Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum sa inveti cat mai eficient?Sfaturi....


Recommended Posts

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Toni, multa bafta la invatat si la licenta!!!! Eu am facut astfel (desigur ca atunci nu mi se parea cea mai buna metoda...si mi se parea ca nu retin nimic...insa la examen parca ti se deschide creierul si se revarsa tot ce a trecut pe la el...[:D]): - in primul rand am trecut de vreo doua ori prin toata materia citind si subliniind ceea ce este mai important: definitii, clasificari, date, nume, evenimente importante....ce consideri tu ca este important...si cam ce se gaseste prin testele grila!!! (trebuie sa te bazezi pe logica si memorie vizuala); - apoi am trecut la teste grila...cele care le bajbaiam...cautam imediat in carte si de nu era subliniat ...ingrosam randurile alea...ca ulterior sa citesc din nou partile omise... Nu am fost niciodata adepta examenelor scrise...preferam testele grila deoarece imi ramanea in cap esentialul si nu sutele de randuri pe ar fi trebuit sa le scriu la un examen scris!!! M-a ajutat mult metoda cu cititul de multe ori si facand in paralel teste grila!![cool] Bafta [alcool] (la asimilat!) Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sint in anul IV si abia la anul am licenta,dar la noi la Iasi nu e cu teste grile e cu teste clasice la 5 materii in 2 ore.Oribil... Eu cel mai bine invatz asa-dar depinde de fiecare in parte-cum aprofundeaza:citesc o data toata materia,apoi incep sa-mi fac schite cu ideile principale,pe care apoi le dezvolt.Cel mai tragic e la disciplinele la care profii vor sa stii "buchea"cartii..aici nu ma descurc prea grozav pentru ca nu am talent la invatzat papagaliceste. Pentru grile cred ca daca treci de citeva ori prin materie nu se poate sa nu rezolvi intrebarile.Daca ai modele de grile din anii trecuti te uiti pe ele si vezi cam cum sint formulate intrebarile,daca sint clare sau "capcana" si poti sa fii sigura ca si anul acesta tot cam acelasi gen il vor da. CURAJ si mult spor la invatat! [flo]Cristina si Mihnea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1. nu te pierde in detalii 2. invata logic, intelege ce si cum se intampla, despre ce este vorba 3. retine cuvinte cheie si posibilitati diferite de a vedea aceeasi problema, sa cunosti daca se poate toti termenii tehnici 4. schematizeaza, scoate in evidenta unde se poate face asta (prin sublinieri de exemplu, dar nu la prima citire (daca nu ai experienta cu invatatul din o citire doua nu risca), la prima citire iti faci o vedere de ansamblu doar atat, abia apoi poti realiza ce este mai important, mai ales daca nu ai fost la cursuri, daca insa ai fost e un plus ai deja o idee si stii si ce e mai important...[:D]) 5. foloseste-ti memoria care este mai bine dezvoltata la tine, daca e vizuala (bazeaza-te pe citit si subliniat si utilizeaza desene, grafice etc), daca e auditiva citeste cu voce tare, inregistreaza-te pe reportofon, foloseste cursuri pe tape etc 6. ca sa retii, fa conexiuni cu ceva ce iti amintesti cu siguranta (indrazneste orice nostim, garaghios, ridicol,orice iti ramane clar in cap si te face sa iti amintesti cu placere), foloseste din plin imaginatia 7. daca nu e prea tarziu, incearca sa inveti sa citesti rapid si eficient (sunt carti pt citirea rapida) ce te ajuta sa pargurgi rapid materialul imens ce il ai de invatat 8. bucura-te ca este vorba de test grila, caci insasi intrebarea contine raspunsul, te face sa-ti amintesti mai usor muuuult succes! bafta! [flo][pup][bis] allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, multumesc mult[flo][flo][flo], sunteti tare scumpe.O sa trec prin materie, o sa subliniez, o sa incerc sa retin esenta, si apoi pe grile!!! Sper sa-mi intre in cap, ca mult mai e fratilor...Desi sunt lucruri pe care le-am mai invatat, acum nu mai stiu nimic, asa parca au trecut pe langa mine toate informatiile.Sper sa reusesc sa cuprind materia;In ceea ce priveste grilele , sunt formulate exact anapoda parca cu susu'n jos.Dar sa speram ca ma voi familiariza cu ele. Fetelor, care mai sunteti cu licenta, mai scrieti sa ne incurajam unele pe altele.Va pup[pup][pup][pup].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

incearca sa prevezi posibile intrebari capcana si fii atenta in timpul examenului, nu te grabi daca nu e contra timp. F IMPORTANT intotdeauna incepi cu tot ce stii, faci ce stii si apoi treci la ce e mai dubios!!!!!!! daca ai exemple de grile cum e posibil sa primesti la examen fa-le! exerseaza ca sa fii obisnuita si sigura pe tine la momentul examenului. Curaj![flo] allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am invatat in 2 sapt.pentru licenta (dupa ce am terminat facultatea am facut pauza 3 ani ca mi-era frica de licenta). Am luat toate subiectele (noi nu am dat test grila) si le-am facut conspecte pe calculator vorbind cu voce tare (asa am folosit mai multi centri nervosi:vaz, vorbire, scriere, coordonare degetele pe tastatura). Invatam cam 12-13 ore pe zi, restul dormeam. In timpul invatatului fumam si beam cafea (muuulllttt) cu o mana in timp ce scriam cu cealalta.... In alea 2 sapt.daca ma intrebai cum ma cheama nu stiam sa-ti raspund decat dupa ce ma gandeam intens si profund....dar am luat licenta cu nota foarte mare (si nu mai vazusem materia aia de mai mult de 3)ani.... Anca si bebelina Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...