Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (19)


Recommended Posts

ELLIE tu de unde ai luat catelul? din SUA sau din Romania? Fetelor voi de ce preferati Collie sau Labrador sunt mai adecvati pt copii (inafar de faptul ca sunt f frumosi)? eu as lua un Husky, tare mult imi plac si sotul un Baset. Eu sunt mai lenesa cu curatatul si inca nu am spatiu suficient dar pe viitor pe cand are si Alex vreo 4 anisori si noi salar ca lumea si ne-om stabili...[:D] Eu sunt de parere ca unui copil ii trebuie un catel sau un pisoi. Pt inceput cred ca o sa-i iau un papagal, avem pesti dar nu e acelasi lucru.....[:D] pupici, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Carmen, e intr-adevar revoltator!!! Ce bine de voi ca sunteti asa de aproape de Ungaria........chiar, cati km sunt?? Pai daca te uiti si pe situl de la Hipp, te ia cu nervi cand vezi cate sortimente au......[:0] Mai fetelor, eu m-am uitat pe borcanele de la Hipp si Nestle, si cam toate au sare (NaCl)........oare e normal? [?] Chisr si unele de fructe aveau, nu mai inteleg nimik!! Mi-ela, sa stii ca si eu m-am gandit sa-i dau la Markus mai intai mar copt, pe urma crud......el si asa are un stomacel mai sensibil.....si sa incerc sa-i dau mai intai legume (care clar sunt fierte), si apoi fructe.........dar parca vad ca i-oi da ce vad ca-i place mofturosului......[:)] Fetele din Romania, voi ati vazut undeva biscuiti fara gluten?? Ce marca, in ce magazin, la ce pret?? TUTZI, bine ai venit, noi am mai povestit!! [;)] Pupici! Venera si [copil] Markus (10 decembrie 2003) http://community.webshots.com/user/rothgross
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Allya, cand te hotarasti sa iti iei catel, uita-te pe Animal Planet la emisiunea Breed All About It, si in functie de caracteristicile catelului sa ti-l alegi, nu dupa considerente estetice. De exemplu, pot sa iti spun ca Bassetul (dupa care, btw, si eu sunt innebunita) lasa multe bale, e greu de dresat si nu e un caine afectuos, e tare independent ... despre Husky nu stiu mare lucru, in schimb labradorii cred ca sunt cainii ideali, mai ales daca ai si copil ... e bland, foarte atasat de copii, inteligent si usor de dresat ... deci are toate atuurile pentru o convietuire pasnica [:D]. Si eu sunt de acord ca unui copil ii trebuie un animalut, se socializeaza mult mai bine copiii care au un pet, si sunt mai blanzi si iubesc animalele .. eu spun ca mai mult bine aduce o relatie caine-copil decat rau ...despre papagali, ai grija, ca transmit niste boli nasoale ... eu una nu mi-as lua, mai bine mai astepti pana la caine. http://community.webshots.com/user/carmen77102 Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi plecam maine seara la Suceava, la socrii si parinti, sa facem sarbatorile de Pasti acolo, si probabil ca nu o sa mai intru pe forum decat asa, mai rar, ca pe acolo nu au net pe cablu, si pe dial-up ... dupa 10 seara mai bine dorm [:D] ... asa ca sa stiti de ce rarim activitatea ... si in caz ca nu ne mai auzim, va doresc la toate mamicile si toti bblushii PASTE FERICIT.[paste][paste] http://community.webshots.com/user/carmen77102 Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A, Ven, ca sa iti raspund la intrebare, de la Timisoara pana in Szeged, de exemplu, sunt 150km ... deci putem sa mergem cand avem chef, ca nu e departe, numai ca de la 1 mai ungurii intra in Comunitatea Europeana (sic!) si o sa fie mai scumpa cartea verde, nu stiu cat o sa se mai renteze, decat daca mergi sa iti faci cumparaturile pe 1 luna, vreo 2 familii. http://community.webshots.com/user/carmen77102 Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

carmen77 drum bun si Paste fericit ![paste] allya si noi , adica Al vrea sa ii ia cutuloi lui Alvarica dar eu o tot ii spun Nu si NU..cu toate ca sunt alergica cind baiatul se va face mai marisor cam pe la 1 an , o sa il las sa ii cumpere cateloi dar acum NU. SimonaR, sa sti ca si Alvarica face numai figuri ca nu se satura cu lapticul deci ii dau 200ml la fiecare 3-4 ore si tot vrea mai mult...iar seara aceasi poveste vrea sa suga la biberon non-stop...eu de citeva zile am inceput sa ii dau cereale combinate cu suculet de mar si struguri albi(sucul il fac eu acasa din fructe)...si am vazut ca noaptea nu se mai trezeste decit 1 singura data pe la 3 sau 4 dimineata si mai baga 150 ml laptic.Stiu ca am inceput devreme cu mincarica dar nu o mai scoteam la capat deloc. adameasca laca nu mai jeli dupa cutulica ca asa te mai relaxezi si tu [dual]...si apropo de dinti -lui Alvarica ii sau umflat gingiile unde trebuie sa apara canini , si Al a inceput sa spuna la toata lumea ca copilul lui este vampir [vampir]ca ii apar coltii primi. Oare este normal sa ii apara primii caninii?[:D]sau chiar este vampirel... allya noi am avut un papagal si l-am dat la niste prieteni de familie inainte sa nasc eu ca tot asa am auzit ca pot avea niste virusi-boli...dar o sa ne luam papagalul inapoi peste citeva luni...ca ne-au spus prieteni ca toata ziua zice "AL love,Al love ...Lena-Lena...[:-)))]...papagalul il are Al de 3 ani ! Dragele mele eu am vazut ieri borcanelele de la gerber cu piure de carne de vaca,pui,curcan ...si sunt 1-first-food ....voi ce parere aveti????[:0] Noi va urma Paste fericit si sanatate multa tuturor ! [mamica]Elena [bonjovi]Alvaro [copil]Alvaro-Daniel http://community.webshots.com/user/elenalove27
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elena, si eu am vazut borcanele de la Hipp in Romania care contin carne, si m-am si contrazis cu Allya pe tema asta [:D] ... teoretic se asteapta cu carnea pana la 6 luni, practic cam toti marii producatori de alimente pentru bbi introduc si carnita de pui in meniuri ... dar in cantitati foarte mici. Totusi, poti sa le ocolesti si sa incepi macar pentru 2-3 saptamani doar variantele cu legume in diverse combinatii ... eu i-am dat pana acum o singura data lui Matei ceva de la Hipp care avea putina carne in compozitie si nici macar nu i-a placut, pentru ca avea gust un pic sarat de la carne, si el e invatat tot cu dulce ... de la legumele gen morcov, dovleac, cartof, si de la pireurile de fructe, si la ala care avea carne s-a cam strambat .... deci nu cred ca o sa fie tare incantat nici peste 2 saptamani cand o sa incep sa ii bag o lingurita de carne maruntita fin in pireul de cartof+morcov. Parerea mea, in concluzie, sau sfatul meu e sa incepi cu legume la borcanas, cereale, apoi sa continui cu suc de fructe (daca nu ii dai deja), pireuri de fructe, si dupa macar o luna de diversificare (adica sa aiba macar 5 luni-5 luni jumate) poti sa incerci si cu carnita. Si dupa ce i-ai introdus carnita poti sa ii dai de 2 ori/saptamana galbenus de ou fiert tare (si bine, ca sa se distruga eventualele bacterii), iar in zilele cand ii dai galbenus de ou nu ii dai carne. Se incepe cu 1/4 galbenus, pana ajungi la 1/2 galbenus, si la 1 galbenus intreg in jurul varstei de 1 an. Stiu ca se recomanda ca galbenusul de ou sa se dea in combinatie cu pireul de cartof, pentru ca astfel (datorita amidonului continut de cartof) creste absorbtia proteinei din ou si a fierului. Sper ca te-am ajutat cu ceva ... http://community.webshots.com/user/carmen77102 Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor cu bebici si cutzulei...si nu numai Pai ce sa-ti spun ALLYA , nu prea sunt cunoscatoare de rase dar stiu cert ca labradorii sunt foarte cuminciori in special cu copiii, sunt blanzi si iubitori,..eu o am pe a mea de la niste prieteni din SUA,dar daca o fi cazul sa plecam inapoi in tara,nu stiu cum o sa fac cu ea...n-as vrea sa ne despartim caci face parte din familie. Noi avem curte si e destul de marisoara si toti vecinii de prinprejur au cutulei si asa ca nu se plictiseste latra una la alta si asa-si tin de urat..dar cel mai fericit moment e atunci cand isi distruge curelusa de la gat..atungi fuge cat o tin picioarele ,..faza-i ca seara oricum o aduc in casa si e plina de mizerii. Nu,nu sa nu credeti ca transform paginutza in discutii despre catel, voiam doar sa explic cam cum e labradorul...si inca ceva roade tot ce gaseste,cele mai bune lucruri din casa nu mai sunt intregi. ILEANA, ai un baietel de minune..si cu dintzusul ala of of of... ELENA ,vezi tu daca esti alergica,mai bine nu trebuie sa-ti largesti familia...ca stiu o familie in care sotul e alergic la caini si sotia,carei nu-i pasa tine-n casa vreo trei catei caci copii nu a facut de dragul cateilor si sarascul sot are niste probleme de umbla mereu cu un fel de spray..saracul,cred ca n-o s-o duca mult asa. Samic al meu saptamana care vine ,pe 9 face trei luni,baiatu mare...oricum ramine cal mai mic din gasca,ca ai vostri sunt deja flacai,dar am avut azi o discutie cu el la telefon de m-au podidit lacrimile.Eu,fiind la servici m-a sunat sotul sa-mi ascult odorasul cum incearca sa ne ex[lice cum stau lucrurile,si spunea acolo-n limba lui si tot spunea si apoi radea in hohote,vai ce mangaiere pe suflet. Bine zici SimonaR ,ca atunci cand se trezesc si vor sa pape sunt ca niste gandacei,stransi asa ca le e caldutz. Sotului meu abia acum i s-a trezit sentimentul patern,nu stiu de ce asa tarziu,vad ca s-a schimbat foarte mult.La voi cum sunt sotii in relatie cu bbii? Eu ,chiar in timpul sarcinii parca eram aeriana si el la fel,nu am constientizat pana can l-am vazut,si atunci[mariaj] am inteles ce e asta. El abia acum...tot e bine,.....decat niciodata[8D] Da cam astea ,mai vorbim noi...numai bine si sanatate. noi Ally & Samuel http://community.webshots.com/user/ssacerchez
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adameasca, e tare dulce Luca si mi se pare ca s-a schimbat deja mult, e baietel mare.Imi pare rau ca l-ai dat pe cutulache, si eu cred ca-i trebuia guler.Ei asa fac cand au vreo rana, Tina a avut piciorul in gips si-ntr-o noapte, mai avea cateva zile pana sa-l scoatem, si-a ros gipsul si in acelasi timp si piciorul si si-a facut o rana de care am tras pe urma vreo 3 sapatamani pana sa se vindece.Zic si eu ca Fleur, poate va razganditi pana la urma. Cred ca am preluat noi stafeta cu dintisorii, de doua nopti ma omoara, maraie la fiecare jumatate de ora, azi noapte a facut concert de la 2 la 4,30, a dormit pana la 6, iarasi circ pana la 7,30 si pe urma a mai dormit pana la 8,30.Face si kk moale, azi noapte a facut putina febra, ziua e ceva mai suportabil doar ca-i curg balutele rau si tot roade, in general chestii de carpa.M-am uitat in gurita dar parca nimic evident.In seara asta am dormit si eu de la 8,30 la 11, azi am fost capie toata ziua, si acum fac paza si drumuri la el ca tot face galagie.Ma gandesc deja cu groaza la ce mai urmeaza. http://community.webshots.com/user/lilianacsaki
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...