Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (5)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by tinatache
betty, ba ai cunostinte romance, numai ca aici pe forum. Si sunt si in Frankfurt, daca ai sa mai vii pe aici cu siguranta va gasiti voi. Sarcina usoara! PS: ai posibilitatea sa stergi, sa editezi mesajele pe care le scrii, ca autor poti face ce vrei cu ele, asa ca daca l-ai trimis din greseala fara sa termini de scris te poti intoarce si modifica. PS2: acuma am vazut ca ai scris intercalat si iti raspund: "din timp" inseamna prin al doilea trimestru sa mergi sa vizitezi cateva spitale si sa te decizi la care din ele te inscrii. Dar daca nu te inscrii la nici unul nu inseamna ca nu ai unde sa nasti. In ziua/noaptea X suni la urgente si te duc la spitalul de garda. fetele, am dreptate sau nu? eu nu am fost in situatia asta asa ca as vrea sa confirme cineva care stie mai multe. Tu ai deja un medic la care mergi pt controalele periodice? daca da, intreaba-l daca asista si la nasteri, ca nu toti pot veni. Sau poate iti recomanda el pe cineva. Daca nu, poate iti recomanda fetele din Frankfurt vreun dr. bun. pai eu cam atata stiu... O zi buna! Un Paste Fericit! [paste] Cristina
Cristina, multam tare esti f.draguta; sotul meu, neamt si mai mare cu 13 ani decat mine m-a trimis la o doctora batrana sper sa nu fie depasita;prietena mea din Hamburg a fost sfatuita de undoctor amabil sa faca avort la 7 sapt.de sarcina.Si-a gasit un medic bun in Ro care a ajutat-o sa nasca fetita care acum are 12 ani.Ea e din Rep.Moldova, deci se poate ca medicul neamt sa fi avut rele intentii. Inca o data, toate cele bune!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Elena
Fetelor, dragutelor, imi spuneti si mie daca se gasesc in Germania icre gata preparate ? daca da, cum se numesc ?
Eu am gasit salata de icre si la Real. Se cheama Taramas, e roz si sta la frigider la raftul de peste. Tot acolo mai sint si alte tipuri de icre smechere si scumpe. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

betty, peste tot in lume si in toate meseriile sunt buni si mai putin buni profesionisti. Sincera sa fiu nu cred ca a avut intentii rele, probabil ori nu s-a priceput, ori i s-o fi parut ca ceva nu e in regula si riscul era prea mare. Dar, ca in orice risc, situatia defavorabila are o anumita probabilitate de a apare si se pare ca nu a aparut. Norocul lor. Si dr. care mi-a supravegheat sarcina are 60 ani dar e inca top fit si f bun profesionist. Sarcina usoara! Un Paste Fericit! [paste] Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetele.[batetoba]. mi-am amintit cum se spune la salata de icre de la turci: TARAMA.. si e asa roz... [paste] Nathalie si Sofi http://www.nathalie.net.ms/ ps betty.. ti-am scris mail! am gasit si in apropiere de fr.. un dr roman cu care ue am nascut! citeste mail-ul..si vorbim te pupam
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Abia azi mi-au venit si mie testle de conducere in romaneste[bang][bang] Dupa 2 luni de zile! Am schimbat in timpul asta si scoala de conducere ca primii a fost tare lenesi. Si pt ca tot ma duceam pe acolo sa intreb daca au ajuns cele teste, mi-a zis unul mai nervos ca ce tot vreau in romaneste ca nu au si nu le-a venit comanda, si ca oare n-ar fi mai bine sa le iau in ruseste!?[bang] Si sa vedeti ce privire mi-a aruncat omu' cind i-am explicat ca noi romanii nu vb obligatoriu ruseste! Ei bine acum ma apuc de invatat si sper sa termin si poveste asta cu permisul de conducere ca nu e bine deloc ca ma risc in fiecare zi sa conduc. Nu se stie niciodata pina unde tine norocul asta al meu si m-o prinde odata Doamne fereste politia! Vikinga& bb Aldo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Nu se stie niciodata pina unde tine norocul asta al meu si m-o prinde odata Doamne fereste politia!
ai cetatenia germana? caci aici in bayern, conducerea fara permis, si prinderea in flagrant, atrage dupa ea: motiv sa nu iti dea cetatenia germana [bang], asa ca eu m-am potolit cand am auzit, si acum o iau usor cu[bicla]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aoleo ce rai sunt! Sunt inconstienta pe bune. Chiar acum m-am intors cu masina de la cursul de dans. Nu am cetatenie germana, sunt maritata cu cetatean italian nici nu stiu care sunt conditiile pt cetatenie germana in cazul asta. Am doar carte de rezidenta pe 5 ani. Tre sa ma linistesc[bang] Vikinga& bb Aldo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vikinga, eu tocmai mi-am lauat permisul saptamana asta,mai exact pe 1 Aprilie. Pana acum am umblat si eu pe sestache si tare-mi tremura curisorul la gandul ca ma va opri. Eu sunt de doi ani aici,deci cele 6 luni sunt fumate de muuuult. Si ca sa vezi tupeu,si la examenul teoretic si la cel practic m-am dus cu masina pe care am parcat-o dupa colt si am pandit sa nu ma vada careva cum plec de la examen cu masina. Din fericire am luat din prima ( [bis] ) si acum sunt linistita. Ah, sa nu uit, examenul teoretic l-am luat cu NULL PUNKTE [bis] [bis] [bis] .Asta ca sa nu se mai zica despre gravide ca au numai un neuron obosit [^] . Sa ne intoarcem la problema,pe prietena mea au prins-o dupa cele 6 luni, conducand masina si i-au ars o amenda de cca. 1000€ , sotul ei (care era proprietarul masinii) a luat neshte puncte la Flensburg, in plus,tot ei i s-a facut dosar penal. Nasol,nu? Din fericire, dupa intamplarea asta a primit totusi rezidenta definitiva si si-a facut si permisul german. Succes! PS. De ce nu te-ai uitat pe ebay pentru chestionare in rom? Cat ai dat pe ele noi? Eu am dat 50€ in 2002 ( deci chestionasre aveam dar si lene sa ma apuc de el) Laura si papusica din burtik (34 saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...