Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sindrom ovarian polichistic vs. sarcina?


Recommended Posts

Am 30 de ani si un baietel de 3 ani.Problema este ca in octombrie am pierdut o sarcina de 8 saptamani.Dupa controlul de rigoare am aflat ca am se pare sindrom ovarian polichistic.Spun se pare ptr. ca medicul zice ca femeile cu acest diagnostic nu prea raman insarcinate. Nu stiu din ce cauza embrionul s-a absorbit si s-a devitalizat.Dupa aceasta experienta ingrozitoare am crezut ca mor noroc ca mai aveam acasa un puiut care sa-mi dea sperante.Am ramas cu greu insarcinata si cu fiulmeu si iata ca nici acum nu e asa de simplu.Ma dureau tare ovarele si medicul a zis ca trebuie sa le temperamfiindca prea sunt stimularte.De atunci iau anticonceptionale si nu ma simt rau dar ar fi vremea sa o iau de la capat cu incercarile.Acumnu stiu ce sa fac mi-e cam frica,dr.zice ca trebuie pregatit uterul cu medicamente,spunea despre Duphaston,dar in spital am intalnit femei care pierdeau a 4 sarcina in urma tratamentului cu acest medicament.Stiu ca nu exista garantii ptr. asa ceva dar as dori niste sfaturi de la cele care au mai trecut prin asa ceva sau au facut tratament ptr.asa ceva.Sa nu intelegeti ca sunt o fricoasa dar intr-un felasa este si asta ptr. ca am trecut prin multe si inainte de a ramane insarcinata,amavut o sarcina tare grea si era sa dau ortulpopii cand amnascut,apoi sicopilul a avut probleme.Poate acumintelegeti de ce as vrea sa mai aud pareri si de la altele care au trecut prin situatii similare.As vrea totusi sa stiu acest diagnostic poate impiedica o sarcina poate unele din voi stiu mai multe sau pot spune mai multe decat medicul.Eu aminteles ca fac tratament ptr.eliminarea chisturilor dar dupa aceea nu mai apar din nou.Ce spuneti v-ati confruntat cu asa ceva.Eu va intreb pe voi ca m-am saturat de cate intrebari le-ampus medicilor si de pe Net si nu mi s-a raspuns.Va multumesc mult!Consuela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu am avut ovare polichistice multa vreme si uterul retroversat si insuficient dezvoltat si de fiecare data mi se spunea ca nu voi ramane insarcinata fara tratament. Am luat anticonceptionale e drept o perioada mai indelungata si cand le-am interupt in luna urmatoare s-a si intamplat minunea care acum are 5 luni si o cheama Iasmina. Asa ca poate am fost eu o exceptie, desi n-as crede, oricum nu e imposibil sa ramaii insarcinata. Iti doresc mult succes in incercarea de a-l avea si pe bb2 Carmen si Iasmina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu am avut acelasi diagnostic pus. si mie mi s-a spus ca am sanse putine sa am copii, mai ales ca eram,la momentul acelui control, dupa o sarcina pierduta, char si aceea pusa sub semnul intrebarii daca a existat sau nu! oricum dupa vreun an, am ramas din nou insarcinata, fara sa fac nici un efort, chiar fara sa intentionez! sigur ca am dat fuga la medic si am facut tratament de mentinere toata sarcina, nu a fost deloc usor, dar a meritat, am o fetita minunata si sanatoasa de 2 ani si 4 luni! succes si tie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acest sindrom presupune un dezechilibru hormonal. Mergi si la un endocrinolog pentru o dozare hormonala. Pe langa chisturi ovariene eu am avut si amenoree secundara (lipsa menstruatiei pe o perioada mai lunga, de ordinul lunilor), conditie tipica in cazul sindromului ovarian polichistic. In urma analizelor a reiesit ca aveam si un deficit de progesteron. Am urmat un tratament cu progesteron si la scurt timp dupa aceea am ramas insarcinata fara stimulare ovariana si am dus sarcina la bun sfarsit (n-a fost nevoie de tratament de intretinere). Fa investigatii suplimentare! Sanatate si succes! Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor pentru incurajari.Oricum stiu ca nu trebuie sa ma dau batuta si voi incerca.Intentionez sa merg oricum si la un endocrinolog caci si eu cred ca am lipsa de progesteron.Ati fost tare dragute si simt ca nu sunt singura datorita voua!Consuela consuela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...