Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Solarul - pro sau contra?


Recommended Posts

Dragele mele,vreau sa stiu care este parerea voastra despre bronzatul la solar,deoarece eu pana nu demult eram total impotriva lui,mergeam pe ideea ca soarele natural e mai sanatos. De curand am citit pe diferite sit-uri ca este chiar invers:solarul e mai sanatos decat soarele pt.ca razele ultraviolete sunt controlate,ca urmare,de saptamana trecuta am inceput sa merg la solar. Parerea voastra care este si daca il folositi si voi vreau sa va intreb ce parere aveti despre solarul vertical si cel orizontal? Cate minute a-ti stat cel mai mult? Astept vesti de la voi si va pup dulce!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[hia] Eu il numesc "sandwish"[:)] Parerea mea este ca expunerea moderata nu dauneaza. Dar am observat ca da dependenta cel putin la unele austriece, sunt asa de tuciurii...... Poti folosi cu incredere si produsele de protectie si bronzare uniforma( ptr ca si asta e o problema). Sedintele incep cu 2 minute si urca treptat pana la 10 minute. Cel putin asa am intalnit eu. poate depinde si de calitatea "sandwish-ului" Bronzare placuta![striptis] Mada, mami de Antonia****06.01.2001 Lukas******14.10.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Eu am fost la solar in urma cu 2 luni, doar doua sedinte. O prietena mi-a spus de unele cazuri in care au murit persoane in solar[:(], si m-am speriat foarte tare incat nu am mai avut curajul sa merg. Vroiam si eu sa ma bronzez , dar m-am gandit la o alta solutie: sa-mi cumpar un solar, de acela micut(e vreo 3 mil la metro). Stiu ca nu ma voi bronza prea usor cu el(fiind prea mic[ups]) ...dar in felul asta nu mai am "teama" aceea.. Nu stiu daca e mai sanatos decat soarele, sau invers, dar pot sa-ti spun ca sora mea mergea cu regularitate in urma cu 2 ani si nu a patit absolut nimic. Un lucru e sigur...bronzul de solar tine mai mult! Abia astept sa ma prajesc putin [;)]ca sunt asa alba[bang] [pup] Dana&bb Andy(1 an si o luna)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu merg regulat la solar... am si unul acasa dar nu e atat de puternic asa ca alternez.. nu stiu daca e mai sanator de cat soarele dar stiu ca face si unele lucruri bune.... singura problema e ca eu nu suport spatiile inchise, simt ca mi se taie respiratia asa ca nu merg niciodata singura... intre solarul vertical si cel orizontal.. nu prea stiu care-i diferenta.. in unul stai in picioare iar in altul culcat.. nu-mi amintesc cat am stat cel mai mult pt ca am incercat mai multe solarii iar fiecare avea putere diferita... dar cu cat e mai puternic, logic stai mai putin. dar totul trebuie sa fie treptat...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca solarul nu este indicat, mai ales la persoanele care au "semne" pe corp, adica alunite. L-am intrebat pe tatal meu, care este medic, daca este bine sa ma duc la solar si mi-a spus ca "NU"! Am citit si eu multe pareri despre asta si procentul tinde spre a nu fi de acord cu solarul. Se pare ca si dupa nu stiu cati ani te poti trezi cu cancer de piele. Nu vreau sa sperii pe nimeni, dar si multe articole de genul acesta am citit. Mai bine stati si asteptati soarele sau folositi creme autobronzante. Numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Pielea mea este deschisa la culoare, iar in trecut m-am ars la soare, am ceva alunitze si pistrui...dar m-a atins si pe mine virusul solar...si nu mai pot scapa de el. Chiar cu toate riscurile care sunt. Pentru mine un lucru e clar. La solar e o doza controlata de radiatii UVA UVB(desi uneori nu stii cat de vechi sunt tuburile!!). Iar cand merg la mare...desi fac plaja numai 8-10 si dupa ora 16...pielea mea este mult mai atacata atunci, decat cand merg la solar. Ca durata...am stat la diferite aparate..depinde de puterea fiecaruia. Spre ex la cel vertical, unde perioada minima era 6 minute ptr piele deschisa, eu am stat asa (desi aveam ceva sedinte la activ la solarul orizontal). Iar dupa vreo 3 sedinte am stat 9 minute...dar am zis ca mor, pe la vreo 8 minute am tasnit afara ca nu mai puteam, a fost prea mult. Si de atunci nu am mai mers la cel vertical...desi [bang] te bronzezi mult mai uniform. Acum merg o data pe sapt sau o data la doua sapt la solarul orizontal si stau 10 min. Luca, iti dau un sfat! Poti s-o iei ca pe o regula daca vrei. Sa lasi intre sedinte 48 de ore!!! Pe an este indicat sa nu depasesti 60 de sedinte de solar. Asta o spun ptr ca am cateva colege care nu au respectat asta (durata intre sedinte), si s-au ales cu bube sau iritatii. Nici soarele si nici solarul nu sunt recomandate ptr sanatatea pielii! Clar! Before judging somebody, walk a mile in his moccasins.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clar nu face bine - in primul rand scade imunitatea organismului!!! Nu trebuie abuzat. Asa de cateva ori intr-un an nu cred ca este bai dar mai mult in nici un caz!!!!!!!!!!!! Cine a spus mai sus ca poti face cancer de piele nu a glumit!!!!!!!!!!!! Este perfect adevarat!!! Pupici Mel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca solarul nu-ti face rau daca nu abuzezi,asa cum mai spunea cineva.Eu m-as duce la solar,dar nu suport sa stau inchisa acolo nici 2 minute,asa ma gandesc eu,n-am incercat.Va rog,dati-mi un sfat in sensul acesta ca tare mult as vrea sa merg si eu. alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by alina morostes
Eu cred ca solarul nu-ti face rau daca nu abuzezi,asa cum mai spunea cineva.Eu m-as duce la solar,dar nu suport sa stau inchisa acolo nici 2 minute,asa ma gandesc eu,n-am incercat.Va rog,dati-mi un sfat in sensul acesta ca tare mult as vrea sa merg si eu. alina
aceeasi problema o am si eu... 1. iau pe cineva cu mine in cabina.. ma face sa ma simt mai in siguranta.... 2. aici in Dk au muzica.. in interiorul solarului cat stai la prajit... 3. incearca sa stai relaxata si gandeste-te la ceva, in nici un caz nu sta si numara minutele pana cand se termina... 4. daca nu au muzica atunci vorbeste cu persoana cu care ai venit... te va face sa uiti ca esti inauntru solarului... 5. utilizeaza aerul pt racorire ca sa te ajute sa respiri si sa nu te incalzesti prea tare.. 6. nu uita de crema.. aici au inauntrul cabinei gratis crema care sa o dai pe tot corpul... bafta...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...