Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici din Constanta (4)


Recommended Posts

Roxana, cum a fost pana la urma rezultatul analizelor? Bineinteles ca eu nu am ajuns la ginecolog dupa chiuretaj. Da, au trecut 3 luni, dar am avut doar doua cicluri. Daca si al treilea este asa de lung, nu mai aman. Crixia, felicitari pt. dintisorul Alexiei!!! Cand am vazut primul dintisor al Mariei am fost foarte emotionati, eu ca eu, dar pe tati l-a apucat plansul: a crescut fata! [:D] Partea hazlie e ca de fapt, au trecut vreo doua saptamani pana au iesit cu adevarat dintisorii de jos, perioada in care gingia era umflata, dintisorii nu se mai vedeau si noi deja ne laudasem la toata lumea. Toti ziceau ca am avut halucinatii. Eu abia acum am inceput sa resimt efectele accidentului: am gatul intepenit si ma doare toata partea stanga. In timpul impactului, m-am tinut bine de maner si acum am un fel de febra-intindere. Sunt putin ingrijorata pt. sotul meu, care s-a speriat f. tare (el a vazut cum se intampla totul, eu m-am trezit zguduita si atat). El este o persoana f. sensibila (e in zodia pesti) si chiar daca nu vrea sa arate a fost foarte afectat. Va pup! Va doresc Paste fericit si liniste in suflete! Cornelia http://community.webshots.com/user/cornelianis
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 170
  • Creat
  • Ultimul răspuns
hello, hello. eu mi-s la munca, cascind de zor. Cornelia....urecheala de rigoare dupa Pasti, care se va trece cu vederea daca ajungi fuguta la medic. vorbeste cu sotul tau, este unul dintre cele mai bune sfaturi. daca este asa introvertit....ii va face bine sa il ajuti sa se descarce. iar ptr "after shock" trage 2 aspirinutze si fa treaba (fizica), ca se duce. eu am niste amintiri tare urite dintr-un accident...nu vreau sa imi aduc aminte. Crixia FELICITARI!!!!! sa iti traiasca domnisoara si la cit mai multi dintzisori sanatosi toti!!!! si acum sa va dau raportul de la analize: deci, risc de talasemie NU exista, asa ca..macar in ceea ce priveste zestrea genetica pe care i-am transmis-o piticului sunt linistita. ramine o anemie probabil accentuata de sarcina si ....Dumnezeu mai stie de unde. in orice caz acum stau cuminte pina la analizele de peste o luna jumate (hahaha, imi mai lasa timp sa mi se vindece intzepaturile [:D]). va pupi si va doresc numai bine, un Paste fericit si luminat alaturi de cei dragi, Rox (eu tot pe aici sunt.....)[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un Paste Fericit, numai ginduri bune si din partea noastra! Doamne ce rau imi pare ca nu sunt si eu la Constanta... Chiar am plins azi. Ma consolez cu idea ca este primul Paste cu puiul nostru, chiar daca o sa stam singurei in Bucuresti. Pupici, Layla si Daniel Alexandru (29.12.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ADEVARAT A-NVIAT! Eu sunt la slujba azi, tocmai m-am intretinut cu Caramitru, care a venit la Constanta pentru spectacolul de diseara. Arata foarte bine si are miini surprinzator de catifelate. Cum ati petrecut, fetelor? IMi pare rau ca nu sunteti toate tocmai sanatoase, dar sper sa aud curind vesti mai imbucuratoare despre voi. Crixia, mi-amintesc si eu momentul primului dintisor - de fapta au iesit amindoi incisivii superiori cam odata. Ii pindeam de mult, dar i-am simtit intr-o dimineata la clinchetul linguritei. Fireste ca m-am topit toata, si dupa-amiaza am fost cu tati la cumparaturi - hainute, jucarii... mami & alisia (19 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lizuca
ADEVARAT A-NVIAT! Eu sunt la slujba azi, tocmai m-am intretinut cu Caramitru, care a venit la Constanta pentru spectacolul de diseara. Arata foarte bine si are miini surprinzator de catifelate. Cum ati petrecut, fetelor? IMi pare rau ca nu sunteti toate tocmai sanatoase, dar sper sa aud curind vesti mai imbucuratoare despre voi. Crixia, mi-amintesc si eu momentul primului dintisor - de fapta au iesit amindoi incisivii superiori cam odata. Ii pindeam de mult, dar i-am simtit intr-o dimineata la clinchetul linguritei. Fireste ca m-am topit toata, si dupa-amiaza am fost cu tati la cumparaturi - hainute, jucarii... mami & alisia (19 luni)
Mai povesteste de Caramitru![:D] A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ADEVARAT A INVIAT ! Fetelor, va multumesc tuturor pt. urari si va doresc sa nu mai aveti necazuri , sa treaca toate problemele si sa urmeze multe zile fericite pt. toate. Crixia, felicitari pentru dintisorul micutei tale ![bis] E intr-adevar emotionant sa vezi cum iti creste puiul, care parca mai ieri avea in jur de 50 cm[:D]
quote:
Originally posted by July
Laura,ti-am vazut si restul de album.Felicitari ptr.absolvirea celei de-a doua facultati.Si cumnata mea a facut a doua facultate(Drept la Ovidius),promotie 2002.A fost in grupa cu fetele notarei Boruna Chirata.Acum munceste in Bucuresti,intr-un loc care n-are legatura cu nici una din fac.absolvite.Irimia nu mai este decan?Ti-a placut Italia?Am vazut si eu ceva din Sardinia,n-am avut insa parte de muzee si Venetia ca tine.M-a impresionat in schimb un foc de artificii enorm,ca-n filme.Si ce-am mai remarcat,eu si sotul meu,toti barbatii italieni erau pusi la punct.
July, merci pt. felicitari. Cumnata ta a absolvit cu un an inaintea mea, asa ca nu o stiu. Mai ales ca eu mergeam relativ rar pe la cursuri, mai mult imi vedeam colegii la examene. O colega de-a mea a lucrat la madam Boruna si mi-a zis ca pe langa faptul ca are tarife f. mari comparativ cu alti notari, se poarta tare rau cu fetele pe care le are angajate la cabinetul ei notarial. Pe prietena mea a tinut-o 6 luni in perioada de proba cu 2 mil./luna, fara carte de munca si pe urma i-a zis ca e libera sa plece pt. ca chipurile n-a trecut perioada de proba. Fosta mea colega e o fata f. serioasa, studioasa, descurcareata si-mi vine greu sa cred ca asta a fost motivul real pt. care a dat-o afara. De fapt si-a facut treaba cu ea, i-a folosit munca la negru si n-a avut nici un moment intentia sa o angajeze . Ii dadea sa faca intabularile la Judecatorie unde tre sa te scoli de dimineata de la 7 ca sa prinzi rand si o alerga pana pe la 6-7 seara si in tot timpul asta o aburea ca dupa perioada de proba (care initial a fost de 2 luni, dar apoi s-a tot prelungit) o s-o angajeze ca jurist cu carte de munca. Bleah ! Ce minciuni... Irimia este acum decan la Fac. de Istorie, la Drept este decan d-na Ana Rodica Staiculescu. Intr-adevar pana acum 2 ani cele 2 facultati au fost unite , dar s-au separat, acum fiecare e cu conducerea ei. Da, in Italia mi-a placut cel mai mult din toate tarile pe unde am fost. Pana acum nu vazusem decat nordul Europei (Germania- 3luni, Olanda, Belgia, Luxemburg - mai putin,cate 1-2 saptamani) , plus Bulgaria (de vreo 5 ori). Dar parerea mea e ca nici o tara nu se compara ca si patrimoniu istoric si cultural cu Italia. In Italia ce sa-ti zic, a fost DE VIS. Am mers peste tot unde mi-am propus, am avut o vreme absolut superba , nici cald , nici frig, numai 15-20 de grade Celsius tot sejurul. N-am vazut un fir de ploaie. Sa-ti zic pe unde am fost. In Roma : la Colloseum (realmente mi s-a taiat rasuflarea cand am intrat inauntru), la biserica San Pietro in Vincoli (acolo e Moise al lui Michelangelo), in Forumul Roman, la Palatin, la Columna lui Traian si Mercati Traianei (pietele lui Traian), la Fontana di Trevi, la Villa Borghese, la Boca de la Verita, la Termele lui Caracalla, la palatul Quirinale (asta e Cotroceniul lor), la mausoleul imparatului Hadrian... si intr-o multime de alte piete cu fantani minunate si obeliscuri furate de romani din Egiptul antic, biserici de pe la 1200 si din timpul Renasterii cu fresce ale tuturor marilor pictori italieni (Tintoretto, Rafael, Perugino, Carravagio,Tizian, etc), m-am plimbat in parcuri cu palmieri, pini mediteraneeni si chiparosi. De ziua nationala a Romaniei, pe 1 dec. am fost la un concert simfonic la o mare sala de concerte, la Auditorium, unde a cantat orchestra filarmonica nationala (s-a transmis si la TVR) si pe urma a fost o receptie simandicoasa unde s-au inghesuit la mancare vreo 800 de invitati, si romani, si italieni. La Vatican: am vizitat in 5 ore muzeul Vatican (cu Capela Sixtina), catedrala San Pietro (unde se afla Pieta a lui Michelangelo) si am urcat 300 de trepte pana sus in cupola catedralei de unde se vede Roma exceptional si panoramic. Din "cetatea eterna" am fost cu Eurostarul, trenul cel mai rapid din Europa in mai multe orase:la Venetia, la Florenta, la Assisi si la Perugia. In Venetia: am urcat sus in Campanille (clopotnita) de unde se vede superb tot orasul si toata laguna Venetiei, am intrat in basilica San Marco, am fost la shopping de masti si sticlarie de Murano la Ponte de Rialto, am vizitat Palatul Dogilor si inchisoarea cu Puntea Suspinelor si bineinteles m-am plimbat cu vaporetto pana m-a luat ameteala. Am mai vost cu vaporetto si pe 3 insule din apropiere de Venetia : Murano (cu sticlarie), Burano (cu macrameuri) si Torcello (f. plina de vegetatie). In Florenta: am vizitat in 3 ore (adica in fuga calului) galeriile Ufizzi (colectie initiata de familia De Medici, cea cu Lorenzo Magnificul) cu sculpturi si picturi ale tuturor marilor artisti italieni de la 1200 (incepand cu Giotto) si pana la 1600-1700 (bineinteles Leonardo, Michelangelo, Boticelli si toti titanii picturii renascentiste) si cativa olandezi, nemti si francezi (Rembrandt, Rubens, Delacroix, etc). Pe urma am fost la Domul din Florenta care e coplesitor, e o capodopera a artei baroce, am urcat in Campanille si apoi am mers la Galeria del Academia unde e expus David al lui Michelangelo care e asa de frumos ca zici ca e real, desi...are 5 metri inaltime. Tot in Florenta am vizitat Palazzo Pitti unde se afla muzeul costumelor istorice si muzeul argintului. M-am plimbat pe Ponte Vecchio care e plin cu magazine de bijuterii de o parte si de alta, sunt zeci , unul langa altul, care mai de care cu bijuterii mai deosebite si mai scumpe. La Assisi: am fost la Basilica sf. Francisc (care e un sfant f. important la catolici), e de fapt o imensitate de biserica cam de 5 ori cat Biserica Neagra din Brasov cu fresce din viata sf. Francisc pictate de Giotto. Tot acolo e si mormantul sfantului unde e loc de pelerinaj, erau mii de oameni care se inghesuiau sa aprinda lumanari la mormant asa incat erau cordoane de carabinieri in biserica care aveau grija sa nu se creeze busculade. Assisi e un mic orasel medieval, cu casute cu max. 3 nivele, toate din piatra, netencuite, cu multa verdeata si flori care cad in jerbe din balcoane si de la ferestre pana la pamant. Am vizitat si basilica sfintei Chiara(confidenta sf. Francisc), unde e expus vesmantul sfantului (el a fost fondatorul ordinului franciscanilor care poarta roba maro legata cu funie in talie si se rad in crestetul capului). La Perugia , care e orasul ciocolatei in Italia (acolo se fac bomboanele Bacci), am vizitat Palazzo dei Priori de la 1400, biserica San Lorenzo cu vitralii f. frumoase, capela San Severo cu fresce de Perugino (de fapt il chema Vanucci, dar l-au numit asa pt. ca era din Perugia) si de Rafael. Perugia e un mare oras universitar unde vezi numai tineri pe strada si unde a fost o asezare etrusca veche, inainte de romani si peste tot sunt vestigii ramase de la etrusci. Forma de arc de triumf a ramas de la ei, am vazut un arc vechi de 2500 de ani care e inca in picioare si un putz etrusc aflat intr-o grota adinc de 250 de metri in care puteai sa cobori pe un podetz pana pe la vreo 50 de metri adancime. Super-cool ! Ce sa-ti mai zic, nu ti-am enumerat toate locurile minunate pe unde am umblat, dar iti spun ca imi doresc din tot sufletul sa mai merg in Italia, eventual la Napoli, Pompei, Herculaneum, si in sud la Siracuza. Stii cum se zice :"Vedi Napoli, e puoi mori" :-) Despre moda strazii in Italia, despre calzaturre si vestiti nu-ti mai povestesc ca ai fost si tu acolo si stii ce misto si vesel e totul. Toti oamenii sunt guralivi, amabili, barbatii frumosi , gelati, parfumati, ce mai...o tara care mi-a mers la suflet. Vezi ? Daca m-ai zgandarit cu Italia am scris de v-am plictisit pe toate[:p]. Laura - mama lui Vlad http://community.webshots.com/user/vladut111
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua la mamici. ce faceti? eu sunt si azi libera...cu treaba insa prin casa. Laura, imi pare bine ca ai eptrecut asa bine in Italia, si eu sunt mare fan, am colindat-o si eu in sus si in jos, si desi Roma este cu totul si cu totul impresionanta mie imi place ca stil de oras Milano.....e super! iar Venetia este intr-adevar ceva ce iti taie respiratia... ce pacat ca s-a stricat vremea azi....[xx(]sper sa nu tina mult ploaia. va pup pe toate si ne "vedem" mai tirziu, Roxi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...