Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Martie - Aprilie 2004


Recommended Posts

Sa va povestesc ca atata m-am distrat azi dimineata de sufletelul meu!!! Dupa ce a papat si a fost si schimbat l-am pus cu mine in pat...pana acum nu l-am pus ca mi-a fost frica ca la cat de zapacita sunt eu sa nu ma sui pe el...deci l-am asezat in pat langa mine si am inceput sa-i povestesc eu ca de cand a venit acasa a umplut casa de veselie si bucurie ca ne-am dat programul peste cap, ca toata lumea il iubeste, etc...si cum ii povesteam eu asa cu foc fiul meu a inceput sa rada cu gura pana la urechi...nu a mai ras niciodata asa de frumos si cu gurita deschisa...si a mai scos si un sunet tare sod...am inceput sa rad cu el...parca m-a inteles ce i-am spus...ca un om mare... Apoi dupa vreo ora vine mama si incepe si ea cu povestile...acum de ale ei si Raul in nou incepe sa rada si de data asta ii scoate si limbuta la bunii...e un scump...as putea sta toata ziua langa el si nu ma satur... Figurina mare fiu-meu asta! http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/album?.dir=/a9af&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 158
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Claudelu, si daca nu mai rezist crezi ca am ce face, cale de-ntoarcere nu mai exista?! Si eu clachez, da’mi trece repejor, ca n-am ce face! Doar n-o sa ma duc cu Malina inapoi la maternitate s-o schimb cu un bebe care doarme mai mult, plange mai putin si nu are colici. Nici inapoi in burtica nu mai pot sa o bag…e prea mare!!! Si nici n-am de gand sa o trimit la parinti sau la socrii sa aiba ei grija de ea. Destul ca a stat mama cu mine cateva zile si ne-am certat la greu, mi-a facut capul patrat de-am zis ca gata, de Malina voi avea doar eu grija de-acum incolo, mai bine sa fiu rupta de oboseala decat un car de draci!! Ce-i drept, varianta soacra n-am incercat-o inca, desi ea se tot invita sa stea cu mine sa ma ajute vreo 2 saptamani cat mai are concediu. Dar daca cu mama am reusit sa ma enervez atat de rau in doar 3 zile cat a stat aici, prefer sa nu ma risc 2 saptamani cu “strainii”. Malina e raspunderea mea, pe care mi-am asumat-o din momentul cand am ramas gravida si am hotarat sa pastrez sarcina. Si stiam ca n-o sa fie usor. Oricum, sunt altele care pe langa crescutul unui bebe mai merg si la facultate sau la serviciu, mai sustin si licente sau mai stiu eu ce alte examene. Alea’s mame eroine, nu eu!! Mickyyy si [copil] Malina Ioana (31.03.2004) http://community.webshots.com/user/mickyyyy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyyy draga chiar nu am vrut sa te superi...am spus-o cu admiratie...!!!!! Cred ca toata ne-am asumat acest risc in momentul in caree am ramas insarcinate, nu cred ca vreuna din noi am crezut vreodata ca ne va fi usor... Eu chiar pot sa ma laud ca am un mare ajutor...pe mama care sta cu noi si e trup si suflet pentru Raul...eu inafara de schimbat scutec, imbracat, imbaiat si alaptat, etc nu prea mai fac nimic prin casa, mama se ocupa de toate trebuirle casei...Mare noroc am cu ea!!!! Chair nu asta a fost intentia mea sa te supar! Va pup! http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/album?.dir=/a9af&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudelu, stai calma, nu ma supar eu asa usor [:D]. Se chinuie fie-mea de 3 saptamani si tot n-a reusit, crezi ca reusesti tu asa de repede?! [:D][:D] Recunosc, uneori sunt mult prea stresata, si reactionez mult prea serios la glumele sau parerile altora, dar e chestie de moment, imi trece si imi pare si rau in urmatoarele 5 minute!! Iar cel care le incaseaza cel mai des e bineintles....tati! Mickyyy si [copil] Malina Ioana (31.03.2004) http://community.webshots.com/user/mickyyyy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyy si eu tot pe tati ma razbun!!![:p][:X][:)] Ce ne-am face fara ei? Pe cine ne-am razbuna si noi daca n-ar fi ei... De multe ori ma mir cum naiba ma mai suporta langa el...ca sunt foarte foarte rea cu el...acum ca nu pot sa mai ies si eu atunci ma razbun pe el si nu-l mai las nici pe el[batcap][batcap][batcap]...mai ales ca noi eram mai tot timpul pe duca: petreceri, excursii cu cortul sau fara si e destul de greu sa te dezobisnuiesti de o astfel de viata...dar asta e acum avem o noua responsabilitate si nu mai putem fi ca-nainte...DAR MERITA TOT!!!! http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/album?.dir=/a9af&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aualeo mai fetelor..eu ce sa mai zic,ca sint chiar singura,taticul o sa inceapa munca in curind si ma apuca groaza..as vrea chiar o soacra afurisita[neand],numai sa am ajutor,pentru ca abia ma misc inca,nici nu am putere sa o tin pe Amelie in brate,mai mult de 5 minute..ca incep sa ma doara toate oasele,mai ales la bazin. Clauditza mamy,nu mai plinge,ca incep si eu[q]!!Si eu ma smiorcai cum o aud ca incepe..daca am cea mai mica banuiala ca o doare ceva,incep sa jelesc ca Smaranditza popii!! Cit priveste dormitul in patut,ma regasesc perfect in spusele lui Myckyy,si mie mi se pare mult mai comod sa o am la sin cind se trezeste,mai ales ca sint inca foarte foarte slabita..si daca o sa ajunga sa doarma tot timpul cu noi in pat...c'est la vie!!Eu zic ca merita pisicutza orice sacrificiu. Chiar ca sint numai bebelusi frumosi la noi,am apucat si eu sa ma uit in liniste..sa ne traiasca!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hop si noi pe aici. Din fericire Eduard nu are colici, desi cand incepe sa planga taicasu spune ca asta e cauza [:)]. Ieri a venit asistenta sa ne vada si l-a cantarit. A luat peste 300g in 9 zile, are 3.740 Kg acum ... binisor, zic eu. Ii dau exclusiv san, nu avem nici macar un biberon in casa ... si nici nu as avea ce sa-i dau la biberon. Dintre mine si tatic, se pare ca eu sunt cea mai viteaza cand plange Eduard, Adi se inmoaie de tot. Eu m-am cantarit la o saptamana dupa nastere si se pare ca am ramas cu vre-o 16 Kg in plus fatza de asta vara ... care nu prea vad cum or sa se duca de la sine. Si burta e tot mare - e drept ca am purtat centura dupa cezariana, de abia ieri am renuntzat la ea, si tot mi-o mai pun cand fac efort. Nu-mi fac inca probleme, dar daca stiti vre-o retzeta minune sa mi-o spuneti si mie [:)]. Flaviana, sa ne pui si pe noi pe listutza: 5 aprilie, bb Eduard(3500g si 50 cm ). Monica si [copil] Eduard
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza pe la pranz [:)]. Noi am fost tare plimbarete azi, am plecat de la 8 jumate de acsa si am ajuns inapoi 6 ore mai tarziu [:D], adica acum juma de ora. Am fost de dimineata la pediatra, ne-am cantarit si masurat, asa cum spuneam, am o grasunica mancacioasa, a pus in fix 3 saptamani 1kg, hranita exclusiv la san!! Avea 4,600 kg azi (am iesit cu 3,600kg din spital) si dupa masuratorile mele avea si 5cm in plus, adica 58cm. Dar eu am masurat-o cu metrul iar asistenta mi-a masurat-o pe o masutza rigida si n-a putut sa-i indrepte picioarele bine...ei i-au iesit doar 55cm, dar sunt sigura ca masuratoarea mea e cea corecta [:D]. Oricum facem progrese vizibile cu ochiul liber [^]...daca o tine in ritmul asta maine poimaine n-o sa mai fiu in stare nici macar in brate sa o iau! Cat despre burta, la mine s-a retras de la sine, desi mi-am cumparat centura n-am purtat-o nici macar 5 minute, am zis sa las muschii sa lucreze singuri si doar daca burta nu isi revine sa apelez la centura. N-a fost cazul pana acum, si nici nu cred sa fie de-acum incolo pentru ca desi nu mai am talia de odinioara, burta mea e pe cale de disparitie (astazi la medic in timp ce asteptam sa intru, o cucoana care n-a vazut ca eram cu bebe dupa mine m-a strigat "domnisoara" [^]). Mi-a mai ramas insa dunga maronie din dreptul buricului, care sincer nu stiu cum se va duce, ca pana acum n-a dat nici un semn. Mickyyy si [copil] Malina Ioana (31.03.2004) http://community.webshots.com/user/mickyyyy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama Mickyy dar ce mancacioasa e Malina ta!!! Bravo voua!!! Azi ne-a facut Raul baie, adica a facut pisu pe noi si a udat totul in jur...ce sa-i faci cu baietii astia!!![:-)))][:-)))][:-)))][:-)))] Daca tot vorbim de kg eu am dat cam 14 jos, burtiera o port si acum si o voi mai purta-o pana mi se retrage cu totul burta...deja e a doua burtiera, asa de bine se retrage burta...doar picioarele au ramas la fel de groase...[bang][bang][bang]...cand ma uit in oglinda [q][q][q][q] ca nu ma suport, n-am fost eu foarte slaba nici inainte dar nu am trecut de 60 de kg, iar acum am 76-77 kg[alcool][alcool][alcool] si am doar 1.57 cm...sunt ca o bila, mai bina sari peste mine decat sa ma ocolesti...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine ma enerveaza picioarele.....acolo s-a depus grosul in timpul sarcinii, si de acolo nu prea vrea sa plece nimic. Burta s-a retras incet incet....da' la picioare chiar nu vad schimbari majore [bang][bang]. In fine, sunt si eu prea grabita sa dau totul jos, dar eu am fost o slabanoaga de cand ma stiu, cel mai mult am avut 65 de kg in clasa a 12, in rest ma-nvarteam in jurul lu' 60 iar acum la 72 de kg ma simt uriasa, desi din cauza inaltimii (1.78m) nu par prea grasa. Cat am fost geavida, aveam o scuza, da' acum?! In fine, noi si bebelusii sa fim sanatosi, ca kg astea in plus sunt probleme minore deocamdata. Claudelu, Raul e baiat, are o scuza sa faca pipi peste tot, da' ce sa mai zic eu de Malina mea pe care am lasat-o in funduletul gol cateva minute ieri (fiind iritata la funduletz o dadusem cu crema si asteptam sa intre-n piele) si a prins prilejul pentru un pipi zdravan, cu mult prea multa bolta pentru o fetita, de s-a udat ea toata si-a trebuit sa o spal de urgentza la chiuveta! A fost un cosmar, era prima oara cand incercam sa o spal (fie si partial) singura, abia abia am reusit sa o tin cu o mana si sa o spal cu alta. Iar azi ca sa fie treaba treaba pediatra mi-a spus ca trebuie sa renunt la servetelele umede si sa o spal la fundulet si sa o ung cu crema de fiecare data cand ii schimb pampersul [bang][bang]. Asa ca de unde pana acum schimbatul pampersilor era o placere, acum e un cosmar. Am reusit sa ma specializez cat de cat, dar nu in spalatul la chiuveta, ca e prea incomod, ci in spalatul in caditza. Cred ca in vreo 2-3 zile o sa devin experta, o sa-i pot face chiar si baie singura [:D]. Chiar, mai are cineva asemenea probleme cu bebelusul? Ma refer la iritatii la fundulet. Si daca da, voi cum il "tratati"? Mickyyy si [copil] Malina Ioana (31.03.2004) http://community.webshots.com/user/mickyyyy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...