Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

problema delicata de finante


Recommended Posts

quote:
Originally posted by rosa sinensis
In primul rand, multumesc pentru raspunsuri.In al doilea rand,nu cred ca mama mea ar putea avea grija de doi copii,deoarece si asa,cu unul singur am foarte multe discutii cu ea,spune ca nu mai poate si o inteleg,baietelul meu e foarte rasfatat,in principal chiar de ea.Sa ne mutam toti intr-un apartament ar fi destul de greu,avand in vedere ca si cel al parintilor mei,si cel in care stam noi nu au decat doua camere,iar tatal meu si sotul meu n-ar putea sigur locui impreuna. Iar sotul meu,nu e de acord sa le mai dam si bani, avand in vedere ca oricum manaca amandoi la noi, iar noi trebuie sa cumparam de la parintii mei apartamentul in care stam.Iar pe parintii mei sotul meu i-a ajutat mai mult chiar decat a ajutat-o pe mama lui,asa ca....e groaznic de dificil,simt ca nu mai pot, nu mai reusesc nici sa-i cumpar celui mic tot ce are nevoie. Referitor la orasul de unde sunt, sunt din Iasi. • Nu-i suficient sa-i iubim pe cei buni, trebuie sa-i iubim si pe cei rai, caci numai prin dragoste poate fi alungata rautatea din ei.(Henryk Sienkiewicz)
Nu-ti mai fa probleme, cred ca faci destule pentru parintii tai. Nici eu nu as fii de acord in locul sotului tau sa le dai lunar o suma fixa din banii vostrii. Ti-au cumparat casa, si acum ce-ti fac? Vor sa-ti scoata ochii, vor sa ti-o ia inapoi? Imi pare rau, sunt parintii nostrii, ii ajutam cum putem, dar ii ajutam, dar mie una nu mi-au placut niciodata santajele sentimentale, chiar si cele venite de la parinti. Iar multumiti, nu vor fii niciodata, draga mea. Iar sa te muti impreuna cu ei, nu-i o solutie, discutii sunt oricum si o sa fie mai rau atunci. Numai bine! Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by lucamatei Cind iei banii de concediu, nu mai face investitii in casa sau eu stiu ce concediu, ci sufera un picut si dai si ei acolo un 500 de mii. Eu ti-as recomanda chiar sa te imprumuti de 100 aia de mii saptaminala si chiar daca nu o ai sa ii dai.Pentru ca eu cred ca pentru ei efortul conteaza, mai ales pentru mama.
cu alte cuvinte, sa nu aiba oamenii astia concediu vreo 20 de ani de acum inainte pana reusesc sa achite apartamentul, care este de fapt un cadou din partea parintilor? oh, my... eu cred ca daca si-au permis sa cumpere un al doilea apartament, fie doar cu numele pentru fata, nu sunt chiar asa de scapatati. ma indoiesc ca parintii asteapta mita de la copii... cat despre cheia de gat, generatia mea asa a crescut si uita-te la noi ce descurcareti suntem, ba inca pe meleagurile altor tari :))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Conchita, A da mamei 100 de mii, nu este mita, poate reuseste sa o linisteasca putin...poate tot ce isi doreste mama este sa vada un gest de asemenea natura din partea ei. Conchita, eu nu stiu citi ani ai, eu am 28, dar din generatia mea, nu imi aduc aminte dintre vecinii mei sau colegii de scoala sa fi fost vreunul care sa stea singur de la ora 1 la 5 cind veneau parintii. Cei care stateau erau cei orfani de un parinte, prietenele mele cele mai bune gemene au ramas fara tata la 8 ani si nici ele nu stateau singure mai mult de 2 ore. Majoritatea aveau bunici, matusi, iar eu si sora mea, am stat cu tata o vreme, tata neavind de lucru, apoi cu o femeie si apoi la bunici dupa ce acestia s-au pensionat. Eu nu stiu de ce tii tu neaparat sa te iei de mesajele mele, eu am incercat sa o sfatuiesc,cum as face eu. Daca se cearta cu ei rezolva ceva, ramine si fara casa si fara ajutor la copil, ce ti se pare tie rezonabil la solutia asta? Mita la mama eu nu am auzit, a face un gest frumos, chiar daca tie ti se pare josnic, chiar si o discutie fata in fata cu mama ei poate o ajuta sa mai elimine din stres.Daca te deranjeaza ce spun altor persoane, chiar am sa te rog sa ma ignori.Eu i-am dat ei un sfat, nu mi-am expus punctul de vedere pentru a fi combatatuta, yet again ca la alte subiecte.[dual] oana olson
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am stat cu cheia de gat de la 8 ani, de la ora 11 la ora 5 pm. Si n-am fost orfana, parintii meu sunt ingineri in Bucuresti. Totusi, de data asta sunt de acord cu Oana Olson. Parintii sunt un mare ajutor si dc. ai face cam asa cum spune ea, cred ca ar fi mai bine pentru tine. As scrie mai mult, dar fi-miu e gramada pe mine. ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lucamatei Mita la mama eu nu am auzit, a face un gest frumos, chiar daca tie ti se pare josnic
pardon? poti sa arati cu degetelul tau suferind de mania persecutiei unde am scris eu cuvantul "josnic"? asa cum ai sfatuit tu, banii aia suna a mita. comunicarea si intrajutorarea sunt altceva si le sustin. Parintii din povestea aici de fata nu se comporta tocmai normal, deci mijloacele normale de negociere se exclud. Eu as sugera o separare mai stricta a rolurilor, caci fata care ne roaga pentru sfaturi este mama copilului, deci ea are dreptul sa isi educe copilul asa cum crede de cuviinta. Or, din ce povesteste, are mari probleme si la capitolul asta. Aici nu vorbim nici de sora ta, nici de amintirile tale despre mama ta, faci greseala sa confunzi povestile, ci despre problema Rosei, specifica si cu detalii clare. Cheia mea de gat era si ea doar un detaliu, sa arat ca se poate, adica este o solutie viabila in conditiile in care bunica baietelului devine deja un obstacol pentru Rosa in dorinta ei de a mai avea un copil. Eu i-am dat mamei mele in permanenta, pe doctorii ei am cheltuit toti banii pe care ii adunasem din greu in speranta ca voi avea, in viitor, suficiente economii sa imi cumpar un locsor. dar mama mea nu mi-a cerut nimic, absolut niciodatacat a trait. asta o spun asa, ca sa vezi ca pot diferentia experienta personala de a altora si nu o judec pe Rosa din perspectiva a ceea ce mi s-a intamplat mie. si tot mai cred ca sugestia ta pentru Rosa de a continua cu si mai mari sacrificii este cruda si injusta. si nu se bazeaza pe amanuntele reale ale situatiei sale, ci pe resentimentele tale fata de trecutul personal. or, si asta este injust cand intervenim sa dam sfaturi. Rosa nu este sora ta, si sfatuind-o pe Rosa ca si cum ai sfatui-o pe sora ta, nu iti schimbi cu nimic situatia de care povestesti, dar poti reusi sa o intristezi si mai tare pe Rosa care chiar nu mai are de unde da:
quote:
lucamatei:Mama dupa ce am ajuns in Romania cu copiii , dupa 3 saptamini mi-a cerut femeie, desi era si sora mea cu sotul in casa, care nu se catadicseau sa faca curat nici macar in camera lor. Papica in schimb era pe masa cind veneau de la munca si hainele spalate tot de mama care statea 10 ore pe zi cu 2 copii.
btw, initial nici nu vazusem cine a scris mesajul respectiv, adica lucamatei. in mod sigur o sa mai repet imprudenta daca am ceva de spus la subiect [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lucamatei ... Conchita, eu nu stiu citi ani ai, eu am 28, dar din generatia mea, nu imi aduc aminte dintre vecinii mei sau colegii de scoala sa fi fost vreunul care sa stea singur de la ora 1 la 5 cind veneau parintii. Cei care stateau erau cei orfani de un parinte, prietenele mele cele mai bune gemene au ramas fara tata la 8 ani si nici ele nu stateau singure mai mult de 2 ore. Majoritatea aveau bunici, matusi, iar eu si sora mea, am stat cu tata o vreme, tata neavind de lucru, apoi cu o femeie si apoi la bunici dupa ce acestia s-au pensionat. ... oana olson
Oana, si eu am stat cu cheia de gat de la sase ani si jumatate, cand am inceput scoala. Si stateam singura de la 6.30 dimineata, cand plecau ai mei la serviciu, si pana la ora 17-18, cand se intorceau. Apoi, anul urmator, la 7 ani si jumatate, aveam deja responsabilitati, o duceam la scoala si pe sora mea mai mica, o luam de la ore si plecam acasa impreuna. Si nu eram singurul copil cu cheia de gat. Revenind la subiect, Rosa, ceea ce fac parintii tai, mie mi se pare santaj curat. Este unul din motivele pentru care am preferat sa ne crestem copilul singuri, fara bunici. Cand avem, le dam bani, cand nu, nu. Este mai greu, facem adevarate slalomuri copil-gradinita-serviciu-casa..., dar merita. Avem liniste sufleteasca. Rosa, nu puteti face un credit la banca, sa cumparati casa si sa scapati? Si nu aveti o vecina, care pentru o suma nu prea mare sa va ajute? Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de cheia in git.Aveam 6 ani cind am ramas prima data cu cheia de git si cu o sora de 3 luni in casa.stateam cite 4 ore intre schimburile parintilor.Hraneam bb-lu ,il schimbam ,il adormeam.Cind am mers la scoala,bb a mers la tara la bunica ,iar eu la fel,cu cheia in git plecam si veneam de la scoala. Mama lucra in doua schimburi,tata in trei.Daca vrei se poate.Daca chiar nu sunt solutii.( uitasem,am 25 de ani[;)]) Eu sper ca rezolvati intr-un fel aceasta problema.Sincer nu mi se pare normal ca mama sa te santajeze si sa se plinga mereu ca are grija de nepot sau ca nu se ajung cu banii.Ar trebui sa fie putin mai sensibila la greutatile fiicei sale . Succes [flo] http://community.webshots.com/user/nicoleamira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am 27 de ani si cheia de gat am avut-o de cand ma stiu..cand eram in clasa I mama a avut 2 saptamani concediu ca sa se asigure ca am invatat drumul pana la scoala bine...apoi eu am inceput sa imi aduc fratele de la gradinita (e cu 3 ani mai mic).Blocul meu are 54 de apartamente si la un moment dat eram peste 30 de copii (diferente de varsta intre 1-6 ani intre noi). Si am avut cu totii cheia de gat... Parintii sunau acasa cand stiau ca trebuie sa vii de la scoala, sa vada ca ai ajuns bine, dc puteau sa se invoiasca de la serviciu veneau neanuntat sa verifice ca totul e in regula... Ceea ce spui tu ca nici la 15 ani nu ti-ai lasa copilul singur cu chia "de gat" mi se pare deja exagerat (casa nu zic mai mult)...il inveti sa fie vesnic legat de fusta mamai... Referitor la cazul de fata, eu cred ca parintii o santajeaza subtil..si cata vreme e la mana lor din cauza apartamentului o sa joace dupa cum canta ei...si s-ar putea si discutiile cu sotul sa se inteteasca ...Sa le dai si mai multi bani o sa duca la o crestere a pretentiilor lor, la ingreunarea situatiei tale si la noi discutii cu sotul!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu propun un nou sondaj: "cheia de gat"!:) Eu tin minte ca in scoala generala un singur copil era luat zilnic de catre bunica de la scoala, si radeam tot timpul de el. Veneam singura acasa unde nu intotdeauna se gasea cineva sa ma astepte, iar daca era mama, asta era pt ca lucra in tura de dupa-amiaza si pe picior de plecare. Ramaneam singura pana la 4,30-5 cand venea tatal meu. E drept ca in ziua de azi cu atatia nebuni pe sosele parca ti-e cam teama sa-l lasi sa vina singur, insa de aici si pana la a trata un copil de 7 ani ca fiind dependent, e distanta mare. Rosa, cu cat vei accepta mai repede ca ai baiat mare, capabil sa se descurce singur sau cu un ajutor f mic (doar de supraveghere), cu atat mai repede veti iesi din acest cerc vicios care nu va face deloc bine. parerea mea... Try, m-ai uns la suflet, avem aceleasi idei despre viata[flo] PS: nu pot sa uit ca ai scris ca il rasfata prea mult. Eu te-as sfatui sa ai mare grija, acum are 6-7 ani dar cand va avea 15 va fi prea tarziu. Un copil rasfatat acum e viitorul copil razvratit si scapat de sub control. iarasi, parerea mea... Un Paste Fericit! [paste] Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri,dar parca mi-e frica sa-l las atat de mult singur in casa,cand lucrez dupa-amiaza ajung la 7 jumatate acasa si apoi cine il ajuta la lectii?La ora 8 seara sigur nu mai e in stare de nimic!Iar pana la scoala e cam mult de mers, o statie si ceva si,cum spunea cineva,la cum conduc cei de pe sosele azi,cred ca nu mai e acelasi lucru ca atunci cand eram noi copii.Oricum,n-o sa-l duc eu la scoala la nesfarsit, o sa mearga si singurel, dar mai e pana atunci. Iar sotul nu ma ajuta deloc cu baietelul din pacate, are 2 slujbe si nu prea are cum,vine acasa doar la pranz sa manance, in rest e toata ziua plecat.Dar trebuie sa gasesc o solutie pentru ca nu mai suport reprosurile mamei,acum mi-e si mai greu pentru ca fac un masterat la Bucuresti si am o groaza de lucrari de facut si trebuie sa ma duc si in Bucuresti pentru 2 saptamani. • Nu-i suficient sa-i iubim pe cei buni, trebuie sa-i iubim si pe cei rai, caci numai prin dragoste poate fi alungata rautatea din ei.(Henryk Sienkiewicz)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...