Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamica de mai-iunie (34)


Recommended Posts

Buna ziua la toata lumea, Imi pare rau ca nu am mai intrat pe aici de ceva vreme. Nu am reusit sa citesc nici tot ce ati scris voi pe aici. Promit ca recuperez. Noi suntem bine, vineri am fost la dr. nu am avut nici un fel de probleme, iar astazi am fost la ecografie. E tot baietel, e asezat cu capul in jos, funduletul pe partea dreapta, iar piciorusele si manutele pe stanga. Dupa dimensiunea craniului are 31 saptamani, dar nu mi-a spus ce greutate are. Va pup dulce pe toate, Cady si bimbirica baietzel 32 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salutare dragele mele !!!! Vai ce dor mi-a fost de voi !!! Uite am intrat si eu o fuga sa va salut (ca de citit raspunsurile voastre nu stiu daca mai pot sta). Sunt bine si se pare ca voi naste pe 20 aprilie !!! asa a stabilit nenea dr.(cu toate ca aseara credeam ca a venit momentul). Am inceput sa nu mai am rabdare....ma simt foarte grea (am luat 20 de kg. si ma simt si sunt imensa....dar totul pentru un scop nobil). Am inceput sa am emotii. Voi ce faceti? Cum va simtiti? A nascut cineva??? Va pupic si va doresc un PASTE FERICIT !!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Acris, ce mai faci, bine ca mai stim de tine, nastere usoara si sa fie totul bine! Ce putin timp mai ai pana atunci ! Irinusha, ce bine de tine ca ai gasit sa faci sedintele alea de acupunctura, si eu chiar pana adineauri am tot citit pe net despre asta si am vazut ca-s tare bune, si acu is convinsa ca a mea cumnata a nascut asa usor si repede si datorita acupuncturii. Abia astept sa intreb doctorul acum joi, sau anestezistul dupa paste, daca in clinica asta au si varianta asta, nu numai peridurala asta cu care ma innebunesc, da' daca n-au, cre' c-o sa fiu tare suparata... Tutus, drum bun si Paste fericit! Mai ,cele care ziceti de dimensiunile bebeilor, stiti si care is alea normale pt o anumita varsta? Adica, cum stiti ca bb s-ar putea sa vina mai repede dupa dimensiunea capului,care-i dimensiunea asta? As fi vrut si eu sa-mi spuna mai multe la eco, macar sa-mi mai zica o data de termenul e asta sau altul,da' nu mi-a zis nimic,si noi am vrea sa vina bb in jur de 15 mai si nu 20,ca sa poata tati pleca pana la Berlin ca are afaceri importante, si io sa raman cu mama mea, desigur de nu s-ar putea,asta e, n-ar pleca daca eu n-as fi acasa cu bb, insa nu inseamna ca nu ne putem gandi la asta. Ma duc sa-mi fac un bors- in varianta franceza :)), adica lamaie in loc de bors, si patrunjel numa', ca leustean nu exista, ma mir,aveau in Dk si n-au aici. Pupici!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetele! Si eu pe-aici! Am fost azi la doctor si mi-a luat sange si mi-a recoltat secretie pentru ultimele analize inainte de marele eveniment. Ca am intrat in luna a 9-a. Mi-a facut si eco si bebelina mea tot fetita a ramas, are 2760g si era bine pozitionata (cu capul in jos). Tanti de la eco m-a cam enervat ca trebuia sa-i scot cuvintele cu clestele din gura, nu a vrut sa-mi explice nimic. Dar se pare ca suntem cat de cat in grafic. Mi-ar fi placut sa aiba bb mai mult in greutate, dar doctorul mi-a zis ca e bine si ca o sa mai creasca in luna asta. Acum, dupa ultima eco, DPN este 6 mai. Ce putin mai este!!! Incep sa ma panichez din ce in ce mai tare. Mi-e cam fricutza, intre noi fie vorba. In rest suntem bine, picioarele astea ma ucid ca se umfla din ce in ce mai tare si ma simt super greoaie si obosesc dupa 10min de stat in picioare. Asta e ultima mea saptamana de lucru, de vineri intru in concediu asa ca o sa am mai mult timp sa ma ocup de pregatirile pentru ziua "Z". Ma bucur ca o sa fiu mai libera, dar in acelasi timp imi pare rau ca nu o sa pot sa va mai citesc mesajele prea des (doar de la net cafe poate). Si o sa-mi fie tare greu sa ma obisnuiesc fara program zilnic. Va pupic dulce de tot! Manu & BB in burtica - 35+ saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Manu, iti spun de acum: "Concediu odihnitor!" ... dar sper sa mai treci pe aici sa ne mai spui de tine!!! Auzi tu, luna a 9 a :) ... suna misto! Acris, nastere usoara si bb sanatos! Mama, mi s-a facut pielea gaina cand am citit in grupa noastra despre nastere. Hai ca nu mai ai mult! Si nu ne-ai spus cum "era cat pe aici sa nasti"? Pietricica, nu stiu nici eu care dimensiuni sunt normale si care nu. Deci nici mie nu-mi spune nimeni nimic ... si nici data nasterii. Aud doar ca e atunci cand vrea bb-le. Asa ca trebuie sa asteptam. Cat despre acupunctura - sper sa le fac ca la norocul meu ... - incearca si la cabinete particulare in caz ca nu ofera clinica. Trebuie sa existe si in Fr. asa ceva. Si ca uitam sa-ti spun, eu cred ca si in Fr. sunt scaunelele ptr. masina obligatorii ... chiar si ptr. drumul de la maternitate spre casa. Intereseaza-te mai bine! Fetelor, ce-i cu voi? Pe unde ati umblat? Sa nu-mi spuneti ca aveti deja liber de Paste?! Chiar, cand se da liber in tara? Mie mi-a mai dat moasa niste sfaturi, asa ca le impart cu voi: din saptamana 36 e bine sa bem ceai din frunza de zmeura. Face musculatura burtii (deci si uterul) si a perineului mai flexibila ... deci ajuta la nastere. Eu l-am luat de la farmacie si de la week-end-ul asta incep si eu ... sunt curioasa ce gust o sa aiba. Tot asa am citit in cartea mea ca trebuie sa incepem sa ne masam perineul (zic bine? ca nu prea stiu bine ... corectati-ma in caz ca vorbesc prostii). Cu un ulei - indiferent de care - se maseaza partea intre vagin si anus ... si vaginul prin interior, tot partea spre anus. Sper ca m-am facut inteleasa ... cica te poate ajuta partenerul ... eu inca mai ajung ;) deci a scapat si de data asta sotiorul meu [:I] Va pupic si va doresc o seara frumoasa!!! Irinusha - cu minunea "surpriza" de 35+ saptamani din burtica [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burtici! Vad ca nu sunteti prea active azi. Eu din pacate nu prea am timp de scris. Irinusha, chiar n-am nici cea mai vaga idee ce e un miom. Ai descoperit intre timp? Acris, ce putin mai e....nastere usoara si tine-ne la curent pe cat posibil. Un bebelus sanatos si mancacios! Si, chiar asa, cum a fost cu alarma falsa? Sa stim si noi la ce ne putem astepta... ManuClau, concediu placut! Abia astept sa intru si eu, da mai am ceva timp... Tutus ma bucur mult pentru tine, imi imaginez ce greu trebuie sa iti fi fost si tie si sotiorului fara comoara voastra. E simpatic foc Raulisca, da cred ca ai tai n-au fost la fel de incantati...:0) Fetelor trebuie sa fug din pacate, da sper sa mai pot sa imi var nasul, macar sa citesc. Pupici dulci la toate, Irina, burtica cu baietel 31+ saptamani (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Irinel, parca tu spuneai ca nu iti dau voie sa faci turul spitalului din cauza spaimei provocata anul trecut de SARS. Este adevarat ca nu se mai face turul fizic al spitalului, dar eu, de exemplu, voi participa maine la un tur virtual (probabil un filmulet, in care ne arata cum se prezinta camerele, sala de nastere, etc.). Legat de tipul de camera, intr-adevar, depinde de asigurarea pe care o ai (a mea, de la guvern, nivelul III, acopera camera privata; in cazul in care au camere libere). Asteptam si noi cu nerabdare ecografia de la 32 de saptamani (19 aprilie), sa vedem cat de mare a crescut flacaul nostru. Iulia P. si bebe Thomas (30 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragi fatutze, in plina noapte, ioc de somn, stau si huhurezesc. am avut o zi plina si care nu se mai termina azi, la sfirsitul careia am ajuns sa predau teza (in prima ei varianta, desi am speranta sa nu trebuiasca sa schimb prea multe la ea) la advisorii mei. ma simt destul de bine desi, daca ma apuc sa-i citesc continutul, parca-mi vine sa fug:) - dupa mine, e cam 'apoasa', sa-i zic asa, adica ii lipseste o 'stare de esenta' pe care eu mi-as fi dorit-o. dar, asta este... sper sa 'treaca testul' si prin iulie-august sa o pot sustine si sa-mi iau odata diploma aia, sa ma pot duce si eu sa aplic la o slujba cu bani mai seriosi:).... dar si asta o sa vedem. deocamdata, miine la 11 am programare la doctor - o sa ma vada o nursa practitionera si banuiesc ca-mi va controla dilatatia/stergerea si-si va da si ea cu parerea e bebe cu caputzu-n jos sau unde....na. nici nu-mi vine sa cred ca simbata asta care vine mi se implinesc 37 de saptamini pline, bebe e considerat "full-term" si, practic (atit cit teoretic:)), poate veni oricind!!:) irinush, multu de sfatul cu ceaiul de frunze de zmeura - o sa caut. de masajul perineului asa stiam si eu - dar folositi ulei de masline, e cel mai 'adaptabil' la sensibilitatea pielicelei acolo. manuclau, concediu/vacanta placut de tot! sa te odihnesti, sa-ti faci puteri sa-l astepti pe bebe in forma! iuliana, eu am tot omis sa-ti multumesc pentru poza cu floricicile [pup]... ce scumpa esti:) acris, ce bine ca dai un semn ca esti bine!! uaaa, sa fii tu prima care vine cu vesti despre bebe.... anunta-ne, te rugam! piatra lunii, bafta la acupuncturisti, sper sa-i gasesti usor. andra, bravo pentru un bebe sanatos si frumos! tot asa si cind o fi sa vie afara! cady, si tie, bravo pentru un bebe cumintel si bine pozitionat, sa va traiasca! ce linistite puteti fi voi, mamici carora li se ofera ecografii si acum, la atitea saptamini inaintate, pe linga noi, astea fara.... tutus, paste fericit, excursie placuta in romania, aveti grija de voi! va mai scriu miine (adica tot azi, e unu noaptea aici, acum) dupa ce vin de la control. pupic.[pup] mona (cu lia mica in burtica - "36+" saptamini)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bun gasit tuturor! a trecut ceva vreme de cand nu am mai scris, dar asta pentru ca am stat acasa si nu am avut nimic important sau interesant de spus. nu-mi vine sa cred ca unele dintre voi mai au asa de putin si isi vad bebeii! va doresc tuturor multa sanatate! eryka, vroiam sa iti spun ca si eu ma mai lupt cu migrenele si am mai multe leacuri, dar recunosc ca nu intotdeauna functioneaza: cel cu apa calda (fierbinte) lasata sa curga pe frunte si ceafa e cel mai bun. apoi, poate sa mai treaca daca iti pui felii de cartof pe frunte si te strangi puternic cu o bentita (sau ceva) si stai asa vreo jumatate de ora, sau cu ceai de tei cu multa lamaie. recunosc ca eu iau un paracetamol cand nu mai pot, dar numai dupa ce incerc toate astea. am observat ca durerile sunt legate mai ales de schimbarea brusca a vremii, deci de presiune. in rest, toate bune, bebe e cu capul in jos, dar mai avem de asteptat. va doresc tuturor multa sanatate si abia astept sa vad cine naste prima!!! cindy (30 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...