Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de august-septembrie 2003 (17)


Recommended Posts

Noi botezul il facem la biserica Icoanei la 14:00 si dupa avem o petrerece mica la un hotel care e condus de niste amici de-ai mei. Nu e nimic fandosit, initial nu am vrut petrecere decat ceva in familie, dar eu am tinut mortis sa facem si noi odata ca tot poporul, ca eu una m-am saturat de situatiile atipice din viata mea. Sa vedeti ce face fi-miu: obisnuiam sa il pun in scaunel si ii dadeam sa "citeasca" revistele promotional, intre timp s-a saturat de citit si s-a pus pe mancat, asa ca ma astept la urmatorii kk sa gasesc si hartie ca nu am reusit sa o scot pe toata din gurita. Danat: sanatate multa lui Raducu, il pupacim de zor pe ceafa lui de barbat bine. Sa stii ca si Erik a fost racit si tot e la mine a luat si am stat cu masca dar degeaba. Am dat cu antibiotic si alte siropele si s-a refacut repede, practic nu a plans decat odata de la febra si nu prea a tusit. Urat a facut de la mucisori, cand avea nasul infundat si nu reuseam sa ii scot mucii, plangea pana ii ieseau 2 lumanarele albe din nasuc, dupa care aveam si noi liniste. Lasa ca trece repede, da-i medicamentele si o sa fie in regula! Iuliana: eu am auzit doar pe altii de copii care dorm toata noapte ca nici al meu nu vrea sa faca si el vreo 12 ore de dormit. Afara toti bebei dorm dusi, el e mot si se invart ochisorii sa nu piarda nimic! Un pachet de pampers mare e cam 600.000 lei (1USD=32500lei), 1 borcanel de la 39000lei pana la 65000lei. In Bucuresti se gasesc de toate, te duci la Carrefour sau Cora si iei ce vrei, iaurt special de bebei in afara de Danonino nu e, dar pot sa ii dai un iaurt normal si ii pui o banana ca sa il indulcesti. [pup][pup] pe toata lumea! Oana si bb Erik http://community.webshots.com/user/oana_noemi http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Iuliana, eu nu ii dau Silviei iaurt cu fructe din comert. Mi se pare mai natural daca ii dau iaurt cumparat (eu ii iau crema de iaurt, e cremos si fosrte gustos, produs de MILI, nu stiu daca in Buc se gaseste) si ii pun fructe acasa, de obicei banana, dar i-am dat si cu mar si i-a placut. Mihaela, Diana si [copil] Silvia http://community.webshots.com/user/mihaela_s20 www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tigresa eu oricum o sa pun toate cantecele pe net, chiar daca asta o sa mai dureze un pic. eu oricum voiam sa-ti dau un cd-rw sa-mi pui si mie pozele de la intalnire, toate pe care la ai, si atunci o sa-ti un probabil cantecelele pe el. lista pe care o vezi le cuprinde pe toate. spanacul eu il fierb fara absolut nimic, il scurg bine, apoi il bag la blender si in cele din urma la borcanel in congelator. cand il prepar, pun laptic, und si galbenus si andrei il inghite imediat. sa vedeti ce m-am distrat. mi-a adus mama un brat de zambile. mie imi place cum miros, si i-am dat una si lui andrei... ei bine, fugea fi-miu de biata floare si se stramba cand i-o apropiam de nas de parca era kk! o fi alergic la parfumuri copilul meu?! nici nu va puteti inchipui ce expresie avea fata lui. iuliana chiar si in patut, andrei tot langa mine e... aseara eu picasem franta, si maimutica isi lipise nasucul de gratii ca sa fie la 3 cm de mine! cand am deschis ochii, el ranjea... s-a rasucit intr-una in patut si a dormit cu noi, dar nu-ti s[un ce somn am avut eu, caci nu doarme ca oamenii, pe lungimea patului, ci pe diagonala, si daca copilul ma impingea cu picioarele, eu ii faceam loc, si il inghesuiam pe tati, pana dimineata cand eram amandoi lipiti de perete si am hotarat sa mutam copilul in patut sa dormim si noi o ora ca oamenii... in ultimul timp andrei bea apa peste noapte. i-a 2-3 inghitituri si se culca. e clar ca nu ii e foame, ca altfel ar urla, dar poate de cald ii e sete. mai face cineva asa? cu plansul dupa mine eu sunt teminata, si daca ies din camera andrei da sa planga! nu stiu ce sa-i mai fac.... si mai am o problema, racaie cu unghiutele cearceful la patut, si, desi sunt taiate, tot reuseste sa le rupa! solutii??? zici de preturi la papica... pampersii sunt in jur de 550-600 la 68 de bucati borcanasele - nestle alea mici in jur de 35-40.000, alea mari 45-50.000, hipp in jur de 30.ooo. mai sunt si alte chestii, dar nu le-am retinut. cine mai stie, sa completeze lista. iaurt cu fructe nu cumpar, tot din cauza colorantilor, ii pun eu uneori banana in cel simplu. danat aoleu, eu nu stiu ce fac cu "jucariile" astea preferate! o pritena imi spunea ca fi-sa a distrus definitiv doua mobile, ca au intrat bale inauntru si au fost moarte. iar la telecomanda... pai am un exemplu viu de un anisor si ceva, si bietii parinti nu mai vad nimic la tv ca odrasla se distreaza fantastic sa schimbe programele. si muta pana cand da de muzica... [pup] lui raducu si sa se faca repede bine. of-of, stiu cum e sa te simti vinovata, si sa dai orice numai sa suferi in locul lui [q][q] irinuca mi-ai dat o idee cu intalnirea... sa pun o harta mica pe site... dar in principiu, parcul e la statia de metrou titan, in fata magazinului titan, iar biserica cu pricina are turla f. inalta, asa ca e imposibil sa o ratezi. locuri de parcare sunt si de-a lungul soselei, dar in parc, chiar in fata bisericii, mai e o parcare. acum ma gandeam insa ca e sambata, se iese din post si s-ar putea sa fie niscavai nunti. dar la pranz nu cred sa fie aglomerata parcarea. pe o harta cauta "b-dul nicolae grigorescu" si intersectia cu "str. liviu rebreanu". chiar la intersectie e metroul. si cd-ul cu povesti il astept la intalnire, ma inscriu prima pe lista. apoi, daca le pot modifica, o sa le pun pe site. IOR - 17 aprilie: dana_ene, freia, cristinamh, reby, tigresa, roisin, irinuca in fata la biserica de lemn.
Cristina [baietel] si [copil]Andrei-Razvan http://www.andreirazvan.home.ro http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, am revenit, adica am din nou Internet. A fost groaznic fara telefon si fata net dar gata, s-a rezolvat. Ati scris asa mult ca inca nu a apcat sa citesc tot dar urez bun venit fetelor noi si trimitem o gramada de pupici pentru sarbatoritii pe care i-am ratat. Pupam si pe toti care se sarbatoresc de Florii! Am o veste buna: lui Alex i-au iesit analizele foarte bune asa ca m-am linistit, ca tare stresati am mai stat cu totii! nicoleta, iata meniul d-rei mele: 07.30 - 200 ml lapte cu cereale sau biscuiti 10.00 - 150 g piure de fructe cu sau fara branzica de vaci si 70 ml suc de fructe 15.00 - 200 ml supa de legume sau 150 g piure de legume cu ou / carne / ficat si un iaurtel cu fructe ca desert; ca variatie mananca: legume cu carne (conopida, dovlecel, morcov, telina, cartof) / cartofi cu ou / cartof cu ficatel / spanac cu ou. 18.30 - un iaurt simplu / cereale cu lapte (150 g) / lapte simplu (180 ml) 21.30 - 200 ml lapte cu cereale ficateii ii fierb normal si ii maruntesc cu furculita dupa care ii adaug in piure; dar i-am dat si din cei pe care ii mancam noi (prajiti putin) si am pus painica in sos. dragelor, avem vocabular, adica: mama - e la ordinea zilei mau - cand cauta pisica mama au - adica vrea de mancare ghe-ghe - adica vrea sa faca nani pu - cand o cauta pe mama mea (pe care o cheama Elena dar i se spune Pusa iar noi, ai casei ii spunem Pumita) va dati seama ce discutii sunt in casa fiindca nu zice TATA? vrem pe lista de 17 aprilie! iuliana, piureuri gasesti: Hipp (30.000 lei de fructe si 40.000 lei legume cu carne), Nestle (35 - 55.000 lei cele mari), bebelac, hero. Pampersii de la Pampers sunt in jur de 6500 leui bucata. Iaurtele sunt de toate felurile eu am descoperit acum unul tare bun, facut de Albalact. Si sa stii ca eu ii dau si Danonino cateodata. reteta de spanac de la mihaela este extraordinara. Am mancat si noi si bebe de am pleznit! Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana http://community.webshots.com/user/craluca100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fetelor! Uram si noi La multi ani pentru cele ce poarta nume de floare ( sa ne ierte ca abia astazi ) si [s][s][s] Micutilor sarbatoriti .... Ce sa va spun fetelor? Ca o mama tembela si denaturata ce sunt am scos-o pe Lisa afara ieri, am fost la biserica sa o cuminicam, a fost tare cumintica cu toate ca era bolnavioara. Dupa ce am ajuns acasa a mancat si a bagat 3 ore de somn, ca era franta de oboseala. Acum se pare ca ii este mai bine Lisei, a inceput sa mai manance cate ceva, nu mai tuseste asa tare si mult, aproape deloc, dar ne mai supara mucii mici, nu are nasul infundat dar are muci si nu se poate odihni noaptea asa cum ar trebui. Saraca e disperata cand ma vede cu pompita de nas, ca stie ce urmeaza. Mi-a plans Lisa zilele astea cat nu a plans ea de cand sa nascut, e un copilas tare cuminte. Si noptile nu au mai fost nopti din cauza respiratiei grea pe care o are. Sper ca azi maine sa ne revenim la vechiul program ca nefiind obisnuita cu nopti albe am fost terminata zilele astea, precizez ca de la 3 luni nu sa mai trezit deloc noaptea si nici pana atunci nu prea des, doar o singura data pe noapte. Vai de capul nostru, cand va aud si cat de mult lapte beau alti copii mi se face rau, Lisa nu bea mai mult de 150 odata, in cel mai fericit caz 150, ca deobicei cam la 100 ajungem, dar e adevarat ca bem cam de 4 ori pe zi. Orarul Lisei inainte sa se imbolnaveasca la care speram ca vom reveni era cam asa: Trezirea la ora 6 dimineata - 100 ml lapte ora 8-9 biscuite cu fructe din borcan, sau cu cereale ora 10-11 100 - 150 lapte ora 13-14 Pranzul, cu tot felul de mancaruri, mananca orice doar ca nu gatit de mine, borcanase [bang] si desert un iaurtel de fructe ora 15-16 100 lapte, sau poate nici atat, dar nu adoarme pana nu primeste macar 2 inghitituri de lapte ora 18-19 gris de fructe, de mere, cu miere, ce se gaseste in comert de la Milupa cu lapte ora 21 cam 100 lapte Observ ca mananca destul de binisoara si tot mica este, sau cel putin asa o vad eu. Am sa incerc sa ii mai scot din mese pana la uram, sa ii fac alt program ca eu nu pot face nimik ziua, nu pot pleca nicaieri ca sunt tot cu mancarea la fiicamea la gura si va spun drept ca incep sa nu mai rezist mai ales cand o vad si slabuta si presupun ca de cand e racita a mai si slabit, ca nu a prea mai mancat, mai nimik. Danat vai vai. Cand i-am zis mamei ca Lisa e bolnava mi-a zis: Vai ai imbolnavit fata? Spanzuratoarea e a ta. Ei acum iti zic si eu tie: Vai mi-ai imbolnavit ginerele, spanzuratoarea e a ta !!![bang][batcap]. Stai linistita ca nu esti tu vinovata, e un virus care circula prin aer, o sa treaca in cateva zile, spun eu din experienta proprie. Fetelor incepand cu ziua de joi nu am sa va mai pot scrie, mergem in Romania, Resita de Pasti si acolo nu mai am de unde sa intru pe internet, asa ca pentru 2 saptamani am sa va parasesc... Dar sa nu ma dati disparuta si nici sa nu ma treceti absenta, ca lipsesc motivat... Multi pupici la toate si Danat ai grija de ginerele meu, mare grija [;)] si multa multa sanatate la Radu ... Loredana si [zana] Lisa-Marie http://community.webshots.com/user/lisa_mica28 lore
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai fetelor ... voi chiar dati spanac cu faina la copii? ca eu il fac simplu adeca il fierb cam 20 de minute si apoi il bag in blender cu apa in care a fiert si la congelator in borcanase. La ora mesei il incalzesc si il amestec cu branzxa de vas=ci si lapte. Sper sa incep si eu cu oual ca nu se mai poate. Nu stiu ce sa-i mai dau copilului de mancare. Acum am o gama prea variata si nu stiu ce sa-i dau. Ce ma bucur e ca ii plac iaurturile cu fructe, asa ca am mai cumparat o sacosa (nu exagerez) de iaurturi cu fructe de la Campina de 125 g si le manaca ca haplea. Si i-am mai luat de la Hipp cereale cu fructe de padure... sincer nu ma asteptam sa le manace, si iaca surpriza... le-a mancat. Si partea cea mai interesanta e ca a mancat si motanul.. a stat domnule langa noi.. de era fimea cu ochii la motan si cu gura deschisa de mirare. Si au mancat amandoi... unu cu lingurita si altu din priviri... pana n-am mai rezistat si i-am pus si lui in castro o lingura (a lins castronul animalul... )si am zis ca tre sa incerc si eu ca nu se poate, manaca copilul si motanul si eu nu? voi chiar vorbiti serios cu bebelacul? pai eu ma cruces daca tre sa schimb laptele... copilul asta nu o sa mai manace asa bine daca il schimb, parac vad ca iar trec pe Nan [bang][bang][bang] abia astept sa ne vedem in parc, Freia si bebe Alexa http://community.webshots.com/user/freia_ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Se pare ca de acasa nu reusesc sa butonez deloc...Andra vrea de fiecare data sa faca ce fac eu si bate in tastatura ca disperata asa ca nu reusesc sa scriu nimic, dar iata ca a venit luni si sunt din nou la serv. Am invins si eu cu cantecelele! De acasa merge. NU am descoperit secretul inca dar...sap... Mai dar ce viteza aveti...deja s-a deschis o noua sectiune si eu abia am reusit sa citesc sectiunea 16. Parca nu v-as fi "vizitat" de-o eternitate... Liliana&[copil] Andra-Maria http://community.webshots.com/user/liliac1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

of, doamne, romania si belele ei! am dat tf sa fac comanda pt cartulia cu cantece pt copii..., ei bine, imi spune ca nu accepta comenzi prin posta in bucuresti, si ca sa ma duc la sediu. numai ca sediu e la capatul b-dului metalurgiei, spre selgros!!!! acum cred ca o sa-l trimit pe tati, sau o sa ma sui in 102 sa ma duc pana acolo. nu stiu cand o sa fie si aventura asta, dar m-am gandit ca sunt doua variante. 1. mai vrea cineva cartulia? (15.000) - ca dupa 2 exemplare nu prea am chef sa ma deplasez, dar daca luam vreo 20 mai merge... 2. sta cineva pe-aproape? ar fi mai simplu de ajuns. si la intalnire dam si banii. ce ziceti?
Cristina [baietel] si [copil]Andrei-Razvan http://www.andreirazvan.home.ro http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

liliac poate la servici aveti restrictie din server sa copiati fisiere de pe net... alta idee nu am acum.... oana nici andrei nu prea mai doarme afara, mai ales daca nu e ora lui de somn... trebuie sa tipe el pe strada la toata lumea, altfel nu se simte bine [:D]. si noi o sa disparem o saptamana, sambata dimineata ne facem bagajele si plecam la severin... tati a dat dispozitie la tara sa faca bine sa intinda covorul rosu pentru fi-miu, ca altfel nu-l mai aduce. eu preferam alte dispozitii mai practice... si am niste nervi, ca sunt o sumedenie de chestii (iaurt, fructe, bla-bla) de care o sa am nevoie, si tati sustine sus si tare ca nu plecam cu ele din buc, ca o sa ni le cumpere cineva acolo. si am un car mare de draci, ca stiu ce mofturoasa sunt, mai ales daca portocalele sunt seci, sau biscuitii nu sunt simpli, sau, sau, sau, si nu mai adaug ca acolo o sa fie cu cel putin 50% mai scumpe, ca de, nu au carrefour... are cineva idee cum sa-mi conving eu barbatul ca o sacosa in plus nu o sa ne darame????[bang] ma gandeam ca, daca il cricesc o saptamana pana vineri tot plec cu sarsanaua plina de-aici [:D] craluca bine ca ati scapat de stres si ca alex e ok! IOR - 17 aprilie: dana_ene, freia, cristinamh, reby, tigresa, roisin, irinuca, craluca in fata la biserica de lemn.
Cristina [baietel] si [copil]Andrei-Razvan http://www.andreirazvan.home.ro http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tigresaSpanacul il spal bine, il fierb, dat la blender, pus o jumatate de galbenus de ou, un pic de sare (cat sa aiba gust bun) sau dupa preferintza, vegeta. Eu de exemplu pun "Secretul gustului". danat Multa sanatate lui Raducu! Ai Andra a fost racita si tot ca si tine m-am acuzat si am plans dar vad ca si-a revenut si este din nou vesela...Nu-ti face griji! Trece! Vis-a vis de ce mai putem da copiilor: am vb vineri cu [medic] si mi-a spus asa: trebuie sa manance copilul de 3 ori pe saptamana carne de pasare sau vita, de 2 ori ou si de doua ori ficat!!! ...si inca ceva...pot sa ii introduc mamaligutza (aviz amatorilor) cu brnza cu smantana...asa ca i-am facut ieri si a papat cu o pofta ceva de speriat... Cel mai dragutz a fost sambata seara cand dupa o zi de treburi administrative, ne-am pus la masa...Andra in premergator...si pentru ca la noi s-a oprit caldura si bagam caloriferul in priza, ca s o pazim sa nu puna mana pe el, ne-am adus sa mancam in dormitor. Se uita saracul copil la noi si ne-a fost mila asa ca i-am dat si ei un pic de mamaligutza cu sos (ce mancam noi) si cand am bagat si un castravecior murat in gura a inceput sa intinda manutzele amandoua... Am zis ca trebuie sa ii dau sa guste de pofta si sa vada ca este acru si nu este bun...Ce spuneti ca am vrut sa-i iau castravetele din mana si a inceput sa urle...I l-am dat inapoi si nu s-a lasat pana nu l-a golit de zeama. Daca ati fi vazut-o cum se stramba...si nu-i dadea drumul... O sa spuneti ca sunt o mama nebuna dar am considerat ca, decat sa ii fie pofta mai bine ii dau sa guste. Pana acum avem la activ: pizza, sos de ceapa, ostropel, paine, si cea mai tare...castravete murat! A, ieri am lasat-o la buni si cand ne-am intors devora o banana. O tinea asa ce strans, sa nu carecumva sa i-o ia cineva... Este asa o dragalasha... Am stat si m-am gandit ca este posibil sa ii placa mancarurile mai acrisoare. Si iaurtul il mananca neindulcit. Noi ii facem iaurt de casa, (ni-l face tanti care sta cu ea, si care a lucrat la viata ei la o fabrica de preparate din lapte) si iese nemaipomenit! Speram sa vina si zile mai calduroase ca nu se mai poate... Dimineata avem 18 grade in camera...pun caloriferul de la 6 sa o pot schimba dimineata inainte de a pleca la serv. Liliana&[copil] Andra-Maria http://community.webshots.com/user/liliac1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...