Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici Iulie-August 2004(53)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 222
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna! Deci hai sa va raspund (si sa nu va dati ochii peste cap...inca :) Ideea e urmatoarea: nu am "disparut" din cauze meschine ca supararea sau mai stiu io, doar mi-am cautat echilibrul in mine si am cautat sprijin mai sus, la Dumnezeu...stiti voi...v-am mai spus ca eu cred in EL si puterea Lui. Prin urmare am gasit de cuviinta sa nu va mai stresez...nu e vorba ca mi-am asumat toate problemele voastre...cum zicea papa sau andreea, ci doar incercam sa inteleg ce si cum se simte in diferite situatii ca sa stiu daca ce si cum simt eu e diferit. Nu am de unde sa aflu multe lucruri si uneori am nevoie de raspunsuri functie de starea psihica mai mult sau mai putin albastra. Nu toate gravidele au depresii, eu am, si ma descurc cum pot cu ele, nu le port cu mandrie, incerc sa le fac fata, uneori reusesc din prima, alteori "muncesc" mai mult. Problema e ca am avut o experienta extrem de traumatizanta, parte din vina unui medic, acum 2 ani si desi la momentul respectiv dupa ce m-am mobilizat si am depasit momentul pe durata unui an intreg de emotii si emotii, cat a durat toata chestia, am ramas apoi cu o tristete, ca sa zic asa, psihica numita "coada de stres" sau altfel spus stres posttraumatic, caracterizat prin faptul ca orice cat de minora problema de sanatate (o raceala sau un discomfort) imi declansa un intreg arsenal de temeri care mai de care. Nu am fost asa inainte. Asta poate a fost o lectie de viata caci toata faza mi-a schimbat total, pot zice, prioritatile in viata si am abordat viata din cu totul alt unghi. In concluzie, nu e vorba ca m-ati suparat, de mult nu ma mai supar pt. ca ma ia cineva tare din cauza starii mele, sunt deja obisnuita, nu sunteti primele persoane ce ma "ciufulesc", tot cu intentii bune:). Inteleg ca ati vrut sa ma scuturati de starea de panica si va multumesc. Fiecare are problemele ei, fiecare sarcina e altfel, fiecare bebe e unic, tot ceea ce am facut a fost sa acumulez din experienta voastra si sa impartasesc experienta mea, sa incerc sa invat sa deosebesc deci, simtomele obisnuite de cele periculoase intradevar pt sarcina... Cam asta e. Sarcina presupune multe modificari la nivel psihic si fizic, pe care nu stiu cum sa le percep, cum sa rectionez, cat de repede...vreau sa fac totul cat mai bine, multe ma iau pe nepregatite, ma simt responsabila pt bebe, incerc sa fiu cat mai informata,...na, intelegeti voi. lia 23 sapt de la UM
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari si de la mine!! Tare vorbarete sunteti astazi, eu am lipsit la apel pen'ca m-au rupt cu munca azi la birou, si-au adus aminte subit ca nu s-a ocupat nimeni de felicitarile de Paste si, in consecinta, am prestat scrieri manuale de am luat-o razna!!![bang] Si BB a facut scandal de mama focului ca am stat 5 ore incordata la birou in aceeasi pozitie, de ma apuca rasu'-plansu' ce revolutie s-a iscat la mine in burtica! Si acasa la mine e jale, sosul e de serviciu cu tot smotrul de sarbatori si a inceput, a lasat totul vraiste si azi lucreaza toata ziua... Roberta + BeBe scump din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine programul de work se termina ... asa ca va doresc o dupaamiaza si o seara cit mai placute, bafta celor care merg la doftor, sa se intoarca cu vesti bune ! Eu ma duc acasa, unde ma asteapta un joc de puzzle, ca de cit mi-ati vorbit de a nu face efort, pina nu stiu mai multe miine la nenea Herghe, nu mai fac nimic ! Stau cuminte si potrivesc la bucatele ... hehehehehehehe ...[;)] Alice [gravi] - 21 saptamini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia [pup] nu zisai pacatele mele sa te simti aiurea ca-ti asumi toate bolile:-) ziceam numa sa nu te stresezi! e foarte bine sa te informezi. e normal. e corect. da' stem gravide nu bolnave, aia incercam eu sa zic. daca n-am fost explicita imi cer scuze. eu chiar am incercat sa dau o nota de umor...da' vaz ca iar is juma de neuron calare pe juma de iepure skiop si nu iesi gluma... ma repet da' singura boala pe care ai voie s-o aia lunile astea...e boala pe noi :-) OK? [:D] "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, voi sinteti prin Bucuresti la inceputul lui iunie? Ca vin in tara si as fi vrut sa va vad -moama, parca va si vad, o gasca de burtoase, spaima barbatilor![grasa] [fuga] In alta ordine de idei, animalutzu meu din burta se agita de mama focului, deja il vad cum se plimba si face dune -si se-mpinge de simt ca-mi plesneste burta! Fete, merele or face rau? Ca io bag in mine pe putin 5 mere pe zi... Azi am probat toate rochitele sexoase de vara, sa vad cum imi mai sta cu ele, inca nu-mi vine sa fug de mine, asa ca, curajoasa cum ma stiu, o sa port o parte din ele- sper totusi sa nu fac un ...dos...cit o banita, ca burtica mare mai merge... Iren burticoasa & Bogdanelu nazdravanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia imi pare bine ca ai hotarit sa scrii. e logic sa avem fiecare temerile noastre, dupa cum ai vazut si dupa cum am mai discutat. sper sa scrii in continuare. gagici va pupi si vorbim later, fac ceva treaba (hahahahaah, acum m-a apucat) si ma duc acasa. daca nu mai intrati va pupix si va urez dupa-amiaza placuta, r
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia, bine ai revenit ... chiar ma intrebam si eu daca te-ai suparat tare de tot si definitiv ... ma bucur ca te-ai intors ... si daca crezi in dumnezeu, mergi pe drumul acesta, nu iti mai face ginduri negre ... stii tu cum se spune "nebanuite sint caile domnului !" ... eu am incredere ca acolo, undeva, exista ceva care are grija de fiecare dintre noi si de mersul lui prin viata aceasta ... si eu mai imi fac griji inutile si ginduri negre, dar dupa cum spuneam si mai devreme, ma scutur de ele si pun optimismul inainte, de dragul lui bebitza care va veni ! Fii linistita, pe cit posibil si bucura-te de sarcina aceasta pe care sint sigura ca ti-o doresti din toata inima ! Trecutul a fost - are el grija de el singur ... enjoy the present !!! Alice[flo][flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...