Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie-iulie 2003(17)


Recommended Posts

DNP - august Dragele mele fete, Am reusit sa iau patut pliabil de care sunt foarte incantata. E nemtesc si se strange foarte usor ocupand putin spatiu. E super pentru voiaj. Ma gandesc sa-i fac o saltea relaxa pentru cat o sa-l tin acasa (o sa devina patul lui Tudor). Am gasit la Unirea, aripa splai, unde sunt mai multe magazine de articole pentru copii, niste chestii faine de lipit pe perete (alba ca zapada, catei, pui, mutulici etc). Tot cautam, ca imi adusese sotu din Grecia doar doua, si mai aveam locuri libere pe pereti pe care le-au umplut la fix. Costa 39.000 lei/bucata. E fain ca se lipesc si daca le dezlipesti nu strici peretii, plus ca lui Tudor ii place tare sa se uite la ele. Ma enerveaza tare vantul asta care nu se mai opreste. Nici nu ma gandeam ca vine primavara si suntem nevoiti sa stam in casa din cauza lui. KARA, Doamne ajuta ca ati scapat cu bine din accident [cheers]. Mi se face pilea gaina cand ma gandesc, mai ales ca am avut si eu unul acum doua luni. CLAUDYA, chiar vroiam sa intreb de tine canu mai stiam nimic. Ma gandeam eu ca nu ai timp sa scrii avand in vedere ca esti singura cu gargarita. NICOL, ce bine ca te-ai mutat (ca stai la casa adica). Mama ta nu mai poate sta cu Teodora? AMIK, eu m-am obisnuit cat de cat sa ma astept la orice de cand cu Tudor. Raceli, dintisori si alte alea. Asa ca nu mai imi fac planuri ce-o sa fac maine ca nare rost. Chiar am vazut o faza faina intr-un film in care o tipa zicea "Copii m-au invatat sa traiesc in prezent. Pentru ei nu exista maine, exista doar azi". Mari vorbe, dupa parerea mea. Noi nu am facut baie inca impreuna cu Tudor. Poate cand se va face mai cald. Cred ca e tare fain. In Berceni stau chiar vis-a-vis de benzinaria Moll de pe soseaua Berceni. Tu pe unde esti? ANAMARIA, uite ca asa aveti ce povesti copilului cand o fi mare. Eu cand ma gandesc acum ca am avut curajul sa plec cu Tudor la cinci luni si jumatate, iarna, pana in Italia, mi se face parul maciuca. Desi a fost foarte fain nu as mai repeta figura. O sa-i arat insa pasaportul cand o fi mare!!! GIO, m-am mai certat si eu cu mama cand a fost la mine de Paste tot pe tema "copil". Ca noi nu faceam nu stiu ce cand eram mici, uite ca nu mai stiu despre ce era vorba, si eu i-am zis ca nu mai tine ea minte ca toti copii fac asa (mai stiam si eu de la voi). Isi dadea mereu cu presupusul aiurea si daca o intrebam ce sa fac exact o dadea cotita. Acuma zicea sa-l las sa planga si cand era mai mic daca vroiam sa-l las sa planga zicea pe un ton acru "Treaba ta. E copilul tau!". Si tot asa! CORINAELENA, ai incercat sa-i pui palarioara care are elastic pe sub barbie? Poate, poate... CARMENUTZA, multumim mult pentru sfaturile sedpre adormirea bebelusilor. O sa incerc si eu insa nu stiu exact cand. Saptamana viitoare plecam la Constanta si acolo ma gandesc sa treaca o perioada pana se acomodeaza cu noua camera. In orice caz mie mi se pare ca trebuie sa fac ceva ca sa adoarma singur ca doar nu o sa-l legan pe perna pana la doi ani, mai ales ca asta duce la un somn mai bun pe timpul noptii. La mine adormea singur Tudor in brate seara insa de cand cu dadaca nu a mai tinut figura. Mama tot mama e, dar asta e situatia la mine. ROMANA, ce fain ca au iesit bine analizele. Of, mereu ma gandesc ca iti este tare greu fara ajutor. Cand mai vine mama? Protestul era impotriva contruirii Catredralei Neamului in parcul Carol. Sper sa il convingi pe sotul tau cu numele care iti place. O sa intru pe net la Cta (daca ma simt bine) ca pot merge la firma la cumnata mea (e aproape de socru-meu) si are Internet cu trafic nelimitat prin cablu. Asa ca ne "vedem", Doamne ajuta. POJO, ce-ti mai face gradina? A inverzit (inflorit)? La socru-meu e mai nasol ca nu are verdeata in curte. Noroc cu bolta de vita de vie (traisca vinu) ca are mutra de "curte". KEHLEYR, distractie placuta la nunta!!! Las ca meritati si voi sa va mai relaxati un pic. Iti doresc sa fii cea mai frumoasa mamici de acolo!!! CORNALIA, am notat numarul tau. Te contactez io dupa 1 Mai. Numarul meu este 0722656416. ALINUTA, ce bine ca avem vesti de la tine. Chiar ma gandeam cat stai in Romania. Normal ca e frumos cand vii si-ti vezi familia. Cand suntem plecati ne amintin numai de lucrurile frumoase din tara (de aia probabil ca se si zice ca nicaieri nu-i mai bine decat acasa). Pupa Crisa, mamica burticoasa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
GIO bine ca nu are nimic Taisia .Am vazut dimensiunile ei si sunt exact ca ale Sarei,dar fata mea nu are inca nici un dintisor. Anamaria peripetii ,nu gluma.Bine macar ca ati iesit din atmosfera de la oras. Amik sa sti ca nu esti singura in situatia asta,Sara vrea doar la mine in brate cand ma vede...ma duc la toaleta cand doarme ea[bang]. Nicol74 bine ca sunteti sanatosi toti.Felicitari pt casa noua! Claudya,Sara s-a intercat singura de vreo 3-4 zile.Ii dadeam si lapte completare ca nu se satura la san,iar san ii dadeam numai cand adormea si mi-a facut surpriza sa adoarma la biberon sau cu suzeta. Crisa sa sti ca avem si palarioara cu elastic sub barbie dar degeaba.Avem si noi animalute din alea pe pereti si Sara e si ea tare incantata de ele.Noi am gasit cu 30 de mii si am auzit ca sunt si mai ieftine. Sara bate din palme cand aude muzica si se leagana pe picioruse ca si cum ar dansa,e o dulce.Zice tot mai clar "ma-ma" si "ta-ta" si mai mou cand vrea sa plecam face cu mana"tai-tai" si zice"aida" cred eu ca spune "haida".Cum ma trezesc si o i-au in brate ii face cu mana la bunica-sa ca vrea sa plece.Pe scari o apuca un ras de fericire.M-am laudat destul dar sunt foarte mandra de ea si o iubesc mult de tot! Corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, mamici. Nu prea am mai avut timp de scris si nici n-aveam ceva senzational de spus, poate cu exceptia faptului ca de citeva zile fata mea sta pt citeva secunde singura in picioruse, fara sa se sprijine de nimic. In rest, face numai nazbitii, da sa plece din carut cind merge la plimbare, tipa in parc cind o ia (bona) din iarba (ca ea e fetita mare si merge pe jos) sa plece acasa, trage prin casa de toate cele si multe altele, pe care cred ca le cunoasteti la fel de bine ca mine. Are cineva rondou pt baie? Noi am vrut sa-i luam dar mi s-a parut prea micut si am renuntat. CORINA, CRISA - spuneti-mi si mie mai exact de unde ati luat animalute, pitici, etc, pt ca urmeaza sa ne mutam in casa mai mare si vreau (mai bine spus sper) ca Mariuca sa aiba de acum camera ei. GIO - legat de sfaturile date de mama (altfel foarte bine intentionata) - eu ma lupt cu a mea sa nu-i pun Mariucai sare in mincare si ea o tine pe-a ei ca de acum incolo trebuie sa se obisnuiasca cu mincarea normala. Deageaba spun ca e vorba de consistenta, nu de sare, ca ea vrea sa intrebe alt medic sa vada daca e asa cum spun eu, ca noi nu am crescut asa... CARMEN - multam de sfaturile de adormit bblusa, dar cred ca n-o sa ma lase inima sa plinga in patut si eu sa nu fac nimic, mai ales ca a mea in general doarme noaptea si numai scinceste din cind in cind si adoarme la loc daca o iau putin in brate, iar de mincat noi de mult nu mai mincam noaptea. ANAMARIA - dragute peripetii, acum cind ti le aduci aminte... AMIK - sanatate multa si sa stii ca si Mariuca mea e ca miscarea browniana, nu sta o clipa locului, am ajuns sa cred ca nu cunoaste notiunea de a sta linistita citeva secunde. Recunosc totusi ca prefer sa fie asa, decit o "mototoala". V-am pupat si mai vorbim.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor voi scoateti copiii afara pe vantul asta ?! In provincie sigur nu e asa ! Va invidiez pe cele din depresiuni ! Eu am trait la Tg-Jiu si mie dor de clima super de acolo ! In Bucuresti bate vantul asta uscat de 10 zile in continuu ! Am poze din parc (Herastrau ) dar nu le-am scanat (lenesa mare sunt) sper sa o fac pana la urm. intalnire ! Nicoleta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, Gata cu netul? Toata ziua stati afara? Cred si eu daca puteti [:D]. Sta si tudor al meu dar din pacate nu cu mine. MADIC, am luat figurile de lipit pe perete de la Unirea, aripa splai, etaj 3. sunt mai multe magazine de copii (unele langa altele). Intra si intreaba ca nu stiu sa-ti explic exact unde era amplasat. N-ai insa cum sa dai gres. CORINAELENA, noi avem numai palarioara si sapca fara elastic si ma gandeam ca poate alea sunt mai bune (de stat pe cap). Vad insa ca nici o sansa [:D]. AMIK, unde e restaurantul Alunis? Poate ne faceti o vizita (ca la mine e mai greu cu deplasatul) sa se joace si papusile noastre impreuna. Ce zici? Oricum saptamana asta sau cea viitoare ca dupa aia plec la Constanta. Pupa Crisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare dragi mamici! Acum un an pe vremea asta nu mai aveam curaj sa merg la drum lung cu masina, iar acum merg peste tot cu doua "bagajute" legate in scaunelele lor :). Matei s-a facut un neastamparat, nu mai sta locului. Ieri i-am schimbat patul pentru ca cel cu gratii nu mai era sigur: se descalta de sosete si cu piciorusele goale se catara pe gratii sa se dea jos. Asa ca l-am mutat in patutul pliant, care, avand pereti de panza e mai greu de escaladat. Acum 3 zile a facut primii 2 pasi singurel intre patul mare si ptutul lui. Azi dimineata a mers patru pasi de la mine pana la patul Anei. In curand inconjuram pamantul :). Am fost duminica la doctorita: are 9850kg si 77cm. Are dezlegare la peste, ciorba acrita cu lamaie, perisoare, pulpite de pui la cuptor, budinci si alte asemena bunatati. Doar ca nu-i prea plac - tot piure din ala plicticos de legume cu carne vrea sa manance. Sper sa-si schimbe gusturile cat de curand ca sa mancam cu toti din aceeasi oala. Ca si restul familiei e un "Gica Contra". Daca ii spui NU se uita la tine, zice DA si rade. Daca ii zici DA, zice repede NU. Vocabular: mama, tata (si pt tata si pt bunic), Dade (dadaca), Ana, Geta (bunica-sa), da, nu, haide, uite (zis si iote), da-i si uneori na (mai ales cand cere disperat sa guste din cafeaua mea). Face pa si bravo si iti baga degetele in ochi daca il intrebi unde-s ochii. Despre dormit: incercati sa ii culcati mai devreme (atat copiii mei cat si cei 2 ai prietenei mele dorm mult mai mult si mai bine daca se culca devreme) si sa nu va duceti la ei peste noapte decat daca plang de-adevaratelea. Cu Ana am avut o surpriza, in momentul in care am uitat monitorul inchis peste noapte si nu m-am mai dus repede sa o linistesc la fiecare scartait, copilul a dormit linistit pana dimineata si, cu mici exceptii (dinti, nas infundat, furtuna, vis urat) de atunci a dormit mereu bine noaptea. pe curand, madishor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...