Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Martie - Aprilie 2004


Recommended Posts

  • Răspunsuri 158
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Uite ca am mai venit si pe la voi Am si eu o intrebare, inainte de a pune copilul la san, trebuie sa dezinfectez mamelonul? Daca Da, cu ce faceti asta fetelor? Aici stiu ca sunt ceva picaturi pt colici, dar trebuie sa merg la doctore mai intai ca nu este over the counter cum zic astia, si-mi trebuie reteta.... Ce bine de voi ca aveti puiuti acasa, a mea se lasa asteptata, si cred cca o sa ajung si eu pe urma lu Claudelu [bang][bang][bang][bang]. Na inca nu ma plang poate vine, mai sunt 2 zile... Din pacate nu putem sa grabim cu [sex][xinpat]ca de mamica sotiorului e dincolo, si stiti cum este acum cu burti, mai greu te misti in pat[bang][bang][bang] Asa ca asteptam cuminti... Va pupici , mai ales la pitici, si va urez sa tzinetzi colici in frau, si sa aveti niste BB mancaciosi Corina si burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A mai aparut o mamica printre noi! [bum][batetoba][bum][batetoba][bum][batetoba] URA! URA! URA! URA! URA! A nascut Rayuela! A nascut o fetita! Sa va traiasca bebelina! Am atatea emotii ca nici macar nu am pututu sa-l intreb pe Catalin(sotul Elenei)cate kg are micuta, etc...important e ca sunt amandoua bine! D-zeu sa va ocroteasca si sa aiba mare grija de voi! Am sa ma rog pentru voi sa aveti parte de tot ce ii mai bun pe lume![ruga][ruga][ruga][ruga] Mi-am permis sa copiez mesajul si la bebelusi pentru ca de emotii nu pot sa ma gandesc sa scriu altfel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Paste fericit tuturor.....cu ceva intarziere, ca-n ultima vreme am avut parte de un bebe tare agitat.....de ieri seara pana azi nu cred sa fi dormit mai mult de 4-5 ore in total, se pare ca am ajuns si noi la perioada colicilor [bang][bang]. Elena, felicitari [flo] sa-tzi traiasca fetita si refacere usoara. Claudelu, bine-ai revenit printre noi! Pana la urma mi-ai tras teapa, parca trebuia sa nastem in aceasi zi [:D]. Din fericire, momentan nu am prea mari probleme cu sanii, asta din cauza ca la mine curge laptele singur din momentul in care bebe incepe sa planga, asa ca tot ce are Malina de facut e sa inghita indeajuns de des ca sa nu se inece. Altfel cred ca as avea si eu numai rani pentru ca de cele mai multe ori prinde doar sfarcul si suge cel putin juma de ora. Cristina, e scumpica foc bebitza ta, sa-tzi traiasca, refacere cat mai usoara si te asteptam la taclale! Mickyyy si [copil] Malina Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De cand urmaream forumul vostru sa vad ce face Elena... Felicitari Elena (Rayuela)! Sa va traiasca fetita si sa fie sanatoasa si cuminte! Ai vazut ca nu ai depasit prea mult termenul. [:D] Acum trebuie sa te refaci repede si sa ai grija de bebelusa. Astept neaparat vesti despre voi, fie si pe privat. Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza buna tuturor. Azi-noapte am reusit sa dorm vreo 4-5 ore in total, lux de-a dreptul de cand ne luptam cu colicii, asa ca’s tare fericita in dimineata asta!! Unde sa mai pun ca bebitza mea doarme linistita acum, ceea ce nu s-a mai intamplat de ceva vreme! Vorba lu’ Claudelu, “grea mai ii meseria asta de mama”, mai ales daca iti cresti singura puiutzul. Dar e drept, merita toate sacrificiile [:)] Hai ca eu iar am de gand sa va bombardez cu intrebari, mai ales pe cele care ati nascut la inceputul lunii trecute, voi v-atzi hotarat cand si cum sa faceti botezul? E un “termen” limita pana cand poate fi facut, sau pana cand e bine sa-l faci? V-ati facut molifte si alte tampenii de genul asta? Ca pe mine ma bat toti la cap sa-mi fac molifta ca altfel nu pot sa intru in biserica la botez. Si inca ceva, maine facem si noi 2 saptamani, si pediatra ne-a dat voie sa scoatem si noi nasucul la aer, in prima zi 15 minute, apoi juma de ora iar apoi cat are ea chef de stat afara. Numai ca nu prea stiu cum e cu iesitul asta afara, trebuie sa o infofolesc bine bine sau functie de vreme pot sa o imbrac si mai lejer? Ca eu inca nu-mi dau seama cum percepe ea temperatura de afara, mai ales daca prind o zi cu soare, eu una ma imbrac la tricou, pe cand ea cred ca ar raci imediat daca-i pun doar o bluzita pe ea. Si ce ar trebui sa am la mine cand mergem la plimbare? Presupun ca un biberon cu ceva, in cazul in care o apuca plansul, dar am vazut niste genti uriase pentru mamicile care isi scot bebelusul la plimbare, si sincer nu stiu cu ce as putea umple o geanta din aia. Si nici n-am gasit pe nicaieri sfaturi despre plimbarea bebelusului….. Mickyyy si [copil] Malina Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyy draga ai punctat exact ce ma durea si pe mine mai tare! Plimbarea micutului si necesarul pentru o plimbare! In legatura cu moligva( ca pe la noi asa i se spune) trebuie facuta inainte de botez daca vrei sa intri in biserica cand are loc evenimentul...Se spune ca botezul ar fi bine sa-l faci la 6 saptamani dupa nastere...noi il facem mai repede din motive familiale...il facem in data de 8 mai..... Noi azi noapte am dormit de la 00.00 pana la 06.00 intr-una...minune mare! Azi vine la noi in vizita un medic pediatru, cel mai bun din Arad! L-am chemat ca sa ma instruiasca putin cum sa-l cresc pe Raul ca altfel am sa-mi dau sufletul odata cu el, in sensul ca de cate ori plange el plang si eu[bang][bang][bang]....Medicul de familie pediatru inca nu a binevoit sa-si faca aparitia sa ne vada[q][q][q] Pupici! [pup][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, am atitea sa va raspund si alte atitea sa va intreb!…Dar nu stiu cum nu reusesc deloc sa-mi fac timp, desi bebelusha mea doarme f mult. Apropo, la bebelushii vostri exista perioadele alea de veghe? Cind sta treaza cam o ora si nu plinge? Ca puiul meu ori doarme (cea mai mare parte a timpului), ori plinge (asa lalaiala) ori tipa (colici). Maximum 5, 10 minute (de vreo 3, 4 ori pe zi, deci in total vreo 20 – 30 de minute) sta si ea treaza si nu plinge. Ori somn, ori plins. Si cind plinge, bineinteles ca o iau in brate si o legan si se culca iar. Sau o pun broscutza pe burta lui taica-so, asa, burta la burta. Efect imediat: tace si nani. Mie mi se pare ca doarme prea mult :3, 4 ore si se trezeste sa manince si se culca iar. Uneori (f rar), nu vrea sa doarma decit in brate: adica la ea in patut tipa si in brate doarme, dar tot nemultumita. Voi ii lasati sa plinga? Cam cit? Ca eu n-o las pe a mea sa plinga deloc, o impac mereu, n-o las in patul ei. Gabi si Ioana 16. 03
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Micky si Claudelu: Botezul poti sa-l faci oricand dupa nastere, insa mama nu are voie sa intre in biserica 40 de zile. Dupa aceste 40 de zile, preotul ii face mamei o molifta si poate intra. De aia (adica sa fiti si voi prezente la botez!) e bine sa faceti botezul dupa aceste 40 de zile (si de fapt ce atata graba?!). Eu mi-am programat botezul pe 22 mai, deci cam la 2 luni si jumatate ale bebeului. Cam asa se face, pana pe la 3 luni. Iesit afara: sa nu o infofolesti prea tare. Nu o imbraca cand e cald doar in body, mai pune-i o geaca subtire sau un costumas de catifea; insa nici sa nu o imbraci prea gros (eu am patit-o alaltaieri cand era atat de cald afara si nu mi-am dat seama, si a inceput sa planga saraca de nu mai stiam cum sa ajung acasa; toata era transpirata cand am ajuns. Aveam doar un fes dublu, grosut, la mine si s-a incins capul...ca in jos am descheiat-o si i-am scos geaca, dar era prea tarziu... Si eu am carat o geanta mare la inceput dar mi-am dat seama ca nu am folosit prea mare lucru din ea. Daca iesi doar o ora-o ora jumatate, nu ai nevoie de pampers sau servetele sau nimic de genul asta (doar o schimbi inainte de plecare, si nici n-ai sa stai in parc sa dezbraci copilul). Eu ii iau acum doar un biberon cu ceiut si suzete. Doar daca faci plimbare lunga si vizite poti sa-i iei si pentru infasat, etc. sau daca are ora mesei in interval ii iei ce-i trebuie (nu stiu cum e pentru alaptat, stiu doar cu laptele praf, dar la voi nu e cazul). Succes la plimbarica! Azi vad ca e frig afara, sa imbracati bine copilul! Gabi, nici eu n-o las sa planga deloc. Cum maraie, cum ma reped la ea. Poate n-o fi bine...dar nu ma lasa sufletul. Si tot asa facea (ori plange, ori doarme, ori...alte necesitati fiziologice). Acum mai are perioade de liniste (nu foarte multe) ca o mai pun in leganut si se da acolo linistita, poate chiar adoarme. Dar mai mult de 20 de min nu sta nici acolo treaza, si trebuie schimbat programul (plimbarica in brate, culcat in patut, joaca, etc). Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...