Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici din Constanta (4)


Recommended Posts

Buna, Prezent! Nasico,felicitari!Sunt de acord cu Crixia.N-o sa ai timp de nimic dupa ce se naste Ghindu'.Uita-te la Layla! Felicitari si tinerei perechi! Mult noroc in noul drum facut in doi,cu multa sanatate si intelegere! Lizuca,nu stiu ce sfat sa-ti dau.Sper sa fie totul in regula.Termometrul auricular da si el eroare,in functie de pozitia in care este introdus.Noi folosim unul digital,pus cand doarme in axila. Roxi,cand o sa vrei sa-ti faci rochia de nasa te trimit eu la o croitoreasa super,face rochii ca la Agnes Toma pana-n 2 mil.Doar ca trebuie sa te duci din timp ptr.ca-i ff.aglomerata.Si vine vara cu nunti multe...Merg la ea multe tipe din lumea buna.Eu mi-am facut la ea 2 rochii ptr.nunta si sunt f.multumita. Referitor la greutatea acumulata pe tot parcursul sarcinii.Am luat 17kg,iar in primele 2 luni dupa nastere am revenit la greutatea mea de dinainte.48kg.Fara pic de efort. Layla,noi am inceput diversificarea la 4 luni,dar eu nu alaptam.Sfatul meu este ca te cam grabesti.Am inceput cu sucuri de fructe cate o lingurita,marita cantitatea treptat,pe rand fiecare fruct,dupa care amestec de mai multe fructe,introdus apoi fainosul(orez de la Nestle-eram si slabute),cate o lingurita,marit treptat,apoi legume,carnita de pui.Pulpa de la fructe cate o lingurita,marit apoi.Poate sfaturi mai bune iti pot da cele care au alaptat mai mult,de aceea te rog sa nu prea iei in considerare cele scrise de mine.Eu as merge cu alaptatul exclusiv mai mult.Daca te decizi sa diversifici incepi treptat totul,cate un aliment la 2-3 zile.Lasi organismul mic sa se obisnuiasca cu noul aliment,sa inceapa sa secrete cele trebuincioase,dupa care introduci altceva. Te ajuta cineva in casa????? Crixia,cum mai stati cu dintii?Cat ati dat pe teren? Narcisa,necazuri cu biserica am avut si eu cand a trebuit sa trec la crestinism.Totul pana la bani.In final am gasit un preot scos in cale parca de Cel de Sus care nu m-a conditionat cu ore,examene si cereri daca ma accepta Arhiepiscopia.In loc ca ei sa grabeasca lucrurile,sa se imbogateasca cu inca un crestin,nu fac decat sa-ti puna piedici.Totul tine de preot. Cornelia,v-ati gasit masina?Sunteti bine,nu aveti urmari de la accident,sper! Laura,cam tarziu,dar tot iti doresc zile insorite pe unde vei merge! Noi tot la melci!...[:D]Acum c-a s-a indurat sa iasa Soarele mai mult,stam 5 ore /zi afara,imi mai aerisesc si eu creierul. Ce faceti de 1 Mai?Cum va veti petrece ziua?Noi vom merge la gratar cu toti colegii sotului+familioane.Deocamdata nu stim unde.Doar cu cine. Va pup pe toate![pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup] July
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 170
  • Creat
  • Ultimul răspuns
buna dimineatza la mamici...de la doi pitici adormiti. noroc ca toate tevatura a fost duminica si,din consideratie ptr invitati, totul s-a terminat pe la 12....ca altfel azi trebuia sa ma dau ranita. oricum is adormita tare dar nu am ce face, sper sa imi treaca dupa 34 de cafele [:D][:D][:D]. multzamsc de sfaturi dar eu cred ca astia ai nostri nu or sa mai aca cununie religioasa, nu de alta dar aia de ieri a fost nunta in toate regula, cu tortul miresei si alte alea nu cred ca se mai fac inca o data...in orice caz om vedea. diseara am sa descarc si pozele ca nu am avut timp...si va dua link-ul. va doresc o saptamina excelenta, Rox
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Si noi suntem un pic obositi dupa un we cam zapacit in care ne-am imbuibat cu diferite mancaruri ce fac rau regimului meu de slabit, motiv pentru care vreo doua zile tre sa fac foamea ca sa-mi revin. fetelor, zilele astea au fost super calduroase si luminoase! Mie asa mi s-a parut! Voua? ce ati facut? Noi am iesit cu Alexia sambata de la 3 pana la 7 si am strabatut cu carutul juma de oras ( aproape), oricum ne plictisisem de atata mers, iar goanga mica dormita in carut de nici sirenele salvarilor nu au trezit-o. Layla, am citit ce ai spus despre voi si te inteleg perfect cat de greu iti este cu trezirile din timpul noptii, cu grijile de peste zi. Si eu cand eram ca tine, adica in aceasta perioada imi doream sa incep diversificarea in speranta ca bb se va linisti cu mancatul, dar sa stii ca diversificarea nu este deloc usoara. Sunt copii care chiar si la diversificare se trezesc noaptea tot de 2-3 ori, iar altii dorm toata noaptea. Daca tu spui ca bb papa exclusiv san si ca ai inceput cu suc de morcov si mar sa stii ca nu este chiar prea devreme, dar trebuie sa fii foarte atenta si sa respecti anumite reguli. De aceea iti spuneam ca nu este usoara diversificare tocmai datorita acestei atentii sporite. Pai, incerc sa fiu cat pot de scurta si iti spun ca : alimentele noi trebuie sa le introduci treptat, cam 10 zile pana se obisnuieste; urmaresti kk tot timpul caci se modifica in functie de fiecare aliment; incearca sa folosesti lingurita, nu apela la biberon. Eu am inceput pe la 5 luni cu : sucul de morcovi, apoi de mar, apoi combinat, etapa urmatoare mar ras cu suc de portocale. Dupa 6 luni am combinat marul ras cu cereale fara lapte( 7 Korn- Milupa), poti folosi si biscuiti. Dupa ce s-a obisnuit bb cu fructe in toate formele, asta numai la masa de dimineata( ora 10), am introdus a doua masa cu supa ( la inceput morcov si cartof, apoi imbunatatita cu alte radacinoase si ma tarziu carne de pui si vita). Sunt mult mai multe de spus si ar fi bine ca toate amanuntele sa le afli la timpul lor, adica la fiecare etapa. Mamici se pare ca July a intrebat pe fiecare cate ceva asa ca va las sa raspundeti ca sa nu va incarc prea mult cu intrebari[:D]. July, terenul se afla in zona Kamsas si a costat 15.000 euroi, iar ca utilitati doar curent in apropiere. Si legat de asta cred ca o sa-ti cerem imprumut electricianul ca se pare ca vom avea nevoi d4e organizare santier si va trebui sa ne racordam la curent mai intai. Nu mai pot sta ca alexia face scandal, imi spune pe limba ei " hai ca te-ai cam intins la vorba!" Va pup! si va doresc o saptamana usoara si calduroasa! CriXia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, va pup! Nu rade de mine, Roxana, dar si mesajul asta o sa fie f. scurt! Am avut o groaza de "necazuri" dar important e ca noi suntem bine. Ieri a murit o colega de birou (cancer) si am realizat ca probemele mele sunt niste prostii. M-am trezit f. trista, dar cu un chef nebun de viata. Cornelia http://community.webshots.com/user/cornelianis
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, in ce saptamana esti, cind ai DPN-ul? E primul copil, din cite inteleg? Felicitari pt. nasit! Liz, Doamne prin ce ai trecut, multa sanatate Alisiei; eu am un termometru digital care masoara in 3-4 secunde temperatura in ureche; ne-a costat parca 22 Euro acum 2 ani, e destul de exact, de folosit nu l-am folosit prea des dar datorita rapiditatii cu care masoara eu il gasesc destul de eficient ca nu-mi imaginez cum as putea sa-l tin pe Patrick timp mai indelungat nemiscat. Stiu ca mai exista unele stil suzeta, dar cum Alisia are 19 luni nu poate fi o investitie pt. timp mai indelungat. Layla, offfffff e cumplit cind nu te poti cit de cit odihni, cu difersificarea eu as mai astepta pina face Alexandru 4 luni si jumatate macar, dar eu l-as trece pe lapte praf nr.2 e mai satios, trebuie cumva sa-l obisnuiesti cu biberonul(nu prea stiu in aceasta privinta ce sfat sa-ti dau; am mai auzit de asemenea cazuri si asta a fost unul dintre motive pt. care eu la amindoi copii le-am dat de la inceput paralel ceai, apa, lapte muls de la mine cu biberonul sa se obisnuiasca chiar si cu riscul de a nu mai suge la sin). In privinta diversificarii, de ce scriu sa mai astepti, nu stiu daca ai citit la bb. de ian.-feb. a scris cineva ca incepuse cu mar cu biscuite pe la 3 luni si bebe a avut dureri de burtica nu mai vroia laptic etc. Eu cind am fost cu Vivien la control sapt. trecuta doctorul mi-a zis sa nu incep diversificarea prea devreme, chiar daca Vivi e mai maricica pt. virsta ei(7,200kg si 66 cm) nu exista motiv sa nu se sature cu laptele praf nr. 2, eu in moment o intarc. Si la 3 ore sa-l alaptezi te termina efectiv, poate ca nu se satura, te-ai gindit si la aceasta varianta? dar tu stii cel mai bine si vezi ce se intimpla cu marele blond. Stiu de asemenea ca in Romania se incepe diversificarea mai devreme, ceea ce eu n-am facut nici la Patrick. Si cu lingurita mi-a zis tot doctorul sa incep dupa 5 luni. Dar aici technicile cu inceputul diversificarii se schimba de la an la an, in urma testelor facute la bbei, dr. mi-a explicat ca in moment se revine la inceperea diversificarii cit mai tirziu cu putinta. Sper sa te ajute cu ceva sfaturile date. Multa sanatate la amindoi, si aveti grije de voi! Si noi va uram o saptamina excelenta! toate cele bune narcisa x [copil][copil] Vivien 27.01.2004 Patrick 29.06.2002
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello la mamici....ce imi place cind iesim la raport asa de dimineatza.... Cornelia nu rid de tine....urita faza cu colega ta.....din pacate asta e. Narcisa, da, e primul copil, baiat, DPN 5 august - Crixia face pariuri pe aici ca se naste mai devreme.....[:D]...deci am 26 de saptamini (si...3 zile).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, eu am avut la Patrick DPN 20 iulie si mi s-a rupt apa muult mai devreme si am nascut pe 29 iunie, asa ca Cixia s-ar putea sa cistige pariul!!!!!! Si DPN ul meu a fost corect. Si Vivi am nascut-o cred la 10 luni dupa calculele mele a si fost intr-adevar mare, asa ca se pare ca baieteii se pare ca vin mai devreme, desi parerile sunt impartite.... sarcina usoara in continuare! Cornelia, dupa multe probleme avute in acelasi timp vin si timpuri mai bune intotdeauna, si cu colegaa ta imi pare si mie rau, dar nimeni nu stie cite zile are, din pacate..... Crixia, cite luni are fetita ta? In privinta diversificarii iti dau dreptate! July, poate ne intilnim in vara la cautat de melci cu Patrick??? narcisa
quote:
Originally posted by roxanaz
hello la mamici....ce imi place cind iesim la raport asa de dimineatza.... Cornelia nu rid de tine....urita faza cu colega ta.....din pacate asta e. Narcisa, da, e primul copil, baiat, DPN 5 august - Crixia face pariuri pe aici ca se naste mai devreme.....[:D]...deci am 26 de saptamini (si...3 zile).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna la duduci! Am ajuns si eu la birou, azi ceva mai tirziu ca n-avem sefi si profitam si noi. Layla, eu am hranit copilul exclusiv la sin in primele sase luni - nici macar ceai nu i-am dat. A fost foarte greu, sugea din ora in ora, dar m-am tinut tare si nu i-am introdus lapte praf, desi toata lumea imi spunea s-o fac, ca cica nu s-ar satura. De fapt, asta era ritmul ei propriu si personal, iar eu, desi chiauna, m-am resemnat ca o martira. Practic, nu faceam toata ziua decit sa alaptez, cu titele pe-afara non-stop. Totusi, n-a fost in zadar, evolutia copilului mi-o confirma. Pe urma am inceput diversificarea cam in stilul Crixiei. Am alaptat pina la un an si trei luni. Fiica-mea n-a vrut sa vada in ochi biberonul pina in momentul intarcarii, cind n-a mai avut incotro. Si ea e insomniaca, inca de cind s-a nascut - ziua dormea cite 40 de minute fix, o data la trei-patru ore; mi se trezeste chiar si acum noaptea, dupa lapte. Asta e, lasa ca se fac ei mari... mami & alisia (19 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, am si eu o problema foarte importanta si va rog din suflet daca ma poate ajuta careva mi-ar fi de mare folos. Eu trebuia sa incep serviciul pe 3 mai pt ca statea maica-mea cu Dinu dar sora-mea mi-a facut o figura de zile mari si a plecat din tara acum 2 zile si a lasat fetita de 3 ani singura. Asa ca nu poate fi vorba ca maica-mea sa mai stea la mine. Trebuie sa aiba grija de fetita sora-mii. Iar eu trebuia sa ma intorc la serviciu pe 3 mai. Deja stabilisem totul. Acum am nevoie urgenta de o bona.La serviciu trebuie sa merg dar mai pot amana cateva saptamani pana gasesc pe cineva.Daca aveti vreo cunostinta, vreo vecina, cineva de incredere, va rog din suflet sa ma ajutati. Dupa cum stiti Dinu are 6.5 luni si este cumintel.Eu stau prin zona Far-Billa. Orice idee mi-ar fi de mare ajutor mai ales ca eu nu prea am cunostinte in oras. Va pup. caty
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...