Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Despre emigrare, pe sleau (fara perdea) (4)


Recommended Posts

dans, faptul ca tu vrei sa te intorci in ro nu iti da nici un drept in a-i critica pe cei care nu vor sa faca acelasi lucru. Sincera sa fiu eu nu m-as mai intoarce nici platita. De ce? M-am obisnuit prea mult cu o societate civilizata, in care drepturile mele de cetatean exista, nu am numai obligatii. Dar... oare chiar trebuie sa iti explic????? ps poate ca ar trebui sa fac un desen... Toulouse, la ville rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by dans Ceea ce mi se pare cel mai tragic este faptul ca majoritatea celor care pleaca au o asemenea lehamite de Romania incit nu mai vor sa se mai gindeasca la posibilitatea reintoarcerii.
...Da?!?... Te-ai intrebat cumva si de ce? De ce aceasta lehamite? De unde? De ce la atit de multi? De ce la cei tineri? De ce la intelectuali? [bang]... intrebari retorice! Bineinteles ca in loc de raspunsuri mi se vor servi alte discursuri moralizatoare iar la final mi se va explica ca de fapt eu si generatia mea suntem de vina de tot acest dezastru, pentru ca in loc sa punem umarul la inaltarea patriei, preferam sa dezertam acolo unde e "usor". Adica "mai usor" decit sa stai sa pui umarul. Ca pe planul realizarii personale e "greu", "foarte greu". Si oricum nu se va alege nimic de capul nostru!!! Si Dans, da, ai dreptate, daca vrei sa ne explici "misiunea dificila" a guvernului, cu mine personal chiar ca nu ai "cu cine" discuta! Sorry! Numai bine tuturor, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca am inteles eu bine aici ar trebui sa discutam despre emigrare. Nu stiu de ce ati inceput acest" razboi" de comentarii???[?]Cred ca ar fii mult mai interesant sa discutam despre tema emigrari , cu tot ceea ce implica aceasta. Eu de exemplu as avea nevoie de multe informatii de la cei din Canada. Cum sunt oamenii in comparatie cu cei de aici(ma refer la cultura,civilizatie,relatii interumane)??? CE locuri ati vizitat si v-au placut???.......
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dans Asta deoarece, in acesti 5 ani am invatat cit am putut de la tarile / societatile in care m-am aflat si acum simt ca a venit momentul sa folosesc aceste cunostinte in Romania ca sa ajut cit si cum pot, sa schimb cit mai mult spre bine.
afirmatia asta este geniala. merci pentru cadoul de adio, mi-a dat idee pentru un topic dragut [alcool] oricum, succes, desi te intorci cu o atitudine intacta din punctul meu de vedere. daca dupa cinci ani vii sa spui ca guvernantii romani n-au nici o vina, ai plecat degeaba. [^]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nici eu nu m-as intoarce ... desi nici aici nu-i usor ...mi se pare o mare prostie sa te intorci in Romania in situatia de azi ... cine vrea s-o faca , s-o faca ... Viata de imigrant nu-i usoara , dar viata de roman in Romania este si mai grea, asta binenteles daca nu esti un Nastase jr, sau Tiriac jr, sau Mischie jr sau care or mai fi...stiti voi cine sa-i pieptene...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dans
Este clar ca nu am cu cine discuta asa ca eu ma retrag din aceasta discutie si cred ca si de pe acest forum. Daca voi vreti sa traiti in universul vostru virtual, utopic si ireal, este alegerea voastra. Asa ca fapt divers, dupa ce am fost plecat din tara timp de 5 ani, in momentul de fata ma pregatesc sa ma intorc in Romania. Asta deoarece, in acesti 5 ani am invatat cit am putut de la tarile / societatile in care m-am aflat si acum simt ca a venit momentul sa folosesc aceste cunostinte in Romania ca sa ajut cit si cum pot, sa schimb cit mai mult spre bine. Ceea ce mi se pare cel mai tragic este faptul ca majoritatea celor care pleaca au o asemenea lehamite de Romania incit nu mai vor sa se mai gindeasca la posibilitatea reintoarcerii. Dar prefera sa fie observatori si sa stea la comentarii si discutii sterile care nu rezolva si nu vor rezolva nimic niciodata. Ceea ce reprezinta o pierdere pentru tara deoarece daca mii si zeci de mii de romani plecati s-ar intoarce si ar aplica cele invatate pe unde au fost (si ma refer la aspecte precum etica muncii, profesionalism, relatia intre cetatean si stat si pe ce criterii se bazeaza) multe s-ar putea schimba si mult mai usor. Cu alte cuvinte, consider ca perpetuarea situatiei din Romania este si vina celor care pleaca si nu se mai intorc, a celor care prefera sa se retraga, sa demisioneze din postul de membru activ al societatii romanesti. Coruptia generalizata din Romania nu va fi combatuta niciodata doar cu vorbe. Cea mai promitatoare varianta este ca cei care au invatat cum este si cum trebuie sa fie o societate sanatoasa sa se intoarca si prin atitudine, prin puterea exemplului si prin activism civic sa arate ca se poate si altfel. // EOM // EOT
e bine ca te retragi. mergi in Romania si construieste viitorul luminos alaturi de PSD , si nu uita sa scapi mai intii de pensionari ca si asa nu mai sunt buni de nimic. au muncit acum e timpul sa " mearga la culcare" ca statul nu s-o ocupa de ei... la cite probleme are guvernul... nu-s bani domne!!!! toti vor bani ... nush ce-i cu astia , si banii de abia ajung la parlamentari sarmanii... e bine cu tineri ca tine ,cu asa putere de intelegere, sigur vom ajunge pe noi culmi de "propasire". Succes!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am plecat din Romania de cateva luni si cred ca stiu bine ce vorbesc cand imi dau cu parerea. Ok, poate pensionarii nu sunt o prioritate, cui ii pasa de niste batrani? e, ii pasa, batranii au drept de vot. Din pacate dupa parerea mea, tot ce s-a intamplat in Romania dupa 89 nu e decat guvernare electorala; cele mai multe masuri s-au luat cu gandul la alegeri: de ce e numarul de pensionari in Romania asa de mare? pentru ca in loc sa disponibilizeze, au scos la pensie in regimuri favorizante. Am toata simpatia pentru amaratul care-si vede locul de munca pus in pericol si il inteleg ca se bucura ca iese la pensie in loc sa fie dat afara...dar asta a fost tot ca sa-si apere voturile. Ce puteau face parintii mei care au fost cadre didactice la scoala generala? Dupa 39 de ani de invatat copiii sa scrie si sa citeasca, mama are 3.5 milioane pensie=100 de dolari. Sotul meu a lucrat in Romania la aceeasi fabrica la care cu ani in urma a lucrat si tatal lui; privatizata, retehnologizata, automatizata, cu personal redus, si in care de la director la muncitor toti au salarii nu cine stie ce, dar din care pot sa traiasca...DAR..de ce sa facem in Romania asa peste tot? nu mai bine acoperim noi gaurile facute de mamutii lui ceausescu de la buget si tinem oamenii si ne asiguram niste voturi? Ca orice alt ministru sau persoana cu raspundere, guvernul Romaniei are o misiune grea; cand am sa vad pe primul care spune nu pot, e nevoie de altul mai destept sau cand am sa vad prima demisie de onoare in guvernul Romaniei, o sa am intelegere fata de ei. Atata timp cat peste tot in jurul Romaniei se poate si la noi nu, atata timp cat d-na Puwak deturneaza fonduri UE si nu are decenta sa-si dea demisia din guvern atunci cand se afla, si mai mult primul ministru ii ia apararea, consider emigrarea o idee buna si cel putin girul meu de alegator de rand nu li-l voi oferi niciodata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dans
Este clar ca nu am cu cine discuta asa ca eu ma retrag din aceasta discutie si cred ca si de pe acest forum. Daca voi vreti sa traiti in universul vostru virtual, utopic si ireal, este alegerea voastra.
noroc ca esti tu cu picioarele pe pamant! te intorci sa schimbi Romania...asta da realism! oricum eu iti doresc succes, este nobil chiar daca lipsit de perspective.
quote:
Ceea ce mi se pare cel mai tragic este faptul ca majoritatea celor care pleaca au o asemenea lehamite de Romania incit nu mai vor sa se mai gindeasca la posibilitatea reintoarcerii. Dar prefera sa fie observatori si sa stea la comentarii si discutii sterile care nu rezolva si nu vor rezolva nimic niciodata.
au avut cei de acasa grija sa ma ajute din greu la sentimentul cu pricina, plecarea a venit ca o eliberare.
quote:
Ceea ce reprezinta o pierdere pentru tara deoarece daca mii si zeci de mii de romani plecati s-ar intoarce si ar aplica cele invatate pe unde au fost (si ma refer la aspecte precum etica muncii, profesionalism, relatia intre cetatean si stat si pe ce criterii se bazeaza) multe s-ar putea schimba si mult mai usor.
stii ce este o pierdere pentru tara? faptul ca guvernantii isi bat joc de tinerii pregatiti si capabili care au salarii mizerabile. Asta este marea pierdere, pentru ca daca pleaca, o fac majoritatea de nevoie, siliti de minunatii conducatori. Si daca nu se intorc, e dreptul lor, de ce sa te bagi intr-o situatie mizerabila dupa ce ai pierdut o gramada de timp si energie sa te scoti din ea, ai ajuns departe unde ai muncit pe branci sa inveti si sa ajungi la un anumit standard profesional si de viata?
quote:
Cu alte cuvinte, consider ca perpetuarea situatiei din Romania este si vina celor care pleaca si nu se mai intorc, a celor care prefera sa se retraga, sa demisioneze din postul de membru activ al societatii romanesti.
vai, ce rusinos! cum am demisionat eu din postul de membru activ al societatii romanesti! 5 minute rusine! Uite ca cineva a gasit vinovatul! nu conducatorii tarii sunt de vina, nu cei din Ro care fura care cum poate, nu faptul ca nu exista standarde, ca promovarile se fac pe spagi...NU, cei care au plecat sunt de vina!
quote:
Coruptia generalizata din Romania nu va fi combatuta niciodata doar cu vorbe. Cea mai promitatoare varianta este ca cei care au invatat cum este si cum trebuie sa fie o societate sanatoasa sa se intoarca si prin atitudine, prin puterea exemplului si prin activism civic sa arate ca se poate si altfel.
daca cea mai promitatoare varianta este intoarcerea celor plecati din tara (aici ma refer la cei care si-au facut o situatie, au o pozitie sociala, au invatat multe despre societatea in care traiesc si nu la cei care au muncit la negru sau au stat pe social), ma tem ca viitorul Romaniei nu este atat de stralucit pentru ca eu am intalnit foarte rar persoane realizate si valoroase care isi pun problema intoarcerii. Si asta doar asa...la pensie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, Oz, ar mai fi atat de multe de spus,.........in jurul meu sunt atatea nedreptati si toti se fac ca nu le vad, incat am inceput sa cred ca sunt eu o inadaptata in propria-mi tara. Nu se poate ca un popor ca al nostru sa indure atatea si sa nu cricneasca, de parca securitatea ar pandi la fiecare pas, ca pe vremea raposatului[:D]. Mai cititi si voi, de afara, ziarele, dar nici ele nu reflecta 100% realitatea, se stie de ce. Osanalele si tot tacamul sunt la moda again.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...