Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie-iulie 2003(17)


Recommended Posts

MIHAELA - am admirat in liniste pozele cu Faviu. Bucatica taiata masa`, cum se spune la tara. E demential! Cu somnul noi avem acelasi program neschimbat de la varsta de 4 luni. Ne culcam la 20.30 si dormim pana la 7.00-7.30, dar de adormit adoarme langa mine in pat si abia apoi il mut in cuibul lui. Burtica lui david e de bautor de bere, dar el e clar declarat rahitic[:(] DANA- eu la serviciu stau cam 10 ore pe zi, dar cand intru in casa fata lui David radiaza de fericire. Cel putin pentru moment nu-mi fac griji in privinta bonei caci nu are nici o sansa sa-mi ocupe locul in inimioara lui atat de mica si atat de mare totodata. Pupe mama pe el[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna mamici, Ne-am intors si noi din Brasov si a fost tare bine. Si asa cum zicea si Gio e cumplit cand trebuie sa iei atatea bagaje cu tine. Vremea nu a tinut tot timpul cu noi, dar am reusit sa facem si o mica excursie pe munte. Dar cu bb in marsupiu e din ce in ce mai greu, pt. ca el vroia tot pe jos. A gustat niste iarba, s-a jucat cu crengute, s-a minunat la o gargarita pe care i-am pus-o pe manuta. A fost tare fain in aceasta mini vacanta. Numai ca bb Tiberiu a fost super rasfatat cu atatia bunici si matusi si unchi, incat acuma imi da bataie de cap. Nu pot sa plec de langa el ca incepe sa tipe de parca l-ai taia. Azi a facut o chestie pe care o asteptam de mult. S-a ridicat singur in picioruse, tinandu-se de marginea patutului. Patutul nostru e pliant si are plasa, asa ca pana acuma nu prea avea de ce sa se tina. Nu stiu cum a reusit, eu asa l-am gasit dupa ce s-a trezit de dimineata. Una peste alta era si cu sacul de dormit pe el, asa ca nu prea stiu cum s-a miscat. Crisotexa chiar crezi ca daca ii dau vitamina C o sa aibe pofta de mancare? O sa incerc ca rau n-are ce sa-i faca. Ai spus i-ai dat dat lui Tudor 6 zile, dar cate o fiola intrega? De cati ml? De la 6 luni si o saptamana nu i-a mai dat nici un dintisor. A ramas cu doi jos iar gingia de sus e umflata de mai mult de o luna. Ar trebui sa ma ingrijoreze? E tare marait, mai ales noaptea. Luni mergem la dr. sa vedem ce zice, asa ca o sa intreb si eu despre temperatura bb-ilor. Kehleyr, scaunel de baie avem si noi si Tiberiu e tare incantat. Are multa independenta si poate sa se joace in voie cu ratustele si delfinasii. Dar cel mai mult ii place dusul dupa care se intinde disperat. Il mai dam in mana atunci e cel mai fericit; ne stropeste pe toti! Stiti cumva in Buc. un centru bun unde sa-mi fac analizele de sange? Ma simt cam rau si mi-e sa nu fiu putin anemica. Fetelor care alaptati, voi luati ceva suplimente vitaminice? Multa sanatate Romana si Crisotexa si sa aveti bebici sanatosi! Bychi si bb Tiberiu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare mamici! Bychi, eu am luat inca din luna a 4 pana acum inclusiv Prenatal(pregnant or lactic women) cu f mici pauze..asa ca sunt full de vitamine.. Gio, cred ca WE viitor plecam si noi la munte..am fi plecat in WE asta dar au anuntat ploi asa ca astept sfaturi de la tine in legatura cu bagajele...ceva special de care as putea uita?! Bibi, felicitari pentru cele 2 realizari de azi.In legatura cu bubitzele lui David mi-am adus aminte ca si finutul nostru are asa ceva( are 1 an si putin) si dr. i-a spus ca sunt de la lapte si le-a recomandat vitamina A sau E, nu mai retin exact.. Mihaela, super baietel ai....ce de progrese mai face el.... [:D] Razvan a inteles repede starea mea proasta de stat cam mult in casa si s-a mobilizat..am iesit afara in fiecare seara de cateva zile, cu bb cu tot ca fara el parca nu este asa bine...prin magazine, prin restaurante..peste tot. Am fost la Marriot prin magazinele de la parter si am vazut un magazin pentru copii..Bambina..mamaaaaa ce preturi..[bang]170 EURO o rochita , 200 Euro un costumas...este adevarat ca erau super dragutze si pe deasupra mai erau si Ferre, DG,..etc..da' oricum.. Crisa, am vrut sa mergem aseara sa mancam la Porto, unde stiu ca ai fost si tu si ni l-au recomandat si alti prieteni....super dragut numai ca nu am putut sta din cauza fumului( eram cu Maya)da' mirosea asa bineeee...ne-am propus sa revenim ca parea super dragut. Asa ca am fost sa mancam intr-un restaurant italienesc pe starda Plantelor...deschis de 2 saptamani...super dragutz si cochet...da' cam scumputz insa...oricum ne-am simtit super bine. Ne gandim si noi sa mergem cu Maya in Grecia la vara..oricum mergeam la mare cu ea anul asta....noi suntem fani Vama Veche..asa ca acolo am fi aterizat si cu copilul..mi-e asa dor de Vama si de atmosfera de acolo...acum as pleca....asa ca ne gandim inca ce locatie vom alege pentru primul concediu cu prichindica. Maya s-a blocat de ieri..zice intr-una ma-ma,ma-ma...si nu mai tace...asa o amuza..inca nu sunt convinsa ca este cu directie dar este o incantare sa o aud. In continuare oriunde intram cu ea (in special in magazine) intinde mana la toate vanzatoarele sa o ia in brate, si ele se executa si tot trece din brate in brate fara sa se mai uite dupa noi...parintii mei...ar pleca cu primul venit...da' eu ma bucur ca este asa sociabila. Cu mancarica este la fel de sclifosita, in sensul ca supica nu a mai mancat de vreo 10 zile,gusta o lingurita 2,3 si gata..numai fructe si iaurt...si san cat cuprinde..inca suge de 5-6 ori/zi si nu da semne ca ar vrea neaparat si altceva.....dar nu ma stresez atat timp cat ia bine in greutate ..nu vreau sa o fortez deloc....Azi a mancat bine un borcanel de la Gerber cu mere si afine..mmm deliciu.. Am incercat si cu supa la borcanele, gandindu-ma ca nu gatesc eu bine..tot degeaba..nu si nu... Am vazut Master and Commander cu Russel Crowe (parca nu se scrie asa)..prost film. Va pup si revin dupa ce mai citesc Carmen si bb Maya Alexia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, ma apucasem sa raspund si mai devreme dar s-a sters totul pina sa apuc sa trimit, bleah! Kehleyr - nu te plinge cu serviciu, ca esti super bine daca esti la 5 minute si la 5 pleci acasa; eu dimineata incep la 9, dupa ce l-am lasat pe Luca la socrii, seara termin la 6 (dar stau des pina la 6:30 minim), pina ajung si-l iau iar pe pisoi, pina vorbesc cu bunicii ca nu pot sa intru si sa ies, ajung acasa pe la 19:30 cel mai devreme. Dar nu ma pling, ca puiul tot pe mine ma prefera, intinde minutele dupa mine chiar daca e la bunica, plinge dupa mine cind il las cu tat-su, marti dimineata s-a trezit urlind pe la 7, l-a adus Dani la noi in pat si a tisnit din bratele lui si m-a escaladat (dormeam pe burta) si si-a lipit obrajorul de obrazul meu, a oftat usurat si si-a bagat un degetel in gura si o mina in parul meu adormind la loc. Sint topita (si el dupa mine!) Carmenutza - tare plimbareti mai sinteti! Super bine ptr bebe, pe de alta parte eu as vrea ca la vara sa stau o saptamina de concediu cu bebe si una singuri, sa fie chiar concediu. Mai e pina atunci, mai am timp de gindire. Cit despre plecatul cu bebe, sper ca aveti porbagaj maaaareee.... Eu i-am luat patutul de voiaj, scaunelul Chicco in care maninca ca se pliaza si il pot lasa acolo sa se mai joace, sa stea cu noi cit mincam etc., bagajul lui care e o geanta cit a mea (ca include lenjeria de pat, prosopul, haine groase, haine subtiri), o gentuta cu jucarii si una cu biberoane (de care tu n-ai nevoie!), castronel, lingurita etc., carucior si cam atit. In iarna i-am luat si rondoul ptr baie, acum nu mai are nevoie ca sta in cada. Sa nu uiti o trusa mica cu forfecuta, aspirator nas + ser fiziologic, supozitoare ptr temperatura, termometru) Una peste alta e o mare aventura! Bibi - felicitari! Ai scris ca bb David e rahitic dovedit, a zis doctorul? Ce ti-a recomandat? Ieri am fost si eu dupa aproape un an la film, am vazut 21 grame pe care v-il recomand ca e bun si nu v-il recomand ptr ca e sfisietor de trist, am plins 50% din film. Avem si noi poze noi de la Breaza din week-end, sa ne vizitati (sper sa aveti rabdare ca pozele cu Luca nu sint primele, dar merita rabdarea, promit!): http://www.imagestation.com/album/?id=4287151851&code=9190902&mode=invite eu am de gind sa merg duminica la manifestatia-protest din parcul Carol, mai vine cineva? E la ora 13:00. pup u, Andra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ROMANA - pt ca fac parte dintre mamicile care s-au intors la serviciu, sa spun si eu cam care e programul meu cu bblasa: - dimineata ea se scoala pe la 6:30-7:00, asa ca de cele mai multe ori ii dau eu biberonul de dimineata si o schimb, deci avem timp sa ne dragalim nitel. Pe la 7:30-8:00 vine bona, iar eu plec la serviciu; - pe timpul zilei dau telefoane sa vad ce face si cit a mincat, timp in care bona iese cu ea in parc; - seara ajung de obicei in jur de 18:30 si o preiau de cum sosesc acasa, pt ca in momentul in care intru pe usa uita de toate si intinde minutele s-o iau in brate. Daca timpul ne permite mai iesim putin in parc la "colegii" ei, daca nu, ne jucam de-a "cucu-bau", "te prind, te prind", dansam si cantam - intr-un cuvint, incerc sa recuperez absenta din timpul zilei si sa nu simt cit sint de obosita. Facem baita (acum la 2 zile), ii dam biberonul de seara (de obicei tati) si se culca pe la 22:00-22:30. String jucariile, mai discutam si noi problemele de zi cu zi si pe la 24:00 reusesc sa ajung si eu in pat, iar a doua zi la 6:00 o iau de la capat... Nu ma pling, a fost alegerea mea sa ma intorc la lucru, dar mi-e tare dor de o zi de leneveala in pat... V-am pupat si w-e placut.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, Vreau sa va intreb ceva. Ii caut lui bb o caciulita subtire din bumbac pt. vremea asta. Pe unde am fost nu au decat sepcute si clopuri... Si le da imediat jos pt. ca lui nu-i place cu caciulita. Poate imi spuneti ceva magazine. Multumesc mult. Carmetutza, mersi mult pentru Prenatal. Nu iti fac pofta de mancare? Mi-e sa nu ma ingras si mai tare. Sa mergeti neaparat La Porto, e un loc tare fain, cu mancare f. buna si porti generoase. Personalul e tare amabil iar preturile m-i s-au parut destul de Ok. Abianta si muzica e tare faina. Mi-e dor si mie, dar nu avem cu cine sa-l lasam pe bb. Sa aveti un week-end placut. Bychi si bb Tiberiu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai scriem si noi... de cate ori nu am vrut sa scriu si scancetul lui bb m-a chemat la datorie. Acum doarme. Maria e ragusita de vreo 2 zile, fara sa aiba febra (BIBI, BRAVO PTR INTRBAREA CU TEMPERATURA). Mai stranuta uneori si o mananca nasul... ca si-l freaca. Credeti ca gresesc daca ii dau vitamina C si eferalgan, asa de la mine putere? In rest e super activa, parcurge toata casa in ritm alert tinuta de manute sau daca e nevoita in 4 labe dar e nemultumita de viteza.... Mai nou am cumparat ghetute, ca "alergam" si in parc. De abia reusesc sa o mai pun la loc in carucior. Erau 470.000 la reducere 330.000 - convenabil si sunt relativ ok. Eu cad franta, va dati seama. Am simtit intr-o seara febra la solduri si m-am minunat cand am avut timp sa fac exercitii :)) Cu toate astea sa nu va ganditi ca am slabit!!! Nu.... am ramas in continuare cu cele 68 kg adica +10. Cu limbajul nu s-a avansat mult, - mam, mama, nana, tata, papa, pa- dar nedirectionate. De multe ori sunt coincidente. Stie de Doamne-Doamne, Donald, Mikey, fereastra, oglinda, aerul conditionat (il confunda cu Doamne Doamne). Cand e derutata, le ia la rand pana cand spunem noi :"Bravoooo, acela e X". Intelege "trage de ata omida". Cred ca acum e un fel de dresaj cu comenzile astea. Plange dupa tati cand pleaca la serviciu. ROMANA, CRISA aveti grija de burtici. Romana, eu am avut DPN 24.06 si Maria s-a nascut pe 27. Amintiri... Va pup ca sunt chemata de "URGENTA"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hristos a inviat! Mi-a fost un dor nebun de voi deoarece nu am mai intrat pe net in ultimele zile,dorind sa profit din plin cat timo mai are Miru vacanta.Joi am fost in parc si am realizat ca pe strada mea(care are un parc alaturi astfel incat il vad de la geam,fiin chiar sub casa mea)sunt tare multi bb-ei cu varste cuprinse pana la 3 ani.Noi ne-am imprietenit cu 4 bb-ei pana intr-un an jumate' dintre care si o pereche de gemeni!La noi a fost frumos in ultimele zile,si cald si sper ca aceasta caldura sa persiste cel putin pana maine ca deseara imi vin prietenii la gratar cu copii cu tot asa ca o sa fie aici o veselie de nedescris. Paula face progrese vazand cu ochii.Mai demult ma plangeam ca nu merge nici in patru labe nici in picioare.Ei bine,acuma am si eu cu ce sa ma laud deoarece merge si in patru labe si in picioare,cu putina nesiguranta dar doar tinuta de manuta.In plus se ridica singura in funduc(asta e de mai demult)si de ieri de la pranz(nu am putut intra sa va zic ptr. ca ieri au venit la noi o alta serie de musafiri)s-a ridicat in picioare(din fund-in picioare)cu putin ajutor.Asa ca daca se trage de ceva se ridica in picioare fara grija!!!!!!Noi avem tot 2 dintisori dar cei patru care se pregatesc sa vina(gingia e inflamata si rosie) cam intarzie. Crisa&Romana-aveti grija de burtici! Bychi-daca nu aveti cu cine sa-l lasati pe bb ,de ce nu va luati o bona?Te-ar putea ajuta in gospodarie si sa stea cu bb,si asa te-ar scapa de multe griji,in plus ati putea sa mai iesiti undeva. miru&nana=>fetele mele frumoase
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor,sunt racita!si eu si fie-mea!!!!ea e la mama mea si poate pana vine acasa ma fac bine!i-am zis sotului meu ca sunt gata de Polidin numai sa imi treaca rapid! ea tuseste si ii curge nasul!simt ca mor de ciuda!nu suport sa o vad bolnava si vad ca in ultima vreme a tot avut cate ceva!... in rest suntem foarte bine!cu mancarea stam cam la fel,desi azi si ieri la buni a mancat bine.mai pe la geam,mai pe masa...a facut bucataria un dezastru!e adevarat ca eu o tin numai in masuta ei cand ii dau mancare.dar se pare ca va trebui sa o urc si pe hota doar-doar sa manance! si alex are strungareata si e asa de dulce cand se joaca cu silabele...ca e sasaita!!!!!!! azi cand am fost la mama am crezut ca alexandra o sa lesine de bucurie cand ne-a vazut!era in premergator si a inceput sa sara si sa strige,nu mai avea rabdare sa o iau in brate!evident ca nu am mai putut sa o las nici chiar la razvan!se pare ca eu sunt febletea!dar imi pare cam rau...sper sa existe totusi un echilibru intre ce simte pt mine si ce simte pt el! va pupic si sper sa intru din nou cat mai curand ! Alexandra mare si Alexandra mica...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...