Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Martie - Aprilie 2004


Recommended Posts

Micky, obisnuieste-te, ca tot timpul o sa fie o mie de pareri! Hai ca-ti zic ce stiu eu: 1. Lactate trebuie sa mananci, dar e bine sa stii ca laptele provoaca gaze. Acum nu stiu cum se transmite bebeului, iar in plus dr mea mi-a zis ca a avut o mamica care a respectat intocmai regimul alimentar si bebele tot a avut colici si gaze... 2. Ceiut se recomanda la bebe doar cand este alimentat cu lapte praf. Daca il alimentezi exclusiv la san, nu are nevoie de aport suplimentar de lichide (asa a confirmat si Dr Culcer). In plus, pentru colici, nu e chiar asa de eficient ceiutul asta, mai bine incerci cu Sab Simplex, Bonnisan sau Debridat. 3. Suzeta - daca poti sa o eviti...Daca nu, e de preferat in locul degetelului...Eu i-am dat-o lui fii-mea din prima saptamana (n-am mai putut suporta sa vad ca se chinuie), dar dr sunt impotriva suzetei de regula... Oricum ai face, tot timpul vor fi pareri contra... Cu colicile (gazele) noi am mai rarit-o datorita lui Debridat. Dar eu stiu daca se potriveste si la altii??!!...Ia toate metodele pe rand, si vezi care are succes la tine (inclusiv ceiutul de colici Baby Drink - cine stie, poate are efect). Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 158
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Micky, si mie mi-a spus pediatra chestii care se bat cap in cap cu ceea ce am citit in carti. Fiecare are parerea lui si, vorba Adinei, trebuie sa te obisnuiesti. Referitor la colici, eu am incercat la inceput sa pun raul inainte, sa respect indicatiile cele mai restrictive (cum ar fi ca nu am voie nici un fel de legume si fructe crude!), dar nu m-a tinut mult timp. Apoi, incet-incet, am inceput sa mananc si ceea ce chipurile nu aveam voie si sa vad cum reactioneaza Tiana. Are colici, dar nu foarte multi. Cam dupa ce mananca, pana reuseste sa elimine gazele, dar nimic spectaculos. Cea mai lunga criza a fost cam de 30 de minute. Dar de obicei crizele o tin cam 5 minute. Si nici nu prea are crize. Ii dadeam Sab simplex de 3 ori pe zi, acuma o las mai moale si cu asta, sa vad daca reusesc. Daca fetei ii trec colicii fara atatea chimicale, nu-i mai dau. Eu i-am dat suzeta din a doua saptamana, pentru ca isi baga mana cu totul in gura si mi-era teama ca apoi o apuca vomitatul! Asa ca am preferat suzeta in locul degetelor. Lucru cam incomod pentru mine, pentru ca trebuie sa ma scol sa i-o dau de cate ori o pierde si se vaita [:)]. Eu zic sa vezi cum reactioneaza copilul la ceea ce mananci tu si astfel iti formezi singura un regim. Bebe are colici daca isi freaca calcaiele si se isi tot aduna manutele peste burtica. Vezi sa nu cumva sa fie altceva. Eu am patit-o intr-o noapte, tot ziceam ca are colici, ca plange fara motiv si cand colo bietul copil facuse kk (imediat cum am schimbat-o, in stilul ei caracteristic!!) si cum uitasem sa o dau cu crema, o iritase la fundulet, era toata rosie. Asa ca normal ca plangea! Multa bafta! Flaviana si [copil] Tiana Maria - 2 sapt. (20.03.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu in vorba si sper sa nu va suparati pe mine[V]. Referitor la alimentatie, mie mi s-a spus ca este bine ca pana la 6 saptamani sa se aiba un regim alimentar mai strict ca sa nu se produca colici la bb. Eu asa am facut si Matei nu a avut deloc colici. O singura data am mancat ridichi si sa te tii urlete - mi-a fost super pofta si nu m-am putut abtine [bang] insa m-am potolit. Lapte am baut - cu litri - de cand am venit din maternitate. Iaurturi am mancat inca dupa ce am nascut si nu mi-a spus nimeni ca nu am voie. Am mai incercat sa fac ceva: daca cred/stiu/simt ca un anumit aliment ii poate face rau lui bb, eu il mananc imediat dupa ce il alaptez si in cele 3 sau 4 ore pana la urmatoarea masa cred ca se duce, mai ales ca eu beau si cam 2 litri de ceai Baby Calm pe zi. Exceptand sanul eu nu i-am dat absolut nimic altceva in plus (doar putina apa plata sau cateva picaturi de lamaie cand sughita si nu ii trecea la san) si ii merge tare bine. Suzeta nu i-am dat si nici nu intentionez, insa si aici parerile sunt impartite. Cu suptul manutei sau al degetului, eu stiu ca face chestia asta ptr ca acum ii dau mugurii dintisorilor si il mananca gingia. Al meu a inceput sa si saliveze putin. Sper sa iti fie de folos si rabdare multa. Pana la urma urmeaza-ti instinctul de mama care nu da NICIODATA gres, ai sa vezi. [pup] pe toata lumea, Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu] Bine v-am gasit mamici dragi! Abia am asteptat sa vin acasa sa pun mana pe calculator! Mi-a fost foarte dor de voi! Eu sunt cam franta de oboseala ca nu am dormit nimic de cand am venit de la spital, asta pentru ca frumuseata mea de fiu nu a vrut nicicum sa doarma si ca niciodata a inceput sa planga.....el care era pana acum cel mai cuminte...cred ca e din cauza schimbarilorsi din cauza agitatiei, in sensul ca nu vreau sa il obisnuiesc cu linistea...[bang][bang][bang][bang] Ma bucur ca suntem bine amandoi si ca am reusit intr-un final sa ajungem acasa! Va voi povesti mai multe maine probabil. Avem si noi cateva pozici: http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos Va pup si va doresc PASTE FERICIT SI BOGAT! [paste] Fericit!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iata semnam si noi condicuta in graba mare,intre cozonaci,smotru si tzatze-n guritza[:D],si chiar daca Flaviana n-a vrut sa ne puna la listutza de bebei[:(]...Poate daca ne bagam in seama isi aminteste si de noi![:p] "Bun venit pe lume!" tuturor bebelusilor scumpei de primavara si SARBATORI FERICITE voua si parintilor vostri dragi! [bis] Irina & vevericii Agnes si Laur [hia]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia, bine ati venit printre noi! Veve, uite ca imi aduc aminte de voi [:p]! Eu va pup repejor si ne vedem dupa Pasti, ca pana atunci n-o sa mai am timp sa intru. Sa aveti un Paste fericit alaturi de comorile voastre si sa fiti fericiti cu totii! Pupici! [pup] Flaviana si [copil] Tiana Maria - 2 sapt. (20.03.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...