Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Martie - Aprilie 2004


Recommended Posts

Kikisor, o vecina de-a mea cu bebe de 2 luni ia 7 cutii de Lactovit gratuit, de la medicul de familie al copilului. Cica ti-l da indiferent daca alaptezi sau nu...Nici eu nu l-am luat inca (trebuie sa ma mut de la dr mea de familie la un alt medic de familie pediatru, ca dr mea nu se baga). Vorbeste cu dr ta! Ar trebui sa ti-l dea! Chiar daca nu-l dai la bebe, ai ce sa faci cu el (branzica, prajituri, etc)! Cu Pampersii n-am avut probleme pana acum; verifica sa fie bine pus elasticul de pe picioare (probabil ca pe acolo scapa, trebuie intinsa si scoasa in afara partea din exteriorul elasticului). Iamona, pai eu n-o infas deloc! O las asa, cu pampersul si cu hainuta deasupra. Mi-e groaza de infasat![bang] Adina+ bebita Olivia Karla
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 158
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multumesc Adina pt. raspuns.Am sa merg sa-mi intreb medicul pediatru iar daca nu...il voi schimba.mie mi-a zis sa-mi cumpar daca chiar voi avea nevoie o cutie de Nan ca Lactovitul nu e bun. La Andreiut i-au iesit ceva bubite pe fatza,sunt multe,micutze si rosii.Oare de la ce sa fie?V-ati confruntat cu asa ceva?Nu stiu cu ce sa-l fac!!! noi azi avem 17 zile.Ce repede au trecut! Aveti grija de voi si de[copil] -ANAMARIA-
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu o infas pe Tiana, desi mi se pare ca are picioarele putin in paranteze [:)]. Dar acum, dupa nastere, sunt irelevante observatiile astea, asa ca nu imi fac probleme. Nici mie nu mi-a spus pediatra de lapte gratuit. Dar oricum nu il folosesc - eu ii dau Milumil 1-, asa ca la ce sa il iau? Lasa sa-l dea la altii mai amarati. Am trecut la biberon cu ea, ca nu se mai poate. Sta la san si face nani, eu habar nu am cat mananca - turbez cu proba suptului de fiecare data. Plus ca nu prea o mai suportam, am niste dureri de mor la sani! Asa, ma mulg cu pompa si ii dau cu biberonul. Asta e, cat o fi, o fi, dupa aceea - lapte praf si gata. O mai pun dimineata la san cand am sanii foarte plini, asa, de exercitiu [:)]. Adina, tu o mai pui pe Moti la san? Sau ii dai numai lapte praf? Si Tianei ii merge pielea de pe corp, se descuameaza, dar sper sa ii treaca. O mai dau cu creme dupa baie - cand reusesc, pentru ca de obicei urla de foame dupa baie! Kikisor, Tiana a avut niste bubite rosii pe fata, de fapt mai mult niste pete rosii. Am spalat-o cu ceai de galbenele si a doua zi nu mai avea nimic. Maine implinim doua saptamani! Wow, nu-mi vine sa cred [:)] Pupici! Flaviana si [copil] Tiana Maria (1 sapt)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor si sa va traieasca bb-lusii, Kikisor si Soleil va sfatuiesc sa luati laptele praf gratuit chiar daca formulele straine sunt mai bune - ca de aia e gratuit, in nici un caz cei mai amarati nu o sa primeasca mai mult pentru ca va cedati RATIA. O SA IL FOLOSITI MAI TARZIU SA FACETI BRANZICA DE VACI sau prajituri cum a spus Adina. Kikisor incearca sa o speli cu ceai de musetel+galbenele. Eu in primele 3 saptamani ii puneam si in apa de la baie ceai din acesta mai concentrat pt. ca si a mea avea niste bubite (foliculita a spus pediatra). Incet incet i-au trecut. A mea mai avea in plus si muuulte puncte de grasime pe fata (si acum mai are cateva). Si eu am avut probleme cu suptul si luatul in greutate. Am nascut-o la 3.750 dupa 3 zile avea 3.450 si la fel dupa aproape 3 sptamani timp in care alaptatul la cerere devenise un fel de alaptat incontinuu. Nu am facut proba suptului propriu-zis ci am cantarit-o la 3 zile prilej cu care am vazut ca a luat cca 20-30 g (am si uitat, asa trece timpul...) adica f putin. Am trecut la completare si acum a luat bine in greutate (la 8 saptamani avem deja 4.950). Nu s-a intarcat cu toate ca multa lume m-a inebunit ca daac ii dau bibe vai de mine si tot asa (m-au stresat ff. tare in prima luna - acum m-au lasat in voia mea ca tot nu au avut cu cine sa discute[:D]). Acum nu ca vreau sa fac reclama dar cred ca nu s-a intarcat din cauza biberoanelor de la chicco modelul ala care imita forma sanului (au tetinele f. mari). Sunt ele mai scumpe dar mie imi plac si ei la fel[alcool] Mai avem unu in unghi normal tot pentru nou nascuti dar nici nu se compara. Aveti grija de voi si de bb[copil] didi@ si bb Iulia Eleni (06.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Soleil, da, o mai pun la san, dar nu intotdeauna suge. Mai ales la mesele din timpul zilei se enerveaza si da din maini si din picioare si incepe sa planga (bineinteles ca nu-i curge cu viteza de la biberon!). Dar noaptea suge (sau cel putin se face), habar n-am ce face ea acolo si cat ia din san. Oricum, o tin maxim cat suporta (10-15 min, mai mult nu mai vrea). Dar nici eu nu puteam s-o las doar cu sanul! Avea 3 saptamani si un minus mare la greutate...bine ca n-am avut cantar in primele 3 saptamani, ca turbam si eu ca voi... Acum o cantaresc zilnic si nu-mi vine sa cred ce avant si-a luat...creste ca fat-frumos... Kikisor, Moti nu a avut probleme pe fata dar a avut o iritatie pe picioruse, asa cum zici tu. Tot cu ceai de galbenele i-a trecut. Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu, ma primitzi?! O sa fie mai greu cu forumul in zilele astea, scuze dar n-am apucat sa citesc tot ce s-a scris pe aici in ultima vreme, am fost ocupata [^] cu moatza mea. Astazi am venit de la spital, nenea doctorul ne-a dat drumul foarte repede, avem abia 2 zile [:D]. Pana acum am noroc de un bebe cuminte foc (sper sa nu vorbesc intr-un ceas rau), papa si face nani, plange rar, doar cand vrea sa fie schimbat sau i se face din nou fomitza. E atat de micutza, chiar daca kilogramele ma contrazic, s-a nascut cu 3,800 si a scazut la 3,600. Atat avea azi dimineata cand am cantarit-o ultima oara. Dar se pare ca va incepe sa creasca la loc, ca-i o fomista si jumatate. Deocamdata papa doar laptic, spre surprinderea mea chiar am destul pentru cat e de mancacioasa. Hai ca mai vorbim, am nascut natural acum 2 zile si epiziotomia inca ma incomodeaza, asa ca-i mai greu cu statul pe scaun la calculator. fara sa mai pun la socoteala ca am un bebe in dormitor care doarme cu acum bunicutza, dar nu-l pot lasa asa la infinit. Pupici si ne mai auzim. Sanatate multa tuturor bebelusilor care sau nascut in zilele cat am lipsit si felicitari mamicilor. Promit ca in masura in care ma va lasa Malina in pace, voi recupera cu lectura! Mickyyy si [copil] Malina Ioana (2 zile)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uffff, c-am scris si a disparut [:(]! Micky, bine ati venit acasa! Adina, cum ii dai completarea? Cat vrea ea sa mai manance? Tiana nu mi s-a oprit pana acum niciodata, mananca tot ce are in biberon. Dar imi e teama sa o las sa manance cat vrea, sa nu cumva sa vomite. Asa ca are portie de maxim 90 ml la o masa. Uneori adoarme inainte de a o termina, probabil asta inseamna ca s-a saturat? Desi daca ii pun biberonul in gura, ea papa si restul. Deci nu pare sa se fi saturat... Oricum de multe ori papa in somn fata mea... Voi cum le dati sa manance? Cand se trezesc si cat vor? Mie pediatra mi-a zis ca daca o trec pe biberon sa ii fac orar strict de masa la 3 ore. Si ma chinui cu ea sa o trezesc de multe ori... Noaptea o las in Pace si se scoala la 4.5-5 ore. Daca se scoala asa si ziua, e prea putin, nu apuca sa manance cat trebuie. Asa ca suntem cu programul. Nu va spun ce chin e... Pune ceasul sa sune, sa nu uiti, chinuie-te sa scoli copilul... Nu stiu ce sa fac. Am zis ca o mai tin asa vreo doua saptamani - pana face o luna - si apoi o las pe ea sa vad la ce interval se scoala. Ah, am un stres cumplit cu mesele astea. Si ma mai streseaza si tata-sau ca nu-i ia fata in greutate... Flaviana si [copil] Tiana Maria - 2 sapt. (20.03.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...