Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie-iulie 2003(17)


Recommended Posts

DNP - 21 august (am intrat in luna a sasea) Of mai fetelor, Ieri scrisesem si io un mesaj baban si la sfarsit am reusit sa-l pierd. M-am enervat asa de tare ca n-am fost in stare sa o mai iau de la capat. Azi, revin cu forte noi. Am pe birou niste crengi de luiliac si miros asa frumos, o nebunie. Ca si anul trecut ma duc la piata si de 50.000 lei vin cu un brat de flori (lalele, margaritar, liliac, narcise). Vecinii au zis ca poftesc la flori.... Joi, dupa febra de trei zile a lui Tudor, i-au aparut pete pe corp. Am crezut ca-i rubeola insa nu a fost decat o alergie la ceva (probabil la brazica de vaci pe care i-am dat-o si in a treia zi de cand am facut-o [bang]). In orice caz la rubeola are ganglionii de la ceafa umflati si la Tudor nu a fost cazul. Mi-a mai zis doctorul asa: - la alergii, cateva zile sa aiba un pic de regim: nu se dau alimente noi, sa manance fara grasime (unt etc), carnita se fierbe separat si se amesteca apoi cu piureul - sa nu ii dau cartofi noi decat dupa ce acestia sunt de ceva vreme pe piata (s-au invechit un pic) - asta e valabil pentru toti bebeii, nu la alergii - ca dintisorii de sus stau sa iasa si acum ii dau 10 zile calciu gluconic si a zis ca s-ar putea sa apara mai repede din cauza asta In sfarsit l-am scos si eu de ieri afara si e bine ca tare se mai plictiseste in casa. Sa speram ca odata cu surioara se mai duce plictiseala (mai ales la iarna). Am trei prietene care m-au anuntat de curand ca sunt insarcinate (doua cu al doilea copil si una cu primul). Odata cu primavara asta frumoasa poate ne dati si voi ceva vesti bune [;)]. BYCHI, si eu am cautat o caciulita (dar numai pe la mine in Big si in Moll) si pana la urma i-am gasit la tarabe in piata. E mai subtirica, are urechi si ii sta tare bine pe cap (aveau numai intr-un loc: alba, verde praz si bleumarin). Acum sunt si eu fericita ca are cu ce iesi afara. ANDRA, ai un pui tare frumos. Mi se par atat de mari la varsta asta!! CARMENUTZA, Porto sau altul, nu conteaza. Faptul ca ati mai iesit e super, parca iti mai revine pofta de viata. AMIK, nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme cu iubirea pentru tati. Sa vezi ce-o a-l mai iubeasca cu toate ca poate il vede mai putin. Sa vedeti ce am patit eu: sunt geloasa pe bona ca mi se pare ca Tudor nu ma recunoaste de mama asa cum "ar trebui". Ma suna o tipa de la o agentie de dadace si ma intreaba ce fel de bona caut, eu ii spun ca una interna (sa stea cu noi) si aia imi zice ca bonele care au lucrat ca interne s-au lovit de gelozia mamelor. Io zic "Aha, deci nu sunt io nebuna!!!". Mama mea, dupa o perioada de gandire zice "Mama, alea cred ca erau geloase din cauza barbatilor, nu a copiilor". Io m-am blocat. La asta nici nu ma gandisem decand cu gelozeala pe baiat. Deci, cum zicea KEHLEYR mi-am intrat bine in pielea de mama de baiat. Lasa ca ma mai tempereaza fetita... MARIA, asa am patit si eu cu Tudor, a inceput sa avanseze mult dintr-o data. Cornelia, ia seama!!! CORNELIA, cred ca din 1 mai imi mut sediul la socru-meu in Constanta. Initial vroiam sa plec la tara (pe langa Vidraru) dar nu prea am conditii acolo. Socru-meu sta la casa cu curte asa ca o sa fie mai simplu cu scosul afara, plus ca aerul este mai curat decat in Bucuresti. Sta pe str. Nicolae Iorga, cea pe care este spitalul mare si care duce in bd. Mamaia. Poate ne vedem pe acolo ca abia astept sa te cunosc (si pe Maria). ADI, nu cred ca gresesti cu tratamentul insa poate ar fi bine sa o vada doctorul, sa o asculte un pic la plamani. daca nu are febra cred ca e OK cu gatul. Pai ce avansare la vorbit vrei tu acum de Maria??? He, he, ia uite ce viseaza ea. Si asa zice destule. ANDRA, ce frumos e Luca. Tare dulce. Io nu vin la manifetatie, mi-e greu sa stau in picioare mult. Ma pastrez si eu pentru plimbari scurte prin parc (macar la Constanta o sa stau in curte). BIBI, asteptam povestirea ta cu mare interes. De, acum parca ar fi si a nostra.... Ma gandeam io cand am citit mesajul "Ce coleg, sa-ti dea cadou asa parfum (bine, e vorba si de ce salarii sunt in firma unde lucrezi". Dupa aia imi pica fis ca e 'colegu" de acasa. Greu cu fisele la mine. MADIC, am citi si eu chestia cu bonusul pentru nastere. Io sunt funstionar public, nu stiu daca se aplica. Ma interesez si va spun. ROMANA, ce avansata e burtica ta, acus-acus, nasti. Te-ai gandit la nume pentru bebe 2? Eu nu stiu ce sa fac, daca sa cumpar inca un patut sau nu. Ma gandeam sa iau unul de voiaj ca sa pot sa-l mai folosesc si cand plecam dar nu stiu cat sunt de bune. Folositi vreuna din voi astfel de patut? Cum e? Ma gandesc ca Tudor o sa doarma cu tati in camera pentru inceput si eu cu bebe 2. Avand in vedere ca tati vine cam tarziu ar fi mai sigur sa ii instalez un patut in camera, sa nu fiu stresata ca nu-l mai gasesc in patul mare. Si apoi ar mai fi si chestia de a nu se obisnui sa doarma in pat cu unul din noi. Voi ce ziceti? Hai ca m-am intins. Pup si weekend frumos (ce a mai ramas din el), ca mesajul l-am inceput sambata si l-am terminat duminica [:D]. Pupa Crisa, mamica burticoasa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si mai vroiam sa va MULTUMESC pentru grija si gandurile bune pe care le aveti pentru burticoasele de mine si Romana [pup]. Acus, acus, se intoarce roata si o sa mai vedem si alte [grasa] pe aici. Asta era visul meu de o viata: familie cu cel putin doi copii si catel. Doamne ajuta! Pupa Crisa, mamica burticoasa uituca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca ati avut un Paste fericit! Am tanjit tare mult sa vad ce ati mai facut,nu am putut intra pe site pt ca s-a blocat pc-ul.Nu am apucat sa citesc tot dar voi recupera la noapte. Oricum ma bucur ca sunteti bine si nici nu stiti ce fericita sunt ca pot sa "vorbesc " din nou cu voi...sper ca nu ne-ati uitat. Sara e bine,- -vorbeste,spune "ma-ma","ta-ta","tai-tai" si alte cele. -nu are inca nici un dintisor,sper ca nu e nici o problema -nu merge,doar fuge ca nu mai pot de spate si am o febra musculara[bang] -mananca destul de bine,vrea sa manance singura -rade toata ziua si la toata lumea -cu somnul noaptea parca suntem mai bine dar tot se trezeste des -de ieri nu mai adoarme la titi,cred ca se intarca singura -am cumparat un carut sport,sperand ca va sta in el(de mult nu mai vroia in carut,doar in brate) si ,surprixa,ii place tare mult ca poate sa dea din picioruse si vede foarte bine din el.Sta in el doar daca e intre lume multa,daca e in prc si e liniste nu sta de loc. Eu sunt tot o slabanoaga ca rade lumea de mine zicand ca mai putin si e Sara mai mare ca mine. De Paste am scris multe felicitari si am pus amprenta manutei lui Sara pe ele si toata lumea a fost foarte incantata. Mai citesc ce ati mai facut voi si sigur o sa revin foarte repede ca am avut un dor nebun sa vad ce mai faceti. Corina P.S.:maria m m multumim pt mesaj!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bune v-am regasit mamicute...mi-a fost tare dor de voi, dar nu am incotro..nu am timp sa mai scriu ca odinioara.. Am avut si niste ghinioane, am avut accident cu masina foarte grav, eu nu am obtinut decat o mica fisura la obraz, dar masina este zobbb..a intrat un individ cu viteza in mine si m-a aruncat direct in pom..este groaznic... mihai este bine, a, inteles ca aveti probleme cu mancarea, ..noi mancam ff multe.. nu am avut timp sa citesc tot ce ati scris...plec dimineata si ajung seara la 10.30 acasa imi pare bine ca am reusit sa va mai scriu..o sa ma uit si maine pe net Kara si Mihai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hristos a-nviat! Fetelor, bine v-am regasit, cumplit de mult mi-ati lipsit! Inca n-am citit tot ce-ati postat, sper sa fie toate bine. Am citit mesajul Karei si m-am cam cutremurat: sa te faci bine Kara, sanatate multa iti doresc! Inca sint nitel zombie, mai e putin si ne revenim si noi cu programul de somn, de papa, joaca si ce mai avem de facut. Eu m-am procopsit la plecare si cu o raceala strasnica, cu amigdale inflamate, temperatura, frisoane si tot ce se poate mai rau, asa ca primele doua zile de cind ne-am intors n-am fost buna de nimic. Bine ca gargarita e bine, sanatoasa, restul se rezolva. Acasa a fost minunat, a fost peste asteptarile noastre, poate si bucuria revederii cu cei dragi a amplificat starea de fericire, tot ce pot sa spun e ca ne-am simtit bine de tot, am petrecut Pastele asa cum mi-am dorit, ca acasa, cu familia, prietenii si toate bunataturile pe masa. Nu am realizat cit de dor imi era decit in momentul in care am ajuns acasa. Eram in avion si pilotul a anuntat la un moment dat ca zburam deasupra Romaniei si mai avem putin si aterizam: o atit de mare emotie m-a cuprins incit aproape mi-am lipit nasul de geam si am inceput sa pling incetisor, asa ca un copil, plingeam de bucurie. Alexandra a fost un super-bebe, mi-am facut o multime de griji cam de pomana, dar mama sint si zic eu , am o scuza... S-a adaptat destul de repede cu programul de acasa, cite putin in fiecare zi, astfel ca taman la sfirsitul vacantei gargarita mea dormea toata noaptea bine-merci, asa ca aici am luat-o de la capat cu adaptarea. Ma temeam ca puzderia de rubedenii si prieteni o va da peste cap, da' de unde, fata mea n-avea nici o treaba: impartea zimbete in stinga si-n dreapta, chiuia si piuia cit era ziulica de lunga, spunea intr-o veselie mama, papa, apa si de citeva zile vad ca mai rupe si cite-un tata (va dati seama ce pipota are sotu' de incintare!). Ne-am intilnit si cu Gio si cu scumpa de Taisia - dulce si cuminte copil - si intilnirea asta m-a bucurat tare mult! As avea multe de povestit, dar risc sa umplu cam mult spatiu, asa ca mai las si pe altadata. Am pus ceva poze facute acasa. V-am pupat pe toate, Alina si Alexandra http://community.webshots.com/user/allex21
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Nu prea am avut timp sa intru pe net si am citit mai mult "printre randuri". Alina, ce bine ca ati petrecut frumos acasa! Kara si eu am trecut printr-un accident acum o sapt. si ceva si in final am zis ca important este ca suntem sanatosi. Si la noi masina e varza si acum asteptam banii de la asigurari. Importanta e sanatatea, ca sa ne putem bucura de puiuti. Pupici lui bb Mihai. Crisa, si eu abia astept sa va cunosc. Chiar daca sper sa mai intru pe forum pana in mai [bang], iti dau nr. meu de tel., pt. ca mai incolo sa nu uit: 0724 513434. Amik, multa sanatate! Cam atat am citit. Sper sa revin in curand. Va pupam, Cornelia si bb Mariuta http://community.webshots.com/user/cornelianis
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In speranta ca va vedea cat mai multa lume anuntul de stergere a subiectelor vechi de genul "Mamici de..." si "Bebelusi de...", va "intrerup" si aici pentru a avea posibilitatea sa va salvati daca aveti ceva din acele subiecte. Vilma, Anca (3 ani) si Tudor (11.12.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamicilor si bebelusilor, KARA, bine ca ne mai dai vesti ca ne gandeam ca te-ai suparat pe noi [il]. Cumplit cu accidentul, bine ca s-a terminat fara nici o urmare mai neplacuta! ALINUTA, ma bucur ca v-ati simtit bine acasa. Nu e nimic mai frumos decat sarbatorile in familie, alaturi de cei dragi! Fata ta e o bijuterie, iar ochii albastri se pare ca sunt trasatura caracteristica a familiei [;)] CRISA, si la noi in grupul de prieteni e la fel - pe distanta de 3 ani se intind 6 copii - si speram sa mai urmeze [;)] CORINAELENA eu zic sa fii mandra de silueta ta [;)] AMIK, multa sanatate amandurora. Cred ca e normal ca bebelusii sa fie acum mai atasati de mamica lor, dar cu timpul eu cel putin sper ca amandoi parintii sa aiba aceeasi importanta in viata lui bebe. Fiecare are alt rol si nu se pot inlocui nici unul dintre ei! MARIA_M_M, ADI - felicitari pentru progrese. Uite curand curand o sa alerge toti bebeii unii dupa ceilalti de nu o sa ii mai putem prinde. Noi am fost in w/end la munte. Desi a fost cam frig, a fost foarte odihnitor. I-am aratat Stefaniei floricelele, lalele, panselute si altele asemenea, dar ea ca intotdeauna e mult mai interesata de catzel [:D]. Vrea numai in picioare, la ea in patut o las si singura, dar a inceput sa se catere pe noi, pe mobila, pe tot ce apuca. Ne iese si dintisorul numarul 8, acum o sa avem 4 sus si 4 jos. Mai e cineva cu atatia?! Ma gandesc ca urmatorii vor iesi molarii, dar cred ca nu inainte de un an. Rade foarte mult, aseara se uita fascinata la ochelarii mei - pe care ii port numai foarte rar - si incerca sa imi bage degetul in ochi si nu intelegea de ce nu reuseste. Dupa care a invatat cum sa mi- dea jos cu un singur gest, asa ca a trebuit sa renunt la ei [:D] Sambata suntem invitati la o nunta, va fi prima noapte cand Stefania va dormi fara noi - o lasam la socri. Sper sa nu aiba una din serile ei grele, cu plansete multe, ca dup-aia nu ne mai primesc bunicii data viitoare [:D][:D]. Dar la cum o stiu eu pe soacra-mea, e in stare sa doarma cu ea in brate in picioare, asa de tare o rasfata. Va pupam si saptamana cat mai usoara si mai placuta. Dana si bb Stefania
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor Ieri Flaviu a implinit 10 luni si ne-am bucurat cu totii de cat de mare este. Uite ca acus face anisorul si o san e dispara motul [:D])). A reusit sa iasa mai mult de un colt din dintele de sus si acum se pare ca se umfla alaturi. Oricum avem aproape 3 dintisori¡K nu suntem chiar dintos, dar ne place din cand in cand sa verificam asta pe sfarcurile mamei¡K Cel mai mult ma bucur ca inceput sa inteleaga cand ii spun sa puna cartile la loc sau orice lucru. Pana acum mi-a facut vraiste in biblioteca si mi-a sfasiat cateva carti de colectie. Insa sper sa nu mai repete figura. In rest face numai nazbatii: vrea sa se catere pe garduri, incepe sa manance singur sin u mai accespta mana mea deloc, drept urmare imprastie peste tot.(tot e cald si mi-am promis ca o sa manance la pielea goala [bis]) Crisa multumesc ca ne-ai adresat cateva cuvinte ca deveneam invidioasa. Daca tu intrebai de patut care se strange¡Kpot sa-ti spun ca eu am pt Flaviu un pat de la Baby Care si sunt multumita de el. I-am mai pus o plapuma impaturita ca sa-l mai inalt pt ca e destul de adanc. Are fetele din plasa si barele la colturi sunt protejate ca san u se loveasca bebe. Eu nu l-am strans ca sa-l iau cu mine nu vreau sa-l fac dependent de patul lui, insa cred ca la vara il voi lua la mare. Corinaelena chiar ma gandeam la tine ce mai face bebe. Si noi ne-am imbunatatit somnul dar tot ne mai trezim noaptea. Chiar asta noapte mi-a dat un spectacol, cred ca a visat urat tare. DE papat noi am trecut pe orice tip de papa, fara prajeli insa. Azi chiar i-am dat un pic de cespa verde sa mestece si i-a placut pana la urma. Vreu si eu sa mai slabesc am maid at jos dar pana la greutatea mea (fosta) mai este. Kara ma gandesc ce se petrece de sunt atata accidente. Cred ca te-ai speriat groaznic, si ma bucur sincer ca esti teafara. Sanatate si atentie pt ca unii gonesc ca nebunii. Carmenutza cum a stat bebe in masina? Ma intereseaza ca Flaviu e intr-o continua agitatie sin u stiu cum sa-l potolesc. Romana sanatate si timpul vad ca se scurge si in curand o sa fiti mai multi. Va pup pe toti si pe toate Mihaela si [copil] Flaviu http://community.webshots.com/user/pojogao
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...