Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Statele Unite sau Canada


Recommended Posts

Ira, Ai fost vreodata in Canada, dar in State...stii macar de ce vorbesti? Eu am raspuns obiectiv la intrebarea, Canada sau SUA. Daca intrebarea ar fi fost, Canada, Sua, Romania, cred ca deja stii raspunsul meu[jamaica]...Cit despre obiectivism, eu nu cred ca tu ai putea sa raspunzi pe masura, atita timp cit nu cunosti situatia decit din Romania. Cu respect, oana olson
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by lucamatei
Ira, Ai fost vreodata in Canada, dar in State...stii macar de ce vorbesti? Eu am raspuns obiectiv la intrebarea, Canada sau SUA. Daca intrebarea ar fi fost, Canada, Sua, Romania, cred ca deja stii raspunsul meu[jamaica]...Cit despre obiectivism, eu nu cred ca tu ai putea sa raspunzi pe masura, atita timp cit nu cunosti situatia decit din Romania. Cu respect, oana olson
Unde anume am scris eu ca stiu ce este in Ca sau in USA? Am scris doar ca nu am incredere in parerile tale, atat, reciteste cu atentie si apoi raspunde-mi. Daca labilitatea a avut vreodata vreun sens, apai in raspunsurile tale si l-a gasit, cu siguranta! Hai noroc si numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, M-ai facut chiar curioasa prin felul in care ai raspuns...poate poti sa ne faci o paralela intre cele doua sisteme medicale. Am colege canadiene, care au rude in US si spun ca in nici un caz nu ar merge acolo, doar datorita acestui aspect...Poate ne faci un studiu contrastiv. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Unul din motivele pentru care s-ar putea sa ne intoarcem in Canada, este (si) sistemul medical. Intr-adevar, nu astepti saptamani/luni pentru programare, perioda de asteptare in cabinetul medical, practic nu exista,servicii si personal medical ultra, nu am de ce sa ma plang absolut deloc din acest punct de vedere. Dar, daca nu ai serviciu, sau ti-l pierzi, nu ai asigurare medicala. Poti aplica pentru Medicare, dar trebuie sa te califici, daca castigi peste plafonul stabilit, atunci trebuie sa-ti procuri singur asigurarea. Aplici, dar daca ai niste conditii de boala pre-existente, ca de ex. inima, colesterol, blood-pressure samd, nu te asigura nimeni. Iti vine agentul cu carticica, si-ti spune verde in fata, sorry, dar nu putem. Daca ascunzi, conditia de boala se poate descoperi usor. Asa ca, sistemul medical este la pamant, si se plange toata lumea, din aceasta cauza. Mai urmaresc la canadieni stirile si se mai trezeste cate un membru din parlamentul canadian, care ar dori sa mai adopte cate ceva din sistemul medical al americanilor. In Canada, avem OHIP card, si de iti este copilul bolnav la doctor cu el, aici eu platesc fiecare vizita medicala $ 50.00, plus asigurarea lunara de cateva sute pe luna. Aceasta este situatia mea, de acum, inainte am avut o alta asigurare la care plateam numai $ 10.00 vizita. Mai vreti amanunte? numai bine! Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi am cunoascut un cuplu care s-a mutat in atlanta din montreal, era chiar dupa iarna aia grozava cand au avut un black-out si nu gaseau usor de lucru acolo. aici au gasit imediat, erau bine platiti, aveau asigurare medicala, nici un fel de probleme financiare, insa nu le placea stilul de viata, oftau mereu dupa europenismul(daca asta o fi cuvant) pe care-l lasasera in montreal. nu mai stim ce s-a intamplat cu ei, dar as putea sa pariez ca s-au intors in ca. garo, chestia aia cu pre-existing cond. parca a fost anulata de o lege data de clinton, acum nu mai au voie sa te refuze. a, da, altceva pro canada- mi se pare ca au college gratuit sau foarte ieftin? poate cele care stau acolo sa confirme au ba. din partea mea, as fi la fel de fericita acolo sau aici, diferentele sunt mult prea mici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Cleomax
garo, chestia aia cu pre-existing cond. parca a fost anulata de o lege data de clinton, acum nu mai au voie sa te refuze. din partea mea, as fi la fel de fericita acolo sau aici, diferentele sunt mult prea mici.
Cleo, ar fi fost bine, cu pre-existed condition, dar uite ca nu-i asa, nu l-au asigurat pe sotul meu, din cauza colesterolului. Am primit scrisori de la Kaiser Permanente, Blue Cross, Blue Shields, samd, ca nu-l asigura pe acest motiv. Niste sacali, nu vor decat sa ia banii omului. Vor numai oameni perfect sanatosi. Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ahaa, nu intelesesem situatia sotului, eu vorbeam dpmdv, pentru ca de cate ori ne-am schimbat asigurarea nu am avut probleme, ne-am incadrat in actul asta din '96, iar problemele mele sunt destul de grave, hepatita cronica + grave's disease si am beneficiat de tratamente costisitopare fara pic de intrerupere. imi pare rau pt voi, intr-adevar daca pot scoate $ din piatra seaca o vor face fara scrupule, mare pacat. http://www.dol.gov/ebsa/newsroom/fshipaa.html scuze ca am deturnat un pic topicul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri. Acum as vrea citeva informatii cu privire la cadrul legal, stiu ca viza pentru ceteteni canadieni TN1 e relativ usor de obtinut, de la granita, intrebarea e daca ati incercat ori ati reusit sa obtineti rezidenta permanenta si cit de greu este. Pentru TN1 viza din cite am inteles ar fi bine sa ai traduse diplomele si foile matricole si echivalate. Unde as putea sa echivalez diplomele si foile matricolele, poate pina la urma nu e ceva obligatoriu, ' or fi bune si asa, neechivalate. Poate ma lumineaza tot cineva care a mai trecut prin asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ira, Eu nici nu am nevoie sa ai tu incredere in parerea mea...lumea ta este prea roz pentru a fi perturbata de realitate...Esti capabila sa afirmi, ca oriunde e mai bine ca in Romania, desi nu ai nici posibilitate de a compara locurile spuse.. Eu am spus-o si o repet, consider ca am mindria de a face ce vreau in viata si unde vreau, nu a ma lovi de faptul ca in Romania nu cistig destui bani... Pentru asta este buna Canada, Sua, pentru cheap labor,eu una nu ma pot baga in aceasta categorie. oana olson
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...