Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Virsta la emigrare!


Recommended Posts

[hia]Eu am emigrat la 25 de ani[canada], nu aveam bebe atunci. Acum bebele[copil] meu are 11 luni, sant in concediu de maternitate[:)], si ma intorc inapoi la servici in mai[q], lucrez in acelasi domeniu ca si in Romania, alta specialitate doar. Andreea si Anaïs (1 an pe 26.04) http://community.webshots.com/user/andreeaana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 44
  • Creat
  • Ultimul răspuns
mamamariana - in Finlanda se poate emigra printr-un contract de munca. Noi asa am venit acum 3 ani, sotzul a obtinut unul la Nokia. Ariadna - in ceea ce priveste strainii, romanii nu sunt priviti altfel decit in alte strainatatzuri. Nu am trecut prin situatii neplacute prin faptul ca suntem straini. Suntem o comunitate mica, dar toti care au un job (si marea majoritate a celor emigrati de 4 ani incoace sunt in Nokia) sunt apreciati la locul muncii si au multe satisfactii profesionale. Problema spinoasa este a nevestelor care nu au o pregatire tehnica si care isi gasesc greu un job intr-un alt domeniu (aici intra si subsemnata[bang]).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am emigrat la 32 ani, gravida. Acum fiul meu are in septembrie 14 ani ( si iaca asa mi-am dezvaluit si varsta :-) ). Lucrez in domeniul meu (economie) de mai bine de o jumatate de an, pana acum am lucrat in administratie (nu stiu termenul corect)si am fost la o groaza de cursuri, care mi-au prins bine in multe privinte nu doar in legatura cu slujba. "Un om nehotarat ajunge la fiecare pas pe pragul unei alternative, adica in situatia de a vedea ca este intr-adevar o fiinta libera. Un om hotarat este lipsit de acest neajuns." Lucian Blaga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alba, te rog, spune-ne si noua cine a recunoscut diploma sotului tau? Eu am fost la anerkenungstelle si mi-a zis ca sta la latidudinea arbeitgeber-ului sa-mi recunoasca diploma sau nu, ca oricum intre De si Ro nu e nici un acord in privinta diplomelor. Te rog, lamureste-ma si pe mine [flo] ariadna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am emigrat la aproape 21 de ani. Nu aveam nici un copil, situatzie care a ramas asa si in ziua de azi! Cand am plecat eram studenta la drept in anul 3 asa ca atunci cand am ajuns aici nu prea ma puteam baza pe studiile mele. De o continuare a lor nici nu putea fi vorba, asa ca m-am rezumat la statutul de casnica. De vreo 2 ani sotzul meu mi-a deschis o afacere de care ma ocup in mare masura eu. Si nu are nici in clin nici in maneca ce fac acum cu ceea ce invatzam in Ro[:D] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La 19 ani frumusei departe , in gura lupilor sa spunem asa ca nu doresc nimanui experienta ca a mea . Italia, mama tuturor invataturilor [bang] Nici un copil , si nici acum . Profesia am schimbat-o dar sunt inca pe aproape . Pretind la mult mai mult de la viata , asa ca bebe , mai asteapta 2-3 ani . P.S. Lucrurile merg foarte bine acum [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai... prima oara am emigrat la 25 de ani... si a doua oara la 32. prima data nu am avut copil, a doua oara da - fie-mea avea 3 ani jumate. alt copil nu m-am incumetat sa-mi mai fac ca fiica-mea a fost (si este) dificila. job - translator in ro, asta fac si aici, dar am mai adaugat si prof. de inot, asa, anti-plictis pt. diversificarea programului. aligali / tot asa eleganti umbla barbatii prin helsinki?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...