Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Martie - Aprilie 2004


Recommended Posts

Mickyy eu parca nu am totusi curajul sa-l scot la aer inca... Si Raul a dormit ieri toata ziua si azi noapte am stat la povesti de la ora 3 pana la 5.30[bang][bang][bang]...si eu sunt super obosita si am niste ochi super umflati...dar eu zic ca merita efortul... De marsupiu stiam si eu ca nu-i voie mai repede de 2 luni...al meu oricum nu cred ca e bun nici atunci pentru ca nu e tare la spate...noi l-am primit dar vreau sa merg sa caut si eu altul mai bun! Voi le dati la micutii vostri ceai intre mese? Eu trebuie sa-i dau ca altfel ar manca din ora in ora...[alcool][alcool][alcool]...si trage de tate de imi vor ajunge la genunchi...[drac][}:)] http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/album?.dir=/a9af&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 158
  • Creat
  • Ultimul răspuns
buna, mamici, in sfirsit, am avut un pic de timp sa intr si eu! multumesc in I rind pentru mesaje si urari. am venit de la maternitate cu Ana de luni dupa-amiaza, deci la 4 zile de la opperatie. a fost greu cu cezariana, recuperarea, dar merita fiecare durere pe care o simt!!! si eu am putin la sina, imi dau cu garmastan dar am observat ca laptele meu daca il las sa se usuce pe sfircuri, cojitele se trec mai repede la rani. Ana mea e o mincacioasa, eu ii dau si supliment, nu prea am lapte, a venit si greu, dupa operatie la 2 zile, apoi curge destul de putin. am facut un experiment in maternitate, ca si-asa urlau acolo toti beblushii! am lasat-o fara formula, am tinut-o la sin doar-doar s-o declansa si la mine laptele, am zis sa am rabdare. Am avut 2 zile, in care am doarmit 3 ore adunate!!! eram capiata de somn, si imi dadeam seama ca nici asa n-o sa am lapte. asa ca acum ii dau sin prima data, o juma de ora, o ora, daca adoarme bine, daca nu, ii dau formula, jumatate dintr-o portie normala. Pediatrul meu zice ca important e ca suge chiar si 5 minute de la sin, dar sa n-o las flaminda daca cere mai mult, sanu-i dau ceai decit daca sughite. voi de care ceai le dati? ca eu inca nu m-am hotarit...avem si noi azi o saptamina si avem deja falcute, asteptam a 2 saptamina, ca sa iesim afara! Va pup si mai vorbim, Miri si ana (7 zile)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marilena bine ai revenit intre noi! Ce repede ti-au dat tie drumul dupa operatia de cezariana! La noi la Arad iti da drumul doar dupa 7 zile de la operatie...numai dupa ce se scot firele! Si eu folosesc tot Garmastan si la fel cum spui si tu am observat ca o picatura de lapte de mama pe sfarcuir vindeca cel mai repede ranile... Imi pare rau ca nu ai lapte suficient! http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/album?.dir=/a9af&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,dragutelor!Dupa zile lungi in care n-am bagat ochiul pe forum decat sa citesc in fuga cate ceva,imi iau inima-n dinti sa va salut si eu! Dupa cum am mai povestit (unde ,oare??[alcool]) si la noi a fost jale cu sanii dupa cateva zile de supt aiurea;aveam sfarcurile-n sange si dureri insuportabile,asa c-am agatat alaptatu-n cui pentru vreo saptamana si-am pompat cu sarg ca sa am laptic pt.bebic.Intre timp am stat cu sfarcurile-n comprese cu lanolina si s-au vindecat.De-atunci n-am mai avut probleme cu asta,dar lapticul se-ncapataneaza sa fie prea putin pentru crocodilul meu mancacios care numai cu ciokuletzu dupa tzatza sta non-stop;asa ca suplimentam cu formula....Mie lactatia mi s-a declansat imediat dupa nastere... Ieri am fost la dr.si bebe a luat aproape un kg in greutate si 4 cm lungime.Toate bune si frumoase,numai ca...[q]Ne-a zis dr.ca bebe are lichid in scrot (nu stiu exact cum se numeste fenomenul in romana) si e posibil sa fie din cauza ca nu s-au inchis nu'sh ce canale care comunica cu abdomenul;in cazul in care nu se rezolva problema de la sine,in cateva luni s-ar putea sa aiba nevoie de interventie chirurgicala.Nici nu vreau sa ma gandesc c-o sa trec din nou prin caruselul emotional prin care-am trecut cu Agnes.Ma pacalesc singura ca nu-i nimic ca sa n-o iau razna. Noi bebeul deja l-am scos afara de la cateva zile,pt.ca aici nu vine asistenta acasa decat a doua zi dupa ce vii tu cu bebe,si-apoi imadiat mergi tu cu el la dr.Si l-am mai scos afara in fata casei cate 5-10 minutele.Dr. ne-a zis doar sa nu mergem cu el in locuri aglomerate (mall-uri,supermarketuri)sa,nu lasam prea multa lume in jurul lui in primele saptamani si cine-l atinge sa se spele...normal.In rest,nici o interdictie.Lauriciu doarme atat de bine dupa plimbarica!!! Moam'!7 zile in spital dupa cezariana?Pe mine m-au killarit joi noapte si duminica la pranz m-au intrebat daca vreau acasa.Am zburat fara sa ma uit in urma,chiar daca Laur avea putin icter si-as mai fi putut sta lejer cateva zile.In spital crapam de plictiseala si nici nu-s genul care sa dorm ziua,indiferent cat de obosita-as fi. In rest...Cupilu a dormit minunat prima saptamana,apoi a-nceput sa cam faca nazuri.Acum seara are programel de plans si adoarme mai greu,dar noaptea de obicei nu se trezeste mai des de doua ori intre 11-12 si 7 dimineata.De papat papa de spaaaarge!Dimineatza la 5 a golit un san,la 5:30 s-a trezit si-a trecut la al doilea,iar la 6 i-am dat si formula ca i se-nvartea guritza dupa tzatza ca girofarul politiei[:D]...Si-uite-asa-ncep sa ne-atarne falcutele pe spate/in parti...depinde de pozitie[:)]... Gata,ca m-obisnuiesc!Va pupam dulce,proaspete mamici si bebelusi superbi,si va dorim nopti dormite si muuult bine![pup][flo] PS nu-mi mai amintesc daca v-am aratat pozici;nu-s grozave,ca-s facute cu-n web cam (de pe film n-am reusit sa scanez)... http://f1.pg.photos.yahoo.com/ph/lacramic04/album?.dir=/bebe&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//f1.pg.photos.yahoo.com/lacramic04 Irina & vevericii Agnes si Laur [hia]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata mamici![bis] Se pare ca toti bebelusii de pe aici sunt mari fomisti! Ca si Katja mea, mananca cu sarg si laptele meu si formula, pana nu ajunge la 100 de ml nici nu discuta. Am incercat sa-i dau numai san, ii sugea bine pe amandoi o juma' de ora , adormea bustean si dupa alta juma' de ora era treaza de foame iar. Si am insistat asa de vreo cinci-sase ori pana cand nu s-a mai putut. Asa ca tot cu completare cu formula ne saturam. Eu am scos-o la aer incepand de la 8 zile cu toate ca pediatra mi-a zis cand am iesit din maternitate ca "in doua-trei zile " sa o scot la aer...am mai asteptat putin. Claudelu, sa stii ca si eu am facut tot cezariana si am fost acasa dupa doua zile. Marti la 9.30 am nascut si joi la 14.00 am plecat din maternitate. Bine, nu se pune problema firelor , ca firele mele s-au resorbit, nu se scot. Si drept sa spun am fost foarte fericita ca am putut pleca asa repede chiar daca stateam cu bebe langa mine! Veve, nu-ti face griji pentru bebe! Dupa cum ai spus si tu e foarte posibil sa se rezolve de la sine! Mai bine te relaxezi si te gandesti ca totul va fi OK si asa se va intampla![dual] Ioana si [copil]Katja http://community.webshots.com/user/inaioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Veve si Inaioana, aveti grija cu suplimentatul, sa nu-i intarcati...eu am cam patit-o...plange acum la san de ma doare sufletul...[bang] Veve, multe cazuri se rezolva de la sine...este destul de frecventa afectiunea asta. O sa fie bine Lauriciu, ai sa vezi! Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Abia acum am reusit sa-mi culc si eu copilasul...ca suntem treji de la ora 9...e ami bine sa nu doarma ziua ca tare mie frica ca incurca deja ziua cu noaptea... Veve bine ca ai scapat si tu de probleme cu sanii, iar de problema lui Laur sa sti ca si eu am stiut ca e destul de frecventa la bebelusi...asa ca fruntea sus! Vai dar ce coerenta sunt...[batcap][batcap][batcap] IOAna sa stii ca si eu am urmarit faptul ca toate se pare ca avem niste bebelusi foarte mancaciosi...las ca e bine...sa aiba falcute...dar sa nu exageram ca cica se spune ca mama ii formeaza copilului metabolismul... http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/album?.dir=/a9af&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu, neatza pe la pranz. Tocmai ne-am intors de la plimbarica si in sfarsit facem si noi nani, asa ca are si mami un pic de timp de pierdut pe net! De ieri de pe la 4 dupa-amiaza pana azi pe la 12 ziua moatza mea a dormit maxim 6 ore, din care vreo 3 ore jumate azi-noapte plus reprize de cate 10-15 minute maxim....in rest ne-am luptat cu colicii [bang][bang]. Bine macar ca am suficient laptic, ca sincer nu stiu cum m-as descurca sa-i mai pregatesc si biberoane intre reprizele de plans. Nu stiu pe voi cine si cum va ajuta cu bebe, dar eu una incep sa nu mai fac fata. Taticul a prins o perioada super-nasoala la serviciu, si abia abia a reusit aseara sa ajunga acasa la 8 seara (asta pentru ca din cauza colicilor eram pe cale sa cedez eu nervos), in restul timpului pot sa ma bucur daca-l vad inainte de 10, ii facem baitza la fetitza dupa care picam amandoi de somn. Nu zic ca nu ma ajuta, atat cat poate, dar vine si el rupt de oboseala de la munca, eu sunt chioara de somn, parca pe zi ce trece se aduna mai multa oboseala....si sincer nu mai stiu cum sa reusesc sa o depasesc. Azi-noapte picam de somn, moatza mea picotea si scancea iar mie mi se inchideau ochii si adormeam chiar si daca stateam in fund. Eram mai rau ca aurolacii....mai atipeam cateva minute, ma trezeam ametita, iar atipeam, iar plangea moatza si ma speriam...si tot asa am tinut-o toata noaptea. Bine macar ca nu am altceva de facut decat sa am grija de ea, ca altfel cred ca imi luam deja lumea-n cap. Oare sunt singura care are astfel de probleme, sau sunt singura care se vaita?! Hai ca nu vreau sa va stric buna-dispozitie, poate voi stati mai bine ca mine cu moralul...o sa treaca si asta, asa cum au trecut toate. Macar daca n-ar plange atata moatza mea [q][q] Mickyyy si [copil] Malina Ioana (2 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu] draga Mickyy sa stii ce si eu am asemenea depresii...Cu toate ca am ajutoare pe timpul zilei noaptea tot singura sunt, de fapt cu Claudiu dar el nu-i poate da laptiuc la bebe [:-)))][:-)))][:-)))][:-)))] Ce bine ar fi daca ar putea si el sa mai alapteze din cand in cand! [:-)))][:-)))][:-)))] Ati citi povestea Rayuelei? Pe mine m-a ingrozit de-a dreptul! Ce bine ca am scapat! Noi azi am fost foarte ocupati...au fost bunicii in vizita si Raul parca stia ca pentru el au venit ca pe toata perioada vizitei a fost atat de cuminte si n-a dormit defel! A fost plimbat din brate in brate si cred ca tare mult ia mai placut! Ce mare nevoie as mai avea si eu de o ora de somn...[q][q][q] Imi lipseste perioada cand eram gravida si dormeam pana nu mai puteam...mie tare mult imiplace somnul... Dar hai ca merita efortul pe care-l facem ca avem parte de cele mai frumoase minunatii de pe Pamant! Pupici! http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/album?.dir=/a9af&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mikisor, si eu am ajutoare (pe maica-mea), si tot am fost innebunita prima luna! Dar sa stii ca o sa fie mai usor cam dupa ce face Malina 5-6 saptamani, o sa-si faca un program mai clar.Deocamdata esti de paza 24 din 24. Imi amintesc ca nici timp sa mananc nu aveam. Iar acum ma pregatesc sa ma duc de luni part-time la serviciu. Nu ati scapat nicicum de colici? A mea nu a mai facut de pe la 3 saptamani...si are 7 acum. Noi cu Debridat am scapat. Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...