Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (19)


Recommended Posts

Buna, David iarasi s-a potolit ceea ce inseamna ca nu sunt dintii, cred eu. Mananca ceva mai bine dar cand nu mai vrea scuipa pulverizat si umple totul in jur.O sa vedem la proba cantarului cat de bine a fost luna asta. Simonna, noi incepem acum cu carnita de pui, la cinci luni jumate, cu o lingurita la inceput, tocata fin, asa ne-a zis d-na dr. Buburuza,in afara de Pampers si Libero se mai gasesc Huggies si altele mai no name. Nu stiu insa daca vei gasi in Slobozia, poate va trebui sa-ti faci aprovizionarea in Bucuresti. La fel si pt. borcanele, gasesti Hipp, piure de morcov, mar cu morcov, morcov cu cartofi, legume fine cu cartofi si carne de vitel, porumb cu piure de cartofi si carne de curcan, orez cu morcovi si carne de vitel. La fel, gasesti si la fructe, destul de diversificata oferta. http://community.webshots.com/user/lilianacsaki
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
buna ziua, mamici eu sint o mamica de la ianuarie-februarie (putin a lipsit sa nu fiu la voi ) fiind asa aproape ca data ma gindesc sa va intreb si pe voi cind ati inceput sa dati si altceva decit laptic din tzitzi la bebei. eu ii dau deja suculet la mere, morcov, grepfruit si banana pasata. Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004) http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=5392&cid=2525
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca, eu cred ca ti-am mai zis o data pe topicul vostru parerea mea. Ai inceput MULT PREA REPEDE. Dar fiecare e liber sa faca cum crede. Cred ca sunt si la noi fete care au inceput asa repede (Ileana) si Luca e bine-mersi, mare voinic si dintzos [:D], asa ca ...... Gata, sa-ti raspunda fetele, eu am tacut [:D] [pup] la Matei Btw, ce data de nastere frumoasa are!!! Venera si [copil] Markus (10 decembrie 2003) http://community.webshots.com/user/rothgross
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Julia, data viitoare cand mai vii pe la Galati, poate ne intalnim, ce zici? Tutzi, si Tudor are aceeasi problema, doar ca din cand in cand, dupa cate o varsatura mai rea, nu e prea fericit, chiar se pare ca-l deranjeaza. Deocamdata eu nu intentionez sa ii fac vreo analiza, deoarece stiu ca foarte multi bebelusi si-au revenit odata cu maturarea sistemului digestiv. Eu am avut o tentativa de suc de morcov crud, trebuie sa-ti spun ca desi l-am ales pe spranceana (sa fie tipul carote, dulce, proaspat...etc), nu prea e entuziasmat si dupa vreo 4 zile am constatat ca fortez si mai bine il mai las. Tudor e foarte sensibil la burtica, asa ca s-ar parea ca vom avea un mofturos de mare clasa in familie. In prezent, la aproape 4 luni, a luat bine in greutate (avea peste 6 kg. saptamana trecuta) si e un lungan. Sa auzim de bine, Cu drag, Vilma, Anca (3 ani) si Tudor (11.12.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Venera, nu imi amintesc sa fi vazut raspunsul tau, eu tineam minte ca Andruska mi-a raspuns. eu nu ii dau lui Matei sucuri asa, din capul meu, mi-a zis pediatra. stiu ca parerile sint impartite, de aceea am apelat si la alte mamici mai vechi sa imi spuna experienta lor. [ilp] bebitza tolereaza foarte bine toate sucurile, chiar ii plac, iar cind se termina cele 2-3 lingurite de banana face scandal ca ar mai vrea. noroc ca e oferta de tzitzi pregatita, ca altfel ne-ar afla vecinii [:D] ca tinem copilul flamind. Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004) http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=5392&cid=2525
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca cre' ca a fost in episodul (vostru) trecut, acolo unde i-am raspuns si la ad-rasnov in legatura cu vomatul lui Rares...... Acum vezi tu ce-ti mai zic fetele noastre. Eu una astept pana ce implineste 4 luni, si atunci incep doar sa-i dau sa guste una-alta....... [pup] Venera si [copil] Markus (10 decembrie 2003) http://community.webshots.com/user/rothgross
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumim Venera pentru pareri, asteptam si altele. data nasterii ... e faina ... dar sa vezi ce entuziasmat a fost doctorul cind l-am sunat dupa Revelion la 6 dimineata![cool] [pup][pup] Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004) http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=5392&cid=2525
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! N-am mai scris cam de mult timp un rand pe aici. Dar copila mea nu ma lasa nici un minutel. Am declarat: e copiluyl atomic. Parca e facuta cu bomba. Nu sta locului o clipa. Se rostogoleste de pe o parte pe alta, se agita, da din maini, din picioare, n-are stare. Si asta e in fiecare zi. De cum se trezeste si pana la scurtele pauze de somn. Si in scaun daca o pun sta ce sta si apoi se da pe fund in jos pana cade din el. Iar legata cu hamurile in scaun nu prea ii place. Dar se invata. Ca sa nu va mai zic ca ieri mi-a cazut din pat. Eram la bucatarie si-I pregateam sucul de fructe. Am auzit un buf si un urlet. Fata era lata pe jos. N-a plans prea mult si si-a revenit. Dupa un minut era iar de pe spate pe burta si invers. Si de cand i-am scos masa de noapte, se trezeste foarte des sa-I bag suzeta in gura. Si asta cam de pe la 3 pana pe la 5. Am incercat sa-I dau ceai de tei noaptea, doar s-o mai calma. Azi noapte a fost mai linistita, s-o tina Dumnezeu tot asa. Ca dupa ce ca ziua n-are stare ma tine si noaptea in priza. Hai ca m-am vaitat destul. Va pup ca-mi fierbe supa de da pe afara. http://community.webshots.com/user/mnicol77 Manuela si Letitia-Elena (21.11.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga BULI, un copil alaptat se lasa pana la 5-6 luni fara sa incepi diversificarea, insa poti sa incepi de la 4 luni sa-i dai de gust numai. Pana la 4 luni sistemul digestiv e f imatur la copil (nu are suficiente enzime de exemplu cele din stomac, saliva, intestin....) si practic nu digera, asta pt a nu digera celule imunitare, anticorpii din laptele de mama (care sunt niste proteine) si alte proteine esentiale (factori de crestere etc), zaharuri, lipide. Deci nu are nici un sens sa-i dai sa manance, dimpotriva numai ii scazi din valoarea nutritiva si cantitatea de anticorpi ce ar lua-o din laptele tau daca nu i-ai da nimic sau din nutrimentele complexe din laptele praf... Efecte ale diversificarii timpurii mai mult sau mai putin, depinde si de copil, dar de ce sa risti?: anemia, obezitatea (aceasta in corelanta cu ereditatea si viata nutritiva ulterioara primilor 2 ani de viata), carente nutritive (insuficient aport de lipide si proteine, vitamine..), risc mai mare de a face diabet zaharat de tip II (dobandit), alergii, tendinta sa se imbolnaveasca mai usor si sa-l tina mai mult boala, etc Intre 4 si 6 luni incepe sa se formeze sistemul lui digestiv deci incepe sa digere si va extrage un pic din alimentele ce i le dai insa tot laptele tau sau laptele praf trebuie sa fie sursa de hrana aproape exclusiv. Abia dupa 6 luni copilul ARE nevoie de alimente pe langa laptic, lapticul fiind totusi sursa principala de hrana. Deci sfatul meu este sa nu te grabesti, ai timp destul, la copil ii poate placea, insa asta nu inseamna ca e bine sa-i dai sa manance prea devreme, cat despre unii pediatrii, e pacat ca sunt incuiati si nu mai citesc si nu sunt la curent cu ultimele cercetari si stiri medicale legate de copii, de fapt nutritionistii sunt cei care iti pot spune cum e corect sa iti alimentezi copilul mai putin pediatrii... din experienta personala pot sa iti zic ca e adevarat ca pana la 5 luni cu siguranta poate trai numai cu laptic, mai apoi va deveni f pofticios (daca inainte a mai primit asa de gust o lingurita de una alta) si vei putea incepe sa-i dai un pic sa manance cat vrea dupa ce a supt ambii sani. Daca nu-i mai ajunge laptele va manca si cat ii mai incape... CARMEN draga drum bun! si Sarbatori Fericite! BUBURUZA multumesc! deci e vorba de ceea ce stiam eu sub forma de kegel exercise, insa in mai multe variante decat cunosteam eu...[pup] Fetelor PASTE FERICIT! allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...