Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie-iulie 2003(17)


Recommended Posts

Buna, mamici, Cu toate ca nu am avut timp sa va cotesc decat printre randuri, incerc sa va raspund, In primul rand, Amik, eu nu cred ca trebuie sa-ti faci griji..daca dr a vazut-o si zice ca nu are nimic...Eu stiu ca pentru pofta de mancare e bun B complex - intreaba si tu dr. Poate chiar e de la dintisori. Crisa, felicitari pt sexul bblusului!!! Eu una eram sigurca e fetita, dupa cum am mai spus-o. Carmen, noi ne-am simtit super cu bb la munte, singura problema fiind maldarul de bagaje pe care trebuie sa le iei intr-o calatorie cu bb. Da' noi suntem deja experti! Noi am fost la parinti de Paste..sa nu va spun ce a fost pe capul saracului copil...Mai mult am fost ca sa ii facem analize, ca il cunosteam pe biolog si le lucreaza super-bine..Fata mea nu are anemie..cum ma asteptam, in schimb are limfocitoza si granulopenie...ramane sa intreb dr ce sunt astea, dar bioloaga mi-a zis ca poate sa nu fie nimic. Mai nou am inceput sa folosim Aloe Berry Nectar de la Forever Living, la recomandarea dr, pt problemele digestive...Eu ii dau cu strangere de inima, ca nu am prea mare incredere in chestiile astea naturiste, insa am incredere in dr... Fata mea e din ce in ce mai zapacita!!! Vrea tot timpul sa roada cate ceva, telefonul, telecomanda, cablurile de la priza...ce mai...Bunicul a invatat-o sa faca bravo si boc (adica se da cap in cap cu el),imi da bluza la o parte sa-mi caute lantisorul (pe care nu-l am, dar e obisnuita de la bunici, ca ei o lasa sa traga de lantisoare), e comedie, vorba lui Vali. Noua dr ne-a spus sa incepem, sa-i aducem alimentatia cat mai aproape de a noastra, cu ciorbita cu bors, perisoare, ciulama, asa ca nu mai am scapare, ma apuc de gatit[bang] As vrea sa mergem la mare de 1 mai,la Costinesti (sa ne amintim de tinerete[:D]) voi v-ati gandit la asta? Si noi vrem sa mergem la vara la mare, da' nu in tara ca e teapa, ci pe undeva pe aproape, ori in Bulgaria, ori in Grecia... Detergent noi folosim Persil lichid, si fara balsam, ca am descoperit ca facea iritatie de la el. Va pupam, Gio si Taisia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
HRISTOS A INVIAT! Nu am mai scris cam de mult timp, dar pur si simplu nu prea mai am cand. Alex nu sta o secunda intr-un loc si sunt restanta rau cu somnul pt ca nici noaptea nu-mi da pace, fiindca ii ies 2 dintisori si vad ca nu vor sa-i sparga gingia odata ca sa scapam amandoi. Am noroc ca totusi mananca destul de bine. A fost si putin racit dar tot a mancat. Ma supara vremea asta. Alex e super fericit afara si zilele astea a fost cam agitat ca l-am tinut in casa, dar bate un vant nasol si mi-e teama sa nu o ia de la capt cu raceala, mai ales ca a mai si plouat. Acum ma duc in pat si, ca in fiecare seara, sper sa ma mai trezesc abia dimineata (vise......vise). Va pup si sper sa pot scrie si eu mai multe cat mai curand ca am o gramada de lucruri sa va povestesc. Magda si bb Alex puisor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Romana: Diana are 9.880 (s-a nascut cu 2.900) deci are chiar mai mult decat ar trebui(incep sa imi fac griji si din cauza asta, ca doar mame suntem si trebuie sa ne facem griji din orice), dar laptele eu zic ca ar trebui sa il bea, nu imi fac griji ca nu mananca, mananca foarte bine, nu am problema asta, dar cred ca e de la H3, poate nu ii place, face figuri in continuare, H2 l-a mancat foarte bine. O sa ii iau o cutie de H2, din nou, sa vedem. Pireul nu i-l fac numai din cartofi si morcovi, pun si patrunjel, ardei sau gogosar si uneori ceapa (cand i-l face mama mea) pe care i-o scot afara. Probabil ca din graba am scris asa, pentru ca predomina morcovul si cartoful. Pa, Denisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

HRISTOS A INVIAT ! Buna mamici, Sa va dam si noi raportul ce am facut de sarbatori. Am fost la Ploiesti la mama mea si am tinut-o pe Mariuca aproape non stop prin curte pe afara, prin urmare a mancat si a dormit copilul de nu ne venea sa credem. Seara cand o bagam in casa cadea lata si adormea fara nici o leganeala sau alte alintaturi. Bineinteles ca toata lumea s-a mirat ce copil cuminte avem, ca daca e bagata in seama (si a fost mai mult decat era necesar [dual]) e taaare cumintica. Buni a dus-o si prin vecini, de unde a capatat o chifla (facuta in casa) si nu pot sa va spun ce jale a fost cand am incercat sa i-o luam sa-i dau sa manance de-adevaratelea. Am fost si la socri si ne-am "catarat" in ciresi, am adunat iarba si am facut poze pe care am sa vi le arat cat de curand. Una peste alta a fost bine, a fost una dintre cele mai linistite sarbatori de pana acum. Mariuca a invatat sa dea din cap a negatie si sa spuna "na, na, na" (adica nu, nu, nu) cand nu-i convine ceva. Ne jucam "te prind, te prind" la care rade in hohote si danseaza cand ii canta tati "o secunda si mi-a fost de-ajuns, la,la,la... fiindca tu esti tot ce mi-am dorit". BIBI - iti dau si eu o sugestie pentru bubite:FLUOCINOLON N - noua ni l-a recomandat asta vara o dr prietena de familie, pentru ca Mariucai ii iesisera niste bubite pe fata (de la caldura sau de la lapte) si il folosesc si acum cand ii mai apare cate ceva. CARMENUTZA - si eu eram in aceeasi stare, asa ca am decis sa incep serviciul, si desi iau cu cateva sute de mii mai putin decat cand stateam acasa si sint mai obosita, ma simt mult mai multumita asa. KEHLEYR - si noi vrem sa mergem la mare, dar numai noi doi fara bb, pentru ca noi ne descurcam singuri in Bucuresti (cu bona, bineinteles), amandoi la serviciu, am cam obosit si simtim nevoia unei vacante in care sa ne adunam putin puterile pentru ceea ce urmeaza. Nu sintem egoisti, dar ni se pare important sa putem si noi sa facem fata eforturilor de zi cu zi. La anul o sa mergem bineinteles impreuna cu Mariuca. ROMANA si CRISA - aveti grija de bbii no. 2 care or sa fie rasfatatii tuturor. Mai spuneti-ne o data DPN sa stim cand sa asteptam piticii in gasca. M-am intins cam mult, dar am profitat de un moment de liniste la birou, dupa ultimele saptamini cind am plecat numai la 8 seara. V-am pupat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am DPN pe 25 iunie 2004, acum sint in saptamina 30. Cred ca o sa incep cu asta de acum incolo sau macar la unele mesaje ca sa stiti si voi cum numar saptaminile descrescator. Ma bucur sa vad ca unele dintre voi au reusit sa plece de acasa de sarbatori si ca bebelusii s-au simtit super. Al meu e tare fericit cind iese afara, ca saracul a stat mai mult in casa iarna asta. AMIK: Ai rabdare cu Alexandra si daca nu vrea sa manince macar da-i ceaiuri si sucuri de fructe. Oricum nu te lasa invinsa si mai inceraca si cu mincarea, eventual joaca-te cu ea in timp ce-i dai sa manince ca asa poate o sa accepte mai usor papica. BIBI: Ma supara epiziotomia cind stau pe scaun deoarece din cauza cresterii volumului sanguine s-a cam umflat si zona intima. E cam neplacut seara, dar dimineata dupa o noapte de stat la orizontala se desumfla si o iau de la inceput… seara iar ma gaseste umflata. Nu stiu ce cauze pot fi dar e neplacut cind ma ridic de pe scaun, atunci simt durerea. Si cind ma gindesc ca ma mai asteapta o epiziotomie…,dar m-am resemnat. DENISA: Sa ne spui si noua daca a baut mai bine lapte dupa ce ai revenit la humana 2, ca vrem sa stim cit mai multe despre comportamentul bebelusilor. Va mai aduceti aminte mamicilor cu un singur copil cum ne faceam probleme acum un an ca nu o sa stim ce sa facem cu bebe. Eu cel putin nu-mi imaginam cum o sa ma descurc in situatii limita. Noroc cu voi si cu forumul asta, ca am invatat multe. Acum sintem aproape experte. O luam de la capat , Crisa si cu mine, cu al doilea bebe. O sa fie minunat sa tinem in brate din nou un bebe asa de mic. Mamicile care merg la servici ce activitati au ce bebe cind ajung acasa? Nu sinteti prea obosite? http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003 si mail pentru poze bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, La forumul "Probleme legislative" e postat un subiect care se refera la un bonus de un salariu la care am fi avut dreptul anul trecut pt nasterea copilului, conform CCM pe 2003. A beneficiat careva dintre voi de acest bonus? Pt ca eu acum am aflat de el si vreau sa fac demersurile necesare pt a primi un drept care mi se cuvine, dar de care angajatorii nu pomenesc nimic. Daca da, spuneti-mi si mie cum ati procedat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am intrat sa-mi iau dozade forum pe ziua de azi si ca sa imbin utilul cu placutul iaca va pun o intrebare care-mi macina de ceva vreme gandurile dar mereu uit sa o postez. Deci: ce temperatura trebuie sa aibe acum bebelusii nostrii? Pana la 37,5 e normala sau acum ca s-au facut mari trebuie ca temperatura sa fie pana in 37?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BIBI: Ai pus o intrebare de 10 puncte. Eu zic sa facem asa: Prima mamica ce va lua legatura cu medicul pediatru sa intrebe pina la ce virsta se considera normala temperatura de 37.5 . Apoi sa ne spuna si noua. MADIC: Eu nu am primit banii de care ziceai si nici nu cred ca o sa ma agit pentru ei ca nu mai am energie. Oricum nu e cam tirziu? a trecut aproape un an. http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003 si mail pentru poze bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara mamici Am o intrebare pt voi: cum mai adormiti bebeii seara? Si-au schimbat ceva in modul de somn ? Cam cate ore dorm continuu?Flaviu si-a schimbat modul de a adormi sera cam acum o luna. Desi eu nu l-am prea tinut in brate ca san u se obisnuiasca , m-am trezit intr-o seara ca nu vrea sa mai adoarma in carut si a venit la mine cu paturica taraiind-o si si-a pus capul pe mine. Eu repede l-am luat in brate … si uite asa de atunci se aseaza cu capsorul cuminte si adorme asa fara leganat, cum faceam o data de-mi sareau capacele. Insa asta a creat o dependenta de a dormi si noaptea uneori asa si imi vine greu. De dormit continuu nu incape vorba, cam dupa 3 ore se trezeste sau ii cade suzi…. Si ce sa mai spun sper sa doarma cand va implini anul dar eu sper…[il] Am constata cu uimire ca bolboroseste in somn cuvinte articulate desi ziua nu face asa. Mama nu mai vrea sa spuna dar rade cand ii spun sa zica “Ma-ma” si se uita strengareste catre mine. Pozne cat incap… azi a fost f frumos pe afara si am tinut usa casei deschisa, la un moment dat aud un chiot si cand ma duc Flaviu era deja pe la catei smotocindu-i. daca nu sunt atenta, asta o taie de acasa. Dr ne-a dat si a doua sticluta de fier. Si ni s-a recomandat sa incepem sa papa orice mai putin cacao si ciocolata. Asa ca am trecut pe bors cu carnita , ca de supa ne-am saturat. Nu mai stiu ce greutate are, dar a mai luat ceva ca am inceput sa fac muschi la brate.[:D] Eu stiam de temperature 37 cu 5 ca e valabila cam pana la 6 sau 7 ani. Si inca ceva, am observat ca Flaviu are burtica destul de mare, din profil arat ciudat de maricica si desi dr nu a zis nimic, totusi nu stiu da ca e bine. La bebeii vostrii cum e? eu am primit la nasterea copilului inca un salariu. nu am citit ce scrie la subiect dar cred ca la asta se refera. aceasta conditie era trecuta in CCM. Va sarut cu drag si va aduc la cunostinta ca avem un album de la 9-12 luni cu poze dulci. Ramane sa vedeti si voi. Mihaela si [copil] Flaviu http://community.webshots.com/user/pojogao
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici, bebici si burtici! Noi facem progrese cu ridicatul in picioare, deocamdata. Ieri am lasat-o la ea in patut in funduletz si m-am dus sa-i dau drumul la cada, iar cand m-am intors cine era mareata in picioare? Fi-mea [:D] Eu o las in funduletz ca sa inceapa sa se ridice singura cat mai mult, dar de fapt mi-e cam frica. Eu am pat din acela cu bare de lemn, si desi are aparatoare, cand cade cu capul de ele tot o doare. Zau ca nu stiu de ce nu am luat din cel cu plasa [bang][bang]. Ideea la bare era sa se tina de ele cand se ridica, dar la ea nici gand, se tine de marginea patului direct. Aseara am facut baie in cada cu un scaunel care l-a primit de la iepuras, din cel care se lipeste cu ventuze pe fundul cazii, picioarele lui bebe trec prin niste orificii si sta foarte bine in fund in apa. I-a placut tare mult. MIHAELA fata mea are acelasi program de somn de luni de zile. Doarme in continuu de la ultima masa (21.30 - 22.00) pana dimineata (7.30 - 8.00). Uneori se trezeste in timpul noptii si mai plange, dar se linisteste singura. Niciodata nu a fost nevoie sa ne ducem noi sa o adormim. Doar cand este in loc strain adoarme mai greu, adica plange mult inainte sa adoarma. Acasa, deloc. Apropo de burta, si Stefa are burtica mai mare - mai ales dupa ce mananca [:D]. Nu cred sa fie vreo problema... probabil ca daca e exagerat de mare, e semn de rahitism, dar nu cred ca e cazul. Ce frumos cu catzeii [8D] Apropo, azi am luat niste rasaduri din piata (2-3 panselute si 2 galbene ca niste mini margarete care nu stiu cum se numesc) si le voi planta diseara la tara. Ma gandeam la tine ca ai bucuria sa faci asta in fiecare zi... MADIC eu nu am beneficiat de salariu... si vorba Romanei, cam tarziu sa il cerem acum. ROMANA ai grija de tine si menajeaza-te pe cat posibil. Cat despre cum este sa fii si la serviciu, o sa iti spun cum e la mine. Ma tem in permanenta ca Stefi sa nu ajunga sa fie legata mai tare de bona cu care sta toata ziua decat de mine pe care ma vede doar cateva ore. Asa ca las si ordine, si mancare, si rufe, si cum vin de la serviciu ma asez pe covor cu ea sa ne jucam. Iar restul treburilor - cand mai adoarme ea. Mi-am propus sa nu ma las doborata de oboseala, si pe cat posibil chiar sa o mai scot seara o data in parc. Adevarul este ca eu nu prea am motive sa ma plang, am serviciul la 5 minute de casa, nu stau mai mult de ora 5 decat foarte rar (cel putin momentan [hot]) asa ca... GIO ce de dragalasenii [:D]. Nu te mai stresa atat cu analizele... Cat despre 1 mai, n-am mai fost din facultate, deci de vreo 4 ani. Si ultimele dati m-au cam dezamagit, de fiecare data ma duceam lina de speranta si gaseam lume si mai proasta, conditii si mai proaste - sau poate am imbatranit eu [V]. Fata mea a inceput parca sa zica si ta-ta-ta [cool] Va pupam si w/end placut tuturor, Stefania si Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...