Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Martie - Aprilie 2004


Recommended Posts

Mickyyy, si Anelisa mea a avut funduletul iritat, dar asta de cand am schimbat servetelele, folosind unele de la Penaten cu ulei incorporat. De regula foloseam servetele umede normale, si le mai spalam in apa calda. Ii dau cu un pic de crema Bepanthen sau Weleda cu calendula (in traducere - filimica), si nu mai are nimic. Acum nu i-am mai dat cu din alea cu ulei, si e totul in regula. Noi suntem mai micute, inca n-am facut baita, iar de sters o sterg doar cu servetele deocamdata. M-au distrat la maxim povestile tale cu baia si cu Malina, cand a facut pipi cu bolta [:-)))][:-)))][:-)))] Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 158
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna ziua la mamici si bebelusi! Si noi am fost tare harnicute azi,am fost la moasa si am luat deja 350 de grame in 9 zile.Basca am facut pipi pe masa la moasa,fix in manecile doamnei,care a fost nevoita sa se schimbe dupa..ce o fi zis in gind..romanii astia[:D][:D][:D]!! Am fost si la plimbare,la o patiserie frantuzeasca,am mai cumparat niscai hainute pentru ca mamy a innebunit evident,si pentru ca nu prea aveam hainute roz,am cumparat o groaza,de care probabil nici nu o sa ma ating..datr vorba taticului..poti sa te intelegi cu o mamica dilie?NU!![hippi] Amelie este de o cumintenie..suspecta,cit timp sintem in oras,cu lume multa in jur..dar seara isi aduce aminte ca este totusi un bebelus si incepe distractia,respectiv tipete si fasoane de domnisoara!! Clauditza mamy,mie imi place de Raul,are personalitate!!M-am distrat de minune!! Cit priveste slabitul,eu inca nu m-am suit pe cintar,dar burta mi s-a retras miraculos,mai e foarte putin.Ce m-a speriat insa a fost cind am probat niste bluze si am sarit de la masura 34 la 38..adica sinii nu-mi mai intra in nimic!!! Va pup si revenim cu vesti..sa AVETI PARTE DE BEBELUSI CUMINTI!! Elena si pisicuta Amelie[copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Soleil, Debridatul se da 1 mg/kgcorp pe zi. Deci la cele 3.900 kg ale copilului pot da pe zi 3,900 ml (deci cate 2 ml in 2 reprize; portia de 2.5ml*2/zi corespunde unui bebe de 5 kg). Eu i-am dat zilnic vreo 2-3 saptamani dupa care l-am oprit ca nu-mi facea nici o colica si nici acum nu-mi mai face (l-am oprit de vreo 4-5 zile). Acum nu stiu daca chiar Debridatul a ajutat-o sau a fost mana sortii ca i s-au oprit colicile de tot tocmai cand am inceput si eu sa-i dau Debridat. Ma rog. Sa speram ca de la Debridat. Micky, eu am folosit cand s-a iritat odata Moti crema Reviken (e romaneasca), dar are talc si oxid de zinc si e foarte eficienta. Daca e pielicica rosie, ai sa vezi ca pana la urmatorul schimbat nu mai e iritata deloc. Si folosesc doar servetele umede (mi-e lene sa ma deplasez cu ea in baie in fundul gol), am folosit Libero si acum am Johnson. Oricum, nu se irita de la ele (s-a iritat de f. putine ori) si i-a trecut cu aceasta Reviken. Rayuela, pai si eu o imbrac pe a mea de vreo 3-4 ori pe zi, ca sa apucam toata garderoba. Asa ca fa-i si tu "parada modei" pana nu-i raman mici. Eu am sa intru mai rar pe forum pt. ca am inceput serviciul.[bang] Dar promit ca am sa citesc tot, deci sa nu ma barfiti.[:D] Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elenaaaaaaaa, doamne ce dor imi e de noptile petrecute pe YM, de povestile noastre fara sfarsit!!![q][q][q][q][q][q] Fetelor eu nu mai are rost sa va spun ca nu ma mai incape nici un sutien, ca mi-au crescut sanii de pot sa-i folosesc pe post de bretele...chiar m-am socat ca din prima zi cand am inceput sa alaptez mi-au crescut de vai si amar...[alcool][alcool][alcool]...eu acum sunt si mai si decat Nicoleta Luciu sau Nadine [balcon][balcon][balcon].... Si sa nu mai spun ca imi vine sa urlu ca ma pus michiduta sa-mi incerc hainele azi si pantalonii ii trag doar pana la fund si mai sus nici vorba sa ma incapa...[q][q][q]...ce sa mai spun de bluze[bang][bang][bang] http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/album?.dir=/a9af&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[canada][canada][bum][bum][bum][bum][bum][bum][bum][batetoba][batetoba][batetoba][batetoba][batetoba][batetoba][batetoba][bis][bis][bis][bis][bis][bis][bis][bis][bis] Va anunt dragele mele ca in data de 18. aprlie la ora 10.44 dimineata, ora Canadei s-a nascut galusca noastra grasunica Stephanie, prin cezariana dupa 12 ore de travaliu indus cu oxitocina, in van[bang][bang]. Galusca are 4.900 si 52 cm, scor apgar 9.Astazi am venit acasa, si dormim deja de 4 ore. Ce fetita are mama...[bb][bb][bibe][bibe] Eu sunt bine mi-au scos deja copcile, ma cam doare spatele dar trec toate pt galusca mica. Iar operatia am dat-o deja uitarii, numai cand ma pun in pat/scaun si ma ridic o simt, in rest..... O sa puna azi tati mai tarziu poze pe net si o sa va trimit linkul... Pupici la noile mamici, nu am avut inca timp sa citesc ce atzi scris, si numai bine la bebitzi Va doresc niste bebeii mancacosi ca si Stephy care tot nu se mai satura, mancam la o masa si tzitzi si in jur de 60 ml formula... sper sa vina laptele curand, ca nu ne saturam cu colostrum[bang][bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai am si eu o intrebare....Raul face cateodata caca verde si pana acum era cumva galben-portocaliu....e oare vreo problema? Ca mie pediatrul cand a venit la noi mi-a cerut sa vada un scutec cu caca(m-a pus sa caut in cosul de gunoi), asta ca sa vada culoare la kk si a spus ca doar asa isi da seama daca laptele meu e bun si cand a vazut ca e galben-portocaliu a spus ca am lapte bun....si acum nu stiu ce sa fac ca e verde!!! Si inca o intrebare...la voi de cate ori vine asistenta sa vada copilul? ca la noi a venit doar odata pana acum si cred ca totusi ar trebui sa vina mai des...am dreptate sau sunt eu din nou absurda [batcap][batcap][batcap]????????? http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/album?.dir=/a9af&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pk][roker][pk][roker][pk][roker][pk] [bum][batetoba][bum][batetoba][bum][batetoba] CORINA MII DE FELICITARI!!!!!!!!!!! SA TRAIASCA STEPHANIE SI SA VA BUCURATI DE EA!!!! [s][s][s][s][s] Mama dar ce mare e Stephanie, nu ma mir ca ti-au facut cezariana!!!Oricum bine ca sunteti bine si sanatoase si de operatie nu-ti fa probleme ca cam in 2 saptamani nici nu o mai simti!!!(scuze cacofonia!) Si fetita ta a fost foarte asteptata!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, felicitari [flo] [flo] sa va traiasca grasunica!!! Ma mir ca te-au lasat sa incerci sa nasti natural un bebe de aproape 5 kg, oricum totul e bine cand se termina cu bine! Claudelu, la mine a venit doctorita doar o data, imediat dupa nastere, acum daca e ceva ma duc eu cu moatza la ea la cabinet. De fapt trebuia sa merg cu ea la o luna pentru un control de rutina si la 2 pentru vaccin. Numai ca Malina s-a nascut cu limbutza prinsa jos (fren scurt parca e denumirea stiintifica) si a trebuit sa merg cu ea pana la Budimex la ORL ca sa i-o taie. Si am zis ca e mai bine sa o fac acum cat e inca micutza si nu simte mai nimic, asa ca ieri am fost sa luam trimitere de la pediatra si apoi am mers la spital pentru interventie (care a fost nesperat de usoara, a durat maxim 2 minute, a scancit putin bebitza si apoi i-am dat sa suga si-a tacut!). Si daca tot am ajuns la pediatra pentru trimitere I-a facut si controlul, desi avea doar 3 saptamani, a zis ca-I totul ok si ca nu mai e cazul sa vin din nou peste o saptamana la control. Adina, deja la munca?? Woow, ai ambitie. Eu ma gandeam sa ma intorc pe la inceputul lui septembrie la birou, dar si asa parca mi se pare prea repede. Tu cum te descurci cu motata ta? Stau bunicii cu ea sau ai angajat o bona? Mickyyy si [copil] Malina Ioana (31.03.2004) http://community.webshots.com/user/mickyyyy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, felicitari, [bis][bis][bis] sa-ti traiasca fetita si sa fie sanatoasa si mincacioasa in continuare! stai linistita, nu dispera, daca o pui la sin, o sa-ti vina si laptele, mie mi-a venit mai greu, inca ii mai dau formula dupa 2 saptamini, dar din ce in ce mai putin, de la 60-70 am ajuns la 20-30 acum si sper sa nu mai fie nevoie deloc in curind. Claudelu, eu stiam ca verde trebuie sa fie kk, chiar prazuliu, nu verde inchis. Si mie mi-a spus pediatra ca e bun kk, verde deschis, si mie mi l-a cerut si a zis ca e ok. Si la mine tot o data a venit, la 10 zile dupa ce am nascut, ca am dat eu telefon. Am zis ca e cu Pastele, sa mai treaca o saptamina sa-si revina dupa atita mincare, dar dupa inca alte 3 zile m-am enervat si am sunat. Pina la urma de ce platesc o gramada de bani la asigurari si am nevoie de citeva ori in viata? a venit, a stat vreo ora, mi-a explicat tot ce am vrut, mi-a dat toate numerele de telefon posibile, inclusiv fixul de acasa, dar a zis ca nu mai sunt obligati sa treaca ei, decit la nou-nascuti care nu pot veni cu parintii cu masina la cabinet, ati mai auzit asa ceva? si maine trebuie sa ma duc, s-o cintaresc si masor si eu pe Ana. Eu stiam ca trebuie sa vine cel putin o data la 2-3 zile, hai de 2 ori pe saptamina la tine acasa, macar 10 minute. Si i-am dat si bani! cred ca o sa incerc cu altcineva, dar asta era buna ca era aproape. Adina, deja ai inceput munca? asa repede? si cine sta cu BB? nu mai alaptezi? si cum te induri? eu nu m-as duce acum la munca, nici moarta! intr-adevar, vorba lui Claudelu, imi lipsesc plimbarile, iesirile cu prietenii, chefurile si mai ales CUMPARATURILE! dar ne revenim noi si mergem amindoua! Ana mea nu vrea sa stea in pat linga mami, daca ati pomenit asa ceva! A stat in primele zile, dar acum vrea sus, sa se uite pe geam, la lumina, sa vorbesti cu ea, sa te plimbi, si cel mai mult ii place sa o lasi dezbracata, doar cu pmpers, sa dea cit vrea din picioare si maini! sta asa intinsa si o ora daca o lasi. La 2 saptamini, a inceput sa se impinga in picioare, parca vrea sa se ridice, ai vostri cum sunt? Mickyy, si a mea e iritata de vreo 3 zile, mie mi-a spus pediatra ca si de la servetele umede poate fi, ca apa si sapunul sunt sfinte. Eu m-am obisnuit s-o spal la fundulet la chiuveta inca de la maternitate, din prima zi! cind le vedeam pe asistentele alea cum ii faceau baie, am zis ca daca ele pot, pot si eu si chiar mai bine, ca sunt mami! si in citeva zile, sa vezi dexteritate! acum o spal de citeva ori pe zi, noaptea doar o serg, ca am face concert pentru vecini si parca mi-e mila, ajung celelalte din timpul zilei. Si tot s-a iritat, dar mai mult la pliurile dintre picioare, funduletul nu e asa rau, si mai are la git, tot asa, la pliuri. eu dupa ce o spal ii dau cu crema de galbenele, pe care o am din maternitate, mi-au dat asistentele o cutie plina cind le-am intrebat ce era, ca ele cu asta le dadeau acolo. Hai ca intru la 2-3 zile pe net, dar recuperez cind scriu! pupici si mai vorbim, Miri si Ana (08.04.04)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...