Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamica de mai-iunie (34)


Recommended Posts

Buna dimineata, Am venit si eu la serviciu si imi fac curaj sa ma apuc de treaba. Asta e, teoretic, ultima saptamana, dar o sa mai trec vreo zi doua si saptamana viitoare, sa mai rezolv niste chestii. Acum astept Pastele cu mare interes. Cumparasem niste cosulete sa le umplu de oua si dulciuri si aseara n-am mai rezistat si m-am apucat sa la aranjez. Bine ca m-am grabit, ca am descoperit ca totusi sint cam golase si ar mai trebui sa mai adaug ceva. Sotul meu a sugerat sa cumpar bomboane raffaello, ca lui astea ii plac, dar nu stiu cum ar arata. Cred ca mai iau niste oua de ciocolata. Oricum, aratau tare dragut. Vad ca toata lumea vine cu vesti bune de la ecografii. Ma bucur. Si mie mi-a zis doctorul ca e bine dezvoltat bebe si pe pozitie, asa ca de acum tine numai de mine sa am grija de el sa vina la termen si nu mai devreme. Oricum, noi mai avem pana la termen (ecograful a "zis" 29 mai de data asta), dar vad ca voi va apropiati rau de tot. Noi inca sintem in luna a 8-a. Aveti grija de voi si sa scrieti cat mai repede vesti bune despre bebelusi sanatosi, frumosi si cuminti! Monet, felicitari pentru terminarea tezei. Cand o sa o sustii, o sa-ti tina si Lia pumnii, si noi [pup]. Imi pare rau ca tie nu iti fac ecografii. Dar stai linistita, sigur e totul in regula atata timp cat tu te simti bine si Lia e activa. Iulia, asteptam vesti de la ecografie despre bebe Thomas. Irinusha, chiar sint curioasa daca la noi exista asemenea ceai. Sa intreb si eu la farmacie (am doua verisoare farmaciste si tre sa stie ele daca gasesc asa ceva). ManuClau, ce putin mai ai!!! Ai grija de tine si sa ne anunti cat mai repede de bebe! Piatra Lunii, sper sa vina bebe cand vreti voi, numai sa fie el bine!!! Acris, ai grija de voi amandoi si da-ne vesti bune!!! Cady, nu ti-a facut si fisa dupa ecografie? Poate a notat acolo greutatea. Andra, am vazut la nasii mei cosulet de masina. Baietelului lor le-a placut foarte mult (are aproape un an si inca il mai tin in el). Si e bun pentru masina, daca trebuie sa mergi doar tu cu el undeva. La venirea de la maternitate imi inchipui ca o sa-l tinem noi pe bebe in brate si nu e nevoie de scaunel, nu? (poate gresesc eu) Mihaela & bebe Horia (32+ saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salutare fete
Hai ca sunt si eu pe aici .Tocmai m-am intors de la o plimbare din parc ,caci aici vremea este tare frumoasa si nu am putut rezista tentatiei .Acum ma simt excelent de bine si relaxata ,mi-am propus ca zilnic de azi in colo sa ies la cate o plimbarica scurta macar de 30 de minute ,mai ales ca vremea sa incalzit .
Mihaiuta ce bine ca intrii si tu in liber ,de acum te vei putea odihnii si tu .
Monet felicitari ptr teza ,sunt sigura ca o sa fie bine .De abia astept a ne dai vesti noi despre Lia.
Cindy multumesc ptr sfat ,niste pastilute am primit si eu insa se pare ca nu prea isi fac efectul cine stie ce ,oricum mai e putin si atunci sper sa scap de aceste dureri.Sa ne mai dai si tu vesti despre tine ,ma bucur ca nu ne-ai uitat.
Iulia P hai ca mai e putin pana la urmatoarea ecografie si veiafla vesti noi.
Eryka & sufletzica din burtica (34 sapt.)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de ceaiul de frunze de zmeura, eu citisem ca bitterul suedez ar fi bun sa se ia cu 2 sapt. inainte de nastere,o lingura dimineata si una seara, diluata in apa sau ceai- grabeste nasterea si eliminarea placentei s-ar face mai usor. da' o sa caut si io pe aici ceaiul ala, si poate le combin,cand si cand. Monet, bafta cu teza,o sa fie bine,ca esti fata desteapta :)) Mai, voi n-aveti dureri de picioare noaptea? Pe mine ma cam lasasera intr-o vreme, da' iar m-au apucat, cand dorm pe -o parte, un fel de durere cu amorteala, si daca incerc sa dorm pe spate nu mereu reusesc,desi cu perne, ca parca nu pot respira(daca stau pe spate mi se relaxeaza picioarele). Si uite asa, desi dorm, nu dorm chiar continuu, tot ma trezesc sa schimb pozitia. De masajul la perineu stiam si eu, da' cu ulei de migdale cica, oricum eu fac asa dupa dus, cand imi amintesc, insa am amestecat vreo 3 uleiuri intr-o sticluta, de migdale,de grau si de masline, ca rau n-are ce sa faca,zic eu. Ca exercitiul ala Kegel, am citit pareri si pro si contra, ieri pe niste forumuri frantuzesti,ca n-ar fi recomandat, ca mai rau ar face, in fine, nici n-am facut pana acum- am incercat de vreo cateva ori- da' nici nu ma mai apuc, ca pana nu se hotarasc de-i bine sau nu, mai bine nu,zic eu,iara. Voi ce ziceti? Asa ca macar masajul cu ulei sa-l fac. aseara am mancat si io o ciocolata intreaga, nu m-am simtit mandra de mine :)) , da' daca am avut pofta,ce sa fac. pupici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Piatra Lunii si eu si eu ,am niste probleme cu oasele [bang] la picioare sus sau mai bine spus bazinul tot mijlocul ,uff Doamne ma trezesc atat de amortita atunci cand vreau sa-mi skmib pozitia de somn ,incat de abia ma misc in pat .Sau daca stau mai mult pe o parte cand dau sa ma ridic apoi de abia ma mai misc ,sa ma evzi cum merg ,ca o baba cracanata si aplecat de zici ca as avea vreo mare cocoasa in spate ,asta pana isi dau drumul oasele de la bazin.La voi tot asa este??Sau nu mai eu am ciudatenii din astea??
Eryka & sufletzica din burtica (34 sapt.)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burticutze! [pup] In sfarsit pot sta si eu azi in tihna sa va citesc si sa mai tastez si eu ceva! [:)] Ieri am fost la control si hai sa va spun o bombica! Acum 10 zile aveam varsta sarcinii de 34 + saptamani - de ieri am 37 saptamani[:0] iar marti acum dupa Paste mergem la un nou control ... pregatita de SPITAL si de NASTERE!!!! Bebe e bine, nu e prea mare si dr. nu mi-a recomandat sa imi iau trusa epidurala (cica daca nu suport si nu suport durerea, are una de rezerva pe care mi-o va pune!) pentru ca nefiind un urias in greutate cica v-a iesi usor!!! si ea are nevoie de mine sa fiu constienta de locul unde se afla bb si sa imping cu nadejde cand e nevoie, pentru a nu-l tine prea mult in canal! Nu mi-a spus ca n-o sa ma doara ...[:D]... dar nu vrea sa sufere copilu prea mult in timpul nasterii... Nici nu stiu ce sa zic...Sper sa fie bine! Noi speram ca bb sa mai astepte inca 2 saptamani acolo in burik la mami si sa nu dea startul asa de repede! Azi vreau sa scriu ma pe bucati ca ieri am prins un moment liber si am scris cevaaaa... si cand sa trimit... mi s-a inchis pagina de forum![bang][bang][bang][bang][bang] [flo] Nally [gravi] 35 saptamani si [baietel]din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, si eu de abia astept sa ma duc la urmatoarea ecografie, desi mai am ceva de asteptat pana pe 26 aprilie. Nu stiu daca este doar o impresie, dar in ultimele 3 zile mi-a crescut foarte mult burtica (parca a "explodat" dintr-o data). Nu stiu daca si-a schimbat si bebe pozitia, dar am castigat si vreo 7 cm la burtica!!! Ma plangeam ca am burtica mica, dar acum mi se pare ceva ciudat, asa in cateva zile. Probabil ca pe 26 aprilie o sa-mi spuna si daca bebe se va naste mai devreme deoarece in saptamana 24 aveam placenta imbatranita prematur (grad III maturitate) si nu stiu cat va mai rezista. Sper sa "reziste" cat mai mult, pana la 40 sapt. In rest, ma cam dor oasele, in special cele de la bazin. DPN 9 iunie 2004 (baiat)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nally, ce ti-e si cu termenele astea... De la 34 la 37 de saptamini e cale lunga... Important e ca bb si cu tine sa fiti amindoi bine. Doamne, ce trece timpul... Mi se face din ce in ce mai frica. De unde eram o curajoasa, m-am speriat de tot. Daca psihologic ma simt mai pregatita acum (fata de prima data) pentru ce va urma dupa nastere, momentul nasterii propriu-zise ma sperie rau de tot. Prima data n-am stiut despre ce este vorba, dar acum, in cunostinta de cauza, imi cam tremura picioarele... Fetelor, stiti ce as vrea sa va intreb (fara nici o leg. cu subiectul de mai sus): unde gasesc datele de nastere ale membrilor forumului? Stiu ca din cind in cind mai dadeam si eu peste aniversari undeva (erau postati aniversatii zilei, aniversarile recente si cele viitoare), dar acum ca imi trebuie, nu am mai reusit. Aveti vreo idee? Catusha
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost ieri la Municipal pentru vestitul curs, dar se pare ca nu suntem atat de importante pentru cei care sustin acest curs astfel incat sa se deranjeze sa anunte la receptie sau oriunde /oricine ca nu se mai tine! Uite si grupul de burticute temerare care au mers la curs [:)] Eu, Iuliana si Laura http://community.webshots.com/photo/132063293/132065460vrpGFZ Nally [gravi] 35 saptamani si [baietel]din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau Nally, eu am fost de 4 ori , dar nu a lipsit niciodata. Asistenta de serviciu (fac prin rotatie) a intarziat o singura data, dar a stat mai mult de ora 7 la cat trebuia sa se termine. Mai erau si altii inafara de voi(eu cand ajungeam pe la 5 (17:00) era deja curtea interioara plina)? Partea buna este ca totusi v-ati intalnit si ca probabil ati discutat mai mult (acum nu stiu daca nu aveati alte treburi urgente) DPN 9 iunie 2004 (baiat)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...