Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de august-septembrie 2003 (17)


Recommended Posts

iuliana,eu nu am primit mail de la tine asa ca am fost repede la album sa vad iepurasul si mi-a placut tare mult; ca sa nu mai zic de celelalte poze (ultimele) care sunt mortale; pare foarte serioasa domnisoara ta! La Multi Ani pentru Andrei-Cosmin!!! Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana http://community.webshots.com/user/craluca100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Roisin, nici nu-ti imaginezi ce bine-mi pare ca ne-am vazut [flo] si am avut placerea s-o admir live pe gaza scumpa [olala] care e o gingasa si o frumoasa!!! Si noi luam fier, dar n uam gasit Hausmann si am luat Fer-sol care are exact aceeasi compozitie. Observatie: kk e mai moale, cu toate ca i l-am dat gradual, 5 pic cateva zile, apoi am crescut, dar devenea din ce in ce mai moale, ca le ia ceva timp sa se obisnuiasca stomacelul cu fierul asta. In orice caz nu vreau sa renunt ca Radu e oricum cam palid, dar nici nu ne dam in barci cu iesitul pe afara, ce-i drept...[bang] Craluca, pai sunt de vina mucii daca zici ca are, ca si acum cand Radu mai are muci trage greu si se vede ca oboseste cand papa, chiar daca-l desfund inainte de masa, tot nu-i pot extrage pe toti, asa ca trage ce trage din biberon si-l vad ca face o pauza ca un mosneag obosit, respira agale si o ia de la capat, mi-e asa o mila...I-am pus si tetine cu gaura destul de mare, pt 6 luni+ si hrana groasa. Tot de la Nuk folosim si noi dintotdeauna. Iuliana, esti mortala cu halitul mucisorilor [pofta], mi-o si imaginez pe Emma cu mutritza ei halind la greu muci, HAHAHAAAAA, cred ca m-as prapadi de ras s-o vad [:X] Noi ii dorim sa se faca bine repede, ca sa nu mai aiba productie de halit. Am uitat sa va zic ca Radu a incasat o bushitura zdravana [q] acum vreo 3 zile, din partea lui taica-su, sa zicem asa, ca l-a lasat in mijlocul patului si a plecat pt juma de minut din camera, de-ajuns sa se auda "bufff" si pe urma un mare tipat. Imi venea sa-l string de gat!!! Radu se rostogolise de 3 ori si a planat spre un colt de dulap, asa ca numai Dumnezeu l-a pazit sa nu se loveasca mai tare, nici nu-mi imaginez cum a incaput in asa un spatiu mic, intre dulap si pat, ca sunt 15 cm (!!!) si acolo e chiar coltul dulapului. S-a julit un pic pe varful nasului, de-abia se vede, dar sperietura a fost zdravana. A plins tare, ceea ce stiu ca-i bine, si s-a lovit si la cap in zona deja osificata. Taica-su era foarte mirat cum de-a reusit asa repede sa ajunga pe jos....niciodata nu ma crede cind ii spun ce evolutii are fii-su, se convinge numai daca vede cu ochii lui, ca mereu ii ziceam sa nu-l lase fara perne mari in jur [ups]. Sper sa ii fie invatatura de minte ca nu e de joaca, astea sunt nimicuri dar sunt altele mai grave cind cresc mai marisori, nici nu vreau sa ma gandesc.[:(] Si cu toate astea, Radu zice tot de cateva zile, ta-ta, care s-a transformat din da-da-da-da, dar are asa niste intonatii dulci, de-ti vine sa-l halesti tot timpul.[mamica] LA MULTI ANI lui Andrei Cosmin sa fie sanatos si sa creasca mare (cu toate ca nu mai stim noutati despre el...)[cheers] Fug acum sa ma mai uit si eu la pozicile bebeilor nostri, ca am ramas in urma! danat si bb Radu Stefan http://community.webshots.com/user/danateu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adevarat a Inviat! si... [s]pentru ai vostri bebelushi - Silvia-Petra - Gabriel - Andrei-Cosmin cu toate sarbatorile acestea am ramas in urma cu urarile dar...sper ca niciodata nu este prea tarziu.[cheers] Anny Stai linistita draga, cu bubitzele astea...Copii fac de la mai multe chestii. Incearca in primul rand sa vezi care este cauza si apoi [bang]. Si fata mea a facut pentru ca i-am schimbat aerul dar i-a trecut! [medic] mi-a spus sa dau copilu' prima data cu "Fluocinolon N" crema si daca nu se sesizeaza nici o imbunatatire intr-o zi doua sa merg la cabinet. Crema asta nu face nici un rau. Noi ne dam seara amandoua pe fata (daca este nevoie!) si tare-i place cand vede ca si eu ma dau! Ii place sa ne facem [vampa]. iuliana76 Nu-ti mai face griji cu dintzisorii. La unii copii vin mai rpede la altii mai greu. Sa fie ei (dintzocii) sanatosi cand cresc! Cat despre preoti, se spune sa facem ce spun ei nu ce fac! Eu nu sunt prea bisericoasa si nici nu le iau apararea si cred ca daca as fi fost in locul tau as fi intrat peste ei si i-as fi strans de gat, dar... Se pare ca chestia cu pipaitul este ceva universal. Asa patim si noi si cei pe care ii pipaie incep sa se simta "prost" initial pana realizeaza ca fata este curioasa! Mai fetelor, ce-i chestia asta cu fierul ca eu nu stiu nimic si nici d-na doctor nimic. Cand trebuie dat??? Am fost si noi plecati la tara la soacra-mea si fii-mea s-a imprietenit cu catzelu' si cu puii. Mi s-a parut ca ar fi spus pui-pui (cam transpirat ce-i drept...) Dar ma-ma, ta-ta... nici gand! Abia astept sa aud si eu ceva de genul asta. Liliana&[copil] Andra-Maria http://community.webshots.com/user/liliac1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liliana, pai tocmai asta e problema ca nu imi dau seama care e cauza, probabil ca ceva din alimentatie, dar nu imi dau seama ce. Ptr. ca mananca aceleasi chestii, nu i-am introdus nimic nou. Danat, noi avem experiente vechi in ceea ce priveste busiturile[:D], asa cum bine stii. E adevarat ca e foarte neplacut sa-l vezi pe pitic urland........dar se mai intampla. Bine ca s-a ales doar cu o julitura. Eu sunt Stan patitul si acum suflu si in iaurt. asa ca ochii pe copil ca pe butelie ca acu e langa tine si in secunda 2 e pe sub masa/scaun/pat etc. Cralucasi eu i-am pus Corlargol in nasuc si sincera sa fiu nu mi s-a parut a avea un efect nemaipomenit. Mai degraba Vibrocilul mi s-a parut mai eficient. I-am mai pus si vitamina C in nasuc si cred ca i-a facut foarte bine. Noi folosim tot tetine Nuk si sincera sa fiu cateodata ma cam enerveaza. Alea de lapte se mai infunda (cu lapte) si nu pot sa ii dau laptele cu din alea de hrana groasa ptr. ca ar curge prea mult. Mi-e ca daca incerc sa-i dau alt fel de tetina o va refuza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Superbi iepurasii, i-am primit si noi in sfarsit, iar pozele Emmei sunt tare frumoase. Ne-a placut mult si de mami. [:)] L-am admirat zilele trecute pe tigrisorul Horia, cu bascul si tobita lui, haios tare-tare! Danateu, si eu m-am bucurat mult ca am reusit sa ne vedem dupa atata vreme. Despre Raducu pot sa va spun ca e un ranjit si jumatate, se alinta si da din fund cum te uiti la el, pe mine m-a cucerit. Fii-mea e mai rezervata pana se invata cu persoanele noi, intai studiaza atent, rareori zambeste in coltul gurii, abia dupa cateva ore isi da drumul la glas. Dupa ce a papat incepuse sa bombane si sa tipe de ne stia tot parcul. [:D] Moment publicitar: ieri ne-am ridicat in picioare, nu in pat ci pe scaunul lu' mami. O tineam in fund pe un picior si numai ce-o vad ca se intinde spre birou, se propteste cu talpile in scaun si sus fundu'. Mai tarziu a repetat figura si in canapea. Abia acuma imi pare rau ca n-avem si noi patut de lemn, gratiile alea cu siguranta ii ajuta sa se ridice. Eu i-am facut niste manere dintr-un cordon si o cravata a lui tati, dar nu prea s-a prins ca le poate folosi. Asa, si tot ieri a facut primii doi pasi seriosi de-a busilea. Avem inca probleme cu sincronizarea maini-picioare, va vom tine la curent cu evolutia eventimentelor. [:)] Gata cu reclama! Iuliana76, nici noi n-avem dinti si nici semne ca o sa apara ceva in curand. Rabdare, or sa creasca ei, sa nu-si inchipuie cineva ca ii voi pasa mancarea fiica-mii pana la 5 ani! [:D] Si apropo de impartasit, copiii stiu ca au voie sa manance inainte pana pe la 7 ani, nu-i nevoie sa o flamanzesti pe giza... Mie nici nu mi-a trecut prin cap sa o duc nemancata, mai ales ca la 8 jumate, maxim 9 face un scandal monstru daca nu ma prezint cu bibe in 30 de secunde. De greutatea fiica-mii nu mai spun, intr-o luna jumate a luat 200 de grame, in schimb s-a lungit destul de mult (4 cm in doua luni) si acuma pare chiar manechin. Din cate am citit, dupa 6 luni crestera in greutate e de 300g/lunar, dar chiar si asa a luat cam putin. Eu incerc sa-i maresc portia de papa, desi mananca destul de bine, intre 150 si 200g la fiecare masa, 5 mese pe zi. Plus ca are carnita si iaurt zilnic, branza de vaci frecvent, lapte minim doua mese, deci proteine ar fi... e drept ca am cam renuntat la cereale in ultima vreme, din cauza constipatiei, dar acuma am scapat de ea si cred ca le voi reintroduce la masa de seara. Si fii-mea a cazut din pat, insa mai mult s-a prelins si n-a nimerit cu capul inainte, deci nimic serios. Bine, eu oricum m-am simtit groaznic vreo doua zile, sper ca m-am lecuit de lasat copilul aiurea. Liliana, fierul cica se da de la 6 luni pana pe la 9 luni jumate. Din cate stiu, nu toti doctorii il recomanda, unii fac analize inainte, altii il dau "din oficiu". Se spune ca dupa 6 luni copilul epuizeaza resursele de fier pe care le-a adunat inca din burtica si aportul pe care-l primeste din carnita nu e suficient, asa ca este necesar un supliment. Eu inca n-am gasit picaturile alea, sper sa nu le caut pana la un an! Hai, ca m-am lungit iar cat o zi de post! Ma duc sa fac supa fetei, ca acusi se scoala din somnul de frumusete si o apuca bombanitul. [:)] http://community.webshots.com/user/r0isin http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va dati seama ca am facut noapte alba, caci gaza a dormit cu foarte multe inreruperi si nu reuseam sa o calmez cu nimic. Muci la greu, febra un picut, nervi, s.a.m.d. Ce am luat eu pentru nasuc nu prea a avut efect si colac peste pupaza a facut si multe serii de caca din ce in ce mai moale asa ca azi suntem la regim: brnza cu paine si morcov fiert! Am vorbit azi la telefon cu o prietena care mi-a recomandat Kargol pentru nasuc. Fetelor, a facut minuni chestia asta. Sunt niste butioase micute pline cu un ulei mentolat, se pune continutul pe o batista undeva langa patut. Mai are domnisoara cativa mucisori, dar nu se mai infunda nasucul. Asa ca de vreo 3 ore suntem ceva mai vesele, rupem reviste si mestecam ambalaje de medicamente, adica jucariile preferate. Eu in schimb, mai am un pic si adorm pe mine. Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana http://community.webshots.com/user/craluca100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ura[pk]! avem cablu! acu' putem sta cat poftim pe net, bine cand reusim sa il dam pe tati la o parte si cand doarme maimutzelu'! sper sa ajung sa ma culc si eu la o ora rezonabila ca pana acu adormeam numai pe la 2 nopatea si a inceput sa se vada pe la ochi! azi am fost pe la restaurantul la care avem botezul smabata si erik a fost dragalit de toata lumea, iar el de bcuurie a tras un ditamai cacaliciul de a imputit tot localul![:D][:I] Roisin :noi avem patut[patut] asa, dar nu ne tragem de gratii decat sa ne tragem de la un capat la altul, uneori ma intreb de ce i-am luat un patut asa mare, ca ii place sa doarma invers...poate reusim sa ne vedem intr-o dupa amiaza prin herastrau ca si noi mai mergem pe acolo. Oana si bb Erik http://community.webshots.com/user/oana_noemi http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

raluca, cam tarliu dar uite ce ii mai dau eu la nas cand are muci de nu poa sa respire: ophtamesone.. si e bun si pt ochi si urechi. Dar nu se da mai mult de 2 picaturi pe zi in fiecare nara. Adeca 1 dimineata si una seara. cred ca ne ies dintii... ca altfel nu-mi explic de ce se agita in halul asta. raluca, roisin inca odata sarumana pt idei si sfaturi. ma duc sa [rufe]si sa mai pun o [spala]. si raluca... ca sa nu mai primesti reclamatii de la servici cum ca am slabit... ma duc luni la analize, ca am si tensiunea 8 asa ca... am gasit si eu periuta si pasta pt bebei la sensiblu. in concluzie, se pare ca vremea o sa tina cu noi sambata. A, si ca o placere facuta azi.. i-am luat adidasi lu fimea. Sa nu radeti dar am umblat 2 ore dupa ei, pana am gasit marimea buna. Si sunt haiosi. Freia si bebe Alexa http://community.webshots.com/user/freia_ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...