Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (19)


Recommended Posts

Iata ca am revenit de data asta cu o intrebare : cand le dati bbilor mancare (nu lapte) de unde stiti daca s-au saturat (sa nu radeti)? Va intreb pt ca a mea isi pierde interesul dupa doua -trei lingurite dar in sila deschide gurita la mancare in continuare - si am impresia ca o fortez. Pe de alta parte daca insist mananca si mai mult decat un borcanel de 145g cat ii dau de obicei . Am uitat sa spun ca ea papa lapte praf de la 3 luni si div am inceput - la 4 luni cu piure de legume. Tutzi si Iasmina(28.10.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor, tocmai au plecat de la noi Carmen cu Florin si Matei......Doamne, ce scump e Matei!! Foarte draguti toti trei, o familie frumoasa!!! [il] Din pacate v-am zis ca nu pot accesa community.webshots, asa ca o sa te rog pe tine, Carmen, sa le pui pe albumul tau (ti le-am trimis pe adresa de hotmail) cand poti. Si poate secolul asta ne reparam si noi calculatorul si o sa le pot pune si la mine........ Sunt bucuroasa ca a fost familia lui Mateiutzu pe la noi, le dorim tot binele din lume si multa multa BAFTA in Canada.... Va [pup] noi: Venera si [copil] Markus (10 decembrie 2003) http://community.webshots.com/user/rothgross
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa-mi dati si mie un sfat. Iasmina varsa foarte mult de cand s-a nascut lapte nedigerat dar si smantanit, atat in jet cat si doar prelins pe la coltul gurii - de ii schimbam cam 10 bluzite pe zi. Pediatrii care au vazut-o au zis ca nu e nimic grav mai ales ca ea a luat normal in greutate si ca ii va trece o data cu mancarea solida si statul in fundic. N-am fost linistita de raspuns si am dus-o la 4 luni la Spit de Copii (din Oradea ca aici locuim) unde i-au facut radiografie cu bariu si deasemenea au zis ca nu are nimic si sa ii dau debridat. Debridatul i-a redus la jum varsaturile si aveam de gand sa nu mai umblu pe la doctori linistita ca totul e bine si ii va trece. Dar cand i-am dat fructe: bana fiarta si mar copt (ca sa nu ii faca acid) amestecate cu cereale varsaturile s-au agravat, a inceput sa planga de burtica si sa mance lapte tot mai putin si in sila. De cand i-am scos fructele e mai bine. As vrea pe de o parte sa mergem la Cluj la un prof univ pt investigatii mai serioase si amanuntite dar n-as vrea sa o chinuim pe bebelina (la radiografia pe care am facut-o i-au introdus sonda gastrica pa nas de plangea ea in cabinet dar si eu ca disperata pe coridor si si-a revenit din spaima cam la o sapt dupa aceea) si sa mi se spuna ca n-are nimic. Pe de alta parte ma gandesc daca are totusi reflux gastroesofagian si stand si asteptand sa treaca de la sine se va agrava. Nu stiu ce sa fac. Voi ce ma sfatuiti? Tutzi si Iasmina(28.10.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamicile, Tutzi,si mandra mea are cam aceleasi probleme,varsa in jet (dar nu zilnic,are perioade) ,varsa lapte nedigerat sau smantanit (asta zilnic si in cantitati destul de mari,cam un sfert din ce mananca,dar si asa are zile mai bune si zile mai proaste).Eu am inceput diversificarea acum vreo 3 sapt cu fructe,eu nu le fierb sau coc ci i le dau proaspete (la storcator) dar astept sa treaca cam 2-3 ore de la ultima masa de lapte iar apoi vreo ora dupa ce a papat fructele ca sa-i dau din nou lapte.Incearca cu mancaricile la borcan (astea sunt pasteurizate si tolerate mai bine),mandra mea e innebunita dupa ele.Dupa- amiaza ii dau legume din borcanas,tot asa, respectand intervalul de timp.Seara ii pun cam o lingurita de cereale in lapte. Si mie mi s-a spus ca daca ia in greutate,nu plange din cauza asta,nu e agitata, sa nu-mi fac probleme caci in timp dispar simptomele.Si eu schimb o multime de bluzite pe zi dar ea e jucausa si nu pare s-o deranjeze nimic.Daca tu ai facut investigatii si totul e in regula,daca creste bine si nu o deranjeaza varsaturile atunci nu cred ca trebuie sa fii ingrijorata.Sper ca te-am ajutat putin ; o sa descoperi ca multi bebei au probleme de genul asta (si Ven si alte mamici) Printesica mea e bine...ieri am pus-o in fata tv-ului caci ma diperase cu luatul in brate, si vreau sa spun ca a ras in hohote o jumatate de ora de una singura uitandu-se la o jalnica emisiune. Imi venea s-o mananc. Allya,eu am ales collie pt ca sunt caini foarte inteligenti,blanzi si ,nu in ultimul rand, foarte aratosi.Pe Jumbi il am de cand avea 2 luni si e nascut in Romania. Numai bine, Fleur&Rose http://community.webshots.com/user/fleu1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am mai aparut si noi pe aici. Ileana de abia astept sa veniti,oricum vorbim in wk la telefon,sper sa fie vremea frumoasa ca sa ne putem intilni in parc. Noi am fost la Galati la socrela,mi-a facut capul calendar,ca ea le dadea la copiii ei de la 4 luni de toate,ou si carne,eu i-am spus ca nu ma intereseaza ca pe copilul meu il cresc cum vreau,ca nu ma grabesc sa-i diversific alimentatia ca am tot timpul,eu o tineam pe a mea,ea pe a ei.Seara i-a facut baie lui pitica si a tras-o saracuta de a urlat jumatate de ora dupa,cica asa se face,i-am zis asa sa-si faca ei nu la copilul meu.In rest nu am treaba cu ea,e f draguta dar ma enerveaza cind imi da sfaturi si ma invata ea cum sa-mi cresc copilul de parca ea ar fi atotstiutoare. Printesica mea este bine,a inceput sa stea in fundulet,a inceput sa-i iasa si al 2-lea Dintzisor,seara e cam miriita dar ziua nu am probleme cu ea. Azi am pus-o in premergator putin si tare mult i-a placut,mergea in spate dar mai mult era interesata de jucariile de la el.Cind o sa stea mai bine in fundulet pt mai mult timp o sa incep sa o pun si pe olita. Am inceput sa-i dau si eu citeva lingurite de cereale,ii plac f mult,de fapt ea maninca cam tot ce-i dau,de multe ori maninc eu ceva ii pun si ei pe limbuta sa guste. Gata va lasam acum ca ne-au venit musafirii,azi ea face 5 luni si e si ziua lui taty si ii sarbatorim pe amindoi. Pupici Julia23 http://community.webshots.com/user/julia062003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hei Julia cum mai arata Galatiul? Eu sunt de acolo[bis], mis-a facut dor cind te-am auzit ca ai fost pe acolo.. Sa stii ca nu toate bunicile galatence sunt asa, mama e la mine si are cam acelasi stil de a avea grija de bb ca si mine, numai ca are fixul cu totosii si ilicute, adica "ceva la spate, sa-i tina draga cald"[:D]. Noi suntem bine, ieri a inceput sa articuleze cuvintele, a spus "da, da" si sotzu a inceput sa rida ca uite ce pui de romanash are tata[:D] Vikinga& bb Aldo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, chiar ca trebuie sa va mai scriem si noi cate ceva, ca altfel de uitati de tot. Sunt datoare cu un raspuns ALLYEI despre gimnastica pt. muscul pelvian. Exercitiile sunt aparent, simple, nu necesita efort fizic dar presupun o anumita concentrare. Nu prea ma pricep sa explic prea bine, mai ales ca trainera ne explica in germana si e mai complicat de tradus. Oricum un exercitiu f. eficace este sa incordezi muschiul pelvian ca si cum ti-ai tine urina atunci cand iti vine sa faci p... (pozitia stand pe spate, cu picioarele indoite la 90 de grade). Alt exercitiu se face in patru labe, cu fruntea sprijinita in palma. Trebuie incordati muschii abdominali si muschiul pelvian ca si cum ai incerca sa-ti tragi fermoarul unor jeansi prea stramti, dupa care te relaxezi. ADRIANA tu intrebai cum adorm bebeii nostri. Eu de vreo luna o pun pe bebita mea treaza in pat si o las sa adoarma singura. Este f. important ca inainte de culcare sa aiba un ritual ( de ex. mancat, schimbat scutece, jucat pe comoda, dus in pat, pupic de noapte buna, etc) si sa fie dusi in pat la aceeasi ora. Piti se culca in fiecare zi la 21:30 - 22:00. La inceput plangea destul de mult, acum cand o duc eu in pat adoarme aproape fara proteste, e drept ca trebuie sa o tin de manuta ca sa simta ca sunt acolo. Pe 1 mai venim si noi in Romania. Vom sta la parintii mei, in Slobozia si din nefericire nu vom avea Internet. Am auzit ca in Romania se gasesc numai scutece Pampers si Libero (care sunt proaste). E adevarat? Nu stiu ce sa fac pt. ca Pitica mea e alergica la Pampers (ii apar bubite rosii pe fundulet). Pe 11 mai incepem si noi diversificarea. Vreau sa inlocuiesc una din mesele de lapte cu piure de legume-cartofi-carne. Apropo de diversificare, am comandat o brosura de la Societatea Germana de Nutritie in care scrie ca diversificarea se incepe dintr-a cincea pana la a saptea luna de viata cu piure de legume-cartofi-carne, dupa o luna se inlocuieste urmatoarea masa cu lapte-cereale, in urmatoarea luna se baga cereale-fructe. Broschura e f. mischto, mai ales ca-ti spun exct reteta daca vrei sa prepari tu piureurile respective (inclusiv gramajul). Este f. important ca dupa sase luni sa se dea si carne ot. ca are fier. De asemenea daca se dau borcanase trebuie sa fim atente sa nu contina prea multe legume, sare sau condimente. Un exemplu de produs la borcansa recomandat de dge (Deutsche Gesellschaft für Ernährung) este un produs care contine: morcov, cartofi, apa, carne de vita, ulei de plante. Ex. de produs mai putin recomandat care contine: morcov, mazare, telina, ceapa, apa, lapte degresat, carne de porc, orez, sare, condimente,etc). Deci fiti foarte atente ce scrie pe borcanase. Mai am o intrebare pt. fetele din Romania. Stie cineva daca se gasesc borcanase de la Hipp cu piure de morcovi, morcov+cartof, morcov+cartof+carne. Pupici, Cristina + Luana Carla (5 luni fara 5zile) http://community.webshots.com/user/buburuza99
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...