Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Martie - Aprilie 2004


Recommended Posts

Micky, la mine au sunat de la maternitate aici, la policlinica Titan si au anuntat nasterea copilului (inainte de a pleca din spital m-au intrebat daca am pediatru si daca nu, ce policlinica/dispensar e cel mai aproape de mine). Seara - in aceeasi zi - am primit telefon de la policlinica daca vreau sa inscriu copilul la nu stiu care pediatru. Am zis ca da, ca si-asa nu aveam pe altcineva, plus ca pentru vizite regulate, vaccinuri, etc, imi convine sa fie aici, aproape. A doua zi (vineri) a venit asistenta sa vada copila, iar luni a venit si doctora. Si pe doctora am mai chemat-o o data joi, ca eram speriati ca nu ia fata in greutate, plus ca aveam impresia ca e racita - respira greu si stranuta des. Doctora a zis ca ea vine la cerere si ne-a lasat si telefoanele unde o putem gasi. Conform contractului cu casa de asigurari de sanatate cica nu sunt obligati sa vina acasa, dar ea vine, ca stie si ea cum e sa ai copil mic, chestii de-astea. Eu i-am dat la prima vizita 150.000 si un pachet de Kent, iar la doua 150.000. Iar asistentei 100.000. Cam la sumele astea o sa ma fixez. Ai grija cu sanii, pentru ca asa am facut si eu - am lasat-o pe Tiana sa suga prea mult si mi-a facut niste rani de manca lapte cu sange! Si nu am mai putut sa o pun, cateva zile a primit biberon. Si drept urmare s-a lenevit... asa ca acum mami se mulge cu pompa si bebe papa de la biberon... Mie mi s-a spus ca maxim 30 de minute sta copilul la san. In primele 5 minute el suge cam jumatate din cantitatea care il satura. In urmatorul sfert de ora restul de jumatate. Si 5-10 minute sunt pentru placerea de a sta la san, intimitate, etc. Daca sta mai mult, se invata si nu mai stii care e o masa si care e cealalta. Cristina, felicitari si te asteptam! Adina, [s]!!! Sa-ti traiasca fata, sa fie sanatoasa si sa va bucurati de ea! Asta e pentru ieri - eu sunt cam defazata, dar asta e, se iarta ca-s proaspata mamica, nu-i asa? [pup] Pupici! Flaviana si [copil] Tiana Maria - 2 sapt. (20.03.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 158
  • Creat
  • Ultimul răspuns
In principiu moatza mea suge cam juma de ora in medie, dar are momente in care abuzeaza, iar mie mi-e mila sa o iau de la san pentru ca plange. Flaviana, mersic de raspuns. Medicul meu de familie e si pediatru, asa ca am sunat-o mai devreme si a zis ca trece maine pe aici. Asa ca voi afla mai multe atunci. Din pacate, birocratia in Romania e mare iar eu inca nu am certificat de nastere pentru moatza mea (din cauza ca n-am avut chef sa umblu pe la tribunal sa iau stampila de "definitiva" pe hotararea de divort si din cauza ca eu si taticul nu suntem casatoriti deci mare parte din formalitati tre sa le fac eu [bang][bang]), asa ca mi-e groaza sa nu pateasca ceva zilele astea pana il scot. Mickyyy si [copil] Malina Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, mamicutze! Vrem si noi la listutza: bebitza Anna-Katja s-a nascut pe 30 martie cu 3kg si 48 cm. Si Katja papa supliment pentru ca nu se mai putea...e o fomista mare de tot! Ii dau laptele meu din biberon (ca n-am mai putut s-o alaptez dupa ce ma facuse ferfenitza..astept sa ma vindec) si apoi Humana 1, cat mai vrea (pana acum minim 30 si max 60 de ml in plus). Nu o trezesc niciodata, ii dau numai cand vrea! Cred ca trezitul din somn ii face pe copii sa devina mofturosi si le scade apetitul. Plus ca , oricum...ii chinuie! Cu programul stau putin mai bine decat Micky adica am dormit odata si 4 ore[bang]dar nu mai tin minte cand exact ...sunt mai mult teleghidata. In ceea ce priveste birocratia , eu am o problema si mai mare cu certificatul de nastere: desi am hotarare de divortz definitiva (din noiembrie) copilul a fost conceput teoretic in timpul fostei casatorii si chiar daca l-am nascut acum, nu vor sa accepte ca nu fostul sot e tatal. Si vor sa o treaca pe numele fostului sot (ceea ce au si facut in certificatul constatator) si apoi trebuie sa ma duc eu in instanta, sa spuna fostul meu sot ca nu e copilul lui si apoi sa se refaca certificatul de nastere prin care tatal natural recunoaste copilul (ca acuma nu-l baga nimeni in seama saracul)....[bang][bang][bang] Oricum , am hotarat sa vorbesc cu o avocata sa ma descurce ca eu certificat de nastere pe numele fostului sotz nu am de gand sa iau! Ma apuca dracii cand ma gandesc![bang][bang][bang] Si apropo de stupiditati...fostul meu sotz are o fetitza care acum implineste un an si n-a avut nici o probelma cu birocratia, iar eu trebuie sa-mi trec copilul pe numele lui, divortzata fiind ca asa vrea statul! Uf! Hai ca v-am plictisit destul! Promit sa vorbesc mai mult despre bebe, ca pana la urma asta contreaza cel mai mult! Pupici[pup], Ioana si[copil] Katja
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vai de mine,fetelor,ce stupida mi se pare biroctratia asta!![bang]Eu am divortat acum trei ani...prin POSTA!!Adica ceri niste formulare ,vin prin posta,semnezi..si gata,esti divortat!1Asta e unul din putinele lucruri care mi-au placut la nebunie in Suedia[:D]!! ma bucur sa vad ca bebelusii vostri sint mincaciosi si cuminti..am aflat si de Claudelu,ca bebelusul ei e tare cuminte si frumoooos..foc!! Sper ca o sa ma alatur curind aici,ca deja cu rabdarea stau foarte prost!! Elena 40 de sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg cum bebelushii vostri sug peste 20 de minute! Fetita mea suge cu pofta maximum 5 minute si restul de 5 suge rar, din cind in cind. Deci 10 minute cu indulgenta. Apoi doarme cu sfircul in gura. Fiind hranita la sin, nu stiu cit isi ia. Totusi, s-a ingrasat in medie cu 300 de grame pe saptamina, ceea ce e f bine. Cum o veni asta? De fapt, nici nu prea stiu cind ii e foame si cind nu, ca ea, cind are un disconfort, burtica balonata sau asa, crede ca i-e foame si se lupta cu mine sa manince: prinde cu gurita miini, tricou, hainuta, ce apuca. Daca ii dau mincarica, suge 2 minute si doarme si intr-o ora se trezeste iar si incepe de la capat. Mi-a zis pediatrul ca la virsta asta (3 saptanmini)orice jena se poate traduce prin foame, dar ca nu trebuie sa-i dau sa manince mai devreme de o ora jumate, ca se amesteca laptele fermentat cu cel proaspat si e mai rau, in special colici.. Voi patiti asa ceva? Gabi si Ioana 16.04
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi, da' norocoasa esti! Si a mea tot 30 de minute statea la san...si o dadeam eu deoparte, ca-mi ferfenitea sfarcurile...Are dreptate dr, la varsta asta nu distinge care e durerea de foame si care sunt gazele (colicile), asa ca are tendinta sa suga (orice). Nu-i da sub 1 ora jumate, pt. ca i se amesteca laptele digerat cu cel nedigerat si o doare mai rau. Aplica metodele uzuale pt colici. Si f important: incearca sa-i scoti mai bine gazele dupa fiecare masa (ai rabdare si asteapta pana ragaie bine, altfel face gaze!). Inaioana, m-ai lasat masca cu prostia asta. Cum, daca zici ca nu fostul tau sot e tatal nu te crede??!!...Si mergi cu tatal de drept, dar ei insista ca tatal e sotul??!! Ce prostie, domnule! Oare si in alte tari e la fel? Micky, ti-a raspuns Soleil despre dr pt copil exact ce vroiam sa raspund si eu. Si te inteleg perfect cu somnul...nici eu nu aveam timp nici sa mananc in primele 2 saptamani...Poate de aia nici n-am avut lapte suficient...[bang] Totusi sa incerci sa ai grija si de tine, sa ai cum sa faci laptic suficient pt bebita! Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari la mamici si la bebici! Vad ca sunteti destul de active, deci bebe va mai lasa cate 2-3-5 minute si libere![:D] Acu, ca poate v-ati mai linistit si voi un pic, am si eu niste intrebari "administrative". Daca puteti sa-mi spuneti si mie cateva chestii v-as fi taaare recunoscatoare! Sunt si eu curioasa, in special in cazul cezarienei, ce si cat si cui si cum se da pe la spital...Ca eu mai am cam 10 zile, daca e totul in regula si tre sa trag o fuguta sa nasc [:D] si nu prea stiu care e procedura la capitolul bani. Asa ca daca gasiti cateva minutele, poate ma lamuriti si pe mine! Merci mult de tot! Si inca o data sa va traiasca bebii! Abia astept sa vin si eu pe aici nu numai ca musafir... Kiftelutza Kinder & Ardeiu'
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina, e o lege noua, cum ca daca nu sunt 9 luni intre hotararea de divort ramasa definitiva si nasterea copilului...nici nu discuta, fostul e tatal! N-are nici o importanta ce spui tu si tatal de drept! La mine a fost prostia ca mi-am pastrat numele din timpul casatoriei , asta pentru ca oricum ma marit din nou la vara si tocmai ca sa scap de toate formalitatile astea (sa-mi fi schimbat toate actele inca de doua ori in cateva luni , pe numele de fata si apoi pe cel nou). Ca daca as fi revenit la numele de fata, ma duceam numai cu certificatul de nastere si cu buletinul si nu mai stiau ei ca am fost casatorita , etc...[bang] In fine, nici nu vreau sa ma mai gandesc! Pupicei,[dual] Ioana si[copil] Katja
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...