Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Martie - Aprilie 2004


Recommended Posts

Nu te stresa, Soleil, ca ai sa vezi in saptamana a 3a si a 4a cat de mult o sa ia in greutate! Ai sa te sperii! Eu am inceput la mijlocul saptamanii 3 cu suplimentare, 30ml. Apoi, la inceputul saptamanii 4 , a vrut mai mult si am trecut pe 60ml. Acum suntem pe 90 ml - dar nu cred ca mai ia mare lucru din san. A inceput sa-i haleasca cam pe toti cei 90ml, poate de saptamana viitoare trecem la mai mult. Fug ca am lasat-o sa se dea in leganut si s-a plictisit, plange. Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 158
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am revenit. Pana n-am culcat-o pe burta mea n-a vrut sa taca. Deci Soleil, sa revin cu amanunte: si a mea cand se satura adoarme. Am vazut ca daca o trezesc (sau daca se trezeste ea) si ii dau si restul din biberon, regurgiteaza ceva. Daca nu-i dau restul, nu regurgiteaza. Deci incerc sa nu i-l mai dau (bineinteles ca e vorba de un rest putin, ca daca adoarme dupa doar jumatate din cantitate, sigur se trezeste imediat si mai vrea!) Cu orarul stam cam asa: nu avem mesele fixe, ci cand cere ea. Dar nu mi-a cerut mai devreme de 2 ore si jumatate. Majoritatea sunt la 3 ore - 3 ore su jumatate, iar noaptea cate 4 ore, eventual (rar de tot) 5 ore. Eu o las sa doarma cat vrea, niciodata nu am trezit-o sa-i dau sa manance. Are 7 mese pe zi. Imi amintesc cand era mai micutra (ha,acum 2 saptamani!) ca parca dormea mai multe ore (adica 5, poate chiar si 6); dar nu a tinut-o mult si uite ca acum ma trezeste mai des noaptea sa fac pe bucatareasa. Cel mai greu mi-e cu preparatul mancarii noaptea (ziua o mai am pe maica-mea pe aici si imi pregateste ea biberonul). Noaptea, insa, o tin in brate si cu o mana incerc sa-i pregatesc lapticul (masoara, toarna apa, toarna laptele, amesteca, incalzeste...). Am inceput sa am mai mare dexteritate, dar parca tot e greu...Si in patut nu pot s-o las, ca trezeste tot blocul. Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Voi mai aveti timp dragele mele? Ca eu...nu ma adaptez deloc desi bebe mic al meu e tare cumintel... Descoperire: daca plinge rau si e si mincat si schimbat, deci probabil are colici, ii bag degetul mic al meu in gurita si tace instant(unghia taiata bine, miinile spalate si degetul sters cu apa plata). Gabi si bebe Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OOOf, mai mamici, ce va invidiez! Aveti deja bebeii cu voi si vad ca invatati de la o zi la alta tot mai multe..Oare eu cum o sa ma descurc? Nu pot decat sa va felicit pt tot ce faceti, ca mie mi se pare o chestie extraordinara! Sunteti niste curajoase si cred ca si tare fericite! Chiar daca ma cam sperie ideea, imi dau seama ca abia astept si eu sa ajung aici! Felicitari inca o data! Kiftelutza Kinder & Ardeiu'
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina, cum reusesti sa faci laptic cu o mana si sa tii copilul cu cealalta???? Eu am nevoie de vreo 4 maini de obicei, asa ca ce sa mai renunt la una!! Gabi, timp nu avem, dar incercam sa il fructificam pe cel ramas. Descoperim o noua valoare a timpului! Vezi, uite asa te imbogateste un copil: nu doar sufleteste, ci te redescoperi pur si simplu [:)]. Multumim pentru chestia cu colicile. Tiana nu prea are. Adica are, dar nimic spectaculos. Ii dau Sab simplex de 3 ori pe zi - de fapt cam de 2-3 (ca mai uit si eu!) si se pare ca o ajuta. Si oricum, cel mai mult ajuta dormitul la mami sau la tati pe burtica! Roxana, lasa, ca mult nu mai ai si o sa intri si tu in club. Si dupa cateva nopti cu maxim 4 ore de somn, mai vedem noi unde e fericirea aia mare! [:p]. Glumesc! De ieri e tare maraita fata mea. Pana acum adormea imediat dupa ce manca. Acuma nu mai vrea, nu stiu ce tot are. Se tot foieste si se maraie cate doua ceasuri. Si cand adoarme, imediat vine iar ora de masa! Aseara m-am culcat pe la 12, azi-noapte m-a tinut treaza de la 2 la 4, iar azi-dimineata de la 6 la 8. Clar ca nu am mai dormit de la 8! Asa ca sunt cam pe 3 carari... Si am fost si de mi-am cumaparat perdele! 3 ore am banuit prin "Obeur". Da' mi-am luat! Prima mea iesire serioasa dupa operatie. Ma cam resimt... Pupici! Flaviana si [copil] Tiana Maria - 2 sapt. (20.03.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Soleil, inca ma bucur ca imi lasa o mana intreaga libera si nu-i ocupa si din aia cateva degete! Gabi, eu primele 2 saptamani am fost ca teleghidata. Nici nu-mi mai amintesc prea bine, dar stiu ca timpul zbura si ma trezeam seara ca nici macar nu am mancat toata ziua. Urmatoarele saptamani au fost ceva mai usoare, iar acum chiar avem timp berechet. Deh, ne-am obisnuit cu programul! Roxana, te asteptam in clubul informatoarelor! Noi suntem patite cu multe, asa ca abia asteptam sa zicem si la altii!... Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Cristina (Cipstyle) a nascut ieri (04.04.04) in jurul orei 20.30 o papusica de fetita de 3810g greutate si 55cm lungime. Slava Domnului, mami si puisorul ei se simt foarte bine ! Amanunte despre operatiunea "bebelusul" veti primi cat de curand de la proaspata mamica.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, felicitari [flo], si sa-tzi traiasca puiutzul [s] [s] [s]!! Refacere cat mai usoara si te asteptam in randul mamicilor. Profit si eu cateva minute ca vad ca moatza mea doarme, sa mai vad ce s-a intamplat pe net. Dupa ce ca stau prost la capitolul timp liber, acum am si 2 subiecte de lecturat, (mamici si bebelusi)…tare harnicutze ati fost in lipsa mea. Deocamdata eu ii dau doar san la moatza mea, atunci cand cere, fara nici un fel de program, si-o las sa pape cat vrea ea. In general e atat de nesatula ca trebuie s-o pandesc pana adoarme ca sa-i scot sfarcul din gura, ca singura nu-l lasa. Aseara cred ca a supt aproape o ora jumatate in continuu, n-am reusit sa ma inteleg cu ea, plangea de mama focului cand o luam de la san, si mi-era atat de mila ca am lasat-o cat a vrut ea sa suga, dar am facut cea mai mare prostie, ca haplea al meau a vomat imediat aproape un sfert din ce-a papat. Asa ca mi-am promis sa-i dau cu masura de-acum incolo. Deocamdata neavand nici un program de alaptat, e tare greu cu timpul liber…mai ales ca acum am ramas si singura cu ea acasa (a fost mama in week-end, dar s-a intors la Pitesti ieri)…..abia reusesc sa pap ceva, ca sa nu mai zic de somn…..cred ca-n viata mea n-am dormit atat de putin, cred ca 3 ore fara intrerupere a fost cel mai mare lux care mi l-am permis. Dar culmea e ca nu ma simt nici pe departe obosita, din contra, am o energie debordanta si stare de calm si liniste cum n-am mai avut de 9 luni de zile (desi am citit atatea despre depresia post natala ca parca nu-mi vine sa cred ca n-am facut asa ceva). Mickyyy si [copil] Malina Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...