Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamica de mai-iunie (34)


Recommended Posts

Salutare burtici! Mai fetelor, eu deja intru la idei. De o luna incoace eu nu am mai luat nici un kg in plus la faimoasa mea greutate.Sunt cam ingrijorata...bebica al meu o mai fi luat in greutate?Voi cat ati luat in ultima luna? Laura22+BBJustin - 35sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetele, burticile! EU, ca intotdeauna intarziata...Nu am terminat de citit, da incerc sa raspund un pic si apoi termin de citit. La multi ani si din partea mea cu ceva intarziere tuturor celor cu nume de floricica! Sanatate multa voua si bebelusilor vostri, nasteri usoare si numai bine in familie. Eryka mie mi-a venit sa rad cand am citit ce a zis doctorul tau. Da el probabil se uita la statisticile lor si cum asiaticii sunt mult mai micuti decat europenii, e de inteles. Insa ce nu inteleg, e cum de el n-a realizat diferenta??? Ca doar tu nu ai dimensiunile unei japoneze... In alta ordine de idei, sper din tot sufletul sa te lase durerea de cap, imi imaginez ce neplauct poate fi...:0( Si la multi ani sotiorului tau care se pare ca are ziua de nastere cand ne sarbatorim noi aniversarea cununiei civile. Irinusha mersic de urari, esti o dulce ca n-ai uitat... Din pacate sotul meu are o perioada "plina" la serviciu, si stresanta, si a venit seara numai pe la 11-12 acasa, inclusiv sambata. I-a parut rau si lui saracutul, da ce sa ma mai vait ca macar eu am stat acasa si m-am odihnit da el a tras din greu... Da am facut placintuta cu mere si cornulete cu nuca am facut o mica cica romantica, chit ca am papat abia dupa 11 cand a ajuns el. SI am asa niste trandafiri rosii frumosi in vaza... Fetelor eu am fost cam lenesa saptamana trecuta si nu v-am povestit ca am fost la spital si am facut vaccinul (stiti ca eu am RH negativ). AM intrebat-o pe asistenta care mi l-a facut de ce e nevoie de vaccin, daca mie mi-a iesit ca n-am anticorpi si a zis ca e un vaccin preventiv, previne aparitia anticorpilor si daca testul iesea pozitiv nici nu imi mai faceau vaccinul ca n-avea rost. Eu nu prea ma prind, atunci de ce nu se face la inceputul sarcinii vaccinul, daca tot e unul preventiv??? Cica la nastere imi fac iar testul si daca iese tot negativ, imi fac iar vaccinul. Mi-a povestit si despre spital, ca a zis ca de cand cu SARS-ul nu se mai organizeaza vizite in spital (desi nu au mai fost cazuri de nu stiu cand da probabil ca se tem). Mi-a spus unde sa ma duc daca cred ca mi s-a declansat nasterea (bine, am si niste numere de telefon la care pot suna cand mi se pare ceva ciudat, da pot sa ma duc si direct acolo). A zis ca au camere de o persoana, cu dus propriu, pentru perioada cat nasti, apoi dupa 1 ora, daca totul e ok si cu tine si cu bebe, te muta la etajul superior, cu bebe in camera. Acolo o sa stau probabil cu inca cineva in camera, ca asa e asigurarea mea medicala. Ma tin 24-48 de ore daca totul e ok. Mi-a spus ca atunci cand sunt in travaliu, ei ma incurajeaza sa ma plimb, sa ma misc, sa ma bag sub dus, ca cel mai rau lucru e sa stau intinsa, pentru ca stand in picioare gravitatia ajuta la deplasarea bebeului in jos. Pe mine asta m-a mirat un pic ca stiu cand a nascut sora mea (e drept ca sunt vreo 8 ani de atunci, da cred ca si acum e asa) au pus-o sa stea in pat, nu o lasau sa se plimbe. Poate sa stea sotul cu mine plus inca o persoana. Apropos, eu vreau sa vina sotul cu mine, desi la inceput zicea ca nu prea ar vrea ca i-ar pare rau sa ma vada cum ma chinui si nu m-ar putea ajuta cu nimic. Cred ca inca isi aduce aminte cum a fost cand am facut peritonita ca in ultimele ore inainte de operatie a fost groaznic. In privinta partii a doua, daca sa se uite sau nu, cred ca o sa il pun sa stea la cap, insa nu il dau afara, stiu ca oricum cateva minute nu conteaza, insa eu cred ca secunda aia cand iese bebita este ceva deosebit si nu o sa aiba ocazia de prea multe ori in viata sa o traiasca. In plus, sotul meu nu e asa usor impresionabil cand e vorba de o priveliste mai insagerata sau... mai degraba eu sunt. Va cam las acum ca mi se termina pauza de masa, sper sa apuc sa citesc tot ce ati scris. Pupici Irina, burtica cu baietel 30+ saptamani (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna, fetitze frumoase cu bebelusi in burtici, am citit ce vi s-a mai 'intimplat':), imi pare bine ca, in general sinteti bine si bebeii cresc. apropos, laura22, nu te ingrijora, la multe gravidutze, cresterea in greutate stagneaza in ultima luna de tot! ceea ce nu inseamna deloc ca bebe nu mai pune cam 1 kilogram in aceeasi perioada - asa mi s-a spus si am si citit [8D]. eryka, m-am distrat si eu de ce ti-a zis doctoru japonezu - mie mi se pare ca bebitza ta e chiar ok, cu greutatea! stai tu linistita [pup] gabitza, da, unele femei poarta bebeii inafara, altele mai spre-nauntru - eu zic sa nu te ingrijorezi, zau [;)]. irinel, ti-au facut vaccinu' pina la urma... na, daca asa trebe, ce sa faci. ce spui tu de camere de travaliu cu dus si loc de plimbat, asa e si aici, la spitalul unde-o sa nasc eu (uau, cre' ca n-am mai scris cuvintele astea niciodata, 'o sa nasc'!!!) si atita timp cit nu ai 'apa rupta', plimbatul si gugucitul sint mai mult decit binevenite, ca intr-adevar il ajuta pe bebe sa 'inainteze' spre 'iesire' si cu asta o scapa pe mamica lui de chinuieli:).... sper sa fie bine si usor, pentru noi, toate!! sa dea domnul! anka, multa veselie si sanatate in concediu. si dupa! sa ne mai scrii:)... aici, in america, nu se fac cezariene la cerere, tre' sa fii un caz 'medical' care necesita operatia... altfel, nu. laurina, felicitari pentru fetitza colegului! asa sa ne vedem si pe noi:)... nu-ti fa probleme ca esti 'plutita' in legatura cu dorinta de a naste natural - de ce nu? eu asta am in minte mereu, pentru ziua 'cea mare' : "dureaza doar o zi si merita!" nu?[;)] si eu am facut curatenie simbata, m-am tot odihnit intre timp, asa ca mi-a luat citeva ore bune, dar la sfirsit am 'simtit' casa curata si satisfactia a fost pe masura! da' nu va obositi, fetelor, chiar cind vreti sa faceti ceva treaba, luati-o cu incetu'-incetu' [;)][;)] piatra lunii, uau chiar cite vizite medicale va fac aia acolo in frantia..... mai-mai, da' ce grija, dom'le, pentru viitorii cetateni francezi! frumos.... scaunul ala pentru masina e ca un cosulet, copilul mic sta aproape intins pe spate, e putin 'rotunjit' doar. scaune pentru copii mai mari sint altfel.... sint o gramada de tipuri, dupa virsta si greutate.... asa au inventat astia, vesticii:). nally, ce frumos vorbesti cu bebe - o sa-si aminteasca vocile voastre si-o sa-l puteti 'domoli' usor in faze de plins (si nu numai). tutus, ce ai povestit si cum ai povestit, mi-a placut mult de tot...[pup] sint acasa de vreo ora, dar trebuie sa lucrez neaparat la o chestie... si mi-e si foameeeeee. pupici dulci! mona (cu lia mica in burtica - "36+" saptamini)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de la ora 4, am dormit (2 ore) si am lucrat la teza mea si uite, s-a facut 10 seara! sotul meu e plecat la un prieten (si eu am fost invitata, dar am preferat sa-mi termin lucrul, plus ca m-am simtit teribil de 'greoaie' azi!) sa-i repare computerul, asa ca nu stiu cit de tirziu o sa vina. poate ma apuc sa ma uit la un film, sa vad ce este bun la televizor..... pisicile-mi dorm toate trei pe zumzaiala placuta a masinii de spalat vase. ce frumoasa e viata:). cu drag de voi..... mona (cu lia mica in burtica - "36+" saptamini)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Piatra Lunii, mie mi s-a spus ca epidurala este putin mai "sensibila" deoarece depinde foarte mult de "priceperea" anestezistului (de aceea la unele spitale mai mici nu se face). Anestezia epidurala nu doare, dar doctorul anestezist trebuie sa stie care este doza optima de anestezic: ex. daca doza este prea mare este posibil sa nu mai simti nimic si sa nu poti "colabora" la nastere (ceea ce duce la un travaliu prelungit, cu necesitatea extragerii copilului cu forcepsul sau chiar prin cezariana). Anestezia epidurala se poate face si la cezariana (in locul anesteziei totale). Eu o sa-mi cumpar trusa epidurala (ca sa fie) si voi decide atunci daca o voi folosi (daca nu o donez). Cred ca era si un subiect pe forum legat de avantajele/dezavantajele epiduralei... DPN 9 iunie 2004 (baiat)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare burticoante! E o vreme imputita imputita imputita(ploaie si vant), dar mai sunt 2 zile si plecam sa ne intalnim cu Raulisca[alcool], asa ca is cu moralul sus. Eu tocmai mi-am amanat intalnirea de azi cu moasa din cauza ca n-am masina (e la revizie) si e vremea asta imputita si autobuzele m-ar lasa departe si de casa noastra si de moasa si cred ca m-as uda pana la oase. De cateva zile cred ca bebelisca e cu caputul in sus, asa ca daca nu o sa mai merg la moasa pana vineri, o sa merg in Ro la echo sa vad cum stau treburile. Lauraa, cum e pozitionata bebelisca ta? Irinel, asa cum au spus si fetele, e bine sa te "plimbi" in timpul travaliului, sau no, o sa vezi tu cum o sa suporti mai usor durerile. Mona a spus bine chestia cu bebe, gravitatia si "alunecatul" bebeului in jos. Gabitza, io cred ca la 32 sapt cat aveti voi e vorba de forma burticii si cum sta bebe in casuta lui. Nu te speria. Uite, mai ai unpic de asteptat pana dupa Pasti si mergi din nou la moasa si o sa te linisteasca [pup]. Nu va suparati, dar vreau sa va zic ce-a facut ieri Raulisca ... am sunat la ei mei si la un mom dat panica in casa: R arunca cu sosete in buda si se distra de numa [disco][jamaica][cool][^]. Pa pa si sa aveti grija de voi! "Ma-ma" cu [baietel] sau [fetita] la bord de 33 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna [gravi] Tutus,se tine de nazbati Raulisca...ce bine ca mai este putin si il vezi!Un [pup] din partea noastra pentru nazdravan. Anacami,cred ca o sa fac ca si tine cu trusa ... Mona,dar ai avut spor la scris nu gluma,bravo! Irinel,asa auzisem si eu ca ajuta in timpul travaliului putina miscare,dar banuiesc ca nu este o regula valabila pt. toata lumea. Mai este putin si nici nu o sa ne dam seama cum se coloreaza listuta cu bb sanatosi si mancaciosi si cu mamici fericite [:)] iuliana & [cavaler]din burtica (28+ sap.)[paste]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Burticutze frumoase!!! Iuliana, saru‘mana ptr. Flori … esti o scumpa ca niciodata! Si o „Burticutza“ frumoasa! … nu stiu de ce dar imi pari tare cunoscuta … poate ptr. ca ai o figura asa simpatica! [:)] Andra, nu ma exprim cu numele … eu zic ca trebuie sa va placa voua. Restul de lume nu conteaza! Tutus, bine ai grait!!! Mi-ar place ca dupa ce nastem sa povestim fiecare cum a fost, daca l-am lasat pe tatic sau nu sa fie cu noi … asa, sa facem o mica statistica ;) Cred ca esti tare fericita ca in curand il vezi pe Raulisca, asa-I? Chiar vroiam sa te intreb daca esti la zi cu numerotarea zilelor ramase. Nu stiu cand o sa ne mai citim, asa ca va doresc de acum „Drum bun“ si Paste fericit!!! [pup] Angi, ai grija de tine si de „burtica“ in continuare!!! Sa-l ti pe bb cat se poate de mult acolo langa tine! Anka, concediu odihnitor!!! Si ce bine o sa fie ca o sa te avem mai des!!! Sa treci pe la noi daca tot ai timp da? Si nu-ti mai fa griji de nastere … asa cum au reusit atatea mamici inaintea noastra, asa o sa reusim si noi! Capul sus!!! Gabitza, eu nu cred ca trebuie sa te panichezi … fiecare gravidutza dupa constitutia ei. Cum spuneau si fetele, nu toate burticile arata la fel. Important e sa fie „locatarul“ bine … restul nu conteaza. Tot asa si cu luatul in greutate … eu tot am scazut … sunt chiar curioasa ce o sa spuna doctorul asta nou din München. Ma bucur ca a crescut bb-le … eu una nu mai contez. Si sigur cresc copiii, ca doar ne cresc si noua burticile!!! Irinusha - cu minunea "surpriza" de 35+ saptamani din burtica [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, mi-a fost un dor de voi … dar nu am putut intra pe forum din lipsa de timp. Pana la urma am plecat duminica la München … pur si simplu a pus sotiorul meu „botul“ ca el mai are treaba la computer … si cum eram si cu casa cu fundul in sus am acceptat … asa ca mi-am terminat treburile mai in liniste. Oricum am uitat o groaza … dar ptr. ca mai avem o programare miercurea asta la Ingolstadt, le mai pot recupera :) Ieri am fost la maternitate sa ma mai inscriu din nou la ei … nu am vrut sa mai am o surpriza neplacuta (ca atunci cu Centrul Inimii) si mai bine enervez, dar sunt eu sigura. Aveau deja dosarul meu, dar ptr. ca tot am fost acolo mi-au facut CTG si un eco morfologic. Am dat de o doctorita tinerica si tare draguta, care l-a luat iar pe „cel mic“ si l-a masurat din cap pana-n picioare ;) E tot cu capul in jos – si sper ca nu se mai intoarce! – a mai crescut (2,700 kg acum), circulatia sangelui in cordonul ombilical, capul si corpul celui mic e f. buna … si „surpriza“ e tare activa. Dr. asta mi-a spus sa nu-mi fac griji de marimea copilului … nu-i mic, dar nici urias … tocmai bine. Fiind acolo am aflat de niste sedinte de acupunctura, care te ajuta sa nasti mai usor. In total sunt patru, una pe saptamana … si incep cu saptamana 36. Binenteles ca m-am inscris si eu si sunt tare curioasa … martea viitoare e prima. Va povestesc cum a fost … ca pana acum nu am facut asa ceva, dar cred ca ajuta … si de ce sa nu profit! Ihi, de abia astept … ma simt tare moderna [;)] Acum a aparut alta problema … la ecografie a vazut dr. un miom (nu stiu sigur ce e, trebuie sa caut in internet) in uterul meu. Mi-a spus ca-i mic si s-ar putea sa se retraga … in caz ca nu, mi se da nu stiu ce medicamente dupa nastere … ca altfel nu se strange uterul, sangerez mai mult si se prinde alta sarcina greu. I-am povestit ca am incercat si noi ca. 5-6 luni pana am ramas, dar cica e ceva normal … Ei, asta e … sper ca se rezolva de la sine. Dar voi aveti habar de asa ceva? Va pupic si poate imi mai aduc aminte de ceva. Irinusha - cu minunea "surpriza" de 35+ saptamani din burtica [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Am fost ieri la control la ginecolog. Bebe e foarte bine. A crescut. S-a uitat la toate. Mi-a confirmat varsta sarcinii dupa calendarul lui Adica am 34 sapt implinite si sunt acum in sapt 35. Dar mi-a spus ca ma pot astepta ca bebe sa vina ceva mai repede, pentru ca e aproape de dimensiunile de nastere, mai ales capul. Plamanii inca nu-s chiar dezvoltati dar sunt foarte bine pentru varsta. Si in rest a scris doar in fisa, ceva de vezica... Bebe e tot cu capul in jos, ca si acum 1 luna, sta cu funduletul spre dreapta sus si picioarele in stanga sus. Asa ca am elucidat misterul cu ce sunt umflaturile pe care le simteam. Inca nu e 100% fetita ca e tare rusinoasa, dar oricum peste 50%. A zis ca ne pregatim pt. nastere naturala, dar ca se va vedea atunci, ca el nu sta 3 zile sa vada ca nu ma dilat si ca sa nu-mi fac socoteli ca atunci se va vedea cum voi naste. Daca am ceva contractii sau sangerari sa-l sun imediat. De acum ne vom vedea tot la 2 saptamani. Fetelor va multumesc pt lamurirea cu scaunelul de masina, care se pare ca nu e chiar scaunel, ci cos, desi pentru mine e ciudat ca imi dau seama ca bebe nu sta orizontal. O sa incercam sa gasim unul in magazin si sa-l cercetez de aproape. Cu numele inca nu ne-am hotarat, adica eu nu m-am hotarat. Mersi de aprecieri. Va pup, Andra si burtica de 35 sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...