Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Martie - Aprilie 2004


Recommended Posts

Bine v-am regasit si bun venit tuturor noilor mamici! Sa va traiasca puiutii si sa fie sanatosi si jucausi! Veve, fruntea sus ca totul va fi bine! Sunt sigura! Tiana papa numai de la biberon, lapte pompat sau formula, sau amestec. Daca eu nu scot suficient i-l amestec cu laptele praf in acelasi biberon. A inceput sa ia in greutate, s-a pufosit [:)]. Sambata trecuta (la 3 saptamani) avea 3470 g, iar azi (la 4 sapt) are 3830g. Nu am mai avut rabdare pana diseara la baita si am pus-o deja pe cantar [:p]. Deci a luat 680 g de la greutatea de la nastere si aproape 900 g in total (a avut greutatea minima de 2950 g). Asa ca suntem incantati de progresele ei! Chiar, voi ce lapte praf le dati copiilor? Eu ii dau Milumil 1, dar imi zicea cineva ca e mai bun Bebelac. Nu stiu daca e mai bun, dar precis e mai ieftin...! A inceput sa aiba privirea mai neta, urmareste cu ochii dupa cel care vorbeste cu ea, iar acum doua zile am vazut si primele lacrimi in ochii copilului meu... S-a facut deja fata mare. Parca prea repede! De azi incepe o noua etapa in viata mea: am ramas singura cu bebe! Mama a plecat azi la ea acasa, asa ca am ramas doar cu Tiana si cu taticul - care in timpul saptamanii e cam scump la vedere... Sper sa ma descurc, desi am din nou emotii, asa cum am avut cand am venit cu Tiana acasa... Noi am inceput scosul la aer de la doua saptamani, dar am inceput progresiv - in camera, cu geamul deschis, cate 5 minute in plus in fiecare zi. Iar afara am scos-o o singura data pe Tiana afara, saptamana trecuta, asta pentru ca era cald si era si tati acasa si a dus-o el in brate. In rest... in camera cu toate geamurile larg deschise. Si probabil asa va mai fi cel putin o luna, pentru ca eu nu pot sa merg cu ea in brate. Sau o voi scoate in balcon, desi nu prea imi place pentru ca balconul meu e spre nord si nu e deloc soare niciodata. Problema la mine e ca sunt de coborat si de urcat 4 etaje pe scari si mi-e teama de complicatii cu operatia. Am o prietena care a "izbutit" o ruptura de perete abdominal de la ridicatul zilnic al caruciorului pe cele 4 trepte de la intrarea in bloc... [bang]. Asa ca eu sunt cam speriata cu chestia asta si voi mai astepta sa se mai refaca muschii pana ma voi aventura cu copilul (si eventual caruciorul) pe scari. Si avem si noi album cu poze! Uite aici: http://community.webshots.com/user/flaviana17 Va pupic dulce si aveti grija de voi si de puiuti! [pup] Flaviana si [copil] Tiana Maria - 4 sapt. (20.03.2004) http://community.webshots.com/user/flaviana17
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 158
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Falviana draga eu am auzit ca Bebelac nu e bun defel...mie doctorul mi-a spus ca cel mai bun e Nan...are un continut apropiat cu cel al laptelui de mama... Nici noi nu am iesit inca afara, numai asa putin in fata geamului... Mie cam frica sa-l scot ca al meu are foarte multi muci si nu vreau sa raceasca...Are ceva probleme cu respiratia si trebuie sa-i curat nasul cu aspirator nazal de 4-5 ori pe zi...mie tare mila de el, nu plange dar e neplacut...Intai ii bag cu siringa in nas ser fiziologic... Daca nu facem aceasta operatiune pe care noi o numim "operatiunea nasul" atunci horcaie rau de tot si respira destul de greu... Si eu astept sa vina ziua de maine sa-l cantaresc...il cantaresc doar o data pe saptamana.. Va pup! http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/album?.dir=/a9af&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua mamici si bebelushi mincaciosi! cind am citit ce a postat Veve, parca era Ana mea...maninca de sparge, pediatrul mi-a spus sa o pun la sin la cerere, chiar daca vrea din 10 in 10 minute, iar biberon ii dau doar la 3-4 ore. Bine ca doarme noaptea, ziua mai sta cu ochii pe pereti sau vrea sa stea in brate, dar o tine mami, ca e comoara ei si nu pot sa incerc la 8 zile sa-i fac program. Problema mea este urmatoarea, pentru mamicile care dau si formula, la fel ca mine. Eu am luat Milumil, a zis dr ca e bun si asta i-au dat si in maternitate, am zis sa continui si eu. Prima saptamina a fost idilic as putea spune, dormea, minca, iar dormea si tot asa, dar de azi noapte mi-a vomitat tot lapticul. am zis sa nu intru in panica, am lasat-o la sin si azi cind am incercat iar, prima data a vomitat tot, iar la ora 15, cind ii era probabil destul de foame, mai ales ca de la sin nu se saturase sigur, a mincat si n-a mai dat nimic afara, chiar a dormit bine dupa aceea, ceea ce e un fenomen in timupl zilei. Nu stiu ce sa fac, o prietna mi-a spus ca se intimpla des la BB alimentati la biberon sa mai faca asa...Sa schimb lapticul, sa mai astept 2 zile sa vad daca face tot asa? Sa vad daca ia totusi in greutate inseamna ca nu e nici o problema? Febra n-are. Ai vostri au facut asa? Multumesc, Miri si Ana de 9 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miri, si eu stiu ca e normal. Mie nu mi s-a intamplat pana acum (a scos de vreo 2 ori dar f putin lapte), dar Adrianei de la mamici de martie-aprilie i s-a intamplat si mult mai grav ca la tine, scotea tot la fiecare masa si era disperata, saraca, dar a trecut de la sine. Am inteles ca la bebei sfincterul stomacului nu este suficient de strans, de aia se intampla sa regurgiteze. In plus, cantitatea regurgitata pare mult mai mare decat este in realitate (ti se pare ca scoate tot dar nu e asa!). Asta e valabil pentru regurgitari, adica daca scoate lapticul nedigerat. Vomitatul inseamna ca a apucat sa digere laptele, il vomita cumva branzit, si abia la acest vomitat sa-ti pui semne de intrebare. La regurgitat - trebuie sa nu misti prea mult bebele, si sa-l tii putin mai ridicat pe o pernuta, dupa masa. Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina, multumim pentru sfaturi, banuiam eu ca nu e chiar asa grav. Nu vomita, m-am exprimat eu gresit, regurgiteaza, adica lapticul e intreg si intr-adevar, mie mi se pare ca e mult. Am mai vorbit cu o prietena care mi-a spus ca pina la 3 luni, BB-ul ei asa a facut, iar doctorul i-a spus ca atita timp cit nu vomita si ia in greutate, nu e nimic grav,nu e nici macar laptele, formula de schimbat. Acum seara asta n-a mai avut nici o durere, asa ca poate m-am agitat degeaba. Dar asa sunt mamicicle, nu? Miri si Ana (9 zile)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna la voi! Eu sunt putin cam ingrijorata si asta din cauza faptului ca Raul al meu doarme si cate 5 ore incontinuu si nu ii este foame...Am vazut ca voi spuneti ca nu-i lasati sa doarma mai mult de 4 ore, iar mie mi-a spus pediatrul sa il las sa doarma atata cat are el nevoie si daca ii este foame se trezeste si plange si sa nu-l trezesc...Nu stiu ce sa fac si pe cine sa ascult! Este cand sta treaz si vreo 3-4 ore si mananca din ora in ora [bang][bang][bang] sau si mai repede de o ora...depinde cat de mult lenevim la un san! Mai nou vad ca mesele noastre au devenit mai rare! dar de pus tot pune pe el...nu cred ca e vreo problema faptul ca mesele sunt putin mai rare daca totusi pune pe el, nu foarte mult dar zice pediatrul ca e destul cat a pus pana acum...300g in nici 2 saptamani...voi ce ziceti? Pupici! http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/album?.dir=/a9af&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BUNA MAMICUTE SI BEBELACI!!!! Desi cam tarzior vrem sa intram si noi in zona bb-lor de martie-aprilie: 7 MARTIE 2004 - bb DARIUS -GABRIEL - nascut prin cezariana ; -greut la nastere 4,200 si 53cm. a scazut in greutate pana la 3,760kg ,iar acum la 6 sapt avem : 5,100kg si 60 cm - o mandrete de baiat --aviz fetitelor[:D][:D] suntem un mare mancacios : papam la 4 ore si nooptea si la 5-6 ore eu nu l-am trezit niciodata sa pape , ii dau cand vrea el exclusiv tzatzaca. intre mese ii mai dau BABY DRINK PROGRESE : la 3 sapt a inceput sa planga cu lacrimi la aproape 5 sapt ne-a tras primul lui zambet --ne-am topit acum radem cu gurita pana la urechi si gangurim toata ziulica ii place la nebunie sa stea cu ochii pe pereti , sa vada tot si toate si mai ales sa-i spui povesti (un "barfitor" si jumatate) prob e ca nu prea imi doarme :ii dau san 1/2 ora --cam o ora stam la vorbe --- 1 ora somnic --si iar la vorbe pana la papa nu plange decat cand se plictiseste sau il mai doare burtica cand il scoteam la aer dormea dar de vreo cateva zile nu mai doarme nici afara ---se uita la toti copaciii E NORMAL???? SA FAC CEVA SA-I SCHIMB PROGRAMUL , SI DACA DA CE?? nici cand doarme nu sta linistit ,da din maini si picioruse si prin somn... si la san se misca intruna si mai si scoate niste sunete (un fel de gangurit cu gurita plina) cam asta e in mare cu bb meu !!! sper sa am timp mai mult sa intru ca tare mi-e dor sa stau sa va citesc !!! va pupacesc dulce !!![flo] [flo] http://community.webshots.com/album/125065060nZxywh
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rayuela si Amelie, bine ati venit! Va asteptam cu povesti![flo] Claudelu, pai daca ia in greutate, pupa-l si din partea mea ca e asa un copil de cuminte! Pai de asta te plangi tu, ca doarme linistit? [:D] Dar n-ai spus, doarme consecutiv cate 5 ore la 2-3 mese, sau se mai intampla? Ce inseamna mese rare, de cate ori mananca pe zi? Maluba, felicitari! Aveti ceva performante in palmares...Si cu somnul, parca si a mea doarme din ce in ce mai putin, inclusiv afara. Plus ca si a mea a inceput sa se agite cateodata si in timpul mesei. Si e asa o smechera...poti sa intri oricat de tiptil in camera, ca tot se trezeste...nu stiu cum aude, dom'le, asa... Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...