Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Martie - Aprilie 2004


Recommended Posts

Salutari tuutror mamicilor si bebelusilor!! Acum am prins si eu o clipa de liniste,asa ca va povestesc un pic despre pisicutza Amelie.Deocamdata maninca enorm de mult,ceea ce e bine,din cite am inteles ,insa mi-a terminat sanii..de unde si noua porecla crocodilutza Lacoste.Incerc sa-i ung cu lapte,dar ma seaca de tot si nu ramine nimic dupa masa!Altfel doarme beton numai daca e ENORM de multa galagie in jur,voci,muzica!!Daca e liniste,se trezeste inmediat!!E sociabila de mica[hia]!!Noapte ne trezeste de doua trei ori,dar adoarme destul de repede,dupa ce maninca...un singur lucru nu reusesc sa fac desi toata lumea imi spune ca trebuie sa ma potolesc si sa fac ceva in directia asta..dormim cu ea in pat!!Sint atit de closhca ca nu pot sa o las,daca incepe sa plinga si se cuibareste la piept,mi se rupe inima sa o las in patutul ei. Voi ati reusit sa-i culcati in patut? Va pupam pe toate mamicile si bebelusii Elena si pisicutza Amelie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 158
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Hehehe, Rayuela...dormi cu ea in pat, zici??!!...Si eu am avut tentativa la inceput, dar am trecut peste! Acum dorm cu ea in camera, intr-un pat separat. Desi tare ar cam trebui sa ma intorc in dormitorul conjugal...Pe ea am culcat-o prima luna intr-un cosulet special, iar din luna a 2-a in patutul ei. Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elena, si eu dorm cu ea in pat inca din prima zi. Am zis ca abia dupa ce-o sa treaca de-o luna am zis ca o sa o mut in patutul ei, care e tot la mine-n camera. Ziua doarme in pat sau in cosulet iar noaptea langa mine, iar taticul e "exilat" in sufragerie (la ce bun sa ne chinuim sa dormim impreuna si sa-l trezesc toata noaptea cand i se face foame lu' fie-sa, daca tot ma asteapta cel putin 6 saptamani de abstinentza [bang][bang])! Probabil ca moatza mea ar dormi si in patut, pentru ca eu nu dorm cu ea in brate, ci doar in pat, oricum, mi se pare prea mica sa o "izolez" acolo, plus ca noaptea mi-e mult mai comod cand se trezeste, ii dau imediat sa pape, si adormim la loc. Problema mea e alta, cum sa fac sa o invat sa doarma si de la 5 dimineata incolo? Dormim bustean dupa ce facem baitza seara, ne trezim si papam odata pe la 2 jumatate - 3 noaptea si apoi la 5 ni se face din nou foame. Numai ca dupa ce papam, nu mai vrem sa facem nani nici impuscata [^]! Avem chef de rasfat, de joaca, de orice altceva, numai de nani nu [:D]. Si uite-asa o tinem pe mami treaza de pe la 5 dimineata pana pe la 9, cand ne apuca un somnic asa de dulceeeeee....iar lu' mami i-a zburat somnul definitiv [bang][bang]. Si nu stiu de ce, cu toate ca de multe ori sunt rupta de oboseala ziua, iar moatza mea doarme ca un ingeras, nu reusesc nici macar sa atipesc! Mickyyy si [copil] Malina Ioana (31.03.2004) http://community.webshots.com/user/mickyyyy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Micky, exact asa face si a mea. Dupa masa de dimineata nu adoarme nici in ruptul capului. Adica adoarme pentru 15-30 de min, dupa care vrea program. Dar la mine vine la 7 dimineata maica-mea (schimbul 2), asa ca eu mai trag un pui de somn pana pe la 9-10. Nu stiu ce ai putea sa faci, nu-mi trece prin cap, stiu ca e tare nasol. Am mai incercat (si cateodata a mers) sa o culc pe burta mea, a mai adormit, dar nu intotdeauna. Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetita mea doarme tot cu mine in pat, a zis tac-so c-o sa-i vinda patutul... Doarme foarte mult, dar pe mine, cu burtica ei pe burta mea. Eu sunt cam stresata, ca adorm asa, dar decit sa fac ture toata noaptea pina la patutul ei...Eu nu inteleg cum e la altii: sora-mea mi-a zis ca fii-sa nu s-a mai trezit din luna 1 nici macar sa manince, ca dormea copilul la el in camera 8 ore pe noapte (!?). Si cumnata-mea mi-a zis la fel: fi-so a dormit 8 ore pe noapte la el in camera fara sa mai zica vreun crau inca din luna a doua! A mea s-a invatat sigur in brate, asa cred de fapt, ca se trezeste , miriie, plinge, urla pina in final dar in brate, pe mine doarme tun. Adevarul e ca nici n-am lasat-o sa plinga, ca m-a speriat zdravan cind avea 10 zile : i-am facut baita si tot plingea si am lasat-o sa urle ca trebuia sa-i dau sapunul jos, s-o sterg si s-o imbrac si la un moment dat...a intepenit!!!!!! Pt citeva secunde, poate o jumate de minut si dupa aia era f linistita, abia daca se misca. Va dati seama ce m-am speriat! A doua zi am mers la doctor si a zis ca nu stie ce-a fost, poate o convulsie (!!!?)- ea s-a nascut prin axfisie, dar mi-a zis ca e relativ deasa chestia asta la cezariana, ca nu respira ei imedit. Cauze ar fi fost multe: unii copii asa fac daca tipa mult, sau i-am facut prea cald la baie (eu cred ca asta a fost, ca era f cald, parca sunt si eu proasta)sau s-a speriat si asa a reactionat...Nu stiu. La urmatoarele vizite (care au fost f dese, cred ca am innebunut-o de doctorita) puiul s-a prezentat f bine. Acum doctorita mi-a zis ca nu crede ca a fost o convulsie (nici eu nu stiu sa descriu, mie mi s-a parut ca a intepeni). Oricum, va dati seama ca eu n-o mai las sa plinga. Te arzi cu ciorba, sufli si-n iaurt. Gabi si Ioana (5 saptamini)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stati, ca nu sunt coerenta: putea avea o convulsie pt ca s-a nascut prin axfisie, adica n-a tipat imediat. Convulsiile sunt rare, nascutul prin axfisie e relativ frecvent la cezariane.Dar acum doctorita (care e f buna doctor in neonatal) a zis ca 90% n-a fost convulsie, mai ales ca nu s-a repetat, ba mai mult, copilul nu e crispat deloc. Ca pediatra curenta, adica medicul de familie (ca am chemat-o si pe ea) a zis ca sunt eu timpita, ca n-are bebe absolut nimic, ca asa mai intepenesc (!)ei,ca ce, o fi prima? sa-i dau cu apa rece daca mai face. N-a mai facut niciodata, dar nici prea cald la baie n-a mai fost.Eu oricum m-am speriat. Bine, a trecut o luna de atunci, dar eu tot n-o mai las sa plinga (rau). Gabi si Ioana (5 saptamini)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Roxana, felicitari [flo]! Sa-ti traiasca feciorul si sa fie sanatos! [s] Am reusit si eu sa ma uit la pozele cu bebelusi, dupa lupte seculare cu internetul [:)]. E plin de copii frumosi pe aici! Elena, are un par pisicuta ta de nu-mi vine sa cred! Mai avea putin si se nastea cu codite [:)] Claudia, am tot vrut sa te intreb - de ce a stat Raul la incubator?! Ca am inteles ca a fost totul ok cu el la nastere. Noi am fost ieri la controlul de o luna. Tiana are 3900 g - a luat 800 g intr-o luna - si 53 de cm. Ma rog, asta cu 53 de cm mi s-a parut ca a masurat-o aiurea, mai ales ca o masurasem si noi acasa cu o saptamana inainte si avea 54. Dar am lasat-o balta. Una peste alta, totul e in regula cu ea, doctorita s-a declarat multumita. Am luat si trimitere la Grigore Alexandrescu pentru radiografia la sold. O sa mergem probabil saptamana viitoare si sper sa ma linistesc si cu asta, ca am o obsesie cu luxatia asta congenitala de sold. Noi nu prea avem probleme cu somnul, Tiana se trezeste doar o data noaptea, pe la 3.30-4.30, depinde la ce ora a luat ultima masa seara. Daca e mai devreme, pe la 20.30-21, se trezeste pe la 3.30. Daca e pe la 22, atunci se scoala pe la 4.30. Doarme in jur de 6 ore noaptea. Si dupa masa de noapte se culca frumos la loc, cu conditia sa nu o doara burtica. Ca atunci stau cam mult de veghe si incerc sa o alin. Sau mai are "frumosul" obicei de a se culca, dar scanceste in somn, se mataie, scoate tot felul de sunete de eu nu pot deloc sa dorm. Ea doarme, dar eu nu pot adormi ca ma tot uit sa vad daca nu cumva ii curge laptic din gurita si sa nu se inece. Mai ales ca eu o pun sa doarma pe o parte si ea se tot intoarce pe spate... In rest, dupa mesele din timpul zilei are perioade de veghe, nu mai adoarme imediat, sta treaza o ora, uneori chiar si doua. Mi s-a intamplat chiar sa nu doarma deloc intre mese. Dar de obicei sta cumintica in patul ei sau pe patul mare. Doar uneori maraie ca vrea companie [:)]. Precizez din nou: cu conditia sa nu aiba colici, ca atunci e jale mare, saracuta... Adina, cum ii dai Debridatul copilului? Mie mi-a spus doctora sa-i dau 2.5 ml de doua ori pe zi. I-l dai zilnic sau doar cand are crize? Ca as incerca si eu, poate asta o sa aiba efect. Ca restul nu prea au. Am casa plina de sticlute de siropuri de-astea incepute [:(] Eu o culc cu noi in dormitor, intr-un cosulet. In care incepe sa nu prea mai aiba loc. Ieri am facut si noi rost de pat - imprumutat - si cred ca din seara asta o sa o mut in patut. O sa stea cu noi in dormitor inca vreo doua-trei lunim dupa care o mut singura, in camera ei. Nu a dormit niciodata cu noi in pat (sau cu mine) si nici nu concep asa ceva. In scurt timp se obisnuiesc asa si apoi e greu sa ii mai inveti sa doarma in patul lor. Asa ca aviz amatoarelor! Cunosc persoane care au patit-o numai pentru faptul ca luau copilul cu ei in pat doar atunci cand il durea burtica si deja s-a invatat asa. Gabi, sunt convinsa ca te-ai speriat foarte tare, dar ar trebui sa o mai lasi si sa planga, asa cate putin, stand langa ea, desigur. Nu stiu daca a fost convulsie sau nu, iar de asta ca "toti copiii intepenesc" n-am auzit!! Incearca sa o dezveti incet-incet, ca o iei pe aratura cu copilul in brate toata ziua. Si acum e mititca, dar cand o avea 7-8 kg ce te faci? Cand plange, mai intoarce-o pe partea cealalta (pe stanga daca sta pe dreapta si invers). Asta ii mai calmeaza pentru o vreme. Poate chiar de tot [:)]. Si eventual sa-i dai putin ceai cu lingurita - cand plang li se face sete si li se usuca buzele, asa ca uneori incep sa planga si de sete. Micky, 6 kg in doua saptamani?!! Esti tare, cum ai reusit? Ca eu cu ce am venit din spital, tot cu alea am ramas, nimic nu s-a dus [bang]. Asa ca am 69 de kg. La 1.60 ai mei, ce sa zic, nici nu-mi vine sa ma uit in oglinda. Plus ca nu ma incape nici o pereche de pantaloni de dinainte! [bang] [bang] Voiam sa va mai intreb: cam cand as putea sa merg cu copilul prin magazine? Ca n-am mai fost la cumparaturi de o mie de ani - in sarcina nu ca deh, trebuia sa stau la pat, acuma nu ca am bebe mic, cand pot sa merg??? Ca nu mai am rabdare! Pupici! [pup] Flaviana si [copil] Tiana Maria - 4 sapt. (20.03.2004) http://community.webshots.com/user/flaviana17
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flaviana, cum am reusit?! Pai din 3 saptamani cat are bebitza mea cel putin 2 le-am petrecut doar eu cu ea, de la 9 dimineata cand pleaca tati la munca pana pe la 9-10 seara cand se intoarce!!! Plus noaptea de pe la 11 pana dimineatza pe la 7, ca tot doar eu stau cu ea. Iar daca ai rabdare sa citesti povestioara mea de la mamici, o sa-tzi dai seama cata energie imi consuma doar intr-o ora moatza mea!! Exceptand perioadele de somn (care pe zi ce trece se scurteaza [bang] [bang]), in rest trebuie plimbata, leganata, schimbata, si n-are decat vreo 4 kg ea, iar daca o pun in cosulet probabil vreo 8 cu totul. Si cand o pun in cos nu-i place sa fie doar “leganata”, trebuie sa plimb cosuletul prin toata camera, sa-l balangan in toate partile, sa-l invartesc pana ma doare mana, ca ea sa taca din gura. Plus ca hainutzele ei trebuiesc spalate si calcate cam la 2 zile maxim, plus ca si tati mai are haine care trebuiesc spalate si calcate, plus ca mai trebuie facut una-alta prin casa. Iar la toate asta, adaugam vreo 5-6 ore de somn pe zi, in reprize de cate-o ora-doua, si obtinem reteta perfecta pentru slabit!! De fapt de asta ma plang, ca a functionat la inceput, dar se pare ca organismul meu s-a adaptat la noul program, asa ca in loc sa dau jos, cred ca o sa incep sa pun din nou pe mine. Mickyyy si [copil] Malina Ioana (31.03.2004) http://community.webshots.com/user/mickyyyy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

FELICITARILE NOASTRE ROXANA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!111 SA iti traiasca bondocelul , sa fie sanatos si sa aveti de acum inainte o viata plina numai de bucurii si reusite din partea luiiiiii!!!! [cheers][flo][flo][disco][disco][disco][disco] http://community.webshots.com/album/125065060nZxywh
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Falviana micutul meu a stat la incubator pentru ca a stat in burta intr-o pozitie foarte nasoala , adica a fost cumva curbat si nu i s-au curatat plamanii si caile respiratorii destul de bine...pozitia asta a luat-o in ultima saptamana probabil din cauza ca sarcina mea a fost pe toata perioada de 9 luni foarte joasa si probabil si ptr ca a fost suprapurtat...de aceea mi s-a facut si cezariana de urgenta si tot din motivele astea a fost si Raul la incubator... Azi dimineata ne-am cantarit si am ajuns la spectaculoasa greutate de 3900g, asta luand in considerare faptul ca am iesit din spital cu 3400g...si n-avem inca nici 3 saptamani de viata... Tare rau m-am speriat aseara ca Raul tot ce a mancat a dat afara...foarte mult a vomitat si eu m-am necajit tare rau... Azi dimineata am facut cu mama proba cat mananca si in 15 min cu intreruperi si luand in considerare si faprul ca a adormit cu sanul in gurita a baut 60 ml de lapte...eu zic ca e bine si atunci vine si explicatia faptului ca a vomat atata...aseara a mancat aproape 45 min fara intrerupere si probabil ca a mancat prea mult si a elminat surplusul... Tare rau m-am putut speria aseara...el vomita si eu plangeam de mama focului, de nu ma putea nimeni opri [q][q][q][q].... Acum e foarte bine, azi nu a mancat mai mult sde 20 min si doarme acum de aproape 3 ore...ma bucur ca e mai bine.... Chiar Mickyy si al meu pitic doarme noaptea destul de mult, exceptand serile cand avem colici si eu tot sunt franta de oboseala...Ma tot intreb cum de mai rezisti...eu probabil as fi clacat de multicel...Esti o mama eroina!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...