Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (5)


Recommended Posts

[cri] Neatza Lauraa, stiam si eu ca era preotul Bratu in Stuttgart,dar slujbele erau mereu doar a treia duminica din luna si era o biserica catholica, in Stuttgart Mitte(langa Breuninger)..unde in tipul sapt. erau numai "betivi si asis"-pe acolo.Acolo am fost doar 1 data si nu mi-a mai trebuit.... Acum insa s-a cumparat o biserica, asta din Stammheim(Zuffenhausen) si va fi numai ortodoxa,cu slujbe in fiecare duminica,botezuri cand vrei tu...si etc.Preot e tot Mihai Bratu!! in programul lor scrie:Sfnta Liturghie:10.30-12.30 in totate duminicile si sarbatorile mari din timpula anului...si Acatist si spovedanie in toate vinerile 19.00-20.30... Mai mult nu scria in program,dar o sa ma interesez ce se face de pasti si o sa-ti spun. Poate ne vedem.Ar fi[cool].Trimite-mi numarul tau de tel. eu sunt zilnic in Waiblingen! [disco]o zi buna la toate...uraaaa...vin sarbatorile!!!de maine am liber.....iar dupa sarbatori am concediu!!! iupiiiii- era si timul dupa ce am muncit ca o [biz] [:D] crissi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
si pt ca veni vorba de joburi am si eu niste intrebari: 1. cat v-a ajutat, daca v-a ajutat, faptul ca ati avut un certif de germana. Sau din ce mai stiti, nu numai experiente proprii. 2. aceeasi intrebare daca ai un master facut aici, are vreun rost sa trimit cv-uri pt posturi ce cer studii superioare? Un Paste Fericit! [paste] Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Lauraa
As vrea sa merg si eu la Inviere.Stii cumva la ce ora incepe slujba? Sper sa nu fie pe la 3-4 ca nu ma iau la drum la ora aia
Laura, noi am fost de 2 ori la Inviere la biserica din Stuttgart, in 2002 si 2003 (pe atunci era in Rohr). In 2002, tin minte ca slujba a inceput la ora 23:00 (sa se alinieze cu ora Romaniei) si nu a durat f. mult (nu ca in Ro, unde se termina slujba dimineata). Anul trecut nu mai tin minte cum a fost, ca am mers numai sa luam lumina si nu am stat mult. Pagina web a bisericii este www.parohia-stuttgart.de, dar nu are programul actualizat. In schimb, am gasit la www.mitropolia-ro.de/rofr-start.htm programul slujbelor din Postul Mare (www.mitropolia-ro.de/file/postulmare2004.htm). Programul respectiv e valabil la Nürnberg, dar ma gindesc ca pt slujba de Inviere o sa fie la fel si in Stuttgart. Hai ca ma opresc, ca am povestit destul. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
. cat v-a ajutat, daca v-a ajutat, faptul ca ati avut un certif de germana. Sau din ce mai stiti, nu numai experiente proprii.
Cristina seful sotului meu mi-a spus asa:in principiu sunt bune, arata interesul nostru ptr integrare si acopera timpii liberi din CV.Practic, daca au nemti care concureaza pe postul respectiv, sunt egale cu zero.
quote:
aceeasi intrebare daca ai un master facut aici, are vreun rost sa trimit cv-uri pt posturi ce cer studii superioare?
Aici nu am inteles exact ce vrei sa spui.Te referi la "supracalificare"? Daca da, se poarta si aici intr-o veselie.E o metoda foarte eleganta de a primi un Absage. Pentru o idee de cum sta piata de munca in Germania intrati pe forumul de la jobpilot. Asta am facut eu azi-noapte si dupa ce am citit cam tot pe acolo am ajuns la concluzia ca "ceva e putred in Danemarca".Ca sa nu mai spun ca bruma de speranta pe care am reusit sa o strang cu gandul la o praktika a disparut total.[V]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of cu angajarea asta... si eu trebuie sa incep de undeva si ma gandeam ca si tine, monica, sa incep undeva cu practica, voluntariat ceva, ca sa mai exersez limba germana. Nu am eu mari sperante, dar undeva in sufletul meu exista totusi speranta. Sotul meu imi propunea chiar sa ma angajez voluntar la centrele de ajutorare a batranilor, sau bolnavilor. Dar inca... mai sper ca voi gasi si altceva. Voi incepe si eu de saptamana viitoare sa trimit aplicatii. Problema este ca trebuie sa faci o groaza de fotografii iar mapele acelea pretentioase sunt extrem de scumpe. Daca nu-ti trimit inapoi dosarul trebuie asta e... Voi aveti zeugnis din Ro? As vrea sa-mi fac si eu unul ( fostul sef din Ro vrea sa-l scriu eu si sa-l semneze el) dar am tot citit - atat cat stiu eu germana - ca e tare complicat ce si cum scrii acolo. Fetele care v-ati bewerbuit, ati primit si vreo oferta totusi pozitiva dar pe vreun post care nu v-a convenit?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca ii era locul la "clinica" pt ca e vb de sotul meu. Acum 1 luna s-a operat la degetul mare de la mana. Avea un nodul cat o boaba de mazare de marime medie. Nu tocmai simplu, desi cand auzi ca e vb de un deget iti vine sa razi, ca doar ce mare scofala mai e si asta. Taietura a fost adanca, nodulul marisor, degetul parea umflat din cauza lui. Bun, l-a scos, analizat, nici o urma de malignitate (adica nu e cancer), dar sunt sanse sa recidiveze. La 1 luna dupa incizie are unul la fel de mare, in acelasi loc si pare ca are aceeasi consistenta. Ce sa zic, am avut un soc cand mi l-a aratat. Ma asteptam sa recidivieze dar chiar intr-o luna???? Si acuma ce facem, mergem 1 data pe luna la taiat? acuma nu stim ce sa facem? Ca schimbam chirurgul, e sigur, dar sa mergem la alt chirurg? Sau la dermatolog? Totusi nu e problema de piele, ca e inauntru... Chirurgul zice ca s-a facut de la stratul acela albicios care acopera osul, daca va aduceti aminte de cand ati mancat ultima oara picioare de pui ca (,) carnea sta pe un strat de pielita alba, nu direct pe os. Cica asa e si la noi si aia e vinovata. Daca ceva e gresit in descriere rog medicii sa nu rada prea tare ca nu ma pricep:) si ii mai rog sa ma corecteze si sa-mi spuna fara nici o retinere ce parere au. Sau daca altcineva a mai auzit de asa ceva, tot ce stie! orice informatie e buna. Multumesc! am postat un sub la "generale" insa pt cine nu ajunge pe acolo, poate vede aici. Mai ales ca voi stiti cum merg treburile pe aici si poate ne sfatuiti mai bine. Multumim inca o data. Un Paste Fericit! [paste] Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...