Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Interviu cu un mare duhovnic


Recommended Posts

In ziarul de astazi a aparut interviul cu Parintele Arsenie Papacioc. La cele mai multe din intrebarile puse de voi a raspuns, la altele nu, pentru era f. obosit si mi-a fost mila sa-l mai chinui. Dar cred ca si acele raspunsuri nescrise se afla in cele spuse de el, daca cititi cu atentie. http://www.jurnalul.ro/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=3298& Astazi am sunat la manastire si mi s-a spus ca Parintele e in spital. Dupa ce cititi interviul, daca aveti rabdarea si curiozitatea sa faceti asta, rugati-va o secunda pentru sanatatea lui Arsenie Papacioc. Avem inca mare nevoie de el! Va multumesc si sper sa va fie de folos! PS Va recomand sa cititi si celelalte materiale despre duhovnici aparute azi in JN. Sunt extrem de interesante. "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mi-au curs lacrmi citind acest interviu, si am primit si raspunsul la subiectul care l-am deschis aici, pe forum, "Cum sa traiesti dupa pierderea unui copil?", si mai les intrebarea care ma macina: "de ce trebuie sa sufere copiii, si sa moara?". Din pacate, e dureros raspunsul parintelui, dar eu cred in ceea ce spune el. Iti multumim din suflet, Adriana pentru acest interviu, cat si pentru celelalte articole care le faci despre preoti si calugari! M-am rugat pentru parintele Arsenie Papacioc, si sper ca va fi bine innainte de zillele de Pasti, sa fie acolo unde isi doreste el, in biserica! oana-cannes "Si maine mai este o zi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Voljena, ai luat piatra in mina, acu' arunc-o, nu mai sta asa cu ea, ca mie, una, mi-e teama sa ma intorc cu spatele. Banuiesc ca ceva te-a deranjat in interviu. Nu e Biblie, sa nu il poti combate. E doar parerea unui (Mare) duhovnic. Nici mie, de pilda, nu mi-a convenit raspunsul cu FIV, dar daca aceasta e parerea bisericii... Si nici foarte pe plac nu mi-a fost raspunsul cu "copiii sufera pentru pacatele parintilor", cred ca nici Parintele Arsenie nu era f. convins, daca ai citit interviul ai vazut ca primul raspuns era o intrebare... dar asta ne obliga pe noi, parintii: daca de mintuirea noastra nu ne pasa, macar sa nu gresim de dragul copiilor nostri! Nu citi interviul "mot-a-mot", incearca sa privesti printre rinduri. Sau, si mai bine, pastreaza-l deoparte si reciteste-l in timp. Atunci, fiecare raspuns ti se va parea altfel... Nu te poti apropia de Dumnezeu daca nu esti pregatit pentru asta... PS. Daca mai ai totusi nelamuriri sau critici, trimite-mi un PM si fa-ma varza! Promit sa nu dau cu rosii! "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by adrianangi Nici mie, de pilda, nu mi-a convenit raspunsul cu FIV, dar daca aceasta e parerea bisericii... Si nici foarte pe plac nu mi-a fost raspunsul cu "copiii sufera pentru pacatele parintilor", cred ca nici Parintele Arsenie nu era f. convins, daca ai citit interviul ai vazut ca primul raspuns era o intrebare... dar asta ne obliga pe noi, parintii: daca de mintuirea noastra nu ne pasa, macar sa nu gresim de dragul copiilor nostri! Nu citi interviul "mot-a-mot", incearca sa privesti printre rinduri. Sau, si mai bine, pastreaza-l deoparte si reciteste-l in timp. Atunci, fiecare raspuns ti se va parea altfel... Nu te poti apropia de Dumnezeu daca nu esti pregatit pentru asta...
[flo][flo][flo][flo] Ilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...