Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici din Constanta (4)


Recommended Posts

Buna Cornelia! Da, Alexia merge destul de bine pe marginea patului, tine la subrat marginea patului si merge de la un capat la altul. Mai face si piruete, adica se tine cu o mana si se intoarce cu spatele la amriginea patului si se prinde cu cealalta mana. Piruetele le face mai bine la colturi. Oricum este pasionata de patut. Daca ar fi sa se joace cu jucarii stand in fundulet pe covor sau in alta parte ar face-o, dar in patut nu, sta rasticnita de el si nu-i trebuie nimic.Merge si tinuta de maini, dar nu prea mult. Despre limbaj, nu-i prea bogat, cand are chef zice fara adresa ta-ta, da-da, a-ta, a-ma( cand plange da vina pe ..ama). Acum vreau sa o invat sa faca"bravo", nu face decat sa rada cand ii apropii mainile si scoate un tipap cu aceiasi intonatie cu care eu ii spun "bravo". CriXia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 170
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor, Puneti-ma si pe mine la curent cu copilasii vostri care se apropie de virsta cu fetele mele? Cornelia este o confuzie , sotul meu Catalin nu cunoaste nici o matusa Luminita, Crixia, numele de Craciun este foarte comun in Constanta, dar totusi, socrul meu este din Adamclisi. Dintisori avem si noi, Maria 2 si Elena 6. Stam in Inel II. Sa va mearga din plin. P.S. Ne luptam cu Maria cu un eritem fesier, am facut sumarul de urina, asteptam rezultatele. Ionela si gemenutele Maria si Elena icraciun
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, sa nu faceti ca mine!!! Ne jucam frecvent cu Alisia dind-o hutza tinuta de minute sau ridicind-o (impreuna cu tati) la trecerea peste obstacole. Ne inchipuiam ca e de-acum puternica, dar uite ca ni s-a intimplat o belea: la o faza din asta, am auzit un piriit usor - asa cum e cind iti pocnesti degetele - si i s-a dislocat copilului mina din cot. Am crezut ca e doar o intindere, i-am pus comprese reci si Fastum gel, dar nu i-a trecut. Noroc ca am dat la Urgente Chirurgie de o doctorita cumsecade si priceputa care i-a pus numaidecit minuta la loc. Imediat a putut sa si-o miste si a incetat sa mai miriie. Nu va inchipuiti cit de vinovata ma simt ca i-am provocat copilului suferinta, de-aia va spun, ca sa n-o patiti si voi. Ionela, si noi stam cam in aceeasi zona. Iesim frecvent in parcul din intersectia de la Big sau ne plimbam pe Stabilizarii ori pe stradutele cu case si vegetatie din jur. Voua nu va e somn astazi? Pe noi parca ne-a piscat pe toti musca Tzetze. Toata lumea din birou casca cu falcile trosnind. Parca as fugi acasa pentru un pui de somn. Hai, sanatate si s-auzim si de bine. mami & alisia (19 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Ionela, scuza-ma pt. confuzie. Se pare ca e vorba de alta mamica cu gemene cam de aceeasi varsta. Si eu am stat in inel II pana in 1999. Mariuta mea face 10 luni pe 2 mai. Dupa cum am spus este cam lenesa (nu cred ca o sa fie sportiva[:D]). Dintisori are 2 de la 6 luni. De atunci, tot ii astept pe urmatorii (i se umfla gingia, saliveaza), dar deocamdata nimic. Eritem fesier a avut o singura data, dar nu foarte grav, cand am inceput diversificarea. Am dat-o cu o crema cu oxid de zinc si am tinut-o cat mai mult fara pampers. Crixia, eu le-am innebunit si pe fetele de la bebelusi de iunie-iulie cu intrebarile referitoare la ridicat, mers etc. Incerc sa nu imi fac probleme, dar nu ma pot abtine sa nu fac comparatii cu copii de aceeasi varsta. Dr. mi-a spus ca e perfect dezvoltata, sa nu o fortez si sa facem ceva exercitii pentru tonusul muscular. Ei ii este frica sa mearga singura (adica tinandu-se de ceva), pentru ca daca o tin de manute alearga. Narcisa, da-l incolo de CD! Copiii sunt curiosi. Deja am inceput sa am si eu probleme cu Maria. Nu mai pot sa las nimic la indemana ei. Rupe tot ce e de hartie, iar restul tranteste pe jos. Roxana, abia astept sa vedem cine castiga [:D]. Va pup! Cornelia http://community.webshots.com/user/cornelianis
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna searaaaa, Incep si eu s-o iau pe urmele Corneliei.Intru pe fuga,ies pe fuga! Ionela,bine ai venit!Wow,gemene! Sa-ti traiasca si sa te fericeasca!Cum te descurci? Roxi,nu particip la pariu.Nu ma pricep!A mea s-a nascut la 42-spre 43 de saptamani.Toti ziceau ca-i baiat de incepusem si eu sa cred!Insa vin la Irish cu voi sa bem o bere[alcool].Tot o sa fie vara! Ca lumea pozele!Ai mancat castane coapte la Madrid?Ai ascultat Valurile Dunarii cantate pe strada la acordeon de romanasii nostri?Doamne,ce planta e aia din...gara?Am vazut si eu una asemanatoare in Elvetia intr-un azil de batrani.Dar nici acum nu stiu ce era.Fantastica!Cand am vazut prima oara pozele am crezut ca esti intr-o gradina botanica sau chiar este?Sau e gara?Si ce specialitati ati mancat voi acolo ca mi-ai lasat gura apa! Am uitat sa-ti spun!Salile de nasteri s-au facut bestiale,super utilate,au chiar si secretara.Sa tot nasti acum! In rest,te simti bine,da? Narcisa,va asteptam la melci cu draga inima! Crixia,felicitari ptr.al doilea dintisor!Anunta-ma cand vrei sa-l sun pe electrician! Cornelia,incearca sa nu faci comparatie cu alti copii de varsta Mariucai.Fiecare la timpul lor.Asa am facut si eu cu Teodora,ca nu mananca cat alti copii de o luasem razna.Important e sa fie sanatosi!Acelasi lucru ti-l spun si eu,n-o forta!Nici n-o sa realizezi cand isi da drumul singura.Eu sunt de parerea ca,atunci cand copilul este pregatit sa faca ceva,il face singur.Uita-te la a mea!N-a mancat pana acum decat pasat.Si are 18 luni.Normal ar fi trebuit sa intru in panica.Cand ne-au aparut maselele fii-mea a inceput sa mestece singura bucati de carne si alte alea.Fara s-o invat.Atunci a considerat ea ca-i momentul.Doar ne-a vazut pe noi cum facem.Mama n-a zis deloc pana la 14 luni.Si-acum,dupa numai 4 luni vorbeste mai bine ca unul de 2 ani. Imi pare rau ptr.colega ta!Asa ne dam seama cat de valoroasa-i viata,ca trebuie sa pretuim fiecare clipa petrecuta langa ai nostri! Ai grija de tine! Lizuca,multam de sfat! Si eu am prostul obicei de-a o legana pe fii-mea asa. Caty,de ce n-o iei pe nepotica catva timp la tine,ca mama ta s-o poata supraveghea si pe ea,pana atunci iti poti cauta in liniste o bona de incredere fara sa te preseze timpul.Poate mama ta reuseste sa se descurce cu amandoi avand in vedere ca Dinu este cuminte.Asta daca nu ti-ai gasit pe cineva intre timp.O sa intreb si eu. Despre noi.De 1 Mai mergem la pescuit in Delta(tot e interzis pescuitul acum[:D])O sa-mi car vreo 10 bidoane cu apa ptr.fii-mea ca sa am cu ce-o spala pe maini.Am uitat sa va spun.Teodora mea se face arheolog,ca tot ii place sa scurme in pamant.Noi si iarna ieseam la zapada cu lopatica si galetusa de parca mergeam la nisip. Mi-este somn! Va pup pe toate si cum bine zic fetele,s-auzim numai de bine! July
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim de sfaturi fetelor, o sa mai astept un pic cu diversificarea. Noi azi am facut 4 luni si am sarbatorit aseara trezindu-ne din 2 in 2 ore! (In ultima saptamana am cam benchetuit in fiecare noapte, aseara a fost un caz fericit ca in rest ne trezim si din ora in ora)> Am facut vaccinul de 4 luni si ne prezentam foarte bine: 7.600 kg si 66 cm!!!!!!!!!!!!!!!!! Cu urechea trebuie sa merg la control dar am amanat ca nu am timp! Pupici la toata lumea si o felie din tortul nostru virtual![cheers] Layla si Daniel Alexandru (29.12.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

July asa imi placi!!! eu sunt bine in rest, saru'mina de intrebare. saptamina viitoare mergem la control sa-l mai vedem pe ghindu ce mai face....ca nu l-am vazut de o luna.... plantele alea sunt specii diferite de palmieri - e o chestie super frumoasa, e partea veche din gara Atocha care acum e pur si simplu un loc cu banci si un restaurant, bineinteles...care e ingrozitor de scump dar macar merita sa bei o cafea.... Layla te rog frumos du-te la control cu urechea aia....nu mai amina ca stii ce rau poate fi!!!! [pup] tie si lui Daniel Alexandru. cind veniti pe la mare? multumim de tort....e miam-miam!!! Caty, multumim de sfat..cind ma gindesc ca asta era jocul meu preferat cind eram mica....noroc ca nu am patit nimic!!!! (mi-am rupt eu singura miinile si picioarele dupa aia, ca sa stiu o treaba...[:D]).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca ieri am tras chilul pe aici, ca a fost sotul acasa, mi-au venit socrii acasa din concediu, ne-am mai plimbarit prin oras si tot asa. CDul care a ajuns in miinile lui Patrick alaltaieri mai functioneaza inca, deci o veste buna si tati nu s-a suparat, era copil model cind a venit el acasa dupa ce l-am certat eu intre timp. Cine ma poate ajuta si pe mine???? Acum avem cercelusi adusi de soacra mea din concediu, dar gauri aici nu-i face nimeni pina la 4-5 ani, se fac numai in magazine specializate; asa ca trebuie sa rezolvam problema in Constanta. Poate stie cineva vreo asistenta sau dr.pediatru care ar face asta??? bineinteles contra cost; Crixia, Liz, July, Cornelia, voi le-ati pus cercelusi la fetitele voastre in urechi si daca da cind? O sa fie prea devreme in iunie o sa aibe Vivi 5 luni? Sper ca nu. Layla, ma bucur tare mult ca lui Alexandru ii merge bine. Mi-ar face mare placere sa ne intilnim in vara cu bebelusii, si Vivi avea tot 66 cm. la control sapt. trecuta dar numai 7,200 kg; Eu sunt hotarita sa astept cu diversificarea pina aproape de cinci luni, as vrea s-o incep o sapt. inainte sa venim in Romania si acum am trecut-o pe lapte formula nr.2 si sunt multumita de ea. La 5 luni reactioneaza altfel la diversificare, eu m-am abtinut sa comentez la bb. de ian-feb, dar n-as putea sa-i dau lui Vivi la nici 3 luni implinite mar cu biscuite de ex. chiar daca mi-ar recomanda si doctorul. Ai sa vezi ce bine ii va merge lui Alexandru cind vei incepe diversificare si n-o sa-ti para rau ca ai mai asteptat. Felicitari pentru cele 4 luni implinite! Sa fie sanatos, sa creasca mare si voinic si sa va bucurati de el! July, venim sigur!!!!!! Cornelia , lasa ca ies ei si dintisorii, uite lui Patrick au inceput la 1 an si doua luni, si acum are mai mult de jumatate iesiti, fara dureri sau nopti nedormite cu maselute cu tot la 1 an era ca un mosulica n-avea nici un dinte!!!! Liz, multumim de sfat, multa sanatate Alisiei, si nu-ti mai face procese de consiinta, daca e sa se intimple se intimpla oricum. Crixia, Roxana, sunteti bine?????????? toate cel bune narcisa x [copil][copil] Vivien 27.01.2004 Patrick 29.06.2002
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Trei zile la rand sunt prezenta pe forum. Astept aplauze [bis]. Lizuca, cred ca pt. tine a fost cel mai dureros. Nu te mai invinovati. Multumim pt. sfaturi, pt. ca si eu obisnuiesc sa o mai iau de manute pe Maria. July [pup]. He-heee, Maria e campioana la mancare...[:)]. Mie mi-a luat ceva timp sa il conving pe tati sa nu mergem in Delta pt. ca Maria e prea mica. Am reusit: acum nu mai mergem nicaieri[bang]. Probabil, o sa iesim la iarba verde. Layla, la multi ani pt. voinicutul Daniel! Narcisa, eu i-am facut gauri in urechiuse Mariei la 4 luni. Nu i-am facut la medic, ci la bijuterie, cu aparat special si cu cercelusi speciali pe care i-am scos dupa doua saptamani (parca?). Important e sa treaca cel putin doua saptamani de la vaccin. Maria nu a avut nici o problema. A plans putin dar tare pe moment, mie mi s-a facut rau (a tinut-o tati), dar dupa asta nimic, nici nu i-a bagat in seama. A trebuit sa ii rasucesc in urechiuse de vreo doua ori pe zi, dar nu a facut cojite, nimic. Asta a fost experienta noastra. Maine nu o sa vin la birou si nu cred ca va mai scriu pana sapt. viitoare. Va pup si petrecere frumoasa de 1 mai! Cornelia http://community.webshots.com/user/cornelianis
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...