Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Virsta la emigrare!


Recommended Posts

quote:
Originally posted by ariadna
Alba, te rog, spune-ne si noua cine a recunoscut diploma sotului tau? Eu am fost la anerkenungstelle si mi-a zis ca sta la latidudinea arbeitgeber-ului sa-mi recunoasca diploma sau nu, ca oricum intre De si Ro nu e nici un acord in privinta diplomelor. Te rog, lamureste-ma si pe mine [flo] ariadna
Draga Ariadna, Ti-am trimis un PM, dar redau raspunsul meu si aici poate ca mai este si altcineva interesat! Deci la sotul meu a fost cam asa,a facut in 2001 un curs de lb.germana si profesorul a aflat ca este inginer si l-a intrebat daca a facut demersuri pentru echivalarea diplomei ? Pentru ca nu avea habar de procedura,profesorul de la Deutschkurs s-a oferit sa-l ajute. Foile matricole din Ro (traduse si legalizate),cu viza consulatului german si diploma au trebuit trimise la Ministerium für Bildung,Kultur und Wissenschaft. Iar dupa 2 saptamini a venit raspunsul, precum ca diploma este valabila si s-a echivalat cu cea germana. Atunci am tras un chef pe cinste [pahar] A primit o diploma germana ca inginer /Ro Schiffstechnikingenieur. Mai trebuie platita o taxa, nu mai stiu exact cit,care Arbeitsamtul a returnat-o inapoi! Din pacate nu toate facultatile din Ro sunt recunoscute aici Ce este sigur recunoscut este medicina,nave, aeronave si informatica! Poate ca s-a mai schimbat ceva intre timp,nu stiu, dar merita incercat. Mult succes in continuare! Salutari de la Marea Nordului, Corina Paste fericit [paste]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 44
  • Creat
  • Ultimul răspuns
uups' voljena - sa stii ca nu mi-am dat seama ca nu prea mi-a sarit in ochi[hagi], mie mi se pare ca se imbraca mai mult tip sport...dar am sa ma uit atent[detectiv]. banuiesc ca tu ai trecut pe aici si ai ramas placut impresionata?[:D] Alina si baietii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga ALIGALI, 1. am emigrat, ma rog, plecat din tara la 25 de ani, imediat dupa facultate, la fel si sotul dar cu 3 luni dupa mine 2. acum avem un bebe de 5 luni, nascut in SUA, eu intr-o luna ma reintorc la scoala (am intrerupt dupa nastere) 3. noi ne continuam studiile intr-un domeniu un pic inrudit cu ceea ce faceam in Romania, deci nu pot sa zic ca ne-am reprofilat, dar ne-am adaptat (adica noi suntem ing chimisti -am facut o sectie de informatica aplicata in ind chimica-, acum facem doctoratul in chimie, insa in domeniul medical (medicina moleculara) si ne place mai mult decat ing chimica, sotul a lucrat ca si programator in tara (baze de date) si acum in SUA face computational chemistry-bioinformatics, deci totusi ne folosim studiile si cunostiintele din Romania) Eu cred ca sa te reprofilezi, adaptezi (atat in romania cat si in SUA), e un lucru poztiv nu negativ si e bine sa fii cat mai flexibil si sa iti placa orice faci. pupici, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...