Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Martie - Aprilie 2004


Recommended Posts

  • Răspunsuri 158
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Inaioana, pai in cazul asta poti sa-i ceri si pensie alimentara fostului tau sot! Ii faci o surpriza...[:D] Roxana, cotatiile minim-maxim sunt cam asa: medicul tau ce te opereaza: intre 150 si 300 USD; medic mana a doua (ii dai doar daca tii neaparat): apx 1 mil-2 mil; doctor neonatologie: intre 500 de mii si 50 USD; asistente (multe, deci mai selectezi si tu): 50 mii-200 de mii. Vor fi cate 2 asistente pe tura pentru tine (una de gineco, una de neonatologie), deci prinzi in total vreo 3 zile* 2 asistente*2 ture = 12 asistente! Daca medicul tau vine de acasa cand ti se declanseaza travaliul, poti sa ii dai mai mult (tot in interiorul plajei pe care am scris-o); daca te opereaza in garda lui - mergi spre nivelul inferior. La asistente poti sa le dai si numai 50 de mii; doar daca ai cine stie ce urgente sau chestii speciale da-le si tu mai mult. Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Ioana, bine ati venit in club! E tare dulcica fata voastra! Sa va traiasca! Mare tampenie asta cu divortul... nici ca am auzit aberatie mai mare! Uite cum da statul copii omului, desi el nu-i cere! Frate, dar numai fete in gasca asta de martie-aprilie! Cum om fi reusit performanta asta? [:)] Gabi, daca fata ta ia in greutate, totul e ok. Daca tu spui ca ii dai sa manance din ora in ora, probabil ca nu ii este foarte foame, de aceea nu suge decat 10 minute. Si schimba-ti si tu semnatura, ca nu cred ca ai nascut pe 16.04 [:)]. Poate doar daca ai luat-o inaintea timpului [:p] Eu stiam ca intervalul dintre mese trebuie se fie de 2.5 ore, nu 1.5, ca sa se digere cum trebuie lapticul. Eu ii dau Tianei o suzeta pentru a-i satisface nevoia de supt intre mese, ca nu ii dau sa manance mai devreme de 2.5 ore. In general ii dau cam la 3.5 ore. Ii dadeam la 3 ore, dar ma luptam sa o trezesc, asa ca am crescut intervalul dintre mese. Cam asa isi anunta si ea foamea - la 3 ore jumate, uneori chiar la 4 ore. Noaptea se trezeste la 5.5-6 ore. Adica mananca ultima masa seara pe la 9 si se mai scoala la 2-3 sa manance. Si apoi dimineata, pe la 6-7. Trebuie sa recunosc ca sunt fericita, ca nu prea m-a stresat noaptea cu plansete si trezit des. Desi are nopti cand mananca si apoi nu mai vrea sa se culce la loc. Si stam si ne privim in ochi vreo doua ceasuri, mai plangem putin, mai adormim 5 minute si apoi ne trezim si tot asa... Eu pic de somn, iar ea are ochii cat cepele! [:)] Roxana, eu am dat o gramada de bani prin spital - acum imi pare oarecum rau de asta, dar pana la urma am zis ca nu mai conteaza, bine ca am ajuns acasa sanatoasa si copilul la fel. Eu am dat 200 de euro medicului (desi i-ar fi ajuns si 150, dar l-a apucat pe sotul meu "darnicia"...), 2.000.000 anestezistei (desi pregatisem 1.500.000 si era suficient, dar din nou Costin a supralicitat), 800.000 la neonatolog (cea care avea grija de copil - eu am nascut sambata si atunci era de garda o alta doctorita, careia nu i-am dat nimic, pentru ca mi s-a spus ca Tiana va fi examinata luni de altcineva). Am mai dat 100.000 asistentei care m-a pregatit pentru operatie si 50.000 unei alte asistente de la sala (am vrut sa-i dau si ei tot 100.000, dar am constatat ca nu aveam decat 50.000 - eu am plecat in sala cam fara bani). Apoi a mai dat Costin cate 200.000 asistentelor din tura de zi de la reanimare (le-a dat mult, dar deh... era speriat ca n-o sa aiba grija de mine), apoi cate 100.000 celor din tura de noapte. Celor din tura de noapte mai bine nu le dadea, ca n-au facut nimic - au venit o singura data in noaptea aia sa vada ce facem. Plus ca una mi-a facut un calmant de am si acum un nodul imens!! La asistentele de la copii le-a dat Costin cate 50.000 la fiecare pe fiecare tura pana am ajuns eu sa-mi vad copilul, apoi le mai dadeam eu cate 50.000, dar numai la cate una din ele, care mi se parea mai comunicativa. Apoi mai dadeam in jur de 30.000-50.000 (dupa cum imi venea) la asistenta la care mergeam la pansat (spalat, schimbat pansament) - asta se intampla de 2 ori pe zi. Si tot asa cand mergeam sa-mi desfunde canalele la sani, tot cam de 2 ori pe zi. Una peste alta, am lasat o groaza de bani in spital, dar nu mai conteaza. Banii pentru operatie i-a dat Costin inainte medicului si anestezistei. Faza faina a fost cu anestezista, ca nu stiam cine e, ea a venit la un moment dat sa vorbeasca cu mine, banii erau la Costin si eu ii spun cu nonsalanta (ma rog, cata nonsalanta mai aveam, ca tremuram ca varga de frica [:)]): "Ati vorbit cu sotul meu? Mergeti, va rog, pe coridor, ca va cauta sa vorbeasca cu dv". Si s-a dus, normal. Mie imi era nu stiu cum sa dau banii prin spital, dar e asa de simplu... E suficient sa intinzi mana si sa spui "astia sunt pentru dv" ca deja nu-i mai vezi - dispar urgent! [:)]. Sau ii pui in buzunarul de la halat. Ca idee despre "maruntisul" dat: eu am avut peste 600.000 in hartii de 10.000 si inca vreo cateva sute (4-5 sute parca) in hartii de 50.000. Am stat in spital de sambata pana joi si m-am intors acasa cu 70.000 de lei.... Cam asta e cu "costul" nasterii copilului meu... Pupici! Flaviana si [copil] Tiana Maria - 2 sapt. (20.03.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit, a adormit Malina!! Credeam ca n-o sa mai reusesc s-o conving sa faca nani, dupa ce de azi de la 7 pana acum 10 minute s-a foit in continuu. Astazi la pranz vine pediatra la mine, si voi afla mai multe despre bebe, oricum mersic de informatiile legate de “mesele” ei, habar n-aveam ca trebuie sa las mai mult timp intre ele ca sa nu se amestece laptele supt cu cel proaspat. Saracutza cred ca de asta plangea, ca eu o indopam de fiecare data cand mi se parea ca-I ceva in neregula cu ea (adica cum incepea sa scanceasca), asta insemnand si la juma de ora distanta de alaptatatul dinainte. Noaptea in general are cam 3 mese, de exemplu aseara inainte de culcare (cred ca pe la 11) i-am facut baitza si-a papat, apoi s-a mai trezit inca o data sa pape, nu stiu cat era ceasul ca nici macar nu m-am ridicat din pat sa vad (bebitza doarme cu mine in pat, iar pe tatic l-am expediat in sufragerie), apoi am mai avut o repriza de papa si schimbat si asta a fost tot. Trazirea definitiva mi-a dat-o la ora 7 dimineata. De fapt sunt 4 mese, in interval de 8 ore (de la 11 seara pana la 7 dimineata!), deci in medie cam o masa la 2 ore. Cat despre “cotizatii” la spital, eu am nascut natural si am dat 150$ la doctor, 1.500.000 la moasa care m-a asistat, 1.000.000 la anestezista (pentru cele 5 minute cat a stat sa-mi monteze epidurala am zis ca nu merita mai mult) si….NIMIC la nenatolog pentru ca spre rusinea mea n-am stiut care e!! Ca s-au tot perindat pe la patul meu asistentele dupa nastere, si n-am vazut de 2 ori aceasi fata (una-mi aducea bebele sa suga, alta-mi completa fisa, alta-mi recolta sange) si n-am apucat nici sa le citesc ecusoanele. Asa ca ghinionul ei, toti cei care au fost in jurul meu la nastere si i-am recunoscut dupa, le-am dat, cel putin la asistente sau infirmiere, sume intre 50 si 100 mii, functie de cat de mult am considerat eu ca se implica. La asistentele pentru bebe le dadeam cam 100.000 iar la cea pentru mine 50 sau 100 functie de ce-mi facea. Oricum, in toate saloanele in care am nimerit, desi mie nu mi se parea ca dau mult, eram cea mai darnica. Din salonul in care am nascut eu o singura fata a dat 3.000.000 doctorului la nastere, restul au dat sume intre 1-2,5 milioane. Ca sa nu mai zic ca s-au uitat la mine tare ciudat cand am dat 1.5 mil la moasa, pentru ca in general se dadea cam 500.000. La inceput mi-a fost aiurea sa dau bani, dar intre timp am devenit “experta”, eu care plangeam acum cateva luni ca nu stiu cum se face asta. Are dreptate flaviana, eu am gasit o singura asistenta care sa “refuze” banii, era prima careia incercam sa-I dau, in rest, toate “intindeau mana” si multumeau iar daca nu intindeau mana aveau grija sa-si tina buzunarul cat mai aproape. Am zis eu ca las partea materiala in sarcina taticului, dar dupa cat era de speriat de idee, am renuntat repede la asta. Si inca ceva, n-a fost asistenta, medic sau moasa care sa-si primeasca vreu ban inainte de a face ceva. La toate le-am dat dupa. Si sincer, desi toate se asteptau sa primeasca, nu mi s-a parut ca e vreuna care sa nu-si faca treaba cum trebuie pentru ca nu si-a primit portia! Hai ca iar m-am intins la vorba, ma duc sa fac repede un dus, pana nu se trezeste moatza mea, ca altfel nu cred sa mai prind o alta sansa pana vine pediatra. Mickyyy si [copil] Malina Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult, fetelor, pt informatii...sunt asa de zapacita cu partea asta financiara, ca pot sa zic ca mai frica mi-e de asta decat de nasterea propriuzisa...Poate si unde am reusit la un moment dat inainte de o operatie sa dau cateva milioane bune altui dr...Parca ma vad vad ca de emotii nu-i dau nimanui nimic [:D] ! La mine n-ar fi mare lucru; de aia ma si bazez, cel putin pt medic si ce o mai fi pe sotul meu; tot el, saracul! Oricum, merci muult de tot! Inaioana, ai o fetita tare draguta si frumusica! Sa-ti traiasca! Vreau si eu! Kiftelutza Kinder & Ardeiu'
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie neaparat sa va zic si voua: stiati ca la nastere mai primiti inca un salariu? (daca sunteti angajate, firma trebuie sa va plateasca 1 salariu din cartea de munca). Eu tocmai l-am primit si sunt tare bucuroasa...Este lege! Daca nu l-ati luat pana acum, sa-l cereti! Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, eu am dat bani doctorilor dupa. Nimeni n-a vrut nimic inainte (desi eu vroiam sa le dau, sa fie atenti). Am dat aiurea 500 000 unei asistente careia ii scria pe ecuson Sefa sala de operartii (sau cam asa) care dupa ce m-a bagat in sala unde m-au operat a plecat si n-a mai vazut-o niciodata. N-aveam de unde sa stiu. Cu mine a stat alta asistenta (care mi-a pus perfuziile, etc) si careia i-am dat 250 000 lei. Dupa operatie, l-a intrebat sotul meu direct pe doctor cit sa-i dea lui si celorlati si el a cerut o suma si a zis ca o imparte el la toata echipa (mina a doua, asistente) deci noi sa nu mai dam nimic nimanui. Nu-ti mai zic suma, ca nu prea e frumos (eu am fost super multumita de doctor) dar e cam aceeasi (adunata) cu cea zisa de fete. In plus anestezistul : 2. 000 000 lei (nu mi-a cerut nimic, i-am dat eu pt ca a fost extra) si neonatal 2.000 000 lei (i-am dat intii 500 000 ca era in garda si a treia zi i-am dat restul, pt ca nu mai trecea nici un doctor de copii pe la noi si eu ma cam agitasem ca bebe al meu a avut 2, 800 Kg si mi-era sa nu pateasca ceva si eu sa nu-mi dau seama). In schimb, te toaca asistentele. Sint dragutze si nu impun, dar parca se simte ca cer. Eu le dadeam cite 50 000 de lei, dar erau tare multe (ba-l spalau pe bebe, ba pe mine, ba vreo injectie, ba vreun control). Cam asa. Daca-ti faci cezariana, ia-ti o borseta cu tine, pe care s-o ai la indemina (la propriu!) ca dupa nu te poti misca si n-ai cum sa ajungi la bani. Se vede ca sunt adormita!!! Conform semnaturii bebe al meu nu s-a nascut inca. Rectific. Gabi si Ioana 16. 03
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza pe la pranz...de fapt ce pranz ca-i dupa-amiaza toata ziua!!! Io's tare fericita, am reusit azi dupa vreo 4 ore de alergatura (la propriu) sa scot certificatul de nastere pentru bebitza mea!! I-am lasat-o cumnatei in grija iar eu m-am urcat frumusel la volan si da-i alergatura, la tribunal, la spital, la starea civila!! Oricum, desi a fost destul de obositor, acum sunt super incantata, nu credeam ca o sa mai reusesc sa ajung sa le rezov pe toate in timp util, mai ales cu un bebe de o saptamana pe cap! Azi facem si noi o saptamana....suntem maricele foc, si cel mai important, cumintele. E prima oara cand plec de langa moatza mea de cand am nascut, si sincer am fost incantata ca a fost la fel de cumintica si-n prezenta altora, a plans putin cand am plecat, dupa care au urmat vreo 3 ore de somnic, asa ca nici nu cred sa-mi fi simtit lipsa. Adina, am citit pe forum chestia asta cu inca un salariu, deocamdata ii las pe ei sa vad daca-mi dau ceva de buna-voie, dupa care o sa imi cer eu drepturile! Ioana, dulcica foc printesuca ta, pacat ca si eu am tot fetita, ca altfel veneam in petit [:D] Mickyyy si [copil] Malina Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza buna tuturor. Am si eu o mare problema, poate ma ajutati voi sa o rezolv…..multe din cele ce ma sfatuieste pediatra bebelusului se cam bat cap in cap cu ceea ce citesc in carti, incepand de la alimentatia mea si a bebelusului pana la ingrijirea lui. De exemplu ea imi spune sa evit laptele dulce sau iautrtul pentru ca fermenteaza si produce colici, iar peste tot pe unde citesc, laptele e recomandat. Imi spune sa-i dau bebelusului ceai Baby drink pentru sete si suzeta atunci cand plange, si iarasi citesc ca atata timp cat am lapte, n-are sens sa–l invat cu ceai pe bebe, iar suzeta trebuie exclusa. Ma pune sa-l dau cu pudra pe la gat, pe sub brat si pe dupa urechi iar eu citesc ca talcul nu trebuie folosit ca impiedica respiratia pielii. Ma pune sa folosesc servetelele umede doar noaptea pentru ca provoaca iritatii iar ziua sa-l spal la chiveta de fiecare data cand ii schimb scutecul iar peste tot citesc ca servetelele sunt recomandate oricand. Si lista ar putea continua. Sincer nu stiu ce sa mai fac, pe cine sa “ascult” (am exclus din start parintii si socrii care au si ei propriile idei despre cum se creste un copil, infofolit pana peste urechi, impachetat bine bine in scutece sa-I iasa picioarele drepte, si alte tampenii de genul!) Voi cum procedati? Sau altfel spus pe cine “ascultati” cand aveti o dilema, pe doctor, pe parinti, cartile si revistele de specialitate sau pur si simplu instinctul?! Pentru ca acum se pare ca bebitza mea a facut colici, ca se tot zvarcoleste si plange aparent fara motiv, sitare mi-e teama ca ce o sa imi dea sa o sa ma puna sa fac pediatra va fi in contradictie cu tot ce-o sa citesc eu. Ca sa nu mai zic ca’s total confuza, ce am si ce n-am voie sa mananc. Mickyyy si [copil] Malina Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...