Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

inducerea nasterii?


Recommended Posts

Sunt una dintre (viitoarele sau deja?) mamicile de martie-aprilie 2004. DPN-ul meu a fost 25 martie si a trecut asa cum a venit si eu tot gravida sunt.:) Ma simt exceptional de bine. N-am nici-o durere sau alta problema si poate din acest motiv nu pot sa ma hotarasc sa mi se induca nasterea fara sa stiu mai multe despre asta. O sa nasc natural (cu epidurala) pentru ca aici nu se face cezariana decat daca eu sau copilul avem probleme medicale. Voi ce ziceti?? Sa astept declansarea nasterii cateva zile in plus sau sa accept inducerea nasterii? Conteaza cateva zile sau nu? (Bebelusa mea a fost monitorizata ieri si i s-a facut si o ecografie. Are destul lichid amniotic si exerseaza respiratia si se misca tot timpul si etc. Deci nici urma de stres sau altceva.) Poate sunt printre voi mamici carora le-a fost indusa nasterea si puteti sa-mi povestiti cum a fost.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Neda, numai medicul stabileste daca mai poti astepta sau nu. Exista niste probleme care pot sa apara si sa afecteze bb-ul. Nu e mare filozofie declansarea nasterii. Se declansaza fie cu o pastiluta, fie cu un gel pus pe colul uterin, fie cu perfuzie. Parerea mea este ca nu prea mai ai ce sa astepti. Incearca si tu sa faci mai multa miscare poate se declansaza natural travaliul. De asemenea, sexul poate ajuta pentru ca sperma contine niste substante care pot determina contractii. Nastere usoara!!! Cu drag, [pup] [mamica]Andreea & [copil] Octaveatza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu de la data DPN-ului pot sa mai treaca inca 2-3 saptamani fara nici o problema sau complicatie pentru micutz. In acest timp se poate declansa natural nasterea. Eu zic ca merita sa mai astepti. Surorii mele i s-a declansat travaliul dupa aproape 3 saptamani de la DPN, si totul a fost in regula. Eu una nu sunt fan al interventiilor de acest gen. Bafta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut DPN-11 februarie si am nascut natural pe 23 februarie, deci nu cred ca medicul poate stabili cu exactitate data nasterii. Doar in cazul in care sunt probleme se actioneaza. Oricum esti monitorizata si se poate induce nasterea daca ceva e in neregula. Nastere usoara si bb sanatos! http://community.webshots.com/user/freediaro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite si povestea mea:DPN-ul meu era pe 4-5 nov.2002 si am nascut pe 15 nov.prin inducere cu o jum.de pastiluta vaginala cu oxitocina.Asta s-a intimplat doar pt.ca eram panicata,fiind la prima nastere,si tare rau mi-a parut pt.ca in dimineata in care m-am internat am si eliminat dopul ala mucilaginos(dupa care in doua trei zile se declanseaza nasterea)iar in general nasterea declansata "artificial"(modul natural fiind sexul)are un travaliu mai dureros.Sunt sigura ca daca mai asteptam vreo doua zile se declansa fara ajutor. Numai bine! [mamica]Teodorei[gravi]in 20 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi-a fost indusa nasterea, dar asta a hotarat-o medicul, pentru ca scadea lichidul amniotic( era canicula- iulie 2003). Procedura nu a fost complicata absolut deloc, eu am luat-o ca pe un control ginecologic, dupa care m-a asezat pe pat si am asteptat travaliul. Totul, de la internare pana la nastere a durat 4 ore. A fost sansa mea ca organismul sa reactioneze bine, dar tu nu trebuie sa te bazezi pe nimic, pentru ca nu stii cum va decurge totul. Decizia apartine doctorului, iar tu daca te simti bine nu trebuie sa-ti faci griji. CriXia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor mamicilor pentru raspunsuri. Stiu ca in final ajung tot acolo daca papusica mea nu se hotaraste sa vina singura. Aici mi s-a dat posibilitatea sa decid singura cand vreau sa fie indusa nasterea pentru ca in urma monitorizarii si a ecografiei bebelusa e ok, se misca cum trebuie si nu e nici-un semn de ingrijorare. Asadar medicul a zis ca pot sa stabilesc eu data inducerii in acest interval de aproape doua saptamani peste DPN. Eu tot mai sper ca o sa decida ea cand vrea sa vina dar... Oricum, ma ajuta experientele voastre si nu pot decat sa va multumesc pentru incurajari![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nedda, mai bine astepti putin. Nasterea mea a fost indusa pentru ca mi se rupsesera membranele si din cauza unui streptococ trebuia nascut rapid. Dar travaliul este mult mai dureros, contractiile sunt extrem de neregulate in general. Nastere usoara si bebe sanatos, Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a fost indusa nasterea deaoarece bebe avea deja 42 sapt si nu mai vroia sa apara :) Cel mai bine e sa vb cu medicul , sa-ti spuna o ultima data asa aprox, sa nu fie probleme.Daca mai ai timp atunci te sfatuiesc sa mai astepti. Asa cum spunea si AC : travaliul este mult mai dureros si contractiile foarte neregulate la nasterea indusa. Iti doresc nastere usoara![pup] Dana&bb Andy(1 an si o luna)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...