si pina seara tirziu cind a venit sotzul de la munca, nu am putut sa intram, in casa,ne-am invirtit si noi vreo 5 ore prin oras,fara un chior in buzunar! Seara pe la ora 20.00 tzirrr la usa,deschid si vad o pereche de tineri care tin un portofel rosu in mina....ma uit mai bine,e portofelul meu,ii intreb unde l-au gasit,imi spun ca l-au gasit intr-un bloc vecin,mi-au gasit Ausweis-ul inauntru, au vazut unde locuiesc si au venit la mine acasa sa mi-l aduca! Usurata le-am multumit frumos,nu au vrut nici o recompensa. In afara de bani si de chei mi-am recuperat totul inapoi,dar a trebuit sa schimb yala de la usa ca imi era frica de tilhar,imi stia adresa si avea si cheile de la apartament [bang] Asa ca fetelor,nu mai fiti asa de increzatoare,eu cunosc multe cazuri asemanatoare,mai ales de cind cu €uro asta se fura si mai mult,sunt oameni care mor in Germania efectiv de foame,e trist dar foarte adevarat :-((( ca sa nu mai vorbim, de acel 1 milion de copii care traiesc in aceasta tara asa zis "bogata" la limita existentei.... Crystinne,iti tin pumnii ca cel putin sa-ti recuperezi actele inapoi! Paste fericit [paste]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu carnetul de conducere asa e, nu se opreste cel romanesc, sau sotului si prietenilor nostri nu le-au fost oprite. Despre job.....ufffff....f.f.f greu. Nervi multi, sute de CV-uri trimise, ....cam intre o treime si jumatate se sinchisesc sa-ti raspunda.......eu ma uitam sa vad cuv. "leider".....acum, eu am reusit cu unpost de practicant: 6 ore, aproape gratis, contract pe 3 luni ca asa am vrut eu, dar si la sugestia sefului care e un dragut, "ca s-ar putea ca dupa 3 luni sa nu-mi mai convina mie, ca el nu poate plati mai mult". Munca este, dar e ok ca-mi place si colectivul e dragut. Si mi se da posibilitatea sa ajung mai tarziu si sa plec mai repede "wegen meiner Tochter":-)).....Ce o fi dupa, nu stiu??? se zice ca primul job e cel mai greu, dar pina i-l ai si pe asta........nervi de otel iti trebuie ca sa nu faci vreo depresie:-(( Asa ca, sfatul meu, incercati si cu posturile astea de practicant.......dar, inarmati-va cu rabdare, ca in generl sunt pt studenti (colegele mele de birou toate sunt studente) si seful iti poate spune: ok, daca vrei sa lucrezi, nici o pb, dar cum majotitatea la noi sunt practicanti si ei au .ATENTIE....renuntat la salariu, nici tie nu-ti putem da.....O luna, doua, merge, dar apoi....... Va pup si bafta! Ralu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...