Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce am pierdut/Ce am cistigat


Recommended Posts

Pierdut...anii adolescentei, prietenii din liceu, anii de facultate, linistea interioara, sentimentul ca sant acasa cand intru pe usa. Castigat...experienta de viata, experienta de munca, experienta unei facultati facute intr-o limba pe care nu o stapaneam 100%. Corina http://community.webshots.com/user/sentoriam
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns
am castigat lucruri pe care nu le dorisem niciodata, dar am inceput sa le apreciez, iar siguranta zilei de maine face parte din lista, desi poate suna paradoxal pentru unii. plus un fel de disciplina a sentimentelor si a vietii. apoi, stiu sigur ca daca planuiesc ceva, e suficient sa respect pasii stabiliti ca ajung unde voiam, acasa nu se intampla asta din cauza unui coeficient ridicat de neprevazut. am mai castigat o molcomeala... ca nush cum sa-i spun...cateodata as mai vrea sa mai curga viata asta si in cascade, dar ma dezmeticesc la vreme si ma intreb daca n-am bolunzit cu o asemenea dorinta :) desi... in orice caz, placerile si fericirile sunt diferite, poate nu in esenta, ci in detalii. am pierdut drama. la orice nivel. acasa totul avea o grandoare (data si de autori) teatrala, cosmica...inaugurata de o verbalizare careia ii duc dorul. aici, desi tara e mult mai mare, problemele si discutiile despre ele nu ma consuma cu aceeasi intensitate ca acasa; am pierdut placerea barfei; plimbarile in nestire pe strazi; terasele stradale, locuri magice in care iti puteai citi cartea si de unde aveai o perspectiva speciala asupra trecatorilor; am pierdut privilegiul de a fi special cu inadecvarea personala :) daca ar fi sa compar ceea ce detine o persoana de-a lungul vietii cu un tablou inramat, inca sunt in dilema ce e de pierdut cu adevarat in situatia romaneasca de a avea doar rama si a (re)compune pictura in imaginatie, la infinit, sau in cea americana in care ai si pictura, si rama, dar nici una nu iti apartine si nu te contine definitiv...in fine, gata cu teoretizarile :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am lasat in urma, pntru ca nu pot crede ca le-am pierdut, casa parinteasca, amintirile unei copilarii fericite, familia, prietenii si locurile unde ma reculegeam cand eram necajita,niste ani frumosi cand am urcat treapta cu treapta profesional, si ajunsesem sa ma bucur de roade. Acum am ceea ce-si doreste fiecare, o anume stabilitate, un anume comfort , dar sunt in continua cautare a implinirii mele pe plan profesional, social! La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca un emigrant, oricare ar fi experienta lui, negativa/pozitiva, are mai multe de castigat decat de pierdut. Chiar daca se intoarce acasa, el va invata sa pretuiasca ce are in Ro, va fi un om cu o experienta de viata infinit mai mare decat cei care nu ies niciodata din curtea lor. Nu mai discutam cazul in care emigrarea este un experiment reusit, atunci balanta inclina clar catre castig.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de fiecare cat de importante sunt lucrurile castigate pe de o parte, iar pe de alta cele pierdute. Eu zic ca noi avem numai de castigat, deocamdata. Nu consider ca am pierdut mare lucru, distanta de Ro nu e mare, putem merge in vizite si pana acum este suficient. Nici daca eram in tara nu ne vedeam f des cu parintii ca stateam in orase diferite. Atat consider important din ce am lasat in tara: parintii si o mana de prieteni, ca majoritatea sunt imprastiati prin lume. Deci la noi balanta inclina spre +. Un Paste Fericit! [paste] Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce-am pierdut?Faptul de a fi aproape de familie,prieteni si locurile indragite de acasa. Am castigat o noua familie care ma iubeste.O viata mai buna din punct de vedere material,mai buna in sensul ca nu i-mi fac probleme pentru ziua de maine ca nu am ce pune pe masa sau pe mine.Muncesc si sunt rasplatita pe masura,apreciata si respectata atat cat merit.Am mai invatat o limba straina!De asemenea continui sa descopar pe zi ce trece noi lucruri despre aceasta tara deosebita din toate punctele de vedere. Aliada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pierdut... -anii adolescentei, -prietenii din liceu,( desi oricum ne departasem dupa intrarea la fac.) - anii de facultate( am intreput dupa primul an), Am lasat in urma: -familia, si doar dupa ce am ajuns aici am realizat ce inseamna "sa ai familia aproape" si sa poti spune "merg acasa la mama si la tata, si sa iti dea lacrimile - loculurile in care am crescut si mi-am format caracterul Ce am luat cu mine: -amintirile la tot ceea ce am lasat in urma si la ce am renuntat Castigat... - experienta de viata, - experienta de munca, primul meu job - posibilitatea de cunoatere a unui culturi noi - alta mentaitate, siguranta de pe zi pe alta - "acasa" inseamna acum aici, si ca dupa un concediu in ro. de 3 saptamani iti pot da lacrimile cant te aproprii de granita cu de. si inima bate tare tare cand deschizi usa casei, - sa ii apreciez pe cei la cei care tin atat timp cat sunt langa mine, caci se poate ca data viitoare cand merg in ro. sa nu ii mai vad (bunicul[q]) .......
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine balantza inclina mai mult spre "ce am castigat". Si ce am castigat? Un om minunat care ma iubeste, sigurantza zilei de maine, increderea in faptul ca sunt tratata asa cum merit fara sa am pile si sa dau bani prin spate cuiva, am invatzat o limba si acum o pot vorbi fluent, am reusit sa redescopar frumusetzea sinceritatzii si sa nu mai stau sa ma gandesc "cam ce a vrut sa spuna?", am capatat incredere in oameni. Ce am pierdut? Destul de putzin. Poate doar catziva prieteni adevaratzi. Si ei la randul lor sunt imprastiatzi prin lume si chiar daca as fi ramas in Ro tot nu am fi fost impreuna. Apoi am pierdut(mai bine spus am scapat) vesnicele barfe si scandaluri a celor cu care vorbeam: incepand cu cei din familie, continuind cu cei cunoscutzi si terminand cu tataia de la administratzie[bang] Din partea mea ,duca-s-ar cu noaptea![alcool] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Balanta a echilibrata cat de cat chiar daca tinde spre mai bine . Am puierdut si eu norocul de a avea familia si prietenii aproape , dar in schimb am recastigat increderea in mine insami ( sunt pe fagasul bun ) , dragostea unei persoane speciale , si nu in ultimul rand posibilitatea de a oferi un trai mai frumos celor ramasi acasa . Sa nu uitam NICIODATA de unde am plecat , eu nu as putea-o[il] face !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Personal cred ca odata cu trecerea anilor devenim mai responsabili, mai maturi, si oriunde ne-am afla , in Romania sau in Canada(de ex)noi tot ne-am schimba..maturizarea noastra ca indivizi vine oriunde...pierderea acelui simt al umorului vine odata cu responsabilitatile pe care ni le asumam in momentul in care decidem sa avem un copil....s.a.m.d...! Deci nu vad de ce am gindi ca am avea ceva de pierdut sau de cistigat odata cu emigrarea noastra undeva .Sigur nu intra in discutie faptul ca nu putem trece cu vederea ca persoane dragi noua (parinti, frati etc)raman in urma ,departe ..ne rupem de ei dar asta este viata, iar alegerea am facut-o noi, nu ne-a obligat nimeni..si in fond aici (departe) sau acolo(aproape)fiecare om are propriul mod de a vedea ,simti si interpreta toate aceste lucruri.Asta a fost parerea mea, .Bafta tuturor! simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...