Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Martie - Aprilie 2004


Recommended Posts

Nici eu nu pot sa-l las sa planga ca ma apuca si pe mine plansul...cum maraie cum s-ar de-l iau in brate...poate ca gresesc dar nu ma lasa sufletul... Si al meu sta de multe ori in stare de veghe...doarme foarte mult, pana la 4-4ore jumatate, il mai trezesc eu cand ar fi timpul sa pape..nu stiu daca procedez bine dar mi-e frica sa-l las mai mult de 4 ore nemancat... De cand suntem acasa am pus 200 grame pe noi...asta ma mai linisteste ca aveam impresia ca micutul se joaca mai mult decat mananca...am facut falcute deja!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 158
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Adina, Claudelu, merci de raspunsuri. Azi vad ca e prea frig si ploaie afara, asa ca nu cred ca vom iesi la plimbare, o mai amanam putin pana se schimba vreme, eventual o scot putin pe balcon, sa ia si ea o gura de aer curat. Gabi, si la mine se intampla la fel, in primele zile manca si dormea, dar pe masura ce trece timpul, nu prea mai doarme atat de mult pe cat mi-as dori eu, are destule momente in care sta de veghe dar nu plange, ma rog, mai scanceste ea din cand in cand dar nu se compara cu plansul continuu si agitatia data de colici. Am citit ca un nou nascut doarme in medie cam 16 ore, deci restul pana la 24 si le petrece fie sugand, fie observand ce se intampla in jurul lui. Oricum, bebitza mea si-a cam redus programul de somn, maxim 3 ore o repriza de somnic, fata de 4-5 cat dormea inainte…..ca sa nu mai zic ca de cele mai multe ori dupa 2 ore e treaza si vrea papa. E o haplea si jumatate, mananca in continuu, iar mamica e suficient de inconstienta sa-i dea cat cere ea. Am zis la un momentdat ca n-o sa-i mai dau atat de mult, dar mi-e mila de ea cand plange sau sughite, si in ambele cazuri cel mai rapid si sigur efect il are lapticul de la san. Uneori o mai pacalesc si cu biberonul cu ceiut, dar destul de greu. Din pacate n-am cantar, ca’s curioasa cate sute de grame o fi pus pe ea, ca are niste obrajori dolofani si manutele si piciorusele au deja pernite la incheieturi. Cred ca am depasit deja 4 kilograme, ca-i din ce in ce mai grea cand o iau in brate. Si sa nu uit, incepe sa devina o rasfatata, adoarme doar daca sunt eu langa ea (trebuie sa fie rupta de oboseala sa adoarma singura), daca ii dau sa pape si ea picoteste iar eu plec de langa ea inainte sa adoarma definitiv, in 5 minute trezeste toti vecinii!!! Plus ca a inceput sa se alinte cam mult…..vrea sa fie leganata, mangaiata, bagata in seama, ca altfel iar imi trage o repriza de plans cu guritza pana la urechi. Iar mami n-are sufletelul sa o lase sa planga, asa ca sta langa ea si-i povesteste cate-n luna si-n stele pana adoarme sau o leagana pana o dor manutzele. Chiar, voi mai stiti povesti cu feti frumosi si ilene cosanzene? Ca eu am incercat sa-i spun vreo 2-3 povesti clasice si….surpriza….nu mai stiu…nici macar Povestea lui harap alb nu mi-am mai adus-o aminte, noroc ca deocamdata nu conteaza ce-i povestesc, ca oricum nu pricepe mare lucru! Claudelu, si pe mine m-a certat pediatra la spital, ca-n prima zi am lasat-o pe moatza mea sa doarma vreo 6 ore in continuu, fara s-o trezesc sa-i dau papa. De atunci nu a mai dormit atat de mult, dar asa m-a sfatuit si pe mine doctorita, sa nu o las sa doarma mai mult de 4 maxim 5 ore, dupa care sa o trezesc neaprat sa-I dau sa pape. Hai ca mai am o intrebare…..voi cum va jucati cu bebelusul? I-ati luat deja jucarii (si daca da, ce fel de jucarii)? Ca eu n-am nici un fel de jucarie pentru ea deocamdata, toata lumea mi-a zis ca-I prea mica pentru jucarii, sa maia stept sa creasca si apoi sa-I cumpar. Mickyyy si [copil] Malina Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Micky si Claudelu, iata ce stiu eu despre scosul afara: nu-l scoti niciodata daca e ploaie sau vint mai serios sau umezeala (peste 85 %). Bebe trebuie imbracat mai gros decit parintele; regula ar fi asta: daca parintele are 2 bluze pe el, bebe va avea trei. Intotdeauna, si in casa, bebe trebuie sa aiba o haina in plus decit parintele. Uite cum am scos-o eu imbracata ieri, cind era mai caldut, adica eu eram in tricou si gecuta de piele: ea-body, costumas nu gros – asa o tineam in casa - si peste pulover si pantalonasi si botosei. Pusa in carut si cu o paturica f subtire peste. Nu stiu daca era prea gros, eu ii verific minutzele; daca le are reci, reci –ii e frig. Daca le are prea fierbinti –ii e cald. Asa cred, asa am citit, de fapt. Trebuie sa le aiba caldute si rozalii. Bine, fi-mea le are de multe ori reci cind sta in casa, dar n-o imbrac. Oricum, eu am 22,23 de grade in casa, ca altfel mi-e frig mie. Gabi si Ioana 16. 03
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyy tocmai a plecat asistenta de la noi si a spus ca e foarte bine ca nu s-a trezit azi noapte pana dimineata ca copilasi tebuie sa ia noaptea o pauza de mancat...pe cine sa mai crezi? Mi-a spus ca Raul e foarte bine, se dezvolta foarte bine si ca laptele meu este foarte bun...asta cica se vede pe consistenta laptelui si culoare
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele..... am aparut si eu cateva secunde... va scriu din vecini ca eu nu mai am acces la internet..mi-a expirat cartela definitiv..ca sa nu va mai spun ca am platit telefonul pe martie cam 1,5 mil...si m-am cam lecuit s areinnoiesc cartela..ca nu mai avem bani deloc.... cu operatia a fost tare basol in prima zi, apoi din ce in ce mai bine. Fetita e din ce in ce mai frumoasa si e relativ cumintica...Nu plange decat de foame, kk sau pipi.. si e fomista rau..noroc ca are mami lapte... nu am apucat s a citresc nimic din ce ati scris ca nu pot insa va anunt ca suntem bine. Eu mi-am revenit aproape complet...dar la spital am cheltuit o avere... pe bune. Ins atotul a decurs excelent. Sper sa apuc candva sa va pun si poze, ins anetul asta merge atat de incet incat nu am cum sta atat trebuie sa ma duc la fetita. pupici cu santate Diana si Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa ma bag si eu putin in vorba!:) Apropo de intrebarile voastre, sa va zic cum e pe la Amerika. Cica n-ar trebui ca copilul sa stea nemancat mai mult de 3 ore. Cel putin mie chiar din spital mi-o aduceau pe Lara la fiecare 3 ore de la nursery, sa-i dau sa pape. Apoi, cica ar trebui sa-i dau sa pape "on demand", care va sa zica cand vrea ea dar respectand totusi un oarecare interval de macar 1 ora. (Oricum, nu cred ca ar manca non-stop.) Acum, daca ma gandesc bine, Lara a dormit cel mai mult 3 ore continuu. Nici vorba de 4-5 sau chiar 6 ore cum ziceti voi de puii vostri. Cat despre imbracat, a zis bine Roxana. Copilul ar trebui sa aiba o hainuta in plus fata de noi. Daca eu am doua, Larei trebuie sa-i dau 3 si etc. Despre suzeta, parerile sunt impartite: am intrebat toate asistentele si "lactation consultant-tii":) din spital daca e bine sa-i fac cunostinta cu "doamna Suzi". Unele au zis ca copilul nu confunda suzeta cu sanul pentru ca din suzeta nu curge nimic si daca copilului ii e foame oricum va respinge suzeta. Altele au zis ca ar trebui sa mai asteptam pana se instaleaza lactatia si programul de alaptat este bine stabilit. A doua varianta este scrisa si in cartea de crescut copii pe care o citesc eu de zor cand Lara mea doarme la san.:)) Mi s-a mai spus din spital ca unii copilasi simt nevoia sa mai suga ceva chiar si dupa ce au mancat si s-au saturat si ca daca Lara e unul dintre ei, n-are rost sa-mi folosesc sanii pe post de pacifier.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A fsot azi pediatrul la noi si nu avem foarte mari probleme...sunt probleme care apar la orice copil nasut prin cezariana... Are nasul infundat, are putin suflu, anemie si cica este predispus la luxatie...dar mi-a spus sa nu-mi fac griji pentru ca e normal la copii nascuti prin cezariana... Am inceput sa plang cand am vazut cum la controlat...la intors pe toate partile de parca era din guma... Mi-a dat foarte multe indicatii care mi-au picat foarte bine si pe care nu le stiam... Va las ca vrem papa! http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/album?.dir=/a9af&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana, bine-ai revenit! Chiar ma intrebam ce-i cu tine de lipsesti atat de mult. Totul e bine cand se termina cu bine, chiar daca va trebui sa renunti la internet o perioada. Cat despre bani, tu te plangi ca i-ai cheltuit in spital, dar cel putin i-ai dat cu un scop, eu ce sa mai zic ca taticu in nebunia de la spital si-a "pierdut" (desi eu cred ca i-a fost "sustras") portofelul cu totul si nu cred ca vrei sa stii cati bani avea in el. Norocul lui a fost ca nu a avut nici un act important in portofel si desi luase salariul cu vreo cateva zile inainte, mare parte din bani erau pe card, iar eu am avut grija sa-l tot "buzunaresc" inainte sa piarda portofelul. Dar pana la urma au fost doar bani, atat si nimic mai mult, noi sa fim sanatoase, ca de bani o sa ne descurcam cumva! Hai ca am reusit si noi azi dimineatza (cand mami pica de somn [:D]) sa-i facem primele poze lu' Malina, dar nu stiu daca si cate voi putea sa le pun pe net pana diseara, ca merge greu legatura si cred ca o sa stau vreo ora doua sa pun 2-3 poze. Oricum, in caz ca voi reusi, le gasiti la : http://community.webshots.com/user/mickyyyy Mickyyy si [copil] Malina Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...