Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamica de mai-iunie (34)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
buna burtici.. n-am mai apucat ieri sa scriu si eu ceva ca n-am apucat sa citesc mai nimic... a venit mama si am stat cu ea in bucatarie dandu-i indicatii unde este una si alta... am facut si eu ceva trebusoara nu prea multa ca n-aveam loc de mama. sa va zic de bb: am fost miercuri la dr si ne-a zis ca o sa avem un bb mic.. cam 3 kg poate chiar mai putin si m-am cam suparat adica mi-am facut griji... nenea dr a zis ca nu e nimic in neregula cu el ca toate masuratorile de la eco sunt cum ar tb sa fie la varsta lui da' nu s-a ingrasat prea tare (avea aprox 1.800 saptamana trecuta si mai avem vreo 5 saptamani pana sa se nasca deci mai are timp sa se ingrase...) ce-i drept am facut cercetari si am aflat ca si eu si tat'su ne-am nascut micuti desi ne-am facut maaari-maaari pana la urma.. asa ca incerc sa iau vestea asta ca pe una buna in sensul ca o sa se nasca bb-le mai usor... contractii am de vreo 3-4 zile incoace de numa-numa (de aia nici nu ma lasa nimeni sa fac mai nimic) mai mult nedureroase, dar daca incerc sa fac ceva efort devin dureroase.. cand am fost la control a zis si dr ca e tare burtica si mi-a dat sa iau scopantil supozitoare de cate ori simt ca se intareste chiar daca nu ma doare... asa ca ne conformam (chiar daca eu urasc supozitoarele) Nally, Iuliana si Laura: [iartama][iartama][iartama] am fost marti la municipal si ne-am vorbit ce ne-am vorbit pana m-am prins eu (destul de tarziu) ca ne-am mai vorbit si pe forum si ca si voi vorbeati de acelasi forum si mi-a fost nu stiu cum, adica chiar n-am avut nici o idee despre cum sa va zis "Buna, si eu, si eu. eu sunt Maria". Si dupa ce am plecat mi-a parut tare rau. Promit sa fiu mai curajoasa data viitoare. Eu stateam la masa la care statea si sotul tau Nally [iartama] am vrut sa va mai zic ceva da' am uitat.. a, ce harnice sunteti voi.. eu inca nu mi-am facut bagajelul pentru spital.. eu tot sper ca se face singur sau il gasesc pe undeva gata facut... [:D] Dar am spalat si calcat toate hainutele lui bb. I-am luat si aparatori pentru patut cu ursuleti (tare draguti si scumpei) Va pup Paste fericit!! Maria - 35+ saptamani - baietzel [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am mai adus aminte: eu de fiecare data cand ma duc in carrefour ma bag in fata la casa pentru gravide daca nu sunt persoane gravide sau cu nevoi speciale desigur. Se mai uita oamenii ciudat sau chiar urat la mine da' ghinionul lor daca s-au asezat la casa aceea.. Ultima data am fost joi si eram si singura si luasem doar vreo 4 chestii si un nene s-a uitat asa de urat la mine si a si vociferat ceva dar i-am spus frumusel ca este casa speciala pentru cele ca mine si TREBUIE sa ma lase in fata. Si gata. Iar de mancat ma mananca burtica de numai pot si parca as fi un caine cu purici si eu [:D]. Iar daca uit sa ma dau cu crema seara (se intampla tot mai des) a doua zi seara constat cum se exfoliaza pielea pe burtica (cred ca creste ametitor de repede). Unde mai pui ca daca da comoara ceva mai tare cand sunt pe strada sau in autobuz ma apuc sa-l mangai si sa-i spun sa stea cuminte. Nici nu vreau sa ma gandesc ce spune lumea de mine.. oricum nu conteaza Acum vreo doua seri ma durea spatele si burta asa de tare ca nu putea sa stau nicicum si ii spun lui tati "Are ceva daca nasc maine sau esti ocupat?" s-a uitat asa de serios la mine si aproape s-a facut alb la fata "Tu vorbesti serios? Ai inebunit? Spune-i sa mai stea acolo ca mai are o luna" I-am spus sa-i spuna el ca pe mine nu ma asculta si i-a spus iar dupa vreo jumatate de ora m-au lasat durerile (cred ca mai mult din cauza ca m-a bufnit rasul cand l-am vazut asa de serios) Si aseara cand a venit tati de la munca bb-le facea gimnastica la mine in burta si tot impingea cand cu un picior cand cu celalalt (ne jucam nevoie mare) si cand am auzit cheia in usa zic "Na! c-a venit tat'tu sa vad pe unde scoti camasa acuma!" S-a asternut "linistea" peste burta mea! Offf, mi-e asa de drag de amandoi ca-mi vine sa-i mananc! Puffy: sigur ca ne-a fost dor de tine!! [pup] Maria - 35+ saptamani - baietzel [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragele mele, noaptea-i in toi si hop si eu - asta mi se intimpla in ultimul timp: ma culc de noapte (destul de tirziu, dupa 12, 1), apoi cam la 3 ore ma trezesc, ma duc la buda (sau mi-e prea cald, prea frig - de obicei, mi-e cald:)) si apoi ramin treaza asa pret de vreo ora, dupa care ma duc inapoi la culcare pentru restul de 4 ore. asta fie de dorm sau nu dupa-masa!:) na, ce-am mai facut. nimic fantastic - am vopsit oua ieri si culoarea rosie mi-a iesit cam rozosina, da' pina la urma, in cosulete, ouale aratau ca din revista:) (ma laud!:)). a fost o vreme minunata, cu soare si cald, asa ca am stat la plaja, cu pisicile in jurul meu [8D] (una din ele, draga de ea, nu are curajul sa iasa decit pina in pragul usii si sta acolo cuminte; celelalte doua se agita prin jurul scaunului meu, apoi dau ture pe linga casa si prin curte (aici nu sint garduri cu vecinii, casele insa nu sint lipite una de alta, vecinii sint cam la 200 metri imprejur doar, asa ca este loc:)), si am citit cu burta-n sus - tare i-o placut lu' bebe:). apoi seara ne-am dus la un show musical cu 'jesus christ superstar' pe muzica lui andrew lloyd weber - eu am avut discul la oradea (nici nu-mi amintesc cui i l-am dat, ca nu-l mai am!:)), asa ca mi-am amintit toate partiturile, a fost tare placut si fain: si s-o fi vazut/simtit pe bebelina, cum mai dansa, de mama focului![bibe][:D][hop]. apoi ne-am dus la un restaurant deschis 24 de ore si eu m-am hranit cu 'pancakes' - n-au fost prea grozave, dar nu mincasem niciodata (io-s aproape de 10 ani in america, mai mare rusinea, ca asta-i breakfast-u lor - da' io cum nu maninc multe diminetile.....) si am ajuns acasa un pic inainte de ora 1 noaptea. miine e zi de odihna, iar duminica ne intilnim cu ai mei (parinti) la sora lu' maica-mea (ea e bolnava, saraca, o sa va povestesc de ea altadata) unde va fi fiul ei si logodnica si vom minca de pasti - maica-mea gateste totul anul asta, eu numa' duc ouale [:o)]. de obicei, masa de pasti o faceam eu in fiecare an, dar anul asta, desigur, e o exceptie [foto], nu? [;)] cam asta. ma gindesc cu drag la voi, toate, si inca o data va doresc din suflet sa va petreceti o zi de sfintele paste minunata, linga cei dragi ai vostri si cu bebei cumintei in burtici! mona (cu lia mica in burtica - "36+" saptamini)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burtoaselor-frumoaselor! MARIA: si mie mi-a prescris medicul scopantil(sau scobutil- tot aia e)+papaverina, No-spa si Ginypral pentru contractii; mi-a spus ca nu trebuie burtica sa fie tare si sa iau de cate ori simt nevoia.In legatura cu dimensiunile copilului, stai linistita :uite, o prietena de-a mea *care a nascut acum 3 saptamani o fetita de 4.2 kg si 54 cm*, a fost la super ecograful 3D unde i-a spus ca e copilul subdezvoltat, de-a plans aia o saptamana intreaga!!!Stai linistita, important e sa fie sanatos, ca are timp o viata intreaga sa creasca!Si e foarte important sa fii tu optimista, sa gandesti pozitiv (stiu ca stii asta, dar vreau si eu sa te linistesc).Si sa stii ca si eu vorbesc cu BB si-l mangai si am senzatia ca ma asculta si intelege.La urma0urmei, de ce nu? e copilul meu doar, trebuie sa ma inteleg cu el! Si eu am fost saptamana asta la dr. si m-a programat mai devreme cu o saptamana(voi naste prin cezariana), adica intre 4-6 mai.Am niste emotii:e gata patutul, dar tati nu l-a adus inca acasa. Stie cineva de unde cumpar saltea din iarba de mare?Am auzit ca astea ar fi cele mai indicate.Abia astept!!! Deja nu mai am cu ce sa ma imbrac, burtica creste in fiecare zi... A! sa va povestesc:am fost si eu in Cora, la cumparaturi(am dormit toata ziua ca sa fac "miscarea" asta) , si am mai vazut 3 gravi pe-acolo:parca eram in uniforme, toate 3 ne tineam de burtici, toate eram in salopeta de blugi, si ne taraiam picioarele ca-n desert.O tanti intepata mi-a spus "de ce nu stati acasa, vreti sa nasteti pe drum?", la care eu i-am raspuns ca asa nadajduiesc, dar am avut grija sa bat discret in lemnul cel mai apropiat.Ce ciudate si cucoanele astea:as vrea sa vad daca ele ar putea sta acasa, in pat, si singura miscare sa fie dintr-o camera in alta si la baie! Hai va pup si va doresc "Sarbatori Fericite, pline de Lumina si caldura, alaturi de cei dragi, iar Dumnezeu sa ne binecuvanteze pe toate cu copii sanatosi si frumosi! Paste Fericit!" loredana &raducu din burtica de 32 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fete dragi, puffy, ma bucur mult ca ne-ai scris. spune-ne ce mai faci cind mai ai chef sa ne 'vizitezi'. ai grija de tine [pup]. lore71, nu te necaji de ce spun anumite cucoane intepate, treaba lor [:D]. daca tu esti programata pentru cezariana intre 4 si 6 mai, uau, aia e tocmai perioada (in termeni restrinsi:)) a bebelinei mele sa iasa. ii facem 'gemeni', pe copii:). mult noroc si totul sa decurga bine (sint sigura ca asa va fi!). piatra lunii, ma bucur de toate vestile bune, tot asa si pe mai departe. imi place, mai, cum au grija aia acolo de tine! [il] eryka, da, am citit ca unele gravidutze pot avea asa dureri, nepericuloase insa. ai tu grija de ayumi, sa stea ea bine acolo, pina e destul de marisoara! foloseste o crema pentru burtica care sa aiba vitamina E. te pup. irinusha, sper ca v-ati distrat bine la cumparaturile pentru gentutza de mama-bebe; si eu inca ma gindesc ce sa pun in ea, nici prea multe, dar nici prea putine. si sper ca in bucatarie, ti-au iesit toate exact asa cum ai dorit [papica]. maria, nu-ti fa tu nici un fel de problema cu greutatea lu' bebe; sa fie sanatos, ca altfel, cum ti-au zis fetele, are el timp sa creasca mare-mare si frumos! de fapt, si mie mi-au zis, la un moment dat 'ooo, copilasa asta nu o sa fie o uriasa', dar eu am luat-o c-o sa fie o printesa delicata si deloc nu mi-am facut ginduri.[pup]. na, iara va urez o duminica de pasti fericita si tihnita si Domnul sa va aduca liniste in suflete, pentru voi si sufleteii dinauntru [flo] mona (cu lia mica in burtica - "36+" saptamini)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burticute! Acum am terminat pregatirile...asa sa am intrat sa vad ce mai faceti.Dimineata am fost la cumparaturi si mi-am luat un ceas de mana(sa port ceva nou de Pasti[:D]) Puffy,ma bucur ca ai mai trecut pe la noi!Te asteptam mai des [pup] Lore 71,nu pune la suflet tot ce iti spun unele cucoane,nu merita. Maria,esti o scumpa auzi sa nu ne zici tu ca esti Maria noastra de pe forum...[:)]data viitoare nu mai scapi.Cat despre greutatea bb nu iti fa probleme,are timp sa creasca baietelul mare si frumos. Eryka,ai grija de tine si Ayumi!Sa stai mai mult linistita,sa iti cremuiesti burtica si sa faci plimbari usoare prin parc. Monet parca te si vad stand cu burtica la soare cu pisicutele langa tine [:X] Va doresc un Paste plin de lumina si bucurii si bb sanatosi si frumosi!!! iuliana & [cavaler]din burtica (28+ sap.)[paste]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iuliana,tu intotdeauna esti o scumpa si ai cuvinte frumoase pentru noi. sa porti sanatoasa ceasul si sa te ajute si in timpul contractiilor, sa faca timpul sa zboare ca gindul [amoras]. si tie, o duminica de pasti luminoasa si frumoasa! mona (cu lia mica in burtica - "36+" saptamini)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...