Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

problema delicata de finante


Recommended Posts

vad ca esti profesoara, poate sa dai niste meditatii si sa iti cauti o alta slujba, iar stilul mamei tale de a te face sa te simti vinovata...pacat ar trebui sa pui lucrurile la punct, dar e foarte greu, nu merge sa ai o discutie, eu stiu ca eu trag cu ai mei. tot asa pt. orice ajutor mi-au scos ochii de zor, plus ca niciodata n-au fost multumiti de mine indiferent ce am facut...cu cateva ore inainte sa nasc, mama mi-a spus ca orice fraiera paote sa faca un copil...eu nu ii mai bag in seama, stau si in alt oras, e drept, dar mai bine asa...ii sun sa ii intreb de sanatate, vorbesc banalitati si gata...ori te impaci cu situatia, ori renunti la ajutorul lor si implicit ei la al tau... Oana si bb Erik http://community.webshots.com/user/oana_noemi http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga mea, dar de ce trebuie sa cumparati apartamentul de la parintii tai? Cred ca are si sotul tau dreptate! Mananca la voi, le dati bani pe apartament si nu pot sa stea cu nepotul fara bani? Poate au impresia ca voi aveti mult mai mult decat in realitate. Cred ca se impune o discutie cu toata lumea. Incearca! Cu drag, [pup] [mamica]Andreea & [copil] Octaveatza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
locuim intr-un apartament care apartine alor mei,pe care l-au cumparat ei pentru mine
quote:
iar noi trebuie sa cumparam de la parintii mei apartamentul in care stam
pai ori e al tau de vreme ce l-au cumparat pt. tine, deci nu mai trebuie paltit.......fie e al 2-lea lor amartament..cumparatcu x lei si ti-l vand acum tie cu x+10lei? sa nu te superi pe mine, nu vreau sa fiu carcotasa..dar "parca ceva pute in danemarca!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o prietena care e cam in aceeasi situatie. Mama ei ii cere incontinuu bani si se plinge ca e bolnava si care are nevoie. Din cauza asta sint certuri tot timpul intre ea si sotul ei. Ea are noroc deoarece cistiga mai mult ca sotul si ii poate da bani mamei ei pe ascuns, dar pina la urma tot se afla si iar ajung la certuri. Ufff, e foarte, foarte greu...iti tin pumnii sa reusesti sa iei decizia care sa va satisfaca pe voi in primul rind!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de principiul sa-ti ajuti parintii cum poti ,cat poti si nu in detrimentul familiei .Eu daca as fi in situatia ta insa as incerca sa ma descurc fara ajutorul ei .Eu ajut cu draga inima cand pot dar nu daca mi se cere sau mi se impune .Atunci ma enervez rau .Pai cum adica sa pretinzi tu de la fiul sau fiica ta care mai are si un copil mic ? Daca nu pot sa ajute fara sa scoata ochii sau sa pretinda ,eu zic sa te descurci cumva fara .Cauta o cresa sau o bona .Vorbeste si cu sotul tau si cere-i parerea.Sper sa nu te superi pe mine .[flo] anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru raspunsuri si sa stiti ca nu ma supar pe nimeni[:)]baietelul meu merge la gradinita dar asta nu-mi rezolva problema din pacate. La gradinita unde merge nu pot sa-l duc inainte de ora 8 ca nu-s educatoarele venite si atunci eu nu mai ajung la timp la servici, deci tot la mama trebuie sa apelez, iar in al doilea rand, eu lucrez cand dimineata cand dupa-amiaza, asa ca gradinita nu e o solutie pentru problema mea. Si cand va merge la scoala in toamna tot nu scap,oricum trebuie sa-l ia cineva de la scoala,ca eu atunci sunt la servici,iar cand lucrez dupa-amiaza cine sta cu el. Apartamentul l-au cumparat pentru mine,dar nu e pe numele meu, si mi-e frica sa nu-l vanda acum cand stau prost cu banii,iar noi am investit bani in el si nu ne-ar conveni. • Nu-i suficient sa-i iubim pe cei buni, trebuie sa-i iubim si pe cei rai, caci numai prin dragoste poate fi alungata rautatea din ei.(Henryk Sienkiewicz)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Delicata problema pentru tine, dar dupa cate ne-ai spus si eu tind sa cred ca parintii tai te santajeaza. Poate nu foarte constient, dar ei simt ca au atuul in mana: apartamentul e pe numele lor si pot face oricand ce vor cu el. Adica oricand pot sa va puna cu botul pe labe cum s-ar spune. Mi-e una nu-mi place sa fiu calcata in picioare si nu-mi place sa fiu dependenta de nimeni. Sunt genul care prefer liniste sufleteasca in schimbul banilor, adica prefer sa le dau banii inapoi sau sa-si ia ce-i al lor si eu sa traiesclinistita cu familiea mea, chiar daca mai saraca si cu mai multe greutati. Nici macar nu se poate pune problema banilor in schimbul ajutorului ca bona. Asa ceva n-am auzit pana acum. Cum adica ce face copilul pana te intorci tu de la servici (in cazul in care ar fi la scoala). Zeci de copii pe vremea copilariei mele stateau singuri acasa pana veneau parintii. Nu stiu ce sa mai zic, dar un copil la 7 ani consider ca este capabil sa stea singur acasa pana vine unul din parinti. Te asiguri ca nu are acces la anumite lucruri care ar putea sa-i faca rau, dai telefoane mai des acasa si-l controlezi, copii trebuie invatati cu responsabilitati de mici, altfel te chinui cu ei pe masura ce vor creste. Cu siguranta va face greseli, dar asta ii ofera lui ocazia sa invete anumite lucruri. numai daca le experimenteaza va invata. Ca sa-ti duca cineva copilul la scoala si sa-l ia si sa stea cu el pana vii tu acasa sau sotul mie nu mi se pare un mare efort. O adolescenta poate face lucrul asta lejer pentru ceva ban ide buzunar. In strainatate se practica foarte mult treaba asta. E adevarat ca nu ne-ai spus varsta micutului tau, dar consider ca mama ta exagereaza situatia pentru ca nu vrea sa piarda avantajul pe care-l are in fata voastra. Prefera sa te vada simtindu-te vinovata fata de ei pentru ca asta le asigura lor perpetuarea situatiei. Parintii sunt si ei oameni ca si noi si sunt capabili si ei de egoism la fel ca orice alt om. prevad ca in momentul in care veti dori clarificarea situatiei apartamentului si eventual sa terminati plata lui, vor face tot ce-i posibil sa lungeasca situatia pentru a profita in continuare de avantaj. O sa aveti probabil dificultati cand va fi vorba sa-l treca pe numele tau. Stiu ca poate e greu sa crezi scenariile astea pentru ca sunt parintii tai, dar e foarte posibil ca situatia sa stea in felul asta. Soacra mea a incercat din rasputeri sa creeze tot timpul o dependenta a noastra fata de ea, prin toate mijloacele: materiale, sentimentale etc. Rezultatul? Am plecat din tara, fapt ce a fost defavoarea ei. Sufera mai mult acum. Dar... va trebui sa traiasca cu chestia asta, n-am ce-i face, orice lucru pe care-l facem are un efect. Iar daca eu as fi in situatia ta, probabil ca modul parintilor de a obtine cat mai multe avantaje s-ar dovedi a le aduce in final mai multe dezavantaje: le-as explica situatia, iar daca nu ar intelege si ei ar proceda in continuare la fel, as renunta definitiv la ajutorul lor si eventual la contactul cu ei, chiar cu riscul de a fi data afara din acel apartament. Pentru mine nu exista sa pot fi tinuta in frau de astfel de lucruri. Conteaz mai mult sa te intelegi cu sotul tau si sa va vedeti de familia voastra, cu ei o sa traiesti pana la adanci batraneti. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 10 sapt DNP 1 nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, Nu pot fi de acord cu multe idei scrise aici. Eu nu pot decit sa iti spun sa te dai cu "dusmanii" pina treci puntea. Nu spun ca ei sunt dusmani, dar te fac sa te simti vinovata de situatia materiala si asta nu este frumos. Bucura-te ca te ajuta cu copilul, eu una nu mi-as lasa baietii cu cheia de gat de la 15 ani, daramite de la 7.S incearca pe cit poti in fiecare saptamina sa ii dai cite 100 de mii, nu este o suma mare, cred ca daca te stringi la ceva carne, sau benzina sau mai stiu eu ce, ai sa reusesti, macar sa le dai un indiciu ca incerci sa indrepti situatia. Nu lua decizii din astea extreme ca nu aduc nimic bun, incearca sa ii bagi in buzunar mamei, o bancnota indiferent de suma, eu zic 100 de mii este suficent pentru inceput. Cind iei banii de concediu, nu mai face investitii in casa sau eu stiu ce concediu, ci sufera un picut si dai si ei acolo un 500 de mii. Eu ti-as recomanda chiar sa te imprumuti de 100 aia de mii saptaminala si chiar daca nu o ai sa ii dai.Pentru ca eu cred ca pentru ei efortul conteaza, mai ales pentru mama. Mama mea traieste din 1 milion 800 pensie, plus de la noi 50 de dolari pe luna , sora-mea sta cu sotul ei la ea intr-un apartament cu 4 camere, platesc intretinerea si cumpara de mincare. Eu zic ca daca te rupi de ei, iti vor lua si casa, desi nu prea vad sa se ajunga chiar la asa ceva si nu vor mai sta nici cu copilul.Eu zic ca merita eforul de a le dai 4-500 de mii lunar, mamei macar, o mai linistesti la suflet. Eu zic ca ar fi niste bani bine cheltuiti. Si dupa vreun an-doi, vor mai creste salariile si va veti pune voi pe picioare, implicit si ei. Eu te cred si pe tine, dar o cred si pe dinsa,pentru ca e greu sa ajungi la o virsta sa nu ai nici macar sa te hranesti.Mama dupa ce am ajuns in Romania cu copiii , dupa 3 saptamini mi-a cerut femeie, desi era si sora mea cu sotul in casa, care nu se catadicseau sa faca curat nici macar in camera lor. Papica in schimb era pe masa cind veneau de la munca si hainele spalate tot de mama care statea 10 ore pe zi cu 2 copii. Deci scoate-o la o prajitura vinerea seara si da-i si ei 100 de mii si spune-i: "mama , mai mult nu am, dar cind voi avea iti voi da"..cred ca ar mai scadea tensiunile.Merita efortul. Noroc oana olson
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt de parere ca ceva pute acolo. Nu stiu daca e o solutie ceea ce propune lucamatei, pentru ca la astfel de oameni daca le intinzi un deget, iti i-au toata mana. Ce e atat de greu pentru o pensionara sa duca un copil la gradinita si sa il aduca acasa, cu atat mai mult cu cat copilul e nepotul ei, de ce trebuie sa se planga toata ziua? Iti cumpara casa pe numele ei, in caz ca nu esti recunoscatoare sa te aiba la mana... Daca ai, poti sa-i dai suta de mii pe saptamana, dar fii sigura ca in scurt timp pretentiile vor creste. Daca pe ea ca mama nu o doare sufletul cand te vede ca nu poti sa-ti permiti nimic pentru tine... Cat despre al doilea copil, singurul lucru care conteaza e ca tu si sotul tau sa il doriti. Peste cativa ani, cand poate va veti permite mai multe, s-ar putea sa fie prea tarziu. Manuela si bb Costin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...