Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Interviu cu un mare duhovnic


Recommended Posts

quote:
Originally posted by conchita
quote:
Originally posted by dpintilie "Pentru ca facem cum ne-a spus Hristos. El ne-a propovaduit: „Eu sunt Calea, Adevarul si Viata“. Si facem ce a spus El. Deci, El era ordodox. El era adevarat." Raspunsul asta nu are nici o logica! Cred ca asta m-a socat cel mai tare din toate raspunsurile...De unde pana unde?
are logica daca ai idee de etimologia cuvantului ordodoxie: inseamna "cale dreapta" in greceste. deci Iisus este ortodoxie, este cale dreapta. referirea in text nu este la culte sau religii, ci la insemnatatea lui Iisus pentru izbavire, pentru mantuire. El este Calea, etc. doar asta citeaza si duhovnicul inainte sa conchida chestia cu ortodoxul. simplu [flo]
Eu am inteles ca "El era ortodox" = "El era adevarat (calea dreapta)", adica ortodox = adevarat/calea dreapta. Dar, asa cum am interpretat eu raspunsul duhovnicului (titlul articolului, pe care nu l-a ales duhovnicul, imi sugereaza ca nu sunt singura care a dat aceasta interpretare), a vrut sa spuna mai mult decat atat, sa il asocieze pe Iisus exclusiv cu religia ortodoxa, intr-o logica de genul Iisus era adevarat/calea dreapta, biserica noastra se numeste adevarata/calea dreapta, asta inseamna ca este adevarata/calea dreapta si mi se pare ca relatia de cauzalitate nu e stabilita in sensul cel mai..logic. Dar poate ca nu asta este esenta mesajului lui. [flo] Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by descintec
LA TINTA Cu un cuvant se poate ucide. Chiar daca vrajmasul are tot felul de arme. Chiar daca vrajmasul are praf de pusca la discretie. E de ajuns sa-l pronunti la momentul potrivit, sa nimeresti cu el capul vrajmasului. Ori sa i-l lasi ca sa-si aminteasca de el. Henry Luque Munoz asta faceti acum, folositi cuvintele drept proiectile, fara sa va pese ca va raniti una pe alta..si cu cat santeti mai inteligente, cu atat mai bine simtit unde e locul potrivit pentru a tinti D.
Descantec [flo] veni, vidi, Victorie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am inteles ce a inteles si lai [:D], ca Isus ar apartine in exclusivitate religiei ortodoxe. Imi cer scuze ca/daca am inteles gresit. Eu sunt ortodoxa [:D], deci nu pot fi acuzata de subiectivism [:)]. Poate si titlul articolului m-a indus in eroare. Oricum, eu va doresc tuturor pace in suflet si in casa. [paste] [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dpintilie
Si eu am inteles ce a inteles si lai [:D], ca Isus ar apartine in exclusivitate religiei ortodoxe. Imi cer scuze ca/daca am inteles gresit. Eu sunt ortodoxa [:D], deci nu pot fi acuzata de subiectivism [:)]. Poate si titlul articolului m-a indus in eroare. Oricum, eu va doresc tuturor pace in suflet si in casa. [paste] [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) http://community.webshots.com/user/dpintilie
Dana, 1.daca ai fi intr-atit de ordodoxa pe cit vrei, ai stii, de pilda, ca numele Mintuitorului se scrie Iisus si nu Isus. Asa putem deosebi o Biblie ortodoxa de celelalte... 2. Nu te-am amenintat cu blesteme, ca nu-s precupeata de taraba, dar, tot Biserica spune ca acela care loveste cu cuvintul sau fapta un slujitor al Bisericii isi atrage blestem asupra sa. Adica, nu poti spune "al dracu' popa"... 3. "Catolicii nu fac ce le-a spus Isus?" Ba da, cred ca fiecare e liber sa creada ca merge pe calea cea dreapta. Nu indemn pe nimeni sa se tina de ortodoxie. Iar alegerea titlului imi apartine si-ti motivez si de ce l-am dat asa: pentru ca in Romania nu exista o lege a cultelor iar Biserica Ortodoxa Romana este atacata de tot felul de secte. E felul meu de-a spune oamenilor din jur sa nu cada prada ispitei, caci suntem pe drumul cel bun... Cred, in acelasi timp, ca drumul spre Dumnezeu e cel pe care se simte sufletul tau bine. Dar, ca si intr-o casnicie, nu trebuie abandonata BOR, inainte de a face tot ce-ti sta in putinta pentru a te apropia de ea... 4."Nu dati margaritare porcilor" chiar nu trebuie privita mot-a-mot, caci Biblia e plina de pilde, nu e un roman politist. E vorba de mintea noastra care, in neputinta sau nevointa de a pricepe unele lucruri, le distruge. Daca te-a socat cuvintul "porc", sunt la fel de "porc" ca voi, caci nici eu nu pot intelege toate cele ce mi se dezvaluie. S-atunci, fac margaritarele farime. 5. "A se vedea partea cu copii si FIV(cu care chiar si tu nu esti de acord" Cum ai vrea oare ca biserica sa fie de acord cu FIV? Poate ai vrea sa accepte si clonarea? Viata facuta de om in afara corpului uman nu poate fi acceptata de biserica, caci se presupune ca nu a fost alegerea lui Dumnezeu, ci a omului. Ce se intimpla cu copii nascuti asa... Nu stiu, intreaba tu un preot. Cred insa ca Dumnezeu iubeste copiii si plinge pentru ei si, de multe ori, ridica de pe umerii lor greaua povara a pacatelor noastre. Cred ca Dumnezeu, daca a permis ca acel copil sa se nasca (in Fiv, natural, prin mama purtatoare) i-a dat Duh sfint inca din pintecele mamei. Cred din tot sufletul ca, indiferent cum am venit pe lume, suntem fiii Lui. Iti doresc, Dana, tocmai pentru ca ai un copil, sa fii mai rabdatoare cu cei din jur. Nu trebuie sa i te inchini lui Papacioc, dar poti macar sa ai smerenia sa recunosti ca in 50 de ani de calugarie, trebuie sa se fi lipit ceva de el. Raminem prietene, bine ? Voljena, Citez din mesajul tau:"adriana care este problema ta? ai un contract negociat sa iei interviuri la duhovnici si-ti este teama ca ti-l taie redactorul sef? fato jurnalista de romanica - te rog sa nu ma acuzi acum si de hartuiala ca nu intru pe profilul tau sa-ti urmaresc evolutia, ci urmaresc subiectele si asa ti-am observat postarile. p.s. adriana / pacat ca nu ai intrat pe chat sa fi vazut rasete in hohote... cineva ma compatimea ca am fost taiata de la portie la cina perlifera... (nu spui cine...). 1. Singurul contract pe care incerc sa-l respect in viata este cel cu Dumnezeu. Suna cam bombastic, stiu, dar nu am cum sa spun asta altfel. Iar pentru editia aceasta cu duhovnici chiar m-am batut sa fie, deci nu ma plateste nimeni si nu mi-e teama ca mi se taie sursa de imbogatire.... 2. Cu urmarirea evolutiei pe forum, stii ce m-a surprins? Mi-ai dat exemplu niste subiecte la care nu te-am vazut postind, pentru ca altfel te-as fi tinut minte, dar nici asta nu e o problema, cred ca ai vrut sa-mi faci un compliment, in conditiile in care eu nici meritam asta. 3. Ca s-a ris pe chat in hotote... Sa va fie de bine! Ma bucur ca te-ai simtit bine si ca ti s-a dat dreptate. Eu, una, n-am nevoie de asta. Am postat acest subiect pentru ca aveam o datorie de raspunsuri fata de fetele care mi-au trimis intrebari. Speram ca numai ele sa intre aici... Ma rog, la acest articol chiar n-am nevoie de aprecieri sau critici. Nu ma ajuta cu nimic. Si as aprecia gestul de a nu mai posta aici mesaje dure. Daca vreti conflicte pe teme religioase, faceti un subiect separat. Nu uitati insa ca e Saptamina Mare, cind toti trebuie sa cerem iertare celorlalti. Asa ca si eu va cer iertare si ingaduinta.... "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Am postat acest subiect pentru ca aveam o datorie de raspunsuri fata de fetele care mi-au trimis intrebari. Speram ca numai ele sa intre aici...
... scuze ca am fost musafir nepoftit...
quote:
nu ma plateste nimeni
... ???
quote:
subiecte la care nu te-am vazut postind
... citesc dar nu tin neaparat sa-mi expun opiniile peste tot, mai ales atunci cand altii au postat deja si acopera si parerile mele; la adolescenta insarcinata m-a durut sufletul... dar ea este in ro si eu la londra, ce pot face? la acest subiect n-am rezistat tentatiei deoarece am simtit ca strigatele de hei-ho erau usor deplasate... sa nu uitam ca initial nu am dezvoltat dar tu ai insistat... vag imi amintesc ca ai invitat opinii fie ele si contra!
quote:
Ma bucur ca te-ai simtit bine si ca ti s-a dat dreptate
... daca vroiam eu validare mondiala nu mai faceam jumate din ce-am facut in viata asta... m-am simtit bine in sensul ca trecuse ceva vreme de cand am avut cu cine face asa bascalie plecand de la un subiect relativ serios... in fine - subiectul tau, faci ce vrei cu el... iti doresc numai bine si cat mai multe proiecte (poate chiar platite).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...