Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce am pierdut/Ce am cistigat


Recommended Posts

La nivel personal pe mine emigrarea m-a facut sa-mi pierd un anumit sens al umorului (relaxare) si o anumita inocentza. Am cistigat independentza si m-am maturizat emotional. La voi cum a fost? Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Emigrarea si pe mine m-a facut sa-mi pierd din simtul umorului,pe care-l aveam din plin in Romania(mai ales la inceput a fost groaznic, nu ma mai recunosteam), m-am mai acrit, sunt mai nervoasa, nu mai am rabdare, pofta de viata ca inainte, am aflat ce-i aia depresie (si pot sa spun ca e groaznica).Am invatat totusi ceva si anume ca nu tot ce zboara se mananca, mi-au trecut gargaunii cu viata perfecta, frumoasa si fara griji din Occident.Oricum, putin cate putin incep sa-mi revin la normal si ma bucur de asta, poate si datorita faptului ca mi-am gasit de curand un servici bine platit (11 $/ora)si care nu-mi displace.Oricum tot visez la Romania, acolo sunt EU adica vesela,bine dispusa si cu o pofta de viata de invidiat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Idora Oricum, putin cate putin incep sa-mi revin la normal si ma bucur de asta, poate si datorita faptului ca mi-am gasit de curand un servici bine platit (11 $/ora)si care nu-mi displace.
Idora, sincer ma bucur pentru tine! Succes! Ai sa vezi ca incet-incet lucrurile se vor aranja... Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Treaba e ca si eu mi-am gasit linistea interioara, da' n-o pun pe seama emigrarii, mai degraba pe seama maturitatii. Recunosc, mai multi factori concura, inclusiv nivelul de trai consistent mai ridicat fata perioada anilor rebeli, a adolescentii, a studentiei. Asta imi aminteste de o melodie de am auzit-o acum citiva ani in Ro, ceva cam asa (cu aproximatie) "tinar as mai vrea sa fiu/ sa traiesc asa cum stiu/ ca la 20 de ani/ fara griji si fara bani". Ha, am si o caseta pe undeva, da' de cind cu masinile aste cu CD-uri, am uitat de ea. Ce am pierdut? Inconstienta si anii tineretii, prima, pe undeva prin Bucuresti, prin Regie mai precis, prietenii... Ce am cistigat? Linistea asta de care ziceam mai sus si multi multi prieteni!!! mai am mai multe, da' m-a luat o nostalgie, una placuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am pierdut stresul zilnic, scumpirile periodice, munca pe branci si in salturi, dupa cum mergea economia, weekend-urile la servici si concediile 1 data la 5 ani, daca nu aveam alte investitii de facut; Am castigat linistea unei vieti decente, normale, weeken-urile, concediile (chiar daca numai 2 saptamani) dar in fiecare an fara sa reprezinte un efort financiar deosebit, am castigat noi prieteni pe care pot conta cand mi-e greu (au sarit sa ma ajute fara sa ma cunoasca, numai pentru ca eram romani). So, singurul regret: ca nu am 2 vieti sa ma bucur de toata frumusetea si linistea din jur. C. Weekend placut!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am pierdut familia, vizitele zilnice, si povestile lor triste. Mi-am castigat linistea, o viata calma, bucuria pe care le-o pot face celor din tara, fie cu un banut trimis, o poza, sau cu vizite la noi acasa. Am ramas cu amintirile si nostalgia copilariei din Ro! Numai bine tuturor! Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce-am pierdut? Tineretea, prieteni, familia de linga noi, inocenta sau mai degraba inconstienta cum o numea cineva. Casa bunicilor, nucul din curte cu leaganul atirnat de el... Ce-am cistigat? O viata linistita, o familie normala, intr-o societate normala. Aaa si sa nu uit, stress, nervi, trafic pe autostrazi, vacante placute si apreciate din plin, satisfactia ca-mi cresc copiii asa cum vreau eu si multumirea ca vor avea o viata buna dintr-o meserie cinstita fara sa fie nevoie sa fie niste "smecheri" sa-si cistige existenta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...