Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de august-septembrie 2003 (17)


Recommended Posts

Multumim tuturor pentru urarile de la multi ani! [dual][dual][dual] Cristina, m-am zapacit de ras la faza cu prinsul aburilor! [:-)))]Mi-l si imaginez! Super! Am copiat cantecele! Multumim![flo] Eu scot copiii afara fara caciula. In casa nu am purtat niciodata nimic pe cap, stam pe jos, iar centrala e oprita. Nu am cazut niciodata, pt ca nu stam pe pat. Cristina, noi nu avem [foto] ca de 2 luni ne filmam numai. Cumparam un film, acusi. A! Dani are 4 dinti (2 sus, 2 jos), 8.9Kg si 74 cm lungime. Stefi are un dinte, 8.5 kg si 73 cm. In weekend am fost in delta. A fost pentru prima oara cand am lipsit de acasa o zi si jumatate. Mi-au dus dorul si s-au bucurat tare mult cand m-am intors. Oricum, mie mi-a facut tare bine aventura. Va recomand cu draga inima macar o zi fara cupil. http://community.webshots.com/user/simanoro http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[s][s][s] pentru Andrei Calin ... Fetelor vin si eu cu o veste buna... Lisa se simte mai bine, nu mai tuseste deloc, nu mai are nici febra doar mucii o mai deranjeaza... A inceput sa doarma mai bine noaptea si sper ca in curand vom reveni la programul dinaintea imbolnavirii, a inceput sa manance mai binisor si nu mai vomita sa des, doar cand se mai ineaca din cauza nasucului... acum mai avem o dilema, nu mai vrea lapte, mai reusesc sa ii dau cate putin cand e adormita, dar treaza cand vede sticla incepe sa urle, ma gandesc ca poate nici nu poate trage cum trebuie din cauza nasucului, mai asteptam vreo zi 2 poate se amelioreaza problema cu laptele si incepe sa il accepte... Noi suntem in febra facutului de bagaje, mai avem ceva cumparaturi de facut si joi dimineata la prima ora plecam la drum, vreo 12 ore cu masina de aici pana in Resita, cam mult, dar Lisa le-a parcurs foarte bine cand avea 2 luni si jumatate, de Sarbatorile de iarna, sper sa nu imi faca circ pe drum si sa fie cuminte. Sunt disperata, avem atatea bagaje si nu stiu unde vom reusi sa le bagam pe toate si ce e mai misto e ca trei sfert din ele sunt ale Lisei, eu si tata mai putin. Trebuie s amai caram si caruciorul cu noi ca eu raman cu Lisa 2 saptamani la Resita, fetelor imi este groaza, maine seara cand le vom baga in masina cred ca ma voi lua cu mainile de cap si culmea este ca nu pot renunta la nimik... tot ce am pregatit imi trebuie ...dilema mare[bang][bang][bang]. Va mai scriu si maine seara... Va pupam Loredana si Lisa-Marie lore
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa spun ceva... simt ca inebunesc cand vad ce greutate au copilasii vostri si Lisa e o slabanoaga... Vai de capul meu de mama denaturata ce sunt, poate sunt eu vinovata, nu o cresc asa cum ar trebui... Nu mai stiu ce sa ii dau de mancare, ii cumpar de toate si sta mancarea in firgider ca ea mananca tare putin... Sambata la biserica era un baietel cu 2 saptamani mai mare decat Lisa care avea 9250 g si peste 70 cm, nu mai stiu exact... cert este ca mi-a venit sa intru in pamant de rusine cand ma intrebat mamaica lui cate luni are Lisa si ce greutate... Sa spun ca fiicamea e mai mica cu 2 saptamani dar cantareste 7140 g si 67 cm... Nu stiu ce sa ii mai dau sa manance... ca disper... V-am pupat lore
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

I=am dat si lui Horia spanac, aseara, nu i-a placut (nici nu ma asteptam); Cristina, dar ce s-a intamplat cu pozele din Herastrau care ti le-am trimis pe mail???? Eu ti le pot copia si pe un CD daca vrei, sau vrei sa incerc sa ti le mai trimit o data??? Mi se pare ciudat ca nu se distribuie cartile decat in afara Bucurestiului, eu zic sa mai insisti sa ti le trimita, daca nu, da-mi mie adresa ta si comand eu cartile in numele tau (eu sunt insistenta pana in panzele albe, si de obicei sfarsesc ori prin a obtine ce vreau, ori prin a scoate oamenii din sarite), sau in ultima instanta le pot comanda pe adresa mea, ca tot stau in jud. Ilfov. Pupici! Tigresa si tigrisorul Horia http://horia.photoart.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Loredana Multa sanatate Lisei, drum bun spre Ro si stai linistita in ceea ce priveste greutatea Lisei, in general fetele sunt mai slabute, le prinde bine in viitor. Si eu am gandit la fel cand am auzit ca bb al unei prietene are 9 Kg si Andrei doar 8, au aceiasi varsta. (6 luni si 3 saptamani.) M-am uitat pe curba evolutiei greutatii la fetite in primul an de viata. La 6 luni tb sa aiba 7100gr -7200gr(ideal). Curba este intre 5, 300 - 9.000 gr. Asadar nu-ti fa probleme atata timp cat este sanatoasa si medicul a spus ca e OK Pe curand Nicoleta &[copil] Andrei Catalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Periute de dinti aduc la toata lumea:)). Freia, tigrisorul e mare der tot...e cit un geamantan[:(]. Musical Play Garden™ nu stiu cit de mare e, dar s-ar putea sa fie destul de mic, acum trebuie sa ma duc la toysrus (un magazin numai cu jucarii) si sa iti spun cit de mare e. Valabil si cu celelalte. Si dupa aia, iti spun care dintre cele 6 poti sa iti aduc (adica ce marime imi e mai convenabil) si tu te hotarasti, da? Daca te hotarasti si vrei sa iti cumpar, se poate sa desfac si sa pun bucatelele in geamantan? De obicei nu vin toate montate si in cutii care ocupa spatiu mult. Oricum, fiecare au cartulie de montare. Ocean Wonders™ Kick & Crawl™ Aquarium are 'Non-replaceable batteries included', deci tebuie sa te gindesti ca daca se termina bateriile nu se mai pot inlocui:((. Learning Patterns™ Motion & Music Jungle Gym are si Emma, dar pot s aiti spun ca Capshunica e cam marisoara de asta si o sa se plictiseasca repede. Emma il are de la 4 luni si deja nu se mai uita la el de vreo 2 luni. Preturile sint fara taxe, deci mai adauga 7.75%. Oricum, eu aduc chitantele sa le vada toata lumea, sa nu zica careva ca am tras teapa[:D] Si Emma se trage de ureche, in special de aia mai clapauga :)) si chiar am gasit-o si cu singe in ureche ca are boala sa isi bage unghiile si sa scormoneasca:(. Are deja vreo 2 locuri in urechiusa cu bubite si, cind o prind ca e cu minuta la ureche ii zic NU, si ea ride la mine...poftim cultura[ups]. [s] lui Andrei Calin. Loredana, tu stai linistita, asa e copilutul tau. Te-ai gindit ca poate are viermisori (daca maninca mult si nu se prinde nimic de ea)? Ar trebui sa te duci sa ii faci niste analize. Dana_ene....pupicei flacaului si domnisoarei. Ehh, deja vad ca are cine sa aibe grija de ea:)). http://community.webshots.com/user/emma_ana http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA MULTI ANI tuturor bebeilor pe care i-am sarit din nou si anume:Lucas, gemenii Stefania si Daniel si lui Darius Gabriel, iar pentru Andrei-Calin aceleasi ganduri bune cu putin avans! Sa fiti cumintei si sanatosi! Raducu este in continuare fornait, tuseste ziua si noaptea de-l trezeste din somnic, eu patrulez des spre camera lui si-i ascult respiratia, facem tratament la greu cu tot felul de prostii (antibiotic, sirop tuse, picaturi de urechi, Nurofen, etc) de face si caca mai moale de cand are tratament. Pofta de mancare este un pic mai redusa. E un adevarat razboi cand ii scoatem mucisorii dar e spre binele lui. Febra face foarte putin si rar, dar nu-l prea lasa tusea asta de kko. Intrebare: copilasii vostri isi trag paturica peste fatza??? Ca eu il gasesc pe Radu de multe ori cu ea peste cap sau in el mai bun caz, facuta guler in jurul gatului, atit cat sa-i fie caldutz la obrajori, si restul corpului e descoperit complet. Cred ca nu ar fi o problema, caci in casa avem cam 25 C noaptea si e bine imbracat (un body si pantalonasi, chiar si caciulitza subtire de tot cand facem baitza la freza), dar mi-e teama si sunt obsedata de sufocare [bang]. Ma scol de nshpe ori pe noapte numai sa merg pina la usa camerei lui sa-l vad daca nu are fatza acoperita de paturica. Nu mai spun ca, gasindu-l acoperit, i-am tras usoooor de marginea paturii sa nu-l trezesc si el simtea totusi in somn si si-o tragea inapoi [:D], ce sa mai, ziceai ca suntem la joaca. Numai ca el dormea in timpul asta [:D] Mi-e teama ca intr-adevar nu avem cum ajunge pe 17 la intalneala caci e posibil 99% ca atunci sa facem mutarea, caci sotul meu si-a luat concediu o saptamana sa stea in coasta muncitorilor de la apartament acum pe ultima suta de metri. Si se vede ca se misca treaba, au inaintat azi cat intr-o saptamana dinainte. Daca e posibila atita neseriozitate....[bang] Hai ca nu ma mai intind cu vorbaria, deci eu va pup si ne mai auzim. P.S. Cristinamh, mortala faza cu prinsul aburilor [:D] si Radu vrea sa prinda apa de la dus, cand il clatesc la baitza il tine taica-su in bratze si eu dau cu dusul pe fatza, pe crestet, apoi cobor si e super incantat de senzatie [:D] Scuze ca intreb (dar sunt mai mult decat picata din luna [bang]) ce-i cu carticica de cantecele? Adica presupun ca sunt versurile, dar melodiile de unde le stim? danat http://community.webshots.com/user/danateu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am pus pozici noi in album!!! Asteptam cereri de prietenie![:D] Cu trasul de urechi, eu sunt de-a dreptul disperata! Erik ma mosteneste si e urecheat rau de tot si trage de ele in disperare, i le-am prins cu bentita, isi tragea bentita pe ochi si tipa, i le-am prins cu scotch, cand il scoteam il trageam de par, am luat scotch dublu adeziv, dar nu am putut ca il scotea imediat, caciula sa nu vada si tot cu urechile indoite doarme. m-am resemnat si punem bani deoparte de operatie estetica la urechi la 18 ani. sunt foarte frumoase jucariile de la fisher Price, pacat ca se plictisesc imediat de ele! Desi ii alternez jucariile si are o gramada, lui Erik ii trebuie: tastatura, paturica, servetelul, cheile de la masina, mobilul, etc de astea care au interzis pt. bb, ce e al lui nu e atractiv... Oana si bb Erik http://community.webshots.com/user/oana_noemi http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cu maseaua nu am rezolvat nimic. Ieri lipsea medicul de la cabinet, iar azi cand am fost mi-a raspuns: "sper ca nu vrei sa-ti scot maseaua azi??", la care eu ff fericita:"NUUUU", am venit doar sa vedeti daca e de scos, daca se poate amana...asa ca am ramas ca sa ma hotarasc eu daca o scoate de tot, sau numai pe jumatate, adica partea "defecta". Ok, sa trec la lucruri mai placute: [s] bebelusilor sarbatoriti ieri si azi: gemenii Stefania si Daniel, Lucas,Darius-Gabriel,celui de azi Andrei-Calin, si in avans lui David. Raluca, ma bucur la Alex e OK, si ca v-a placut reteta mea de spanac. Si noi ne lingem pe botic de fiecare data. Freia, nu am de ce sa nu-i dau faina, e din grau si nu are nimic in plus fata de fainurile din comert decat glutenul, care dupa 6 luni e permis. Am citit si retete pentru bebei mai mari de 6 luni ca se dau mancaruri cu sos Bechamel, care se face din faina si lapte, iar spanacul se pregateste oarecum asemanator. Si Silvia se trage de urechi, dar am descoperit ca la ea e un semn ca ii este somn. Frecatul la ochisori si trasul de urechi. Cristina, am copiat si noi cantecelele, sunt super. Eu carticica cu cantecele o am de cand era Diana micuta si am mai descifrat melodiile dupa solfegii, cele pe care nu le stiam. Nu prea ma pricep eu la muzica, dar macar cu atat am ramas din scoala generala. Super e-mailul cu criptogramele, sotiorul meu a stat azi noapte pana la ora 3 sa rezolve si a ajuns la 21 de raspunsuri corecte, dar eu m-am oprit deocamdata la 15. Simanoro, e tare bine ca te-ai desprins putin de copii, mai meritam si noi asa ceva. Nicoleta, imi e mai usor sa-ti raspund aici...nu am o preferinta anume pentru vreo firma, mai degraba caut varietetea, sa fie ceva ce mie imi e mai greu sa prepar, asa ca am luat si Bebelac si Hero si Nestle si inca o firma di Ungaria la care nu-i mai tin minte numele, nu stiu daca pe la voi se gaseste.Am sa o caut si am sa-ti scriu. Pentru mamicile doritoare de "nou" pentru bb-i, azi Silvia a papat sfecla rosie cu carnita de vita si i-a placut tare mult. Nu stiu daca a mai dat cineva... Mihaela, Diana si [copil] Silvia http://community.webshots.com/user/mihaela_s20 www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...