Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

de ce nu au succes curele de slabire


Recommended Posts

DE CE NU AU SUCCES CELE MAI MULTE DINTRE CURELE DE SLABIRE Cei mai multi dintre oamenii care tin o cura de slabire si pierd in greutate, revin la aceeasi greutate dupa o perioada sau depun chiar mai mult. Vorbim aici de efectul “yo-yo”. Principalele motive pentru care cele mai multe cure de slabire nu dau rezultate durabile ar fi: 1. Restrictie calorica prea mare, ceea ce conduce la o incetinire a metabolismului. Cand organismul este hranit insuficient, acesta “se apara” si incetineste rata metabolismului pentru a isi pastra rezervele cat mai mult timp. Interesul este sa e consume cat mai mult din rezervele sub forma de tesut adipos. Un regim moderat hipocaloric este mult mai eficient decat cel exagerat hipocaloric. 2. Lipsa exercitiilor fizice. Este inutil sa va mai spun ca exercitiile fizice necesita consum caloric. In procesul de slabire cea mai eficienta metoda s-a dovedit a fi o combinatie de efort aerob cu efort anaerob (exercitii cu greutati, care au rolul de a mentine masa musculara) 3. Abordare fara fundament stiintific (cum sunt cele mai multe regimuri pe care le gasiti in reviste de 2 lei) - aceste cure sunt greu de mentinut mult timp si induc o stare depresiva prin deprivarea alimentara. Pentru multi este foarte greu sa tina regim cu ciorba de varza sau grapefruit si de aceea renunta. Ca sa nu mai vorbim ca din punct de vedere nutritional aceste regimuri sunt dezechilibrate si de aceea ar trebui evitate. 4. Lipsa modificarii stilului de viata - cele mai multe regimuri nu incurajeaza o schimbare a stilului de viata sau neglijeaza complet acest aspect. Daca dupa ce veti ajunge la o greutate acceptabila si veti intrerupe regimul, veti relua vechile obiceiuri (sedentarism, mese neregulate, alimente hipercalorice, junk food) sigur veti ajunge iar sa va ingrasati. Schimbarea stilului de viata si constientizarea importantei acestuia, sunt aspecte foarte importante. 5. Regimurile hipocalorice extreme produc o scadere in greutate bazata in special pe pierderea masei musculare, de aceea veti deveni o persoana normoponderala (pe cantar), insa cu o compozitie corporala nesanatoasa (procent mare de grasime raporat la cantitatea de masa slaba, adica tesut muscular). http://www.doctor.3x.ro/html/de_ce_nu.html Toulouse, la ville rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Io inca n-am ce sa spun, parol [:I] . Ca eu mananc o juma de kil si se pune un kil jumate.Asta da Yo-Yo!! Intreaba-ma peste vreo 2 luni... :) PS. Eu am citit de doua ori [:I] Laura si papusica din burtik (34 saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

chatonel ai dreptate cu efectul yo-yo. la inceputurile mele in ale curelor de slabire, vedeam tot felul de cure si le incercam fara sa ma intreb daca intr-adevar sunt corecte d.p.d.v. al aportului de vitamine, minerale, etc., si bine-nteles ca "slabeam" dar puneam kilele la loc [bang][bang]. m-am invatat minte si am inceput sa-mi fac propria cura hipocalorica cu alimente sanatoase, care-mi fac placere sa le mananc si toata smecheria a fost sa mananc putin, des, sa fac sport [bicla][greutati] si cura sa fie de durata (nu doar 7 zile sau stiu eu cat...) , adica de 1 luna, doua luni, depinde cat rezist, putina pauza, iar 1 luna, etc., cat sa nu apuc sa pun la loc pentru ca sunt o pofticioasa [pofta] si asta e de fapt pb mea cea mare. [RO][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

exact, dana, la asta vroiam sa ajung. Sint site-uri care permit sa calculezi valoarea calorica a alimentelor si permit sa ai o alimenattie sanatoasa, slabind in acelasi timp. Eu folosesc www.doctissimo.fr. E gratuit. Pe http://www.linternaute.lediet.fr se poate face o analiza completa nutritionala. Apoi, pt a avea si dieta se plateste. Aici am numarat 900 de calorii zilnice (in medie) si 500 in ziua in care am facut testul, cind organismul meu are nevoie de 1400. Acum incerc sa-mi rereglez organismul sa aiba arderi normale, mincind cele 1400 de calorii, stiind ca in timpul asta voi lua citeva kg, dar e tributul pe care trebuie sa il platesc pt a reveni la normal. Probabil ca apoi voi slabi.... Nu va jucati cu sanatatea, fetelor!!! Toulouse, la ville rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[bang] Chato, nu reusesc sa tin un regim mai mult de 3 zile [q][q][q] Vreau sa slabesc, ajuta-ma si pe mine te rog! Alt site interesant: www.idieta.ro- contine mai multe diete, cu recomandarea medicului alaturi, www.culinar.ro- forumul, sunt niste gagici care au pus niste retete trasnet. Si mai mai gandesc A! www.medicalinfo.ro- si aici e lista alimentelor cu calorii cutot Multi pupici si slabire ushoara si corp frumos si sanatos [pup] Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...