Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici Iulie-August 2004(53)


Recommended Posts

Burticutele de iul-aug, va citesc de multe luni, eu m-aminscris la mamicutele de sept-oct desi am DPN 27 aug. As vrea sa va intreb cind ati simtit voi prima oara bebelusul ca misca. eu azi amintrat in sapt.20 si nimic sau poate nu-mi dau eu seama?! desi nu cred. dormitul pe dreapta si pe stinga, eu am crezut ca e bine pe ambele parti, de ce e recomandat numai pe stinga? am citit toate paginile care au aparut azi, parca cineva a mentionat de placenta praevia? scuze nu-mi amintesc numele mamicutei... eu am avut ecomorfologica la 18 sapt si mi-a zis ca placenta e localizata jos aproape de cervix. dar ca pina in sapt 28-30 in 9 din 10 cazuri placenta creste spre parte superioara datorita largirii uterului si cresterii bebelusului. Daca pina la acea data nu s-a ridicat, atunci diagnosticul este de placenta praevia. Este careva dintre voi cu caz de placenta insearta jos? As vrea sa ma mai consult si eu. Va pupic Catinca, 20 sapt cu baietelul din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 222
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Catinca, dupa cum ziceai tu singurica, deocamdata placenta se poate ridica. mie mi s-a ridicat acum, la 24 saptamini, cu 1 cm era jos, acum e tot jos, dar macar nu ii mai acopera capul piticului complet, asa ca...sper din suflet sa se mai ridice in continuare, ca va creste piticul din ce in ce mai mult. iar despre miscarile piticului.....ori le-ai simtit si nu stii ce sunt....(se mai intimpla, multe dintre noi credeam ca avem gaze, crampe, sau alte fenomene "normale") sau pur si simplu e el mai "finutz" si nu da suturi tari..mai stai putin si il vei simti din plin, fii sigura!! Roxi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Catinca, nu te ingrijora, ca nu ai de ce. Noi suntem cam de-o varsta, si eu am inceput de 3 zile abia sa sesizez miscarile lui in burtica. pot sa-ti spun ca adora sa-mi dea suturi in rinichi... orice "bolborosire" in burtica poate fi o miscare a lui. cel mai bine il simt seara cand ma intind in pat. se misca ff usor, imperceptibil aproape. poate ca trebuie sa fii mai atenta:)) cu colocataru' tau. e mic si n-are putere acum. Maria [gravi] DPN 29 august.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gagici,am ajuns acasica.Ce mi-a placut ce-ati scris!!!!!!!!!! Andreea si Alice, multa multa bafta.Tinem pumnii!!! Maria si Kami,curaj gagici.O sa vedeti ca rezultatele vor fi bune!!! Iren, abia astept sa te cunosc! Lia, iubita,acum am inteles mai bine ce se intampla cu tine.[pup][pup] Anna, ma bucur sa aud ca a fost o gluma.Eu personal intrasem la idei[ups] Sunt prin zona, Pupi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aoooooleu!Nu mai pot!De trei ori am iesit azi cu Teo la plimbari si merge ea cit merge,dar la un moment dat striga...BA!adica brate.Acum sta lesinata de oboseala pe pat si se uita la tv.Eu nu am nimic,sper sa nu ma ia cu dureri ca mai am de facut si putina ordine prin casa.Iar bb a miscat astazi...de m-am fericit!Abia astept si eu echo de joi! [mamica]Teodorei[gravi]in 21 sapt. ana maria,DPN 15 august,dr.Mihaela Grigore
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, voi ziceti de munte, da io n-am decit fro 3 zile la dispozitie pentru relaxare, asa ca-mi trebe ceva mai aproape, sa nu fac o juma de zi pe drum. Ia mai ginditi-va nitel, ca poate mai gasiti ceva...nu vreau neaparat la munte, poa sa fie si deal [:D] da neaparat cu poienita si papica buuna si muullta... Iren burticoasa & Bogdanelu nazdravanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata, am citit tot... mi-a placut mult ca azi am tras pe stinga, am si dormit putin. Raceala ma chinuie inca, robinetul e deschis la maxim. Catincacind stam pe partea dreapta e comprimata vena cava inferioara si scade intoarcerea venoasa din jumatatea inferioara a corpului dar nu e chiar interzis, ca doar nimeni nu poate intzepeni pe stinga! Stiu o graviduta care in luna a 8-a povestea ca nu poate sta decit pe dreapta, altfel bebe se agita f mult si avea deja pielea afectata pe partea respectiva...cred ca e important si locul de insertie a placentei. Bafta la consultatii, la eco ca nu mai vrem decit vesti superbune! Va pupici si sper ca miine voi avea nasul desfundat[:D] Florina 27 ani [gravi] 28(+) sapt cu puiutzul Teodor Dr Badiu - Sp Universitar DPN 1 iulie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa va zic: eu nu prea maninc fructe, mi-as dori sa pot iar la capitolul legume rosiile de exemplu nu stiu cit sunt de recomandate, nu sunt de gradina, timpitii astia pun chimicale si nici nu stau la soare ca sa se metabolizeze sub influenta razelor UV. Nu pot sa nu ma gindesc, poate pare exagerat dar ma tot gindesc cind cumpar: de unde provin, cum au crescut... bine ca e soare, o sa incep si eu sa cumpar salata, ceapa si usturoi verde. Recunosc ca pina acum m-am bazat pe putinele fructe consumate si pe... Prenatal. Voi cum va descurcati? Florina 27 ani [gravi] 28(+) sapt cu puiutzul Teodor Dr Badiu - Sp Universitar DPN 1 iulie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Florina bine ca te-ai odihnit azi, credeam ca iar ai facut ture cu ratb-ul..... la capitolul fructe si legume eu sunt pe partea "nu faceti ca ei", ca nu maninc aproape deloc. ba nu, de cind cu primavara maninc salata si mai ales ceapa verde si ridichi, dar cam atit. azi raportez o pruna...si cam atit. cind maninc un mar mi se face instantaneu foame....si il maninc cu sila, ca nu imi place nici de frica. mai incerc cite un kiwi, ca n-oi muri din asta. Anna, esti cool, azi ai carat-o pe Teo in brate si EA e obosita? dar tu mama cum esti? si aici a fost tare frumos afara...si cind credeam ca ies si eu la o plimbare cu barbata-miu a fugit la un preten...si acolo a ramas. asa ca nici azi nu am iesit, poate totusi miine. Iren dar Predeal-ul e la 1 ora si jumatate de bucuresti.....moeciu e mai departe, adevarat....si mai ai Breaza mai aproape, Sinaia...(cam aglomerat dar merge)..mai gindeste-te la astea. ma duc sa mai tocesc telecomanda.... Monicule mama se vede ca nu mai esti burlaca, ca macar tu erai cu mine pe aici seara....acu' is singurica, nici tura de peste ocean nu mai e....[xx(]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...